Lycianthes rantonnetii

Lycianthes rantonnetti (eski adı Solanum rantonnetti) Patlıcangiller (Solanaceae) familyasındandır. Orta boy çalı tarzında gelişir. Kışın yaprak dökmez. Enine boyuna en fazla 3 metre gelişim gösterir. ince ince çok fazla dallanıp budaklanır. Sürekli ve bol bol çiçeklendiği için çok sevilir.

Lycianthes rantonnetii bitki türü

Lycianthes rantonnetii, fotoğraf: Cape Garden

Sürekli mavimsi koyu mor çiçekler açan bir süs bitkisidir. Mor çiçeklerinin ortası sarıdır. Halk arasında çılgın kız çiçeği, maviş çalı, mavi patates çalısı, solaryum çiçeği vs isimler verilmiştir.

Hem balkon-teras saksılarında hem bahçe ve parklarda yetişir. Devamlı çiçek açan küçük süs ağacı biçimi verilebilen özelliktedir. Fakat dalları ve ana gövdesi esnek yapıdadır. Dik duramaz. İlk 3-4 yıl boyunca bir değneğe dümdüz bağlamanız gerekiyor. Gövde iyice sağlamlaştıktan sonra artık kendi başına dik durur.

İklimi uygun yerlerde son derece uyumlu bir bahçe bitkisi olur. Kış soğuklarına -9C dereceye kadar dayanır. Bütün gün kızgın güneşe, şiddetli yaz sıcaklarına uyumluluğu tamdır. Fakat saksıda yetiştirince yaz aylarında öğle saatlerinin dik gelen tepe güneşinden korumak gerekir. Kışın ise saksıda olunca hafif don olaylarına zor dayanır. Onun için saksıdakileri kışın dondurucu soğuktan korumak gereklidir.

Toprak seçmez. Gübre istemez ama verimsiz ve kötü nitelikli toprakları tercih etmemelisiniz. Güneşi sever. Koyu gölge yerlerde sağlıklı gelişemez. Yaz aylarında toprağının asla kupkuru kalmayacağı sıklıkta sulamalısınız.

Lycianthes rantonnetti mavi patates çalısı olgun ama fazla kartlaşmamış dallarını direkt toprağa batırırsanız kolayca köklenir ve bu şekilde üretilir. En uygun zaman ilkbahar başıdır. Önceki yaz gelişmiş dallarından seçmelisiniz. Yapraklı incecik dalları bile uygundur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.