Lobelya erinus, kardinal çiçeği

En çok mavinin çeşitli tonlarında çiçek açan çeşitlerinin tercih edildiği sarkıcı ve yer örtücü süs bitkilerinden Lobelya erinus..

Lobelya çok yıllık ve mevsimlik pek çok türleri, çeşitleri, kültivarları, hibritleri olan bir cins bitkiler topluluğunun genel adıdır. Kardinal çiçeği de denir. Campanulaceae (Çançiçeğigiller) familyasının ‘Lobelia’ cinsi.. 400’e yakın ana türü tespit edilmiş.

Lobelia erinus, sarkıcı / mevsimlik lobelya

Lobelia erinus, sarkıcı / mevsimlik lobelya

Lobelia erinus lobelyaların mevsimlik, bir yıllık kısa ömürlü yetiştirilen bir türüdür (kışın fazla soğuk olmayan memleketlerde çok yıllık olabileceği söyleniyor). Bunun pekçok kültivarları geliştirilmiş. Bilimsel olarak tür adı Lobelia erinus olup Lobelia pendula diye bir tür yoktur. Bu adlandırma yanlıştır. Pendula sözcüğü sarkan, sallanan gibi anlamda bu türün bazı çeşitlerine verilen çeşit adıdır. Lobelia erinus var. pendula gibi. Anavatanı Güney Afrika’dır.

Bu tür lobelyalara trailing Lobelia (yerde sürünücü lobelya), edging Lobelia (kenar çevreleyen lobelya) gibi isimler verilir.
Dünyaca meşhur çok sevilen çeşitleri safir mavisi, gece mavisi vb. koyu canlı mavi renklerde çiçek açan kültivarlarıdır. Diğer renklerde pembe, beyaz, kırmızı, mor çeşitleri de türetilmiş. Doğada yabani olarak sadece mor ve mavi olarak iki çeşidi vardır.
Gözde kültivarlarından birkaçı: Blue Moon, Cascade, Gracilis, Crystal Palace, Sapphire, Midnight Blue, Crystal Palace..

Güneş ihtiyacı ve sıcaklarla arası: Tam gün güneş, yarım gün güneş, az güneş hepsine uyar. Aşırı sıcak memleketlerde sabah veya akşam güneşi ya da filtrelenmiş güneş daha iyidir ama yine de lobelya sıcaktan rahatsız olabilir. Yazın fazla sıcak olabilen ve havası kuru memleketlerde aşırı sıcak yüzünden bir süre keyfi gider. Yaz sonundan sonra tekrar canlanır. Normalde ilkbahar ortasından kış soğuklarının başlangıcına kadar devamlı olarak mükemmel bir şekilde çiçeklenir durur.

Toprak: Toprak seçmez. Sadece ağır killi olmasın, kıraç olmasın, fazla kumlu olmasın.

Sulama: Normal.. Toprak hafiften kuruma gösterdikçe…

Lobelya erinus nasıl, ne amaçla kullanılır? Balkon saksılarında çok şık bir sarkıcı süs bitkisi olarak yetiştirebilirsiniz. Kaya dekorlu bahçelerde kayalar arasında güzel durur. Fakat sukulent muamelesi yapmayın. Susuzluğa ve aşırı sıcaklara hiç gelemez. Yer örtüsü olarak çiçek halısı gibi bir örtü görünümü istiyorsanız karışık renkleri bir arada bu amaçla da çok güzel işe yarar.

Tohumdan yetiştirilir.
1- Lobelyaların gelişip çiçeklenmeleri üç ayı geçebileceği için tohumları ilkbahar aylarında ekmelisiniz. Yaza geciktirmeyin. Tohum ekme toprağını güzelce hazırlayın. Suyu doyacak şekilde güzelce sulayın. Sonra tohumları serpin ve üstlerine su püskürtün ki toprağa iyice temasları sağlansın. Çimlenebilmeleri için ışığa ihtiyaçları var. Üstlerine toprak örtmeyin. Daha sonraki sulamaları su püskürterek yapmak gerek. Zira tohumlar o kadar küçüktür ki kaba sulamalarda ne olur bilemezsiniz. Tohumlar en geç iki haftada çimlenmiş olurlar.
2- Fideler birkaç haftalık olunca başka bir yere 5cm ara ile dikin. Tek tek sökmeye gerek yok. Üçer beşer onar alıp dikebilirsiniz.  Bundan amaç fidelerin fazla sıkışık kalmamaları içindir. Yoksa iyi gelişemez ve sağlıksız olurlar.
3- Son yerlerine dikme: Fideler iyice güçlendikten sonra esas yerlerine 15 – 20cm ara ile dikin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |


'Lobelya erinus, kardinal çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Ali, Antakya dedi ki:

    Şu an elimde kristalpalas türünden bir paket tohum var.
    1-Uzun pencere saksisina ekmem onlar icin yeterli alan saglar mi?
    2-Butun paketi bosaltip sermeli miyim yoksa tek tek duzenli mi ekmeliyim tohumlar cok kucuk.(direk saksiya ekecegim yerleri degismiycek sorun olur mu?


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)