Light Sussex tavukları

Light Sussex tavuklarının başlıca önemi iyi yumurtacı olmalarıdır. Başta hem eti hem yumurtası için makbul tavuklardanmış. Ama son 50 yılda nesil hatlarına dikkat etmediklerinden dolayı etlik özellikleri pek kalmamış.

Özellikleri

Kuyruk pek uzun değil. İbik düz olup horozlarda uzun, tavuklarda kısadır. Kuyruklar siyah.. Kafa beyaz, buyun çevresi beyaz üstüne siyah kırçıllıdır. Kanat uçları siyahtır. Bu bölgelerin dışında tüyler tam beyaz olur. Bacaklar ve ayaklar tüysüzdür. Gaga kısa, kıvrık.. Tüyler normal tavuk tüyü şeklinde olup Türkçede hav denen incecik tüyler bulunmaz.

Light Sussex horozu ve tavukları

Davranış

Atak, hareketli, insanlara karşı uysal, doğal yaşama -yabani hayata çok uyumludurlar. Diğer tavuklarla da iyi geçinirler. Hırçınlıkları, huysuzlukları pek yoktur.

Kuluçka kabiliyeti

Kesin bir şey söz konusu değil. Nesil hatlarına göre değişir. Yılda bir, iki yılda bir zar zor gurk olanları da var yılda birkaç kez gurk olanları da var. Eğer gurk olup civciv çıkarırlarsa civcivlere iyi anne olurlar.

Yumurta verimlilikleri

Hiçbir suni ışıklandırma olmadan, tamamen doğal mevsimlere göre yetiştiricilikte yılda 180 – 200 civarında yumurtlarlar. Yani gündüzlerin çok kısa olduğu kış aylarında yumurtadan kesilmezler. Ayrıca Light Sussex tavuklarını Rhode Island Red horozlarıyla çiftleştirip daha dayanıklı yumurta hibritleri türetirler.

Tarihçesi

Sussex tavukları İngiltere’de yüzyıllardır bilinen, birkaç renk çeşitleri olan bir tavuk ırkıdır. Light Sussex ise o çeşitlerden biridir. 1800’lü yıllarda tavuk meraklıları özel melezleme çalışmalarıyla kalıcı bir ırk olarak ortaya çıkarmıştır. Melezlemelerde Brahma’ları da kullanmışlar. Değerinin bilinip korunmaya alınması ve dünyaya tanıtımları 1903 yılında Light Sussex derneğinin kurulması sayesinde olmuştur. Fakat yumurta tavukçuluğu hırsı yüzünden günümüze kadar Light Sussex türünün etlik nesil hatları tükenmiştir. Şimdi son yıllarda eskisi gibi hem etlik hem yumurtalık nesil hatlarını yakalamaya çalışıyorlar.

Etlik olma özelliğine göre henüz piliçken, en geç beş ayda horozlar 4 kg, tavuklar 3 kg olmalıdır.

Son 50 yıl içinde Light Sussex nesillerindeki etlik özellik pek kalmamış. Ergin hale gelinceye kadar neredeyse kemik ve tüylerden ibarettirler. Sonra toplarlar. Böyle olunca da “piliç” eti için işe yaramazlar. Sadece olgun tavuk eti için belki iyidirler.

Önemi

Hibrit yumurta tavuklarının yumurta verimliliklerindeki kaliteleri tek nesildedir. Ama Light Sussex onlar gibi değildir. Nesilden nesile özellikleri devam eder. Bu yüzden onlardan çok daha değerlidirler. Ama değeri endüstride değil. Ev bahçesi ve köy hayatı tavukçuluğunda önemli ve değerlidir.

Neslini korumak için

Light Sussex insanların uğraşmaları sonucu ortaya çıkarılmış bir ırktır. Yani genlerinde karışıklık var. Bu demek oluyor ki bunlar beyaz Ligorinler gibi kusursuz devam edemez. Her nesil için damızlıkları bu ırkın standart ölçülerine göre titizlikle seçmelisiniz.

Her nesilde yumurta verimliliği kalitesi ve etlik özellikte olmaları farklı olabilir. Bundan dolayı Light Sussex tavuklarınızı yıllarca iyi takip ederek hangi tiplerin daha iyi olduklarını tespit etmeniz ve onların özelliklerini standart olarak kabul etmeniz gerekir. Kanat uzun tüylerinin uç renklerinden boyundaki kırçılların yapısına, ayak renginden ibik şekline, hatta yüz göz şekillerine kadar her şeye dikkat etmek gerekiyor.

İngiltere’de gerçek Light Sussex oldukları halde iskelet  yapısı ve siyah beyaz kırçıllı tüyler yapısı itibarıyle birbirinden biraz farklı nesil hatlarını özenle koruyarak devam ettirirler. O çeşitler yetiştiricilerinin adıyla tavuk derneklerinde tanınıyor. Her yıl sergi yaparlar. Standartlara en uygun ve en sağlıklı tavukları yetiştirenlere ödül verirler.

Light Sussex dışında diğer Sussex’ler

Sussex’lerin Ligth’ten başka Silver (gümüş) ve Speckled (benekli) çeşitleri de çok tutulur. Silver çeşidi siyah – gümüş renk karışık kırçıllı tüylere sahiptir. Horozlarında gümüş renk ağırlıklıdır. Speckled ise koyu kahverengi üzerine açık renk benekli tüylüdür. Tavukları daha çok benekli, horozları daha az beneklidir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.