Malay ve Madras (güneyli Kulang Asil)

Hint-Asil tavuklarının iri yapılı Kulang Asil grubunun Güney Hindistan’a ait iki ırkı Malay ve Madras’tır. Doğada kendiliğinden oluşmuş tavuk ırklarındandır.

İri yapılı ve kaslanıcı özelliklerinden dolayı etlik tavuk ırkları geliştirme çalışmalarında kullanılmışlardır. Günümüzün etlik tavuk ırklarının hepsinde Kulang Asil genleri vardır. Melezleme çalışmalarında fazlaca etlenme özelliği bunlara bağlıdır.

Etlik tavukçulukta tarihçesi

Eskiden İngilizler Güney Hindistan kökenli ve iri yapılı tüm Kulang Asil tavuklarına ayırd etmeden Malay demişler. O isim kalıcı olmuş. Malay kelimesinin Malezyalı gibi bir anlamı var. Fakat bunların Malezya ile hiçbir ilgisi yoktur. Güney Hindistan yerlisi tavuklardır. İngilizlerin dövüş horozu olarak bir zamanlar makbul tuttukları Malay ve Madras ırkı tavuklar İngiltere’ye 1830’larda götürülmüş. Daha sonra bunlardan Cornish Game veya diğer adıyla Indian Game adında İngilizlerin kendi ulusal Hint dövüşçü tavukları türetilmiştir. Bu yapay ırkın fazla kaslı özelliği olunca daha çok etlik amaçla geliştirmeye çalışmışlar Fakat daha fazla etli olmada beyaz Cornish‘ten fazla ileri gidememişler. Yine de beyaz Cornish neredeyse bir hindi kadar iri hale gelir. Bunu ise uzun yıllardır (şimdi hala) beyaz Plymouth Rock tavuğu ile çiftleştirip hepimizin marketlerden alıp yediği Cornish Rock hibritlerini oluşturmada kullanıyorlar.

Ayrıca son yüz yılda ortaya çıkan tüm etlik tavuk ırklarının oluşmalarında Malay ile Madras’lardan faydalanılmıştır.

Kulang Asil - Malay

Kulang Asil – Malay horozları

Madras ile Malay farkı

Dünyanın en uzun boylu tavuk / horoz ırkı Malay’dır. Anavatanı Hindistan’ın güneyindeki Kerala ve Tamil Nadu eyaletleridir. Madras ise hemen hemen Malay ile aynı büyüklüktedir. Madras biraz daha sağlam görünüşlü kemik yapısına sahiptir. Madras’ın ana vatanı Güney Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletidir.

Kulang Asil - Madras

Kulang Asil – Madras horozları

Hintlilere göre her ikisi de ancak anavatanlarında ve özgür yaşarlarsa gerçek büyüklüklerine erişip ağırlıkları 6 kiloya ulaşır. Boyları 80 – 95 cm arasında değişir. Başka yerlerde ve insan esaretinde o kadar irileşemezler. Gerçi iklime ve beslemeye göre değişir, yani mümkündür.

Dövüşen asil horozları

Dövüşen asil horozları

En büyük (iri yapılı) dövüş horozları bunlardan ve bunlardan türetilen farklı ırklardan çıkar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |

'Malay ve Madras (güneyli Kulang Asil)' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Ateş, Giresun dedi ki:

    Madras ile shomo kırması nasıl olur? Çıkan yavrulardan damızlık olur mu?
    ***
    Herhalde ikisinin ortası bir şey olacaktır. En iyisi deneyip görmenizdir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.