Maden suyunun ev bitkilerine faydası

Ev bitkileriniz için maden suyunu bu yazımdaki tarifime göre kullanırsanız gerçekten çok faydalıdır. Deneyin faydasını mutlaka görürsünüz. Bitki besinleriyle nöbetleşe kullanılması gerekiyor. Ara sıra temiz su ile toprak yıkaması da yapınca çiçekleriniz son derece sağlıklı ve son derece gösterişli bir hale gelir.

İçmekân (salon-ofis) süs bitkilerinde bahçelerin tarlaların doğal toprağı kullanılmıyor. Kompost çürüntüler ve torf kullanılır. Succulent türlerde kaktüs toprağı denen karışım kullanılır. Fakat bu yapay topraklar bitkilerin ana vatanlarında doğal yaşam alanlarındaki gibi bir kimyasal özelliklere sahip olamıyorlar. Mümkün değil. Ayrıca devamlı bitki besini kullanmayı gerektirirler ve bitki besini ise bazı bitkilere fayda sağlarken bazılarına hiçbir şey ifade etmez. Çünkü kökler doğal topraktaki gibi bir kimyasal dengeye ihtiyaç duyarlar. Ayrıca devamlı bitki besinin kullanımı toprağın kimyasal dengesini zamanla git gide daha kötü hale getirir. O halde çözüm nedir? Çözüm ara sıra toprak yıkaması ve maden suyu takviyesidir.

maden suyunun bitkilere faydası

Maden suyu doğru kullanılırsa çok faydalıdır

Maden suyu, ama soda değil doğal maden suyu önce üst tarafı geniş olan, yayvan bir kapta iki gün açıkta bekletilmeli ki gazı uçsun. Sonra kullanın.  Yanlış kullanımda toprağın dengelerini fena bozabilme ihtimali var. Gazı uçurulmadan kullanılmasının ise başka türlü zararı olur. Kökler çürüyebilir.

Ev bitkilerimizde madensuyunun doğru kullanımı nasıl olur?

Çiçekcoşturan, Vilmorin, Genta vs markalardan salon-ofis süs bitkileri için hazırlanmış ve sık kullanıma uygun yani düşük dozajlı sıvı bitki besinlerini mutlaka kullanmalısınız. Ayda bir, iki veya en fazla üç defa genelde fazlasıyla yeterlidir. Fakat zamanla toprağın kimyasal dengesinde olumsuz etki yapar. Ayrıca özel bitki besinleri bitkilerin hem kendi kullanmaları için hem toprağın kimyasal dengesi için gerekli olan bazı doğal minerallerden ve birkaç önemli elementlerden yoksundur.

Maden suyu sayesinde bitki besinini ne sıklıkta kullanayım diye düşünmeyeceksiniz. Çünkü bitki besinini artık aşağıdaki tarife göre kullanacaksınız. Maden suyu hem eksiklikleri telafi eder hem toprağın kimyasal dengesini kötüye gitmekten kurtarıp hep bitkilere elverişli halde tutar. Dolayısıyla maden suyunun bitki besinleriyle dönüşümlü, nöbetleşe kullanılması çok büyük fayda sağlıyor. Nöbetleşe kullanım toprakta kuruma oldukça, her defasında farklı şeyle sulamaktır.

Aynen şu tarife göre kullanın:

1- Toprak yıkaması: Temiz içme suyu (pH 7 bulabilirseniz en iyisi budur). Bunu bolca dökeceksiniz. Saksının altından bir bardaktan az olmamak kaydıyla su akıp gidecek (ne kadar çok o kadar iyi). Su saksı alt tabağında beklememeli. Toprak yıkamasını banyoda veya mutfak lavabosunda yapabilirsiniz. Temiz içme suyunu bol kullanmanın sebebi toprağın yıkanmasının ara sıra gerekmesindendir. Şehir suyunuz fazla kireçli değilse özel su satın almanıza gerek yok.

2- Toprak biraz kuruduktan sonra bitki besinli sulama: Saksıdaki toprak yüzeyine, en kenardan başlayarak yavaş yavaş, merkeze kadar daireler çizer gibi dökerek sulayın. Besinli suyun miktarının fazla olmasına gerek yok. Yeter ki topraktaki tüm köklere ulaşsın. Saksı alt deliğinden bir iki damla çıkınca tamamdır. Sonra yine toprağın biraz kuruması için bekleyeceksiniz.

3- Toprak yıkaması, aynı 1. maddede anlatıldığı gibi. Ve bundan sora toprak biraz kuruyunca aşağıdakine sıra gelecek.

4- Maden suyu ile sulama: Yavaş yavaş dökerek sulayın. Miktarı ise: Tüm köklere ulaşması yeter. Sonra sıradaki sulamaya kadar toprağın biraz kurumasını bekleyeceksiniz.

5- Yine toprak yıkama sulaması, yani en başa döndük. İşte bu şekilde devam edin.  Böylece, nöbetleşe döngüyü sırasıyla hep devam ettirin. Artık bu nöbetleşe sulama yöntemine yıllarca aynı şekilde devam etmeniz çok iyi olur. İlk başladığınızdan sonra bir ay ile üç ay arasında bitkinizdeki mükemmel gelişimi göreceksiniz. Evinizde çok saksı bitki varsa her birine uygulamak çok zor olur. En sevdiğiniz bir veya iki bitkinizde hiç vazgeçmeden sürekli uygulayın.

Not: Yukardaki talimatlara harfiyyen uyabildiğiniz durumda, asitli toprak isteyen açelyada da büyük faydası olur ve toprağı ara sıra asitleştirmek için bir şey yapmanız kesinlikle gerekmez. Yeter ki bitki besinini karıştırıdığınız suyun ve toprak yıkamasında kullandığınız suyun pH derecesi 7’denyüksek olmasın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: |


'Maden suyunun ev bitkilerine faydası' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Göktay, İstanbul dedi ki:

  Maden suyu kullandım yararını gördüm teşekkürler

 2. İsimsiz dedi ki:

  Menekşelere de bu şekilde sulama olabilir mi?
  ***
  Evet çok iyi faydası olur.

 3. Dilek, Artvin dedi ki:

  Limon, kamkat, domates, biber, güle de uygulayabilir miyiz?
  ***
  Saksıda yetiştirdiğiniz ve torf adı verilen hazır poşet toprak kullandığınız her bitkiye tavsiye ederim. Doğal, gerçek topraklara gerekmez. Ayrıca bu iş sürekli ciddi bir kontrol gerektirdiği için zordur. Yani en değer verdiğiniz bir veya iki saksı bitkinizde yapmanız daha iyi olur. Ama ben yapabilirim diyorsanız elbette birçok bitkinizde uygulayabilirsiniz.

 4. Semih A. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba. İstisnasız bütün ev çiçeklerine uygulamak mı gerekiyor?
  ***
  Faydalıdır ama şart değil. Çok sevdiğiniz bir veya iki saksıda deneyin. Fazla sayıda bitkilerde çok zor olur. Torf gibi hazır toprakta yetiştirilen her bitkiye gayet iyi fayda eder. Doğal toprak kullanılanlara hiç gerekmez. Sinekkapan gibi sıradışı bitkilere vermeyin ya da öncelikle o sıradışı bitkilerin bakım inceliklerini iyi öğrenmeden bir şey yapmayın.

 5. Semih A. -İstanbul dedi ki:

  30 çeşit çiçeğim var. Hepsinin toprağını kuruttum. Büyük bir kova şebeke suyunu 1 gün dinlendirdim. Bu akşam hepsine toprak sulaması yapacağım. Tarihi not aldım. Ondan sonra sulama zamanı gelince besin ve arkasından maden suyu yapacağım. Yaptığım işlemi not edince sıralamayı kaçırmam.
  ***
  Burada yazdığınız sıralamada hata var. Yukarıda madde madde yazdığım sıralamaya tekrar bakın. Besinli veya maden suyu ile sulama.. Hangisi olursa olsun hem öncesinde hem sonrasında toprak yıkama sulaması gereklidir.

 6. İsimsiz dedi ki:

  Şahsen ben torf kullanılmaması taraftarıyım. Başta böceklenmeye çok müsait ve su tutumu çok dengesiz. Soğanlı bitkilerin çoğu torfta yaşayamaz. Bence torf sadece bir katkı maddesi olabilir normal toprağa. Ama fiyatı çok pahalı olan topraklar farkını gösteriyor. Sırf saksıyı doldurmak yerine paraya kıyıp iyi toprak alırsanız kesinlikle farkediyor. selamlar…
  ***
  Haklısınız. Eskiden böyle şeyler bilmezdik. Yumuşak ve süzek humuslu toprak bahçelerden arar bulur ondan kullanırdık. Çiçeklerimiz şimdikinden çok daha sağlıklı ve çok daha güzel yetişirdi. Torf denen hazır topraklar hep para tuzağı. Ama beton yığınları arasında yaşayan insanlar doğal toprak bulamıyor mecburen hazır toprak alıyor. Bahsettiğiniz iyi kaliteli hazır toprakları maalesef her yerde bulamıyoruz. Mesela Didim’de hiç yok. En basit en ucuz hazır topraklardan bulunuyor. Ben yine eski usuldeki gibi doğal arazilerden arayıp alıyorum toprağımı. Bir başka çözüm şudur: Farklı farklı markalardan birkaç torba hazır toprak alıp karıştırmak ve açıkta birkaç ay dinlendirip sonra kullanmak. Böylece kökleri yakıcı-çürütücü riskleri gidiyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)