Fesleğen ve Reyhan (Ocimum basilicum)

Fesleğen ve reyhan bitkilerinin ne oldukları, özellikleri, nasıl bakım istedikleri, nasıl yetiştirilecekleri, kullanımları ve reyhanın farklılığının nasıl anlaşılıp fesleğenden ayırt edilebileceği hakkında bir sayfadır.

Öncelikle bilmeliyiz ki İkisi ayrı türler değildir. Aralarındaki farklılık insanların arasındaki ırk farklılığı gibidir. Yani fesleğen de reyhan da aynı familyanın aynı cinsinden aynı tür bitkilerdir. Farklılıkları aynı türün çeşitleri (kültivar) olmasından öteye gitmez.

Lamiaceae (Ballıbabagiller) familyasından fesleğen (ve reyhan) Ocinum cinsinin O. basilicum türündendir. Türkçede genelde kullanılan adı fesleğendir. Bazı yörelerde sadece reyhan derler ve fesleğen adını bilmezler. Ege’de fesliken denir. Fesleğenin ana vatanı Hindistan’dır. Yaklaşık 2500 yıldan beri Ortadoğu ve Akdeniz çevresi ülkelerinde tıbbi amaçla yetiştirilmiş. Günümüzde en çok İtalya’da yemeklik amacıyla fesleğen yetiştiriciliği yapılır.

Genel özellikleri

Tek yıllık, otsu bir bitki olan Ocinum basilicum (fesleğen) mini çalı ve küçük çalı formlarında gelişse de ömrü ilkbardan en fazla kışa kadardır. Yanlışlıkla fesleğen denen benzer kokulu uzun ömürlü bitkiler Ocimum cinsinin diğer türlerindendir (bazıları da fesleğenin o türlerle oluşturulmuş hibritleridir).

Fesleğenin az veya çok dallanma özelliği, boyutları, yaprak rengi ve yaprak iriliği, aroma farklılıkları ve çiçek rengi farklılıkları açılarından çeşitli kültivarları vardır. Hepsi de kısa ömürlüdür (mevsimlik).

Fesleğenlerin boyları, yaprak irilikleri çok çeşitli olduğu gibi yaprak renkleri de değişebiliyor: Sırf yeşil, mor ile karışık yeşil, sırf mor ve siyaha yakın mor. Çiçek rengi bazılarında beyaz bazılarında pembe-açık mor arası tonlarda olur (tatlı aromalı fesleğenlerin yeşil yapraklı olanlarında çiçekler genellikle beyazdır). Yapraklar uzun-oval, yuvarlakça-oval, düz, dalgalı ve kıvırcığa yakın şekillerde, yaprak kenarları ise dişsiz (düz), az tırtıklı, çok işlemeli gibi farklılıklar hem reyhan grubunda hem fesleğen grubunda görülebilen özelliklerdir.

Kültivarları

Fesleğenlerin dış görünümleri ve aromaları ırk farklılıkları açısından çok çeşitlidir ve karışıktır. Her birini bilimsel çerçevede adlandırmak imkansızdır sanıyorum. Gerçi özellikleri kendine özgü birkaç kültivar adı belirtilmiş. Fakat fesleğenlerde esas önemli değer aromalarıdır ve mesela tatlı aroma sadece bir kültivarın özelliklerinden değildir. Bu sebeple ben kültivarları burada yazmak istemiyorum.

Fesleğenlerin bizler için öneminin en başta aromaları olduğunu göz önünde bulundurursak, bunları sadece aroma özelliklerine göre fesleğen (tatlımsı yoğun kokulu) ve reyhan (acımsı gibi keskin kokulu) diye başlıca iki grupta ele almamız daha mantıklı olur diye düşünüyorum.

Fesleğen

Yemeklere katıldığında kokusu reyhan kadar kalıcı etkiye sahip değildir. Bu yüzden yemek piştikten sonra üzerine fesleğen doğranır. Fesleğen yapraklarının aroması tatlı gibi hissedilir ve salamların kokusunu hatırlatır. İştah açıcı özellik taşır. İtalyanların makarnalara (makarnayı pişirdikten sonra) kattığı fesleğen bu gruptandır. Makarnalarda başlıca faydası hamur kokusu riskini önlemektir. İtalya’da hem makarnalarda hem çeşitli sosların yapımında kullanılan ‘Genovese‘ adlı kültivarın yaprakları düz yeşil renkte, çiçekleri beyaz, çiçek çanak yaprakları ve onları taşıyan çiçek dalları yeşil olur. Boyu uzundur (yetiştirme şartlarına göre 1 metre civarlarında olabiliyor). Aynı aromaya sahip mini fesleğen çeşitleri, kültivarları da fazlasıyla mevcut.

Reyhan

Yapraklarının aroması biraz acımsı gibi ve keskindir. Kokusunun tek başına pek iştah açıcı özelliği yok ama yemeklere özellikle dolmalara çok hoş bir aroma verir. Makarnalarda hiç iyi gitmiyor. Boyu, yaprak rengi, şekli ve iriliği fesleğen gibi değişiklik gösterir. Çiçek rengi genellikle pembe-açık mor tonlarındadır (sırf yeşil yapraklı olan çeşitlerinde bile genelde böyledir). Bazen yeşil yapraklılarda çiçek rengi beyaz olup çiçeklerin dış çanak yaprakları ve çiçekleri taşıyan saplar kahverengimsi mor renkte olur.

Direkt güneşin ve sıcak havanın fazla olmasına göre fesleğenin kokusu daha yoğun, reyhanın kokusu daha keskin olabiliyor.

Kullanım

Fesleğenler (reyhan dahil) yenilebilir bitkilerden oldukları için bu amaçla yetiştiriciliği yapılan sebze grubu bitkilerdendir. En çok sweet basil yani tatlı fesleğen denen  ‘Genovese‘ kültivarının yaygın yetiştiriciliği yapılır.

Süs bitkisi olarak kullanımında ise genellikle mini yapraklı kültivarlar tecih edilir. Oldukça fazla ve sık dallanarak top şeklini alırlar. Halk arasında bunlara top fesleğen, bazen sinek kanadı fesleğen denir. Mini bir kültivar olarak bilimsel adı Ocimum basilicum var. minimum‘dur. Avrupa’da Yunan fesleğeni denir (Greek basil). Boyu ortalama 15cm’dir.

Fesleğen yetiştirilmesi, bakımı

Güneşi sever. Kokusunun güzelliği, aromasının kalitesi de güneş ve sıcak sayesinde daha iyi olur. Fakat görsellik açısından öğle civarı güneşinden korunması çok iyi olur. Az güneşli yerlere de uyum sağlayabilirler. Fesleğen (ve reyhan) evlerde mutfaklarda yetiştirilemez. Rüzgar olmadan yaşayamazlar. İki günde çürürler. İlla da evde tutmak istiyorsanız devamlı açık tutacağınız bir pencere yanında bulunması gerekir.

Toprak ve gübre isteği

En azından orta verimlilikte bir toprakta yetişmesi şartıyla fesleğen gübre veya bitki besini istemez. Gayet güçlü bir şekilde gelişir. En başta gelen iki ihtiyacı açık hava ve uzun süreli direkt güneştir. Verimsiz toprakta ve aşırı kumlu toprakta yetiştirecekseniz toprağa öncelikle bitkisel çürüntüler karıştırmanız gerekir. Fakat fesleğen genelde toprak seçmez. Sadece daha iyi ürün almak için fazladan bir şeyler yapmak iyi olur.

Sulama

Kendi tecrübelerime göre fesleğenler fazla sık sulanmaktan rahatsız olmuyor. Toprak bir hayli kurudukça sulamanın da bir şeyi değiştirdiğini görmedim. O halde sulama rejimini titizlikle uygulamak gerekmez. Sadece toprağının kupkuru kalmasına izin vermeyin. Fazla su sıkıntısı çekmemeli ve yaprakları hiç pörsümemeli. Yoksa gelişimi sekteye uğrar. Hem bu şekilde çabucak tohuma kaçar. Yani toprak biraz kurudukça, daha fazla kurumasını beklemeden sulayın.

Fesleğen budanır mı?

Gençleştirmek için, tohuma kaçmalarını geciktirmek için gereklidir. Ama küçük top fesleğenlerde olmaz. Bunlardan ancak yan dallardan kesip alarak aşağıda çelikleme yönteminde anlatıldığı gibi kısa sürede yeni fesleğenler üretebilirsiniz. Böylece ana fesleğen tohuma kaçıp çirkinleştiğinde kendi ürettiğiniz henüz taptaze yemyeşil fesleğenleriniz olur.

Büyük fesleğenlere gelince: Kendi haline bırakırsanız bir süre büyüdükten sonra her bir parçası tohuma kaçmak isteyecek ve her yerinden tomurcuklanacaktır.  Her bir dal 6 veya 8 tane yaprak geliştirdikten sonra tepelerini koparın. Ben fesleğenleri makarnada kullandığım için daima uçlarından koparırım. Çiçek tomurcukları belirmişse özellikle onları seçiyorum. Bazı dallarını daha alttan keserim. Böylece sonbaharda havalar iyice serinleyip fesleğenlere yeterli sıcaklık mümkün olmayan günler gelene kadar fesleğenlerim tekrar tekrar filizlenip devamlı yepyeni taptaze yapraklar üretir dururlar.

Fesleğenler nasıl çoğaltılır?

Kışa dayanıklılıkları hiç olmadığı için reyhan ve fesleğenler en çok tohumla çoğaltılırlar (zaten biyoritmleri bir süre çiçeklendikten sonra ölüm sürecine girecek şekilde yaratılmıştır). Çelikle çoğaltılması da gayet kolaydır. Eğer kışın yeterli ısı, havadarlık ve uzun süreli direkt güneş sağlayabileceğiniz bir ortam varsa sonbaharda çelikle çoğaltıp ilkbahar başında hazır yetişmiş fesleğenleri bahçeye dikebilirsiniz. Tohumları kısır olan (veya tohum vermeyen) hibrit fesleğenlerin devamlı çelikle çoğaltılmaları şart. Bunlar için mutlaka kışın hayatta kalabilecekleri bir ortam sağlamak gerekiyor.

Çelikleme yöntemiyle çoğaltmak

İlkbahar ortası – yaz sonu arasında her zaman yapabilirsiniz. Herhangi bir dalını kesin. Dalı kesip aldıktan sonra toprağa dikeceksiniz. Toprak altında kalacak kısmı yapraksız olsun. Yapraklı ise o kısmın yapraklarını ince bir makasla diplerinden kesin. Dal çok çok hassas olduğu için yaprakları böyle ayıklayacaksınız. Koparmaya çalışsanız dal zarar görür.

Fesleğen çeliklerini köklendirme toprağı olarak eğer poşetlerde satılan topraktan kullanacaksanız hiç denemeyin zira o toprak körpe dalları çürütüyor. Gerçek toprak kullanmalısınız. Ya da perlitli kumlu hazır toprak karışımı yapın.

Diktikten sonra sulayın. Güneşli bir yerde ise ilk günlerde yaprakları pörsüyüp kuruyacak gibi görünebilir ama bir yandan kökleniyordur. Sabah erken saatlerinin ve akşam güneşinin zararı olmaz. Sadece öğle civarı yakıcı güneşi henüz köksüz çelikleri kurutabilir. Her şey uygunsa 10 gün gibi kısa bir süre içinde köklenerek filizlenip büyüyecektir.

Tohumla çoğaltmak

Fesleğenler (ve reyhanlar) genelde yazın ortasında başlayarak küçük çiçekler açar. Fesleğen bitkisi fazlaca dallanıp budaklandığı gibi çiçekleri de çok bol olur. Sonbahara kadar tekrar tekrar çiçeklenebilirler. Oluşan tohumları alıp bahara kadar saklayın veya bulundukları yerde toprağa karışmasını sağlayın. Bahar gelince o tohumlar çimlenip büyür. Tohumları alıp sakladı iseniz ilkbaharda serin günler geçtikten sonra ekin. Bahar başında çimlenmezler acele etmeyin. Havalar biraz daha ısınmalı. Acele edecekseniz tohumları evde güneşli pencere önünde çimlendirin. Tohumlar çimlendikten itibaren bol bol esintiye ihtiyaç duyarlar buna da dikkat edin.

Zararlıları, hastalıkları

Fesleğenlere dadanan böceklere rastlamadım. Bir asalak bitki fesleğen dallarının arasında gizlenmiş gibi yaşar. Çok sk rastlanan bir problemdir. İp gibi uzantılarından tanırsınız. Pek zararlı değiller ama fazla artarlarsa zararlı olurlar. Her gördüğünüzde fesleğeninizden ayıklamaya çalışın. Fazla da uğraşmayın canınızı sıkmayın. Yoksa fesleğenin dallarına siz kendiniz zarar verirsiniz. Hem fazlaca çoğalmalarına izin vermezseniz hiçbir zararı olmaz. Aslında fesleğene bir güzellik kattıkları bile söylenebilir.

Mildiyö ve benzeri mantar hastalıkları görülebilir. Fesleğenler havadar ve güneşli yerlere dikilirse bu tip hastalıklar serin mevsimlerde geçici hüküm sürebilir.

Kök çürümeleri saksılarda kullanılan hazır poşet topraklar yüzünden olur. Bir de bazı bahçelerde toprağın özelliği yüzünden görülebiliyor. Bahçelerde kök çürümesi oluyorsa fesleğenleri bir daha oraya dikmeyin baahçenin farklı yerlerine dikin.

Yukarda anlattğım problemlerden ben uzun yıllardır sadece 1- asalak bitki problemine 2- hazır poşet toprakta kök çürümesi olmasına şahit oldum. Bahsedilen mantar hastalıkları ve bahçelerde kök çürümesi problemleri sanıyorum Türkiye’de fesleğen yetiştirilen yerlerde görülmüyor.

Benzer konular

Fesleğenle aynı cinsten bir tür: Tulasi (kutsal fesleğen)

Kaynaklar

Basil – clemson.edu
Basil – wikipedia.org

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Fesleğen ve Reyhan (Ocimum basilicum)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sedencik dedi ki:

  Çok severim fesleğen kokusunu. Yaprakları kurumaya yüz tutunca makarnada değil ama domates salatasında kullanıyorum. Bir kez deneyin belki beğenirsiniz. Ama bunca çabama hiç üretememiştim fesleğeni. Sayenizde hatamı anladım. Çelik yapınca ben yapraklarını elimle koparıyordum. Demek dalı zedeliyormuşum.

 2. cocuklacocuk dedi ki:

  Kokusunu çok severim. Yakındaki çiçekçimde bulamamıştım. Fesleğen bulup çoğaltmayı deneyeceğim.

 3. Sinem Güler dedi ki:

  Peki bakımı nasıl olacak? sulamasını nasıl ve ne sıklıkla yapmamız gerekir?
  ***
  Açık havayı, güneşi sever. Toprağı biraz kuruyunca sulayın. Sayfadaki bilgileri yeniledim. Sorduğunuz için teşekkür ederim.

 4. Seval dedi ki:

  Fesleğenim var yapraklarının rengi çok açık. Çoğu yerde gödüklerimin rengi daha koyu. Acaba cinsi mi farklı? Bir de gördüklerim daha derli toplu. Benim fesleğenimin dallarının araları çok açık. Daha derli toplu olması için ne yapabilirim?
  ***
  Toprağına ve yetiştirildiği yerin güneş alıp almamasına göre şekli de rengi de değişir. Aşırı güneş fesleğene iyi değildir. Hem gelişimi yavaşlatır hem yapraklar çok açık renkli olur. Hiç güneş olmasa o daha kötü. Orta karar güneşli bir yerde bulunmalı. Toprağını eşeleyin köklerine zarar vermeden sadece üst kısmı boşaltıp başka toprakla doldurun. Fesleğenleri genelde çok kötü topraklara dikip satıyorlar. Normal bir bahçe toprağında bile gür yetişebilir. Gübreye gerek yok.

 5. Funda dedi ki:

  Sabah kurumaya yuz tutmus feslegenlerimi makasla kesip kurutmak icin tepsiye dizmistim. Kökleri saksisinda kaldı. Acaba tekrar filizlenirler mi? Köklerini sokup ayni topraga anlattığınız gibi yapraklarını mı diksem?
  ***
  Bu mevsimde fesleğenlerinin kurumaları çok erken. Sanıyorum siz evde tuttunuz. Kök kısmı canlı ise mutlaka filizlenip büyümeye devam eder.

 6. Ahmet, Kocaeli dedi ki:

  Güneydoğu’da yetişen feslehen tohumlarını nereden bulabılırız?
  ***
  Bunu hiç duymadım bilmiyorum.

 7. Selenay, Kayseri dedi ki:

  Arkadaşlar ben fesleğen çiçeğini çok severim. Hele elimizi fesleğen çiçeğine sürünce onun o güzel kokusunu koklamakdan zevk alıyorum. Ve bu metini yazdığınız için sizlere çok teşekkür ederim.

 8. Sedat, Tekirdağ dedi ki:

  Çelik ile çoğaltma kısmını ben anlayamadım. Çelik ne oluyor?
  ***
  Dal parçası demek. Saçma bir kelime. Çelikle ne ilgisi var ki? Öyle demişler öyle kalmış. İngilizcede cutting denir. Kesilerek alınmış parça anlamında.

 9. Erhun, Edirne dedi ki:

  Biz bugün fesleğen aldık ama fesleğenin nasıl bakılacağını bilmiyoruz. Bana yardımcı olur musunuz?
  ***
  Fesleğen sadece açık hava istiyor yani dışarda tutacaksınız. Biraz da güneş alabilmeli. Toprak kurudukça sulayın. Kışa doğru ölecek. Tohumlarından alıp saklayın.

 10. Sedat, Tekirdağ dedi ki:

  Cevap için teşekkür ederim. Bu işlemi öğlen uyguladım. Toprağa diktim, suladım. Ancak akşam bir geldim diktiğim fesleğen resmen solmuş gitmiş. Biraz solması normal demişsiniz ancak benimkinde pek umut görünmüyor. :) Nerede hata yapmış olabilirim?
  ***
  Herhalde güneşte veya çok rüzgarlı yerde bıraktınız. Zamanla düzelebilir. Güneşten ve fazla rüzgarlı yerden koruyun. Ama dışarda açık havada durmalı bu da önemli.

 11. Can, Adana dedi ki:

  Ben 11 yaşında bir çocuğum. Ben de 4 tane fesleğen çoğalttım. Verdiğniz bilgiler için çok teşekkürler ama fesleğenleri ben suda da köklendiriyorum.

 12. İbrahim Türkoğlu dedi ki:

  Çok faydalandım teşekkür ederim. Biz büroda kokusundan dolayı yetiştirdik ama 15 gün sonra soldu. Galiba çok su verdik. Fazla güneş de görmedi.
  ***
  Doğrudur. Ayrıca fesleğen açık hava ister, kapalı yerleri hiç sevmez.

 13. Mustafa, Elazığ dedi ki:

  Benim de fesleğenim var üç tane ama kışın açık havada donarsa nolacak ki?
  ***
  Fesleğen zaten birkaç aylık ömürlüdür. Tohumunu alıp her ilkbaharda tohumlarını yeniden ekmelisiniz.

 14. Reyhan dedi ki:

  Ben reyhan yani fesleyen yetiştiriyorum ve 14 aydır ölmediler, tohuma da kalmadılar.

 15. Asya, Ankara dedi ki:

  Reyhanım var yavaş yavaş yaprakları karararak kuruyor. Bir aydır sulamıyorum. Yaza tekrar aynı saksıdan çıkar mı? Kışın nasıl koruyayım bakayım?
  ***
  Bunlar mevsimlik. Her yıl tohumunu alıp ilkbaharda yeniden dikeceksiniz. Kışın sıcak evde güneşli pencerede belki yaşatabilirsiniz, o zaman kurtulur.. ama bir daha tohum alın bunları kışın hayatta tutmak pek mümkün değil.

 16. Asya, Ankara dedi ki:

  Ama tohum vermedi ki.. Annemim bahçesinde heryıl aynı yerden çıkardı reyhanları ordan getirmiştim.
  ***
  Siz güneşten mahrum etmişsiniz çiçek açmamış tohum vermemiş. bu bitki hem açık hava istiyor hem güneş istiyor. Her yıl tohumunu alıp saklayacaksınız ilkbaharda yeniden ekeceksiniz.

 17. Selin, İstanbul dedi ki:

  2 yıldır yazları balkonda uzun saksılarda iri yapraklı fesleğen ve reyhan yetiştiriyorum. İlk yıl afiyetle bol bol yedik. Fakat geçen yıl hem fesleğenin hemde reyhanın yaprakları sürekli böcekler tarafından yendi. Bir türlü neyin yediğini bulamadım. Sonunda kalanlardan 1 kerecik olsun yiyip öyle saksıları atayım diye düşündüm. Topladığım fesleğenleri yıkamak için suya bastırınca birde ne göreyim. Fesleğenle aynı renkte tombik kurcuklar su üzerine çıktı. Ayıklayıp bir kısmını buzdolabına kaldırdım içinde kurtcuk kalmış ve buzdolabında da ölmeden yaprakları yemeye devam etmiş. Bunun üzerine duşla reyhanları saksılarında yıkadım defalarca ama kurtları malesef yok edemedim. Bu yıl da yine saksılara ekmek istiyorum ama bu kurtcuklar ile nasıl baş edebilirim? reyhanları tamamen budadım hiç yaprak kalmayıncaya kadar, yeni yapraklarla birlikte yine kurtlar oluştu. Toprağında olduğunu sanmıyorum çünkü aynı topraktan birçok bitkime kullandım sorun olmadı. Gözle asla göremiyorum bulamıyorum saksılardayken taki koparıp suya basıncaya kadar.
  ***
  Bunlar bir çeşit küçük tırtıl. Kelebeği gelmiş yumurta bırakmış. Her zaman olmaz.

 18. Esma dedi ki:

  Fesleyeni mutfagima koymak istiyorum ama mutfak fazla gunes gormuyor. Ne oneriniz?
  ***
  Eğer daima açık bir pencere varsa onun yanında olur. Fazla güneş istemez. Esinti güneşten de sudan da daha büyük önem taşıyor. Yoksa fesleğenler kapalı evlerde yaşayamaz, mümkün değil.

 19. Esma, Mugla dedi ki:

  Fesleğen tohumlarını orta boy saksıya ektim (15 tane). Tohumlar beraber mi büyüsün? Birkaç haftadır yavaş büyüyorlar. Ne onerirsiniz? Evde mutfakta. Camı devamlı açık ama baziları guneşi seviyor diyor.
  ***
  Tohumlar beraber büyürse birbirlerine engel olurlar her biri çelimsiz olur. Birbirlerinden en az 15 cm mesefeli olmaları lazım. tek kök fesleğen nasıl bir top haline gelir biliyorsunuzdur.
  Galiba mutfak fazlaca loş: Güneş almak şöyle dursun kuvvetli aydınlık bile yok sanıyorum. Anlaşılan o yüzden gelişim olmuyor. Çimlenen tohumlar hiç gelişmeden zamanla kuruyabilir. Gelişmeleri için yaprakların fotosentez yapmasına yetecek kadar şiddetli ışık lazım.

 20. Sudenur, Ankara dedi ki:

  fesleğenimde kurtçuklar olur mu? Tohumu nasıl alıp nasıl saklamalıyım?
  ***
  Dışarda açık havada bit filan olmaz ama varmış gibi düşünüp haftada bir iyice yıkamanız iyi olur. Ev içinde zaten yetiştiremezsiniz sağlığı bozulur çürür gider. Tohumları birkaç kat kâğıt havluya sarıp hava geçirmeyen bir kavanozda, buzdolabında saklayın.

 21. Hasan T. -Osmaniye dedi ki:

  Birkaç gün önce zincir bir magazadan iki küçük saksı feslegen aldım. Bir tanesinin keyfi yok, okşayınca çok fazla yaprak dökülüyor. Yaprak uçları kararmış ve tüm yapraklar çok açık renkli. İlk aldıgımda saksıyı büyülttüm ve yanmış hayvan gübreli toprak ile destekledim. 5 gün oldu yine birinin keyfi yok. Diger feselegenim daha iyi. Tavsiyeniz ne olur?
  ***
  Fesleğenler birkaç aylıktır. Saksıda yetişkin olarak aldığınızda zaten ömrünün neredeyse yarısı tamamlanmış durumda. Saksı ve toprak değiştirmek yanlış. Besin vermek bile hiç gerekmiyor. Açık havada yaşayabilirler. Evlerde yaşatamazsınız birkaç günde çürür giderler.

 22. Oğuzhan, Bolu dedi ki:

  Fesleğeni evde yetiştirmek için ne yapılabilir?
  ***
  Ev bitkisi değildir. Gece gündüz hiç kapatılmayan bir pencere yanında yaşatabilirsiniz. Evde yaşatabilmenin tek çaresi budur.

 23. Serguzel, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık iki ay önce tohum yemelik fesleğen ektim. Şu an irili ufaklı büyüdüler. Altta kalanlar daha ufak bazıları ise 4cm büyüklüğündeler. Yemek için ne zaman toplamam gerek? Herhangi bir boyu var mı ve toplama şekli nedir? Sadece yaprağınımı dibinden kesiyim yoksa sapla birlikte mi? Bir de tohumlar gözle görülür şekilde mi ve sizce ne zaman bırakırlar? henüz çiçeklenme yok. Camekan kaplı balkonda bakmaktayım. camları açık. Ne zaman kurumaya başlarlar?
  ***
  Yemeklik olarak nasıl değerlendirilir bilmiyorum. Çiçek açtıktan sonra tohum oluşur. Tohum yerleri kuruyunca tohumlar kolayca dökülüyor o zaman tohumları alırsınız. Kışa doğru ölüp giderler.

 24. Mustafa, Elazığ dedi ki:

  Ben birkaç gün önce tohumlarını ektim yani ağustosta. Onlar çimlenir ve büyürler mi? Kışın içeriye alırsam yinemi ölecekler? Gürleşmesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Fazla gecikmişsiniz. Ne olur bilmiyorum. Kış hakkında, eğer o zamana kadar büyüyüp de çiçek açmazlarsa belki kışın yaşamaya devam ederler ama esintisiz yerlerde yaşamaları pek mümkün değil. Kendiliğinden gürleşir bir şey istemez.

 25. Semih, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 1,5 ay önce tek bir dal olarak ektiğim çelikten şimdi çok güzel bir top fesleğen elde ettim. Balkonda hem güneş hem de esinti alan yerde çok güzel gelişim gösterdi. Seneye de şimdiki fesleğenimin tohumundan yetiştirmek istiyorum fakat onun için çiçek açması lazım. Bu mevsimde çiçek açar mı?
  ***
  Evet zaten şimdi mutlaka çiçeklenmek üzeredir.

 26. Nebiye, İstanbul dedi ki:

  Benim fesleğenim çiçeklenmeye başladı dokunmayıp tohumların toprağa karışmasını sağladıktan sonra fesleğen kuruyunca o tohumlara nasıl bir bakım yapmam lazım? Sadece normal sulamaya mı devam etmem lazım başka birşey var mı?
  ***
  Tohumları alıp ilkbahara kadar saklamak gerekiyor. Eğer kendiliğinden toprağa karışıp ilkbaharda çimlenmesini istiyorsanız işiniz şansa kalmıştır. Bunun için özel bir bakım yok.

 27. Nebiye, İstanbul dedi ki:

  Bu fesleğenden tohum alma işini nasıl yapacağım ve o tohumları nasıl saklayacağım?
  ***
  Tohumlar dallarda kuruyunca çok küçük olarak dökülmeye başlarlar. Dikkat edeceksiniz. Saklamak için kağıt mendil ile sarıp sonra kavanoza koyun. Hava almayacak şekilde kapağını kapatın. Sonra serin bir bodrumda veya buzdolabının en alt kısmında saklayın. İlkbaharda nisan sonunda toprağa belli belirsiz gömerek açık havada güneşli bir yerde tutun. Daha erken ekmeye gerek yok çünkü fazla serin havada tohumlar çimlenmiyor biraz daha sıcak günleri bekliyorlar.

 28. Serguzel, İstanbul dedi ki:

  Yukarıda yazmıştım nasıl koparıcağımı bilmediğimi ve ne zaman çiçekleneceğini.. O zamandan beri yaprak sapının dibinden kırıp yiyorum en olgunlarını böylece küçükler de büyüyor 1-2 güne. Daha önce 1-2 dal çelikten başka yere ekmiştim hepsi tuttu gayet sağlıklılar fakat geçen gün birine vermek üzere 4 dal kökten aktarım yaptım fakat malesef hepsi öldü. Sebebini anlayamadım. aktarmak için özel bir yol var mıdır? Hala çiçeklenme olmadı bende, çiçeklendği zaman yapraklar yenmiyor mu?
  ***
  Çiçeklenecek olan tepeleri koparıp koparıp yiyorsanız elbette çiçek açmaz. Tohum vermesini istiyorsanız fesleğen yemeyi gelecek yıla erteleyin. Başka yere diktikleriniz ölüyorsa sebep ya ev içinde tutmanız yüzündendir ya da kullandığınız toprak yüzündendir. Poşetlerde satılan topraklar genelde fesleğenlerin köklerini çürütür. Çok güneşli yerde tutup sulamayı biraz azaltırsanız derhal çiçek açacaktır.

 29. Meryem, Ankara dedi ki:

  Fesleğen tohumlarımı şubat ortasında pet bardaklara diktim. Şimdilik evde pencere önündeler. Şu an minik minik fesleğenlerim var, henüz 4 yaprak. :)

 30. Murat, KKTC dedi ki:

  Reyhan bitkisi de mevsimlik midir? Feslegen tohumu diye tohum aldim ama ismi yabanci. Annuale yaziyor pakette. Bir bilginiz var mı? Henüz ekmedim.
  ***
  O kelime yıllık demektir. Biz mevsimlik diyoruz, ingilizcede ve fransızcada yıllık derler. Reyhan da genelde yıllıktır. Bazen iklime göre uzun ömürlü olabilirler (bazı çeşitleri).

 31. Hulya, İzmir dedi ki:

  Reyhan tohumlarını terasta büyük saksılara serperek ektim. Boy vermeye başladı. Yer değiştirmeden aynı yerde kalmalarının bir sakıncası var mı? Hasat için çiçeklenme başlayınca nereden itibaren kesmemiz gerekecek? Çiçeklenmiş reyhanın çiçeksiz yan dalları da alınır mı?
  ***
  Aynı yerde kalabilirler bir sakıncası yok. Sadece çok bitişik olanlar belki birbirlerinin gelişimini engelleyebilir. Hasat vesaire meselelerini hiç bilmiyorum.

 32. İbrahim, Bursa dedi ki:

  Bugün fesleğen aldım. Odamdaki camın yanında duruyor. Ama odam çok güneş görüyor. Acaba yaşayabilir mi?
  ***
  Fesleğenler kapalı yerlerde bozulur. Pencere devamlı açıksa o başka. Fazla güneşin yaz sıcakları başlayana kadar zararı yok.

 33. Erkan Şahin dedi ki:

  Hocam vallahi sadece tebrik etmek için yazıyorum böyle bir konuda dahi sıkılmadan herkezin sorularına cevap vermişsiniz. Tebrik ve takdir ediyorum. Ayrıca yazı ve cevaplarınızı okudukça benim fesleğenler gözüme daha bir canlı edası ile gözüktü.
  ***
  Teşekkür ederim ama bunda şaşılacak ne var? “böyle bir konuda bile” demenize de ben şaşırdım. Fesleğenler en az orkideler kadar saygıdeğer bitkilerdir. Yemeklere katıp yiyebilirsiniz bile ama orkideleri yiyemezsiniz. :)

 34. İsmail, Kütahya dedi ki:

  Eşim eve fesleğen aldı bende heveslenerek işyerime aldım. verdiğiniz bilgilere göre işlerimde fazla şansı yok. cam kenarı gayet güzel güneş görüyor. umarım yaşar. verdiğiniz bilgielr için teşekkürler…
  ***
  Pencereyi elinizden geldiğince açık tutar ve fesleğene dışardan esinti gelmesini sağlarsanız problem çıkmaz.

 35. İbrahiim A. -Ankara dedi ki:

  Ben fesleğen çiçeği aldım saksıda balkonda besliyorum. Eve geldiği günden beri hafif kuruma oluyor. Ne yapmam gerekiyor gübre almam gerekir mi?
  ***
  15 günde bir defa bitki besini verirseniz daha canlı gelişir. Kesinlikle açık havada bulunması lazım. Güneşi sever ama tam tepe güneşinden koruyun. Toprakta hafif bir kuruma olmadıkça sulamayın. bu şartlarda hiçbir problem olmaz. Güneşsiz kalırsa sağlığı bozulacaktır. Kapalı mekanlarda iki günde bozulur.

 36. Emirhan A. -İstanbul dedi ki:

  Dışarıda satılan toprakla mı yoksa bahçedeki toprakla mı saksıya geçirmek daha iyi olur?
  ***
  En önemli şey daima dışarda açık havada tutmaktır. Her iki toprağı karışıp kullanın daha iyi. Çoğaltmayı da sormuşsunuz: yazı içinde bilgi var oradan okuyun.

 37. Aysu, Zonguldak dedi ki:

  Bizde iki çeşit fesleğen var. çicekçi küçük yapraklı olan yenmez sadece süs amaçlı dedi. büyük yapraklı yenir dedi. bu doğru bir bilgi mi? tazesini istediğim zaman toplayabilir miyim?
  ***
  Belki kullanım kolaylığı açısından öyle deniyor olabilir ama hepsi de yenebilir. İri yapraklı reyhan yemeklik olarak daha fazla kullanılır.

 38. İbrahim, Bursa dedi ki:

  Ben anlatmıştım bir fesleğen almıştım. O fesleğen saksısı baya bir büyük. Büyüdü çiçek top gibi oldu Maşaallah. Yanında bir yavru var. 3 mm büyüklüğünde. Ot filan da değil. Bildiğin yavru. Acaba o büyüyüp şimdiki çiçek gibi olur mu ve olursa kaç ayda büyür? Acaba fesleğenim ne zaman çiçek açar?
  ***
  Hızlı büyüyorlar da kaç ayda büyür bilemem. Çiçeklenmeleri haziran içinde olur ya da temmuzda başlar.

 39. Mine, İstanbul dedi ki:

  Ben bugun reyhan ekmeye calistim. Aldigim feslegenler koklu bir sekildeydi. Ben de kokuyle birlikte ektim. Fazla aralikli degil, bir saksiya 3 dal seklinde ektim. Sizin yazdiginizi daha sonra okudugum icin celik vs. yapmadim. Sizce tutar mi?
  ***
  Dışarda açık havada ise tutar. Sorun çıkmaz.

 40. Nurgül, İstanbul dedi ki:

  Fesleğenlerimin alt yaprakları sarardı. Büyümesi çok yavaş ve sineklendiler. Balkonda besliyorum. Güneşte çok tutmuyorum. Hemen hemen her gün suluyorum. Bunlarla bir ilgisi olabilir mi?
  ***
  Evet bu gidişle birkaç güne kalmaz çürür gider. Güneşsiz bırakmayın. Toprata hiçbir kuruluk olmadıkça asla sulamayın.

 41. Tuba, İstanbul dedi ki:

  Benim fesleğenlerim var fakat tohumunu nasıl ayıracağım anlamadım. Reyhanımsa acayip çiçeklendi. Mor ve yeşil yapraklı. Onu nasıl çoğaltsam?
  ***
  Tohum çiçeklerde oluşur. Çiçekler solunca tohumların oluşması başlıyor. Kuruyunca alacaksınız. Tohumlar çok küçük siyah tanelerdir. Tohumları kağıt havluyla paket yapın. Hava geçirmeyen bir kavanoza koyun. Buzdolabının en alt kısmında gelecek nisana kadar saklayın.

 42. Onur, İstanbul dedi ki:

  iki adet fesleğen aldım. yalnız fesleğenler ilk anda kurudu. sebebi ne olabilir toprak kuruyunca suyunu veririm bol su vermem zararlıdır ama güneşte tutmadım yaz güneşi sert oluyor diye. bu siteye bakmadan önce hep evde tutuyordum artık pencerede tutuyorum. tek merakım tüm gün güneşte tutabilir miyim çiçeklerime bir şey olmaz mı?
  ***
  İstanbulda tam gün güneşin zararı yok. Yeter ki devamlı dışarda tutun. Evde yaşayamaz.

 43. Şaziye, İstanbul dedi ki:

  Ben ilk defa fesleyen yetştiriyorum ve sanırım biraz abarttım bir sürü yetştirdim. Yapraklarını saklama imkyanımın olup olmadığı..
  ***
  Nane gibi kurutarak saklayabilirsiniz. Dalları demet gibi olacak şekilde alın. Önce iyice yıkayın suyunu süzün. Hiç güneş almayacağı ama çok havadar bir yerde yükseğe asın. Tamamen kuruduğunda ufalayıp kavanoza doldurun. Kapak hava geçirmez olmalı. İhtiyacınız olduğunda nane veya kekik gibi kullanırsınız.

 44. Nurgül, İstanbul dedi ki:

  Saksıda fesleğen yeiştiriyorum. Budamam gerekiyor nasıl yapmalıyım?
  ***
  Budaması olmaz. sadece eğer yerini çok sevmişse çiçek açack olan uçlarını koparırsınız daha fazla dallanıp budaklanır.

 45. Onur, İstanbul dedi ki:

  Bugün bir adet fesleğen aldım fesleğenin kafasını sallamasan bile hoş koku geliyor. Alırken çiçekçiye fesleğen bakımını kısa ve öz olarak anlatır mısınız dedim. sizin dediklerinizi anlattı yanlız yakıcı güneşten uzak tut dedi. bizim evin balkonu 4 saat güneş bol rüzgar alıyor ama 9’da güneş dehşet sıcak oluyor. demek istediğim sıcak(yakıcı) güneş fesleğenlere bir şey yapar mı?
  ***
  Ben de hemen her güneş seven bitki için güneşe göre uyarırım ama şöyle: Yaz sıcaklarında, öğle civarı güneşinden korumak lazım. Gerçi güneş seven bitkiler ona bile uyum sağlar ama iyi bir gelişim olmaz. Sizin balkon sabah güneşi alıyorsa o kadar güneşin yakıcılığının zararı yok. Sabahtan öğleye kadar güneş almalarında hiçbir tehlike yok. Öğle ezanı okunur ya ondan bir saat öncesine kadar direkt güneşin zararı olmaz. Öğleden sonra güneşi ise ilkindi ezanından sonra gelirse zararı olmaz. Yaz boyunca bu ölçülere dikkat edin. Hatta her bitki için.

 46. Onur, İstanbul dedi ki:

  Fesleğenlerimin tohum çiçeklerini yani tohum vermeleri için ne yapmalıyım? onları gece içeriye almamda sorun olur mu? çicekçiden aldığım tohum veren fesleğen geçen hafta içi komple karardı ama gene de güzel kokuyor. kararmıyan kısımlar güzel görünüyor da neden karardı bu kadar merak ettim.
  ***
  Tohum vermesi için çiçek açması lazım. Şimdi tam zamanı. Çiçek açmıyorsa güneşsiz kalıyor demektir. Diğeri niçin karardı, belki yeni yerinin şartları çok havasızdı uyum sağlayamadı ondandır. Ya da falza güneşli yerde tutuyorsanız ve o yeni aldığınız gölgeye alışık yetiştirilmişse sebep budur. Geceleri filan içeri almamalısınız bozulurlar.

 47. Onur, İstanbul dedi ki:

  … …
  ***
  Hiç önemli değil. bunlar gübre filan da istemez. şimdi zaten tohum verme ve ölme zamanaları. tohumlarını alın saklayın.

 48. Onur, İstanbul dedi ki:

  … …
  ***
  Buzdolabı iyidir.

 49. M.Ali G. -Thailand dedi ki:

  Ben uzakdoguda sureklı yaz olan bir bolgede yaşıyorum. kış olmadıgı için yapmam gereken extra bir işlem var mı?
  ***
  Hayır, yok. Çiçek açma olgunluğuna geldiklerinde çiçek açarlar ve sonra kururlar. tekrar tohumunu ekersiniz. Ya da daima yan dallarından kırıp çoğaltabilirsiniz.

 50. Erdem A. -Ankara dedi ki:

  Toprak olarak hangi toprağı kullanmalıyız? Çiçek coşturan kullanabilir miyiz? Epostama gönderirseniz sevinirim.
  ***
  Kimseye özelden email ile cevap veremiyorum kusura bakmayın. Fesleğenler toprak seçmiyor. Fakat poşetlerde satılan hazır topraklarda genellikle çürürler. Hangi bitki için olursa olsun hazır toprakları en az bir ay öncesinden almalı, havalandırarak ve kurudukça sulayarak dinlendirmeli, ondan sonra kullanmalısınız. Böylece daha sağlıklı olurlar. Fesleğenler için ise verimli bir bahçe veya tarla toprağı hazır poşet topraklara göre bin kat daha güvenli ve daha besleyicidir. Herhangi gübre veya bitki besini takviyesi de istemezler. Evlerde yaşatılmaları imkansız gibi zor. Dışarda mevsimlik bitki olarak ilkbahar ve yaz bitkisi gibi yetiştirilir, her yıl tohumları yeniden ekilir.

 51. Hacer A. -Batman dedi ki:

  Biz Batman merkez kız meslek lisesi öğrencileriyiz. Fen ve doğa etkinlikleri olarak bitki yetiştiriyoruz. Fesleğeni seçtik. İnşallah çabuk yetişir ve çocukların ilgisini çeker.

 52. Onur, İstanbul dedi ki:

  Fesleğen tohumları ektim. Ne zaman tohumlar büyür ve topraktan çıkar? Eminönünden toprak aldım. Siz poşet toprak iyi olmaz demişsiniz. Sizce sıkıntı olur mu? Çömlek saksının en altına ponza taşı koydum. + yönleri var mı?
  ***
  Şimdi fesleğen tohumu ekmenin tam zamanı. Çünkü tohumları baharın en başında ekilirse fazla serinlik yüzünden hemen çimlenmiyor. İstanbulda nisan sonu, mayıs başı uygun zaman. Hazır topraklar hiç belli olmuyor. Kesin bir şey diyemem ama bahçe-balkon bitkileri için tavsiye etmiyorum. Saksıların en altına deliklerde tıkanıklık olmasın diye 1-2 parmak yüksekliğinde çakıl taşları veya ponza taşları döşemek faydalıdır.

 53. Kerim T. -İzmir dedi ki:

  Yazınızın bütününü ve soru cevap bölümünün şu ana kadarki tamamını okudum. Öncelikle bu yılmaz çabanızı ve fedakar sabrınızı kutluyorum. Bir de çiçeğe, bitkiye bu kadar duyarlı halkımın nasıl olup ta şehirlerde çiçek tarhları içinde yürüyüp gelişi güzel karşı tarafa geçmekle bu güzelim alanları pestil etmelerine yeniden şaştığımı bildirmek istiyorum. Kalın sağlıkla…

 54. Tuğçe, Marmaris dedi ki:

  Bugün kipadan top fesleğen aldım. Daha önce aldığımı fazla su vermekten çürütmüştüm. Balkona koydum fakat akşamları serin oluyor bu aralar. İçeri alayım mı yoksa hep balkonda mı kalsın?
  ***
  Marmaris için artık fesleğene göre fazla serin geceler olmaz. Dışarda kalsın.

 55. Mine, istanbul dedi ki:

  Geçen sene fesleğenimin tohumlarını aldım. Bu sene ektim. Yaklaşık on tanesi çimlendi ama iki yapraklı haliyle kurudular. Toprağı da iyiydi ama ne olduğunu anlamadım. Toprağı çok sulamadan nemli tutmaya çalıştım. Çiçekleri çok seviyorum. Çok sayıda da çiçeğim var. Fesleğenin tutmaması beni üzdü. Neden böyle olmuş olabilir?
  ***
  Ya güneşsiz ve kapalı odada tuttuğunuz için çürümüşlerdir ya da hazır poşet toprak kullandığınız için çürümüşlerdir.

 56. Senem dedi ki:

  Ben reyhan tohumu ektim (mor olanından). Araları 3-4 cm’den fazla değil. 20x30cm alana belki 30 tohum attım. Çok mu oldu?
  ***
  Tohumları nasıl ektiğiniz önemli değil. Fideler birkaç santim büyüyünce ayrı ayrı küçük saksılara ya da bahçeye veya geniş bir saksıya aralarında 20cm aralık olacak şekilde dikmeniz lazım.

 57. Onur, İstanbul dedi ki:

  Geçenlerde top fesleğen aldım. Yapraklarının çoğu kapkara oldu. Aldıktan sonra çıkan tüm yapraklar yemyeşil. Bir dal durduk yere ortadan eğildi ve yaprakları büzüştü. Kendim ektiğim fesleğenler çok güzel bir şekilde büyümekte..
  ***
  Fesleğenler ev içinde sağlıklı yaşayamaz. Belki tam cam önünde olabilir ama bunun da her evde garantisi yok. İşiniz şansa kalmıştır. Kendi ektikleriniz çok sağlıklı ise yerleri uygun demektir. Yeni aldığınız ise açık havaya ya da iyi havalandırmalı seraya alışık olduğu için evinize gelince yer yadırgaması şoku yaşamış. Bozulma sebebi budur. Cama daha yakın yerde bulundurun. Kökleri çürümemişse zamanla toparlar. Ya da eğer imkanınız varsa dışarda tutmalısınız. En iyisi budur.

 58. Ece dedi ki:

  Bu mevsimde aldığımız top fesleğen sadece yapraklı. Haziran veya temmuzda mı çiçek açacak? Tohumları saklamak istiyorum.
  ***
  Evet birkaç hafta içinde çiçek açmaya başlarlar.

 59. Gürbüz Gürbüz dedi ki:

  Reyhanımızın toprağında kızılımsı bit tarzı çok ufak böcekler görünmekte. Yapraklarının arasında ağlanma oluyor ve yapraklarının yanları ve ortalar deliniyor. Çok fazla olmasa bile bu beni rahatsız ediyor. Sizce bunun nedeni nedir ve bir ilaç tavsiye ederseniz bu ilacı nereden temin edebiliriz?
  ***
  Toprak bitlerinin zarar verdiğini görmedim. Siz eğer kapalı mekanda tutuyorsanız bozulma sebebi budur. Açık havada yetiştirmenizi tavsiye ederim.

 60. Ayşe, Konya dedi ki:

  Bir ay önce fesleğen aldım. Küçük bir fideydi. Esintili doğu güneşi alan bir yere koydum. Çok büyümedi ama çiçeklenmeye başladı. Yaprakları sıklaştı. ben gürleşip büyümesini istiyordum. Büyüme ihtimali var mı acaba?
  ***
  Ya siz hiç ilgilenmediniz susuz kaldı ve bir an önce tohum verip ölme sürecine girdi ya da toprağı çok kötü. Bu yüzden yine aynı şekilde bir an önce tohum vermeye çalışıyor. Susuz bırakmayın. Bitki besini verin ya da iyi bir toprağa dikin. Fesleğenleri genelde dere kumu gibi hiç besleyici olmayan topraklara dikip satıyorlar.

 61. Ömer, Kocaeli dedi ki:

  Beş altı yıldır her yaz bir iki saksı fesleğen alıyorum. Yalnız bu sefer ilk defa bir şeyle karşılaştım. Fesleğenin dallarının aralarından asma bitkisinde olan tutungaçlar gibi ince çubuklar çıktı. Siz böyle bir durumla daha önce karşılaştınız mı?
  ***
  Hayır. Öyle bir şey mümkün değil. Siz o bitkinin fesleğen olduğundan ya da uzantılarının tutungaç organları olduğundan emin misiniz? En altta iletişim linkinden email adresime fotoğraf gönderebilirsiniz. Merak ettim.

 62. irem, Muğla dedi ki:

  Fesleğen gibi mor reyhan da çelikle çoğaltılabilir mi?
  ***
  Evet zaten hepsi aynı tür. Biraz zor oma kesinlikle mümkün.

 63. Mustafa, Afyon dedi ki:

  Çok faydalı bilgileri vermişsiniz. Eşim çiçekleri çok seviyor.Öğrendiklerim bana yardımcı olacak. Teşekkür ederim :)

 64. Ömer, Malatya dedi ki:

  Reyhanlarımın yapraklarını delik-deşik eden bir böcek var. Nasıl önlem alabilirim?
  ***
  Böcek değil de tırtıldır diye düşünüyorum. Yaprak altlarını inceleyin. Tırtıllar bulacaksınız. Onları ayıklayın.

 65. Mehmet, İstanbul dedi ki:

  Çiçekçiden iki adet ince dal fesleğen aldım. Balkonda sabah ve akşam güneşi görüyor. Öylesine büyüdüler ki futbol topu gibi oldular. İnşallah tohumlarını alıp seneye daha da çoğaltacağım.

 66. Ayça, Antalya dedi ki:

  Fesleğenler için sürekli yolacaksanız bitki besini verin demişsiniz. Peki bitki besini yenebilen bitkilere verilebilir mi? Yani bu kimyasal bir şey olduğu için bitki besini verilmiş bir bitkiyi yemeklerimizde kullanmak insan vücudu için zararlı değil mi?
  ***
  Manavlardan aldığınız sebzeler, içtiğiniz çay çok daha ağır suni gübrelerle geliştirilmiştir. Bitki besinleri onların yanında bir hiç kalır. Ama bunlar sadece toprağa veriliyor. Bitkiler kökleriyle ihtiyacı olan maddeleri alıyor. Manavdan alınanlar tehlikeli mi bilemem ama sizin bitki besinleri ile yetiştireceğiniz şeyler tehlikeli olmayacaktır emin olun.

 67. Defne, İstanbul dedi ki:

  ben fesleğen ile ilgili birçok araştırma yaptım bazıları güneşte kurur diyor bazıları ise çok güneşi sever diyor ne yapmam gerekir?
  ***
  En iyi ikisinin ortası. Fesleğen şiddetli güneşe alışır ama çok canlı bir görünümü olmaz. Koyu gölgede ise cılız ve sağlıksız olur.

 68. Defne, İstanbul dedi ki:

  fesleğenin üstünden beyaz çiçekler çıkmaya başladı ve biraz inceleyince yanında tohuma benzeyen yeşil yeşil birşeyler vardı. tohum derken bunları mı kasdetmiştiniz? yeşilken mi toplayıp saklamalıyım yoksa başka bir renk alır mı?
  ***
  Yanlış. Çiçekler kurur, sonra minicik sürahiler gibi şeyler oluşur. Yarım pirinç kadar minik. Onların içinde küçücük tohumlar olur. Tamamen kupkuru oluncaya kadar beklemeniz lazım.

 69. Defne, istanbul dedi ki:

  Fesleğenimin yaprakları saksıya doğru büzüşmeye başladı. Bu ne anlama geliyor ve ne yapmalıyım?
  ***
  En eski yapraklar dökülebilir. Normaldir. Aşırı bir problem varsa bu sayfada yazdığım bakım, yetiştirme bilgilerini okuyup hatanız var mı araştırın.

 70. Gülfem dedi ki:

  Mor yapraklı reyhandan yaz için çok leziz serin bir içecek yapabilirsiniz: Bir demet reyhanı yıkayın. 5 ltre suyu kaynatıp içine reyhanı atın. Metalik mor yeşil renkli bir su oluyor. İsterseniz içine çubuk tarçın da atabilirsiniz. Beş dakika kısık ateşte kaynatın. Sonra içine sıkılmış limon suyu ilave edin. Üç limon yeterli oluyor. Limonun kabuklarını da suyun içine atın. Birkaç dakika daha kaynatıp altını kapatın. Ilınınca arzu ederseniz içine bel ya da şeker ilave edin. Süzürek şişelere kavonozlara koyun. Buzdolabına kaldırın. Yemeklerin yanında içebilirsiniz. Ya da serinlemek için.. Bayılacaksınız çocuk çoluk emin olun.

 71. Hamdiye, Midyat dedi ki:

  Ben reyhan yetiştiriyorum. Çok büyüdüler. Fakat kokuları çok az geliyor. Kokusunun keskin olması için ne yapmalıyım acaba?
  ***
  Zaten kokuları çevreye yayılıcı özellikte değildir. Dokununca ya da ezince açığa çıkar. Eğer güneşli yerde ise daha keskin kokulu ve daha hoş aromalı olur.

 72. Tuana, Midyat dedi ki:

  Sürekli toproklarını değiştirmeme rağmen kökleri görünüyor. Zarar görür mü reyhanım?
  ***
  Zarar göreceğini sanmıyorum.

 73. Sabit, Mersin dedi ki:

  Bende de 10-15 ağaç fesleğen ağacı var. Şu an çiçeklenen kısımlarında tohumlar oluştu siyah siyah. Bu çiçekli kısmı budayıp tohumlarını bir kenara saklayım mı?
  ***
  Evet tohumlarını saklamak iyi olur. Ağaç fesleğen veya fesleğen ağacı nedir şimdilik bilmiyorum. Bana fotoğrafını gönderebilir misiniz? En altta iletişim linki var. Email adresime fotoğraf gönderebilirsiniz.

 74. Sabit, Mersin dedi ki:

  Ağaçtan kastım normal fesleğen yani. Boyları 25 cm civarı hepsinin. Ayrı bir türü kastetmedim.

 75. Eda, Samsun dedi ki:

  Fesleğenden siyah küçük küçük top şeklinde toprak dökülüyor. Acaba neden oluyor bilgi verebilir misiniz?
  ***
  Nasıl bir şeydir, görmeden anlayamam. Mısır bitkilerinde yaprak aralarında veya yeni oluşmakta olan koçanlarda ceviz kadar kese gibi şeylerde simsiyah toprak gibi çürüntü oluşuyor. Bu bir parazitin işidir. Belki fesleğeninizde de benzer bir hastalık varsa ondandır.

 76. Bengül, Bursa dedi ki:

  İri yapraklı fesleğen tohumları ektim. Birkaçı çimlendi. İyice büyüdüğünde nerede yetiştirmeliyim? Balkon mu pencere kenarı mı?
  ***
  İyice büyüdüklerinde değil, şimdi ve her zaman güneş ister çok havadar ortam ister. Birkaç ay ömürlüdürler. Keşke tohumları ilkbaharda ekseydiniz. Şimdi dışarda kış soğuklarına dayanamazlar. Kuvvetli güneş alan bir pencere önünde tutun.

 77. Emre, Ankara dedi ki:

  Benim fesleğenim hala yemyeşil. Beyaz beyaz çiçekler açmaya başladı. Ölür diye tohumlarını alıp saklamak istiyorum. Tohumlar henüz yeşil renkte. Acaba daha koyu bir renk alacak mı? Tohumları toplamak için beklemem gerekir mi?
  ***
  O halde evde yetiştiriyorsunuz. Gayet güzel olup çiçek bile açtığına göre yerini sevmiş. Bir iki dalını kesip toprağa dikin. Köklenirler. Tohumlarla uğraşmaya gerek kalmayabilir. Tohumlar iyici kurumadan toplamayın.

 78. Firaz, İstanbul dedi ki:

  Marketten küçük top şeklinde fesleğen aldım. Capcanlıydı. Eve gelince köklerine dikkat ederek yeni saksıya diktim. Balkona koydum. Bugün işten gelince bayağı solmuş buldum isten gelince. Ne yapsam toplamasına yardımcı olabilirim?
  ***
  Acaba susuz mu bıraktınız? Su problemi yoksa muhtemelen kullandığınız toprak kökleri yakmıştır. Hazır poşet topraklar genelde ince köklü bitkilere zarar veriyor. Zaten balkon / bahçe saksılarında gerçek toprak kullanmayı tavsiye ediyorum.

 79. Güler Uzmen dedi ki:

  Vallahi muhteşemsiniz süper ilgi ve bilgi çok faydalandım ve sizi sık kullanılanlara ekledim. Fesleğen manyağı biri olarak çok faydalı bilgi bunlar. Allah gecinden versin, eşime geçen gün “Ölürsem mezarıma fesleğen dik” dedim o kadar yani.
  ***
  Güler Hanım ben de her gördüğüm farklı fesleğen çeşidini alıyorum. Çok güzel kokuyorlar. Sevilmeyecek bir bitki değil. Şimdi bende dört çeşit var (küçük fideleri pazardan yeni aldım). Mini yapraklı top fesleğen, ondan biraz büyük yapraklı sık dallı fesleğen ve kocaman yapraklı az dallı fesleğenin hem moru hem yeşili.. Yeni farkettim mor yapraklılarının iki çeşidi var. Birinin yaprakları düz diğerinin yaprak kenarları derin dişli. Aslında daha birçok çeşidi var. Galiba aralarında melezleşiyorlar. Mesela yem yeşil hem mor karışık-kırçıllı yapraklı olanları var. Top fesleğenlerin bile morları var.

 80. Gülten Birel dedi ki:

  Ben de dün iki adet aldım iri yapraklı fesleğen. Bahçem yok, mermerler dar. Dolayısıyla camekanlı balkona koydum. Kuzey daire olduğundan sabah 1 ikindide 1 saat güneş alabiliyor. Deneyeceğim. Sadece hava alması için camı açınca kuşlar giriyor. Saksının yanına ne koyabilirim kuşların zararından korumak için. Öneriniz vardır diye vaktinizi aldım.
  ***
  Camakanlı balkon ev gibi havasız olmaz sanıyorum. Bir de pencereyi kuşların giremeyeceği kadar hafifçe aralık açık tutarsanız yeterli olur. Ya da eğer balkonunuzun pencereleri pimapense çok basit ve kolay bir şekilde sineklik taktırabilrsiniz. Böylece kuşlar da girmez böcekler de girmez.

 81. Canan, Bursa dedi ki:

  Merhaba ben 1000 adet fesleğen tohumunu fide yetiştirme torfuna ektim, % 99 u çimlendi ilk kez çiçek fidesi yetistiriyorum. cimlenme esnasinda tohumun istedigi ısı değişimi nem vb kurallara uydum. Çimlenme basarili oldu ama ben sebze yetiştiriciliği yapıyorum, çiçek de yetiştirmek istiyorum. Bu yüzden çiçek konusunda bir pratiğim yok. Fide olarak yetiştirirken önerebileceğiniz gübre var mı? Saksıya aktarırken yanmış çiftlik gübresi toprak kum karışımı yeterli olur mu? 15 15 15 yada 20 20 20 gibi gübre ve humik asit veya leonardit vermeli miyim?
  ***
  Ticari yetiştiricilikten hiç anlamam. O tarif ettiğiniz karışım bence fazlasıyla yeterli. Başka hiçbir takviye yapmayın. Ben fesleğenleri alelade topraklara dikerim. Gayet güzel büyüyorlar.

 82. Botan, Adana dedi ki:

  Bendeki bir yıldır halen yemyeşil.

 83. Dilara, Ankara dedi ki:

  Merhaba. Öncelikle fesleğenler ile ilgili bu güzel bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler. Ben fesleğeni çok severim (özellikle de kokusuna hayranımdır). Bu yıl pazardan fesleğen aldım. Diğer yıllarda hep bakamadığım bu bitki baya bir büyüdü. Salladığım zaman tüm ev mis gibi kokuyor. Çelikle 5 tane daha çoğalttım. Onlar da şu anda kökleniyor sağlıklı bir şekilde. Ölmeden tohumunu almak istiyorum. Bayağı bir çiçeklendi fakat ben tohum falan göremiyorum. Çiçekler kuruyup dökülüyor sadece.
  ***
  Çiçekler kurur ama dipleri mini tohum keseleridir. Kupkuru olduklarında ters çevirirseniz içlerinden minicik tohum taneleri dökülür.

 84. Betül, İstanbul dedi ki:

  Ben bir hafta önce saksıda mor yapraklı reyhan aldım. Yapraklarından salatada faydalanmak istiyorum. Fakat dört gün sonra çiçek açtı. Yukarıda ilk yılında çiçek açarsa hayatları son bulur demişsiniz. Benim şimdi ne yapmam gerekiyor? Çiçek açan dalı kesip çıkarmalı mıyım?
  ***
  Bunlar zaten mevsimliktir. Hem bir saksı bitkiden salatada nasıl faydalanacaksınız? Siz en iyisi bırakın tohum versin. Tohumları alıp saklayın. Gelecek yıl nisan sonunda tohumları ekin. büyürler ve bol bol reyhanınız olur. Her zaman salatalarda kullanırsınız.

 85. Sumeyra dedi ki:

  Merhaba, benim fesleğinimin dallarının bazıları sarı bir şekilde uzamaya başladı. İpp gibi bütün çiçeğe dolanıyor. Bunun nedeni nedir? Ve çok ince bu dallar.
  ***
  O şeylerin fesleğen ile ilgisi yok. Parazit bir bitkidir. Fesleğeninizden dikkatle ayıklamanız lazım.

 86. Nail, Denizli dedi ki:

  fesleğenler çiçek açınca ölür demişsiniz. Ölmemeleri, daha uzun ömürlü olmaları için çiçekleri koparsak işe yarar mı?
  ***
  Hayır işe yaramaz. Birçok farklı bitki türünde gördüm ki yeni köklendirilen bitkiler ana bitkiden daha dayanıklı oluyor. Yani siz birkaç dalını kırıp direkt toprağa dikerek köklendirin. Yaz sonunda tekrar yenilerini aynı şekilde yetiştirin. Fesleğen ve reyhan kolay kökleniyor. Yeni köklendirdiğiniz bitkiler daha sağlıklı olacaktır. Yaz sonunda veya sonbaharda köklendirdiklerinizi fazla sıcak olmayan, fazla soğuk olmayan ve güneş alan bir yerde kış boyunca hayatta tutabilirsiniz.

 87. Ebru dedi ki:

  Fesleğenimin dallarından ince yeşil şeyler çıkıyor ve ağ gibi her tarafını sarıyor. Acaba bu farklı bir tür müdür? Değilse nedir?
  ***
  O parazit bir bitkidir. Fesleğeninizden ayıklamanız lazım.

 88. Üzeyir dedi ki:

  Bir yazıda fesleğenin sigarayı bırakmada faydalı olduğunu okudum. Gerçekten böyle bir şey var mı? Eğer varsa fesleğenin tohumunu nasıl bulabiliriz?
  ***
  Hiç duymadım. Aktarlarda kurutulmuş olarak satılır. Tohumu satılıyor mu bilmiyorum ama yaz başından sonbahara kadar küçük saksılarda her yerde fesleğen satarlar. Ayrıca marketlerde sebze bölümünde yemeklerde veya salatalarda kullanmak için demetler halinde iri yapraklı fesleğen (bazen reyhan adıyla) satılır.

 89. Ali, Mersin dedi ki:

  Şu uzayan türden reyhanımın 4 nolu saksıda hızlı gelişimi var. Her gün de toprağı kuruyor, suluyorum. Bütün dalların tepeleri yapraklar kahve rengi oldu. Önce tohum veriyor sandım. Meğer tohum değilmiş. Üst dal yaprakları kahverengi oluşuyor Bir dal kırıp ziraatçıya gösterdim. Bir şey anlamadı. Gübre versem coşup erken tohum verecek. Yıllardır balkonumda illa ki iki saksı olur. Bu tür bir olaya denk gelmedim. Belki bilginiz olur diye sordum. Her yıl kullandığım hakiki kırmızı bahçe toprağı kullanıyorum.
  ***
  Bazı fesleğenlerde gördüğüm bir özellik. Çok taze tepe yaprakları kızılımsı veya kahverengi gibi olur. Sonra yeşile dönerler. Yani normal bir şey. Ben fesleğenlerde hiç gübre kullanmıyorum. Verimli bir toprak yeterli oluyor. Erken çiçeklenmesine -tohuma kaçmasına karşı da dallarını kırıp o dallardan yeni fesleğenler üretiyorum. Direkt toprağa dikersiniz. İki haftaya kadar köklenirler ve sonra da hızlıca büyürler. Böylece tohuma kaçan fesleğenlerin yerine hızlıca büyüyen yeni fesleğenler olur. Biz makarnalarda illa fesleğen kullanırız. Onun için bol bol fesleğen yetiştirmem gerekiyor.

 90. Hakan A. -Ankara dedi ki:

  Selamlar, aslında bu tartışma çok uzar gider ama ikisinin de aynı kökten geldiğini kesinlikle kabul ediyorum. Ancak reyhan küçük yapraklı olanıdır aslında. Fesleğen dediğimiz ise İtalyan mutfağının baştacı olanıdır. İtalyan bayrağı, margarita pizza hepsi beyaz, kırmızı, ve yeşilden oluşur. Bunlarda, mozarella, domates ve fesleğenin rengidir(reyhan kesinlikle değil). Yok sa tüm İtalya fesleğen yerine reyhan kullanırdı ki tadı biraz daha acımsıdır, oysa ki fesleğen daha lezetli bir ottur.Dolayısıyla diyeceğim o ki biz Türkiye’de reyhana yanlışlıkla veya alışkanlıktan fesleğen diyoruz bence ve ikisini sonsuza dek karıştıracağız gibi geliyor bana. Saygılarımla.
  ***
  Hakan Bey iyi bir konu açmış oldunuz. Yukardaki bilgileri yenilemem lazım. Aslında reyhan farklı bir aromaya sahiptir. Büyük yapraklı da olabiliyor küçük yapraklı da. Acımsı gibi. Bence fesleğenden daha hoş bir kokusu var ama makarnaya yakışmıyor. Dolma yemeklerine iyi gider. Fesleğen ise sizin dediğiniz gibi, İtalya ve makarna ile özdeşleşmiş olan, iri yapraklı diye bilinen, ama küçük yapraklıları da olan çeşitler. Hatta çok mini yapraklısı da var ki buna sinekkanadı fesleğen denir. Geçen yıl bahçemde hepsinden yetiştirdim ve makarnalarda denedim. Tohumlarını almayı ihmal ettim kışın yok olup gittiler. Neyse ki dökülen tohumlar şimdi orda burda çimleniyor. Bazıları 6-7cm büyüdü. Geçen yaz tohuma kaçma ihtimaline göre dallarını kırıp yenilerini üretiyordum. Sonbahar soğukları iyice bastırana kadar evin ihtiyacını fazlasıyla karşıladılar.

 91. Ali, Gaziantep dedi ki:

  Bizim ofiste bir tane fesleğen çiçeği var. Muhasebecimiz adını çavuş koymuş. Bitki bir hafta içerisinde çok su vermekten kurudu. Tavsiyeniz ne olur tekrardan canlandırmak için?
  ***
  Kökler çürümüş ve ölmüştür. Tekrar canlandıramazsınız. Yenisini alabilirsiniz ama ofis ortamında, kapalı mekanlarda yaşayamaz. Açık hava bitkisidir. Ölmesi de çok sudan değil rüzgarsız yerde bulunması sebebiyledir.

 92. Elif, Bursa dedi ki:

  Son baharda tohumları toplayıp kağıt havlu içerisinde saklayın demişsiniz ama ben anlayamıyorum tohum neresinde oluyor nasıl alıcam?
  ***
  Çiçek açarsa tohum verecek anlamına gelir. Tohumları almak için tek tek uğraşmanız gerekmez. Yapraklar dallar kuruyunca dipten kırıp alın ve genişçe bir kağıt veya bez üzerine ters çevirerek silkin. Tohumlar dökülür. Hatta Bahçe varsa ilkbaharda neresi çok güneşli oluyorsa kuru dalları oraya ufalayın. Üstlerindeki tohumlar toprağa düşer ilkbaharda havalar iyice ısındığında çimlenir. Ben bahçede yetiştiriyorum. Tohum alıp saklamadım bile. Fesleğenler kışın oldukları yerde kurudu gitti. İlkbahar geldiğinde dökülen tohumlar kendiliğinden çıktı.

 93. Arda, İstanbul dedi ki:

  Hazır reyhan bitkisi aldım. İlk zamanlar bolca suladım. Bu aralar haftada iki kere sulamaya devam ediyorum. Öncesinde bazı yaprakları sararıp hafif hafif kurmaya başlamıştı. Şu an büyümeye devam ediyor ancak sararmaların önüne geçemiyor gibiyim. Bugün İstanbul yağmurlu. Su gelmemesine özen gösterdim. Balkonda öğleden sonra güneş batana kadar ışık alıyor. Sizce sorun nedir?
  ***
  Öğleden sonra, akşama kadar yani günün en dehşetli sıcak saatlerinde direkt güneş altında kalıyorsa bu yüzden yaprak ömrü kısa olabilir. Güneş batarken üstten yağmurlama gibi su dökerek yıkayın güzelce serinlesin. Gece çok sıcak olursa su ile serinletmeyi tekrarlayın. Öğleden önceki saatlerde de yapın.

 94. Sultan, Tekirdağ dedi ki:

  Bir saksıda iri yapraklı fesleğen aldım. Bir süre sonra heveslenip yapraklarını salataya koymak için kopardım. Nane gibi yeniden yaprak verir diye düşünmüştüm ama dallarda hiç yaprak çıkmadı ve bir iki dalı öyle bomboş kaldı. Ne yapmalıyım? O dalları kesip tekrar eksem olur mu?
  ***
  Dalları yapraksız bırakmak iyi değil. Dalları üst kısımlarından olduğu gibi kesip alacaksınız. Yapraklı alt kısımlar çabucak filizlenip yeniden yapraklanan dallar uzatır.

 95. Yusuf, Batman dedi ki:

  Top reyhanın ve uzun fesleğenlerin tohumlarını çimlendirip viyollere aktardım. Boyları 1-2 cm henüz. Bu boydayken bir miktar sıvı bitki besinini (demir, bakır, mangan, çinko içerikli) 3 litrelik suda seyrelttikten sonra
  Bu bitkiciklere verilmesi doğru olur mu? Bu boydayken kullanım şekli nasıl olmalıdır?
  ***
  Yukardaki bilgileri okursanız hiçbir şekilde bitki besini istemezler. Hele bu derece körpe iken gerekmediği gibi hassas kökler çürüyebilir.

 96. Yusuf dedi ki:

  Viyollerdeki fesleğenler bu zamanda dışarıya balkona çıkarılması uygun mudur? Havaya suya cemre düştü gibi.
  ***
  Cemreleri değil gece ısısını takip edin. Geceleri 9C dereceden kesinlikle aşağı düşmeyen günler geldiğinde dışarı çıkarabilirsiniz. İstanbul’da genelde nisanın ikinci haftasından itibaren sorun olmaz. Sizin orayı bilmem. Ayrıca bugünlerdeki sıcak havayı devamlı diye düşünmemek lazım. Kesin bir tarih belirlemek gerekiyor.

 97. Sertaç, Bursa dedi ki:

  Bir marketten 7 adet “saksıda bitki” adı altında fesleğen aldım. Yazınızdan haberdar olmadığım için fesleğenlerimi kulaktan dolma tavsiyelerle paket toprak kullanarak ve daha geniş saksılara aktararak doğu güneşi gören pencere önünde (camları sürekli olarak hafif açık) iki aydır bulundurmaktayım. İlk ay boyunca tüm büyük yaprakları kopararak almama rağmen bitkiler sürekli olarak yeni ve güzel büyük yapraklar vermeye devam etti. Ancak, ilk aydan sonra 5 tanesinde çiçeklenme, 2 tanesinde boyun bükerek zayıflama ve her birinde yaşamaya karşı bir arzusuzluk gözlemlenebiliyor. Bitkilerimi kurtarmak için ne yapmalıyım? Camları sürekli açık tutarak, kurudukça sulamam gerektiğini öğrendim. Gerçek toprak kullanarak çelikleme denememi önerir misiniz? Ayrıca bazı dallar diğerlerine nispeten daha diri durumda iken, bazıları ise çiçek vermiş durumda. Bir diğer grup dalda ise yaprakların kendilerini saldıklarını gözlemleyebiliyorum. Hangi tip daldan çelikleme denemeliyim?
  ***
  Açık havada daha iyi yetişirler. Çiçeksiz dallarını doğal toprakta kolayca köklendirebilirsiniz. açık havada yetiştirirken toprağı fazla kurumadan sulasanız daha iyi olur.

 98. Şeyma, Bursa dedi ki:

  Merhabalar 10 gün önce minik mir saksıda minik bir fesleğen evime hediye geldi. O gün maalesef şehir dışına çıktım. Mutfakta kaldı. Kurumuş büzüşmüş. Daha önce hiç fesleğen bakmadım. Düzelir mi sizce? Ne yapmam lazım?
  ***
  Toprağı ıslaksa kesin kökler çürümüştür ve yapılacak bir şey yok. Susuzluktan dolayı pörsümüşlerse sulayınca günden güne canlanır. Canlanmayan kısımları makasla kesersiniz.

 99. Gamze, Diyarbakır dedi ki:

  Fesleğenim neden çiçek açmıyor?
  ***
  Benimkilerin de çoğu henüz çiçek açmadı. Ekim ayı ortasına kadar çiçekleneceklerini sanıyorum. Sulama sıklığını azaltın. Daha güneşli bir yerde olsalar bunun da iyi etkisi olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)