Osmanlı Saray Tavuğu Sultan

Batı ülkelerinde süs tavuğu müsabakalarında eksik olmaz. Hobi olarak tavuk besleyenlerce tercih edilir. Nadir bulunurlar.

Tarihçesi

Sultan tavuklarının Türkiye kökenli olduğunu iddia edenler olsa da gerçekte güney Avrupa ülkelerinde ortaya çıkmıştır. Ancak Osmanlılar çok sevmiş ve sahiplenmiş. Özellikle padişahlar saray bahçelerinde süs tavuğu olarak bulundururlardı. İngilizler bu türü ilkin bizden alıp İngiltere’ye götürdükleri için adı Sultan olarak kalmış. Padişahların başlarındaki büyük kavuk ile bu tavukların başlarının görüntüleri arasında bir bağlantı kurduklarından dolayı Sultan denildiği de ayrıca düşünülüyor.

Sultan tavukları ırkından bir horoz

Sultan (horozu)

Osmanlı devrinde padişahların saraylardan eksik etmediği bir hayvan olan Sultanlar Osmanlı devlet erkânının gözde süs tavukları olmuşlardı. 1854’te küçük bir grup saray tavukları İstanbul’dan İngiltere’ye götürülmüş. ABD’ye ise 1867’de gitmişler. Sonra 1874’te Amerikan Kümes Hayvanları Birliği’nin kusursuzluk standartlarına kabulü resmî olarak tanınmış. Aynı zamanda sınıflama dışı ırk olarak tanımlanmış.

Sultan tavuğu (dişisi)

Sultan tavuğu (dişisi)

Osmanlı zamanında bu ırkın adı (İngiliz kaynaklarına göre) Saray tavuğu imiş. İngilizler ise Sultan diye isimlendirmiş.

Sultanlara çok çok benzer birkaç tavuk ırkı olduğunu gördüm. Fakat nedense hiçbir yerde onlarla akrabalığından melezliğinden bahsedilmemiş, aksine sultanların ırkında tek olduğu belirtilmiş. Bir de sınıflama dışı olduğuna dair bilgi var.

Osmanlı İmparatorluğunun çöküşünden sonra bizde tamamıyla unutulan bu tavuk ırkı şimdi Türkiye’de yeni yeni tanınıyor.

Görüntü ve yapı bakımından Saray Tavukları

Sultanlar kabarık uzun tepe ve gaga altı tüyleriyle, uzun kuyruğuyla ve bol bol ayak tüyleriyle bir hayli gösterişlidir.
Ayakları Habeş (Silkie) tavuklarında olduğu gibi 5 parmaklıdır.
V harfi şeklindeki küçük ibiği uzun tepe tüyleri yüzünden zor görünür. Gaga altı ibikleri de küçüktür ve uzun tüyler arasında kaybolur.
Ağırlıkları ortalama olarak horozlarda 2.7 kilo, tavuklarda 2 kilodur.
Diğer tavuklara nispeten ufak yapılı bir ırktır. Derisi beyazdır. Ayrıca ABD’de türetilen bantam (cüce) ırkı da vardır. Siyah, mavi ve beyaz çeşitleri olur. Beyazları en çok tanınmış çeşididir.
Soğuğa pek dayanıklı değildir.
2 metreden daha yükseğe uçabilirler. Bu yüzden makasla kanatlarını kesenler var.

Yumurta ve kuluçka özellikleri

Biraz uzun aralıklarla küçük beyaz yumurta yaparlar. Ortalama yılda 70 adet. Gurk olduğu çok nadir görülmüş.

Davranışları ve bakımı

Oldukça uysal ve insana yakındırlar. Vahşilikleri, yabanilikleri, saldırganlıkları yoktur. Kapalı yerlerde yetiştirilmeye oldukça müsaittirler. Yetiştiricileri saray tavuklarının barındığı ve uyuduğu yerlerin kupkuru ve tertemiz olmasına dikkat ederler. Çünkü kirlenmeye müsait uzun tüyleri vardır. Ayak tüyleri de çok uzundur. Aktif tavuk ırklarıyla bir arada topluca bulundurulduğunda zarar görebilir, yaralanabilirler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)