Orpington Tavukları

Orpingtonlar uysal, güzel tüylü, gurk olma özelliği ortanın üstünde ve evcil hayvan olarak beslemeye uygun tavuklardır.

Orpington tavuklarını İngilizler türetmiştir. Hem yumurtası için hem tavuk eti amacıyla yetiştirilebilir. Hareketli oldukları kadar uysaldırlar da.. İri cüsseli olmaları, hoş görünümleri, zengin renk çeşitleri ve yumuşak hatları Orpington türünü cazip kılmakta. Bu sebeplerden dolayı etinden, yumurtasından ziyade (güzel ve ilginç görünümlü olduklarından) hobi için beslenen tavuklar sınıfına girerler. Bu açıdan tercih edilmeleri (batı ülkelerinde) gün geçtikçe artıyor. Kuru ve çayırlık alanları severler.

Orpingtonlar

En popüler Orpington tavukları sarımsı devetüyü rengi (buff) olanlarıdır. Buff denen Orpingtonlar iyi kuluçka tavuklarından olmalarıyla da övülüyor. Siyah ve mavi renklileri nadirdir.

Tarihçesi

Orijinal Orpington tavukları ilkin siyah idi. 1887’de William Cook tarafından geliştirildi. Minorka, Langshan ve Plymouth Rock ırklarından çaprazlama melezlemelerle bu yeni kalıcı hibrit ırk elde edilmiş. William Cook yeni ırka isim olarak Kent’teki memleketinin (doğum yeri olan kasabanın) ismini vermiş. İlk Orpington tavuklarının görünüşleri Langshan tavuklarına çok benzeyip siyah idiler.

1889 – 1905 yılları arasında W. Cook ayrıca beyaz, sarımsı deve tüyü rengi ve mavi renkli Orpington çeşitlerini geliştirdi. Bu hayvanlar yumurtlama kapasiteleri ile meşhur idiler.

Görünümleri, fizik yapıları

Kafaları ve ibikleri küçük, kuyrukları kısadır. Horozları 4 kilo olabilmektedir. Tavukları ortalama 3,5 kilo civarında ağırlıktadır. Bolca ve sık lifli tüyleri bu tavukları bayağı iri gösterir. Yumuşak görünümlü sık ve uzun tüyleri neredeyse bacaklarının tamamını gizler. Tüylerinin sık, ince, bol lifli olması dolayısıyla Orpingtonlar soğuğa dayanıklıdır. Kanatları kısa ve küçük olduğundan bahçe çitlerinin yüksel olması gerekmez. Uçamazlar.

Mavi Orpington

Mavi Orpington

Orijinal renkleri kabul edilen siyah, beyaz, sarımsı deve tüyü rengi ve mavinin yanısıra günümüzde çok çeşitli renklileri mevcuttur. Kırmızı, kahverengi tonları bazı renklerle karışık benekli ve kırçıllı da olabiliyorlar.

Normal ve bantam Orpingtonlar

Soldaki normal, sağdaki siyah renklisi bantam

Bantam (bodur) Orpingtonlar çok da küçük değildir.

Davranış özellikleri

İnsana yakın davranırlar. Yabanilikleri yoktur. Oldukça uysal bir yapıya sahip Orpington tavukları küçük çocuklu aileler için uygun evcil hayvanlardandır. Son zamanlarda Avrupa ve Amerika’da popüler olup tercih edilmeleri günden güne artıyor. Diğer kümes hayvanlarına göre daha zeki olma özellikleri görülen bu tavuklara bazı oyunlar, numaralar öğretilebilmekte. Ayrıca ismini çağırınca gelmeyi de öğrenirler.

Civcivli bir Orpington

Civcivli bir Orpington

Yumurta verimi ve kuluçka kabiliyetleri

Orpingtonların yumurta verimi yılda 110 – 160 kadardır. Kışın yumurtadan kesilmezler. Gurk olabilmeleri diğer ağır yumurta tavuklarınınkinden daha sık gerçekleşir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)