Malay ve Madras (güneyli Kulang Asil)

Hint-Asil tavuklarının iri yapılı olan Kulang Asil grubunun Güney Hindistan’da bulunan iki ırkı Malay ve Madras’tır. Doğada kendiliğinden oluşmuş tavuk ırklarındandır.

Önemleri: İri yapılı ve kaslanıcı özelliklerinden dolayı etlik tavuk ırkları geliştirme çalışmalarında kullanılmışlardır. Günümüzün etlik tavuk ırklarının hepsinde Kulang Asil genleri bulunur. Melezleme çalışmalarında fazlaca etlenme özelliği bunlara bağlıdır.

Etlik tavukçulukta tarihçesi: Eskiden İngilizler Güney Hindistan kökenli ve iri yapılı tüm Kulang Asil tavuklarına ayırd etmeden Malay demiş ve o isim kalıcı olmuş. Malay kelimesinin Malezyalı gibi bir anlamı var fakat bunların Malezya ile hiçbir ilgisi yoktur. Güney Hindistan yerlisi tavuklardır. İngilizlerin dövüş horozu olarak bir zamanlar makbul tuttukları Malay ve Madras ırkı tavuklar İngiltere’ye 1830’larda götürülmüş. Daha sonra bunlardan Cornish Game veya diğer adıyla Indian Game adında İngilizlerin kendi ulusal Hint dövüşçü tavukları türetilmiştir. Bu yapay ırkın fazla etlenici özelliği görülünce daha çok etlik amaçla geliştirilmeye çalışılmış. Fakat daha fazla etlenici olmada beyaz Cornish‘ten fazla ileri gidememişler. Yine de beyaz Cornish bir hindi kadar irileşiyor. Bunu ise uzun yıllardır (şimdi hala) beyaz Plymouth Rock tavuğu ile çiftleştirip hepimizin marketlerden alıp yediği Cornish Rock hibritlerini oluşturmada kullanıyorlar.

Ayrıca son yüz yılda ortaya çıkan tüm etlik tavuk ırklarının oluşturulmalarında Malay ile Madras’lardan faydalanılmıştır.

Kulang Asil - Malay

Kulang Asil – Malay horozları

Madras ile Malay farkı:

Dünyanın en uzun boylu tavuk / horoz ırkı Malay’dır. Anavatanı Hindistan’ın güneyindeki Kerala ve Tamil Nadu eyaletleridir. Madras ise hemen hemen Malay ile aynı büyüklüktedir. Madras biraz daha sağlam görünüşlü kemik yapısına sahiptir. Madras’ın ana vatanı Güney Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletidir.

Kulang Asil - Madras

Kulang Asil – Madras horozları

Hintlilere göre her ikisi de ancak anavatanlarında ve özgür yaşarlarsa gerçek büyüklüklerine erişip ağırlıkları 6 kiloya ulaşır. Boyları 80 – 95 cm arasında değişir. Başka yerlerde ve insan esaretinde o kadar irileşemezler (gerçi iklime ve beslemeye göre değişebilir, yani mümkündür). En büyük dövüş horozları bunlardan ve bunlardan türetilen farklı ırklardan çıkar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)