Ornithogalum arabicum

Arap yıldızı çiçeği (Ornithogalum arabicum) Kuşkonmazgiller familyasından, daha önce bahsettiğim sakarca ile aynı cins, soğanlı bir türdür. Ana vatanı Akdeniz çevresinde Afrika’nın kuzeyi ve Avrupa’nın güneyidir.

Arap yıldızı çiçeği, Ornithogalum arabicum soğanlı bitki türü

Arap yıldızı çiçeği Ornithogalum arabicum

Ornithogalum kuş sütü anlamına geliyor. Antik Yunan kültüründe kuş sütü mecaz bir ifade olup muhteşem güzel ve nadir bulunan anlamındaymış (D). Anadolu’da aynı deyim benzer şekilde hala kullanılır. Mesela “Sofrada bir kuş sütü eksik” deriz. Bununla sofrada her yerde bulunmayan zengin çeşitlilikte birbirinden lezzetli yemekler ve tatlılar olduğunu anlatmak isteriz.

Genelde ilkbahar ortasında açtığı çiçekleri hem güzel kokulu hem de kesme çiçekçilikte kalitesi çok yüksektir. Yetiştirme şartlarınıza göre bir çiçek sapı uzunluğu 30cm ila 60cm arasında değişir.

Bu bitki kediler, köpekler, atlar ve insanlar için toksik ekilidir. Kış soğuklarına en fazla -9C dereceye dayanır.

Yetiştirme, bakım

Ornithogalum arabicum Arap yıldızı çiçeği soğanlarını duruma göre ya sonbaharda ya da kış sonunda satarlar. Yani kışın -8C dereceden daha fazla soğuk olan yerlerde soğanları ilkbaharın en başında ekmelisiniz. Az soğuk olan yerlerde soğanları sonbaharda satın almak daha iyi olur ama pek fark etmez. Eğer sonbaharda ekerseniz kışı soğuk ve güneşli bir yerde yapraklı olarak geçirecek. İlkbahar ortasında muhteşem güzel çiçeklerini açar. İlkbaharda ekilen soğanlar yaz başında çiçek açar. Uzun süre güneş alması gerekiyor ki soğanı ve yeni ürettiği yavru soğanları sonraki yıl için gerekiği gibi gelişebilsin, güzelce yapılansınlar.

Soğanları 10cm ara ile ekin. Topraktaki derinliği soğanın kendi misli kadar olmalıdır. Kullanacağınız toprak orta besleyicilikte ama oldukça süzek olmak zorunda. Şöyle bir karışım tavsiye ederim: 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü temiz bir arazi toprağı  + 1 ölçü iri taneli dere kumu + 1 ölçü ponza taşı + 1 ölçü yanmış koyun gübresi veya solucan gübresi. Sonbaharda ektiyseniz ilkbahar başında, ilkbaharda ektiyseniz yapraklar tam geliştiği zaman çeyrek dozaj fosfor oranı yüksek bitki besini verin. Sadece bir defa yeterli. Ama eğer 15 gün sonra yapraklarda hiçbir kusur olmamışsa bir kez daha tekrarlayın.

Üretim

Arap yıldızı çiçeği Ornithogalum arabicum üretimi soğanlarının çoğalması yoluyladır. Yetişkin bir Ornithogalum arabicum soğanı her yıl irili ufaklı birçok yeni soğan üretir. Bunları çiçek açıp yapraklar kuruduktan sonra ana soğan ile birlikte söküp almalı ve bir dahaki soğan ekim zamanına kadar korumalısınız. Kuru soğanları saklayacağınız yer çok serin olmamalı, çok sıcak da olmamalıdır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.