Miltoniopsis

Miltoniopsis orkidelerinin sadece 6 türü var. Örnek türü Miltoniopsis vexillaria’dır. Çiçekleri iri ve gösterişlidir. Saksılarda evlerde yetiştirilen en beğenilen türlerdendir ama bakımı pek kolay olmayıp dikkat ve itina ister.

Genel özellikler

Miltoniopsis cinsi orkideler Orchidaceae (Orkidegiller) familyasının Epidendroideae alt fmilyasından Cymbidieae gryubuna aittirler. Çiçekleri şekil ve desenlilik itibarıyla biraz hercai menekşelere benzer.

M. roezlii

M. roezlii

Her yalancı soğanında tek yaprak bulunur. Bu özelliği ile ve hercai menekşelere çok benzeyen çiçek şekli farklılığıyla Miltonia cinsinden ayrılır (genelde Miltoniopsis ve Miltonia cinsinden orkide türlerini herkes karıştırır). Yaprakları kurşuni yeşildir. Farklılıklar hakkında detaylı bilgi için » hercai orkideler konusunu okuyabilirsiniz.

İsim: Adı bir orkide tutkunu olan bir ingilizden geliyor: Lord Fitzwilliam Milton..

Habitat: Miltoniopsis türlerinin anavatanı Güney Amerika kıtasının kuzeybatı bölümü: Ekvador, Kolombiya, Kosta Rika, Panama, Venezuela.. Yüksek rakım sis ormanlarında epifitik olarak ağaçlar üzerinde yaşarlar. Susuz kalmak nedir, kuru hava nedir, esintisizlik nedir bilmezler. Geceleri oldukça serin, esintili ve sabaha kadar her yer sırılsıklam ıslak geçer.

Türleri: Miltoniopsis bismarckii, Miltoniopsis phalaenopsis, Miltoniopsis roezlii, Miltoniopsis santanaei, Miltoniopsis vexillaria ve Miltoniopsis warscewiczii.

Evlerde hercai orkide bakımı

Öncelikle yetiştirilmesinin zor olduğunu belirteyim. Hibritleri biraz daha uyumlu denebilir ama pek fazla uyumlu oldukları söylenemez. Ortanın üzerinde nemli hava isterler. Deniz etkisinde olsa bile yazın aşırı sıcak geçen yerlere de uygun değil (aşırı sıcakta bozulurlar). Sonra neredeyse bütün gün sürekli esinti isterler. İstanbul’dan itibaren Karadeniz kıyı kesimleri boyunca iklim elverişlidir. Kışın 9C dereceden daha soğuktan korumalısınız. Aşağıdaki bakım bilgilerinin eksiksiz yerine getirilmesi gerekiyor.

Toprağı, saksısı, saksıya dikiliş şekli aynen Cambria orkidelerinde tarif ettiğim gibidir. Bu bilgiler için o sayfaya bakmalısınız. Besin verme konusu da aynıdır gibi düşünebilirsiniz. Miltoniopsis’lerde dinlendirme yok. Zira yaz ortasında ve kış boyunca istediği şartları oluşturmanız zor olacağından dolayı yılda iki defa gelişimi sekteye uğrayacaktır.

Sulama toprak iyice kurumadan önce bol bol su dökerek (her sulamada mutlaka toprak ve kökler adamakıllı yıkanacak şekilde) yapılmalı. Yazın toprak biraz kuruyunca sulayın -her gün sulamak gerekebilir. Serin zamanlarda ve serin mevsimlerde toprak neredeyse kupkuru olduğu anda daha fazla bekletmeden derhal sulayın. Kökler (ve köklerin bulunduğu toprak) mutlaka her sulamada bolca su dökülerek tertemiz yıkanmalı. Besinli su vereceğiniz zaman az miktarda su ile sulayın (saksı içerisinde toprağın tamamının ıslanacağı miktarda yeterli). Besin vermeyi ise gelişim hızına göre ayda iki ya da üç defa yapmalısınız. Aşağıda anlattığım yetiştirme şartlarını pek uygulayamayacağınız kış aylarında besini iki ayda bir verin.

Esinti ihtiyacı: Gece gündüz sık sık esinti isterler. Esintinin yanısıra yapraklara su fısfıslamalısınız. Sıcak yaz günlerinde karanlık bastığı zaman esinti sağlayıp üstüne su fısfıslamalısınız. Akşamleyin acilen serinletmek önemlidir.

Güneş: Direkt güneş sadece sabahın ilk üç saatinde ya da akşamın son iki saatinde olabilir. Diğer saatlerde (üstüne direkt güneş geliyorsa) güneş filtrelenmiş olmalı. Gündüz boyunca yerinin şidddetli aydınlık olmasını sağlayın. Zayıf ışıklı loş köşelerde sağlığı bozulur.

Çiçeklenmeleri: Hercai orkideler genelde ilkbaharda ve yazın çiçeklenir. Geceleri 12C ile 15C dereceler arasında serin esintilere maruz kalıp sabahleyin güne sabah güneşi ile ısınarak başlarlarsa çiçek açmaları kesindir.

Çoğaltılması: Yalancısoğanlarının ayrılmasıyla yapılır. Bu konu ileride ayrı bir sayfada işlenecek.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Orkideler

Etiketler: |


'Miltoniopsis' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Naciye, İstanbul dedi ki:

    Üzerinde Cambria ve Miltonia etiketleri olan bir orkide satın aldım. Ancak bu orkidenin Miltoniopsis olduğundan neredeyse yüzde yüz eminim. Çiçek şekli sizin koyduğunuz fotoğraftakinden daha da yuvarlak hatlara sahip, tam bir hercai menekşe gibi. Rengi de sizin fotoğrafınızdaki ile aynı. Umarım yanılmıyorumdur. Cambrialar için nemi emen toprak saksının gerekli olduğunu belirtmişsiniz. Miltoniopsisler sürekli nem isteyen bir cins olduğu için, yanlış bir şey yapmadan önce teyit etmek istedim. Hem toprak saksı, hem de ponza taşı kullanırsam nem ihtiyacına sekte vurmam değil mi?
    ***
    Hayır sekte vurmuş olmazsınız. Esintiye çok büyük ihtiyaçları var. Özellikle köklerin hava alma ihtiyacını unutmayın. Bu sebeple, plastik saksı içeriğinin ıslak madde ile dolu olması ve saksı iç kenarlarının ıslak maddelere değdiği yerlerde aralarda su damlacıklarının beklemesi köklere havadar ortam oluşmasını engelleyebilir. Plastik saksı kullanacaksanız en azından toprak karışımında ponza taşı mutlaka olmalı. Ayrıca, ne tür olursa olsun, ana vatanlarının neresi, doğal habitatlarının nasıl bir yer olduğu size fikir vermeli. Mesela bu orkide yağmur ormanı değil sis ormanı bitkisidir. Dolayısıyla yağmur ormanı türleri kadar “tam gün aşırı ıslaklık” istemezler. Sis ormanı bitkileri gün içinde sık sık değişen hava akımları ve sık sık değişen ısı dereceleri ile daha mutlu olurlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)