Akşam ezanı çiçeği, Oenothera biennis

Yaz başından sonbahar ortalarına kadar çiçek açar durur. Fazla boylanıp fazla yer kaplayacağı için bahçelerde arka planlar, duvar dipleri ya da bahçe kenarları tercih edilmeli.

Ezan çiçeği

Ezan çiçeği

Sarı çiçekleri akşam açılır ertesi gün öğleye doğru solar. Bana bu bitki bir zambak türü diye anlatılmıştı. Yukarı doğru dal uzatması, daldaki yapraklanma ve çiçeklenme tarzı benziyor ama hiç alakası yok. Onagraceae familyasından olup küpe çiçeği ile uzaktan akrabadır.

Türkçede yaygın adı ezan çiçeğidir. Akşam ezanı okunduğu sırada hızla çiçek açmaya giriştikleri için ezan çiçeği demişler. Pek yaygın olmayan diğer iki adı ışıldak çiçeği ve eşek otu. Türkiyenin yerli bitkilerinden olmadığı için pek yerel adları yok. İngilizcede ise en yaygın adı ‘evening primrose’. Anavatanı Kuzey Amerika kıtasının doğu ve orta kesimleri. Başka kıtalarda süs bitkisi olarak yetiştirilince tohumları çevreye yayılır oralarda yabani otlar gibi yerleşik bir bitki olur.

Sadece süs bitkisi olarak değil, tohumlarından Gamma-Linolenic adlı yağ asiti çıkarılması amacıyla da yetiştirilir. Ayrıca yapraklarından yemek yapılabiliyor yani aynı zamanda bir sebzedir.

Niçin akşam ezanıyla birlikte çiçek açmaya başlar?
Bitkilerin çiçek açmaları tohum oluşturmak içindir. Tohum oluşması çiçeklerdeki polenleşmeye bağlı. Polenleşme genelde böceklerin yardımıyla olur. Böcekler en çok geceleri faaldir. Onun için bazı bitkiler gece çiçek açar, güzel kokularını ve tatlı nektarlarını gece açığa çıkarırlar. Her şey böceklerin polenleşmede katkı sağlaması içindir. Güzel kokusu, tatlı nektarı olmasa böcekler polenleşmesine yardım etmez.

İlk yılında kış hali

Ezan çiçeği, ilk yıl kış hali

İki yıllıktır. Eğer ilk yılında çiçek açarsa tek yıllıktır. İlk yılda genelde çiçek açmaz, dallanmaz, yapraklar toprağın üstünde rozet gibi yayılmış olarak gelişir kökünü güçlendirir. Ertesi yıl çiçek açar. Kışın -30C dereceye kadar soğuğa dayanır. İlkbahar sonunda çiçek açmak için güçlü, uzun bir gövde (veya gücüne göre birkaç gövde) geliştirir. 1 – 1,5 metre boylanabilir.

Toprağının ve suyunun iyi olması durumunda gövde uzarken birçok yan dallar çıkarır, boyu 1,5 metreyi aşar. Yazın aşırı sıcaklara uyumludur (Teksas’ta ve Adana’da sorunsuz yetişiyor). Susuzluğa da iyi dayanır. Yaz başından sonbahar ortalarına kadar çiçek açar durur. Fazla boylanıp fazla yer kaplayacağı için bahçelerde arka planlar, duvar dipleri ya da bahçe kenarları tercih edilmeli.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Akşam ezanı çiçeği, Oenothera biennis' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Seher, Adana dedi ki:

    Bizim buralarda zambak türü olarak biliniyor. Apartmanımızın bahçesine ekmiş olduğum ezan çiçeği sarı çiçekleri ile gün boyu kapalı durup akşam ezanı ile açan bir bitkidir.

  2. Gül, istanbul dedi ki:

    Mayıs ayındayız ve benim ezan çiçeklerim sırf boy attı. Aldığımızda toprak üstünde rozet gibiydi. Bir ay sonra kocaman boy attı. Toprağı normal bahçe toprağı. Saksısı çok büyük. Güneş alıyor. Esintili ortamda. Kurudukca su veriyorum ama niye çiçek açmadı anlamıyorum.
    ***
    Sizce acele etmiyor musunuz? Benim bildiğim yaz başında çiçek açar. Henüz ilkbahardayız. Yaz başı haziran sonudur. Üstelik İstanbul’dasınız. Antalya’da veya Adana’da değil. Kısaca sabredin. Bir çiçek açmaya başlarsa hiç durmaz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)