Medinilla magnifica

Halkımız arasında Medine gülü adı verilen Medinilla magnifica’nın alışılmamış kocaman ilginç pembe çiçekleri ve kocaman yaprakları herkesin dikkatini çeker. Aslında kocaman çiçek gibi görünen kısım esas çiçeklerin iri kılıflarıdır. İngilizcede yaygın adları Filipin orkidesi ve pembe medinilla. Anavatanında ise yerel adı kapa-kapa’dır.

Özellikleri

Medinilla magnifica Melastomataceae familyasındandır. Anavatanı Filipinler’dir. Deniz seviyesinden 300m ile 1400m arasında yükseltilerde yağmur ormanlarında, alçak dağ ormanlarında ve daha yüksek sis ormanlarında bulunur. Doğal yaşam alanlarında tohumları büyük ağaçların üzerindeki oyuklarda ve kalın çatal dalların aralarında çimlenerek ağaçlar üzerinde bir epifit olarak yaşar. Aynı zamanda sukulent özelliklidir. Ağaçlar üzerinde yaşamasına rağmen sağlam dallarla çalı tarzında gelişir. Dalları dört köşelidir. 3m kadar uzayabilirler. Yaprakları 15cm ile 30cm arası uzunluklarda, oval, sağlam yapılı ve parlaktır. Çiçekleri gibi yaprakları da güzeldir. Meyveleri yenmez.

Medinilla’nın çiçek açması ilkin kocaman tomurcuklarla başlar.  Sonra kocaman pembe kılıf yapraklarla beraber uzun pembe bir sap aşağı sarkık 30cm veya yarım metreye kadar uzayarak üzüm salkımı gibi birçok çiçekler açar. Çiçekleri 2,5cm kadar genişliktedir. Pembe iri kılıflar, pembe çiçek sapları, pembe küçük çiçekler ve çiçeklerin içinden uzayan ipliksi organlarla güzellliği tamamlanır.

Yetiştirilmesi, bakımı

Medinilla magnifica hakkında yanlış ve abartılı bakım bilgileri yaygın. İkide birde su fısfıslamak tavsiye edilir. Halbuki esas ihtiyacı antoryum ve orkidelerde olduğu gibi sürekli hava hareketleridir. Ve onlar gibi sıcak-havasız ortamlarda bozulmaya başlar. Havasız ortamda su fısfıslamanın faydası olmaz bilakis çok ciddi zararları olur. Ayrıca temizlik önemlidir. Yapraklarının altını ve üstünü sık sık ıslak bezle silmelisiniz. Hava hareketlerinden sonra en önemlisi bu.

Medinilla magnifica yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması ve özellikleri

Güneş ihtiyacı kasım ortasından mart başına kadar uzun süreli direkt güneş. Diğer zamanlarda sabahın erken saatlerinin veya akşamın son iki saatinin güneşini almalı ve bulunduğu yer güçlü ışıklı olmalıdır (üzerine öğle civarı saatlerinin güneş ışınları geliyorsa mutlaka tül gibi şeylerle güneş filtrelenmelidir).

Yapraklarının sağlığını iyi koruyun. Medinilla magnifica bir sukulent tür olarak hayati birikimlerinin çoğunu yapraklarda toplar. Bu yüzden yaprak sağlığına dikkat etmek bu bitkinin sağlıklı yetiştirilmesindeki püf noktalarından biridir. 28C dereceden yüksek sıcak günlerde ve 9C dereceden daha soğuk günlerde ev içi hava cereyanından korumalısınız (özellikle de havası kuru memleketlerde buna daha fazla dikkat etmek gerekir ve hava cereyanına göre ısı derecesi limitleri en düşük 16C ve en yüksek 25C dereceler olmalıdır). Yapraklarını sık sık ıslak bezle silip temizleyin. Öğle civarı saatlerinin direkt yakıcı güneşinden koruyun. Kış boyunca ısıtıcılar yüzünden ev içi fazla kuru havalı ve sıcak oluyorsa havayı nemlendirme çareleri arayın.

Çiçeklendirmek: Bunun için kış aylarında hafifçe üşümeli ve biraz da su sıkıntısı çekmelidir. Sonbahar sonundan itibaren kış boyunca bulunduğu ortamda ısı en az 8C en fazla 20C dereceler arasında serinde tutulması gerekiyor. Böylece şubatta veya martta tomurcuklar belirmeye başlar. Eğer hiçbir tomurcuklanma girişiminde bulunmazsa sebep hava akımlarının olmamasıdır. O takdirde ilkbaharda gece ısısının 14C derecenin altına düşmediği günler geldiği zaman dışarıda açık havada tutun. Bu sayede mutlaka tomurcuklanır. Tomurcuklandığını gördüğünüzde tekrar eve alabilirsiniz. Çiçekleri solar solmaz keserseniz ve geceleri esintili ortam uygun ise tekrar tomurcuklanır.

Toprak ve saksı: 1 ölçü humus katkılı hazır poşet toprak + 1 ölçü çam kabukları (veya palmiye lifleri) + 1 ölçü küçük taneli ponza taşı (veya kuvars kumu). Bu şekilde karışım yapmalısınız. Yoksa sırf toprakta kökleri çürür. Saksı büyüklüğü önemli değil ama Medinilla magnifica ağır bir bitki olunca elbette onu taşıyabilecek güçte saksı gerekiyor. Büyük ve derin bir saksının dibine 1kg’a yakın ağırlıkta taşlar yerleştirin. Üzerini strafor parçaları, ponza taşı ve kum karışımı ile biraz yükseltin. Bunların yukarısında 15cm derinlikte toprak yeterli olur. En az iki yıl toprak ve saksı değiştirmeniz gerekmez. Fazla bir gelişim olmuyorsa toprağı dördüncü yıl (çiçeklenmesi geçtiği zaman) değiştirin.

Sulama: Kışın toprağı kupkuru olduğu halde yapraklar gayet sert ve canlı ise bir iki gün daha bekleyip sonra sulayın (çiçeklenebilmesi için kış boyunca hafifçe su sıkıntısı çekmelidir). İlkbaharda ve sonbahar ilk yarısında sulama sıklığını toprağı yoklayarak belirleyin. En üst yüzey tamamen kurumuşsa sulayın. Yaz boyunca ise her gün bolca sulayın. Medinilla magnifica’yı su dolu leğende bekleterek alttan su emdirme yoluyla sulayın tavsiyeleri yaygın. Halbuki bu usul sulama saksı içeriğindeki maddelerin fazlasıyla su emmesine ve kökleri çürütmesine neden olur. En iyisi lavaboda suyu yavaş yavaş dökerek sulamaktır. Saksı alt deliklerinden en az bir bardak su çıkıp gidecek kadar miktarda su kullanın. Sonra suyun iyice süzülmesini bekleyin ve yerine götürün. Suladıktan sonra saksının alt tabağında su birikimi olmamalıdır.

Bitki besini: Mayıs sonundan eylül sonuna 20 günde bir bitki besini verin. İlk dört defasında çiçeklendirme amaçlı bitki besini, sonrakilerde ise orkide besini kullanın.

Budama: Çiçeklenmesi bittiğinde dallarını mümkün mertebe kısaltmalısınız. Ne kadar kısa, o kadar iyi. Fakat her bir gövde üzerinde en az iki yaprak olması lazım. Budamayı buna göre yapın. Tamamen yapraksız kalan gövdeler kuruyacaktır. Kısaltma aslında şart değil. Yeriniz müsaitse ve medinillanız yerini sevmişse 2m kadar büyümesinde bir sakınca yok elbette.

Çoğaltılması

Olgun ve yapraklı dallardan üç boğumlu çelikler hazırlayın. Üzerinde mutlaka bir çift yaprak olsun. Bünye fazla su kaybetmesin diye yaprakları yarıdan kesip kısaltın. Perlit + gerçek torf karışımına dikin. Direkt güneş almayan, kuvvetli ışıklı, havadar bir ortamda tutun. Köklendirme toprağı kupkuru kalmayacak şekilde ara sıra sulayın.

Problemleri

Unlu bitler, örümcek bitler ve diğer yaprak bitleri dadanabilir. Açık havada tutuyorsanız kelebeklerin yumurta bırakması yüzünden tırtıllar peyda olabilir. Yukarıda dediğim gibi yapraklar sık sık ıslak bezle silinmelidir ki bitlenme veya tırtıl türemesi olmasın ve başlama aşamasında olsa bile silmekle hep giderilmiş olsunlar. Bu yüzden yaprakların alt ve üst taraflarını haftada bir defa gibi bir sıklıkta ıslak bezle silin. Yaprak sağlığı Medinilla magnifica için diğer bitkilerden daha fazla önem taşıyor.

Faydalanılan kaynaklar

Medinilla magnifica — hear.org
Medinilla Species, Pink Lantern, Showy Medinilla, Medinilla magnifica  — davesgarden.com

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)