Bodrum papatyası (African daisy) Osteospermum

Renk renk papatyalar açan, uzun ömürlü ama kış soğuklarına pek dayanıklı olmayan bir park-bahçe süs bitkisidir. Balkonlarda saksılarda da yetiştirilir.

Asteraceae (papatyagiller) familyasındandır. Bu cins papatyaların bilimsel adı: Osteospermum. Çiçek açma özellikleri türüne göre değişir. Yeni kültivarları daha uzun süreli (aylarca) çiçek açmaya devam edebilir. Eski esas türlerse soğuğa dayanıklı olmayanlar ilkbaharda ve sonbaharda, soğuğa dayanıklı türler sadece ilkbaharda çiçeklenir.

Özellikleri

Kış soğuklarına pek dayanıklı olmayan, uzun ömürlü, güzel çiçekli bir park / bahçe / balkon bitkisidir. Güneşi, gevşek toprağı sever. Beyaz, pembe, mor, eflatun, mavi, sarı, turuncu ve çeşitli renklerde çiçek açan yeni yeni çeşitleri zamanla türetiliyor. Ayrıca yer örtücü özelliği var. Güney Ege kıyı kesimleri ve Akdeniz bölgesi kıyı kesimlerinde kış soğuklarına tam dayanıklıdırlar. Buralarda sonbahar ve kış boyunca pekçok güçlü yan dallar verir. İlkbaharda diktiğiniz küçük bir fide 1 yıl sonraki ilkbaharda tek başına 1 metrekare alan işgal eder ve bol bol çiçek verir. Ama yer işgaline karşı kış boyunca budamalar, ayıklamalar yapmanız iyi olur.

En gür çiçeklenme dönemleri kış sonu / ilkbahar başıdır. Çiçek açma dönemi karasal iklimli yerlerde daha uzun sürebilir çünkü gündüze göre fazlaca serin geceler çiçek açmasını sağlıyor. Mesela İstanbuldakiler çiçek açmayı bırakmışken Ankaradakiler çiçek açmaya devam edebilir. Yani bodrum papatyası iyi bir çiçeklenme göstermek için serin gecelere, güneşli gündüzlere ihtiyaç duyar. En çok ilkbaharda ve sonbaharda çiçek açarlar. İklimi uygun yerlerde kış boyunca çiçeklenmeye devam edenleri de var.

Yaprakları tek parçalı, dar, uzuncadır (yapraklar ve dallar aynısafa papatyasına çok benzerler).

Renk renk bodrum papatyaları

Bodrum Papatyası

Güneşi çok seviyorlar. Buna dikkat edin. Saksılarda balkonlarda yetiştirilmeye uygundur. Fakat bir defa toprak tamamen kurursa (yaz sıcakları da baş göstermişse) çiçek açmayı bırakır. Üstündeki çiçek tomurcukların gelişmesi tamamen durur. Sulamaya tekrar özen göstermek bir şey değişmez.

-1°C derece, en fazla -3°C derede soğuğa dayanıklı türleri çoğunluktadır. Bunların genellikle yaprak kenarları düzdür. Bazı türleri, özellikle çiçeklerinin ortasında lacivert hale olanları ve yaprak kenarları dişli olanları kışın -7°C dereceye kadar soğuğa dayanıklıdır.

Bazı türlerinin dalları fazlaca uzar. Bunları bahçelerde kenar çitlerine tırmandırabilirsiniz.

Bakımı, yetiştirilmesi

Yukarda özelliklerini okuyarak bakımına dikkat etmelisiniz. Toprak seçmez ama sulama dengeleri büyük önem taşıyor. Bu müşkülpesent papatyalara en iyi alternatif Çeşme papatyalarıdır.

Toprak: Suyu iyi geçiren olması koşuluyla pek fark etmez. Fakir ve tuzlu topraklarda bile güzelce gelişir.

Sulama: Çiçeklenme dönemlerinde aşırıya kaçmayarak sık sulanmalı. Toprağın tamamıyla kupkuru kalmamasına dikkat edin. Yazın çiçek açmıyorsa sulama pek önemli değildir. Susuzluğa, kuraklığa dayanıklıdır. Saksılarda yetiştiriyorsanız ayda bir defa bitki besini verin.

Çoğaltılması

Bodrum papatyalarının çoğu türleri hibrittir melezdir. Tohumlarını ekseniz aynı özellikte bodrum papatyaları elde edemezsiniz (zaten kolay kolay tohum da vermezler). Onun için aynen devam ettirmek istediğiniz sevdiğiniz türleri çelikle çoğaltmalısınız. Tohumdan yetiştirecekseniz tohumlar serin havada çimleniyor. İlkbaharda fazla gecikmeden tohumları ekmelisiniz. Ya da kışın pek don olayı görülmeyen yerlerde tohumları yaz sonuna doğru ekeceksiniz. Tohum ektiğiniz kasaları (yaz sonuna doğru ekmişseniz) ilkin kuzeyli serin yüzgarları alan bir yerde tutun. Tohumlar çimlenmeye başlayınca güneşli yere alın.

Çelikle çoğaltılması: En iyi köklenme zamanı İstanbul için nisan sonu veya eylül sonudur – havaların gün içi çoğunluk saatlerde 16 – 23°C olduğu, daha fazla sıcakların olmadığı günlerde çelikle üretmeye başlayacaksınız. Tomurcuklu olmayan yan dallardan alın. İnce bir makasla alt yapraklarını kesin. En üstte iki yaprak kalsın. Bunları » tepe çeliği yazımda anlattığım gibi kapalı tutmalısınız. Yeri direkt güneş almamalı ama kuvvetli aydınlık olmalı. Bir ayda köklenirler. Yeni yerlerine diktikten sonra tuttuklarından emin olduğunuz zaman, ayrıca birkaç santim uzamışlarsa tepelerini koparın ki birkaç yan dallar çıkarıp daha çok çiçek açabilsinler. Sonbaharda diktikleriniz, bölgenizde fazla soğuk oluyorsa, esas amacınız baharda çiçeklenmesi ise zaten hava soğudukça gelişmeleri yavaşlar. Onlarda tepe budaması yapmayın. Bodrum papatyalarınızı kışın don olaylarından korumalısınız.

Daldırma ile çoğaltmak: Siz bir şey yapmasanız da kendiliğinden olması sık görülür. Yani uzayan dallar toprağa sıkıca temas ederse kök salar ve o kökler toprağa işler. Kendi haline bırakmayıp bu işi siz daha garantili yapabilirsiniz. Uzun dallarının bir kısmını 5cm derinliğe toprağa gömün. Dalın ucunu gömmeyin. Dal topraktan rüzgar vs etkenlerle çıkmasın diye üzerine yeterince ağır bir taş koyun. İki ay kadar sonra yeterince köklenmiştir. Dalı ana bitkiden kesin ve topraktan sökerek başka yerlere dikin. Bu usul ile köklendirdiğiniz dalları anadan kesip ayırmak için en iyi zamanlar kış sonu ve sonbahar başıdır.


'Bodrum papatyası (African daisy) Osteospermum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema Ercan dedi ki:

  Sardunyalarla birlikte Bodrum papatyalarım da dondular ki upuzun karman çorman olmuşlardı. Öğrenmek istediğim budamam mı gerekli yoksa sarkan çiçek gibi mi kullanmalıyım idi. Ama dondular. Öylece bıraktım belki bahara yeşillenirler inşallah.
  ***
  Budamak, yaz ortasında bozulan dalları, kış sonunda tüm dalları budayabilirsiniz. Ayrıca solan çiçekleri hemen keserseniz diğer tomurcukların gelişmelerinde iyi etki sağlar. Sizinkileri kış sonunda diplerinden kesin. Kökleri kontrol edin donmamışlarsa baharda filizlenirler.

 2. Sema Ercan dedi ki:

  Sardunyaları kestim zaten evet papatyaları da daha sonra keseceğim. Yazın budanacak dalları yoktu ki hepsi çiçekli upuzun ve karman çorman olmuşlardı. İnşallah filizlenirler tekrar.
  ***
  İnşallah kökler sağlıklı kalabilmiştir. Merak ettim ne zaman dikmiştiniz, bütün yaz çiçekli miydiler?

 3. Sema Ercan dedi ki:

  Sanırım Haziranda diktim ve sonbaharda bile çiçekleri vardı üzerinde. Hatta bunlar çok çirkin oldu hepsi birbirine karıştı budasam mı diye düşündüm ama üzerlerinde çiçekleri vardı. Vazgeçmiştim budamaktan.
  ***
  Yine de budayabilirdiniz daha iyi olurdu. Biraz araştırdım deniyor ki tam dipten değil, eski dalların tümü değil, ama önemli bir kısmı budanmalı. Geniş alanlara dikilmişse, çim biçer gibi uygun bir makinayla belli bir boyda tutmak için ara sıra toplu budama yapılabilirmiş.

 4. Hatice, Bursa dedi ki:

  Yaklaşık 1 ay önce bodrum papatyası aldım balkonda bakıyorum. Toprağını değiştirdim ama saksıdan tamamen topraklı şekilde çıkardım. Az bir toprak ilavesiyle daha güzel ve hafif daha büyük bir saksıya aldım. Başlarda çiçek çok güzeldi. Yarı gölge yerde duruyordu. Güneşi seviyor diye sabah güneşi alan yere koydum. Akşama bir baktım ki çiçeğin bütün dalları solmuş çiçekleri kurumak üzere. Hemen tekrar gölgeye koydum toparlanmaya çalışıyor. Ama durumu pek iyi görünmüyor. Sizce ne yapabilirim tekrar canlanması için? Bütün çiçeklerimin sulamasını da sizin önerdğiniz şelilde yapıyorum, toprağın nemlilik durumuna bakıp gerekiyorsa, alt deliklerden boll su akana kadar suluyorum
  ***
  Gölgede olmaz. Sabah güneşinin hiçbir zararı yok hatta az bile. Sizinkinin problemi başka. Belki gölgeye alıştırdınız sebep odur. Bırakın güneşe alışsın. Sabah güneşi alan yerde tutun. Zamanla alışır.

 5. Murat Tarhan dedi ki:

  Bodrum papatyasının çiçekleri soldu diye tam çiçegın bittiği yerden makasla solan çiçegini aldım. Yanlış mı yaptım ya da çeçegğe faydalı mı oldu bilmiyorum. Çiçekler açtıktan sonra 10 – 15 gunde solar mı eğer soluyorsa sorun ne olabilir? Çözümü nedir?
  ***
  Çiçeklerin solması kadar doğal ve normal bir şey yok. Bunun için çözüm aramak yanlış. Solduklarında solanlar kesebilirsiniz. Veya her bir çiçek dalında en az iki yaprak kalacak şekilde üstten kesebilirsiniz. Daha iyi olur.

 6. İrem, Adana dedi ki:

  Bahçede yetişmiş olan mor papatyaları saksıya almak istedim. Çiçek açmış olan bir tanesini kökleriyle alıp topraktan çıkardım. Şimdi saksıya ekip tutmasını bekleyeceğim.

 7. Gülcan, Kocaeli dedi ki:

  Benim papatyamın açan tüm çiçekleri soldu. Üzerinde tomurcuklar var fakat kurular. Yaklaşık 2 haftadır çiçek açmıyor. Yaprakları yeşil ve sağlıklı. Sabahtan 2 buçuğa kadar güneş görüyor. Ne yapmam gerekir tekrar çiçek açması için?
  ***
  Susuz bırakmayın. Tomurcuklar birkaç günde büyümüyor. Sabredin.

 8. Pınar, İstanbul dedi ki:

  Beyaz çeşme ve bodrum papatyalarımın bütün çiçekleri kurudu. Bir daha hiç çiçek vermedi. Neredeyse her gün suluyorum. Çalıları hala yeşil ama hiç çiçekleri yok. Gündüz güneşi alan balkonumda duruyorlar. Bodrum papatyası çiçek açmayabilir demişsiniz. En azından beyaz çeşme papatyamın açması için ne yapmalıyım?
  ***
  Çiçekleri solunca hemen kesmeliydiniz. Suyu da çok seviyor. Susuz bırakmamanız gerekirdi.

 9. Selma, İstanbul dedi ki:

  Pınar hanımla aynı dertten muzdaribim. Kimisi saksıda kimisi bahçede dikili olan bodrum papatyalarım aldıktan sonra bir süre daha çiçeklendiler ve şimdi hiçbirinin üzerinde çiçek kalmadı. Yaprakları gayet yeşil ve sağlıklı olmasına rağmen hiç çiçek açmıyorlar. Susuz da bırakmadım ayrıca. Şimdi bu durum çiçeklerimin tamamen bir ota dönüştüğünü mü gösteriyor?
  ***
  Hayır. İstanbul’da yazın gece ısısı pek düşmediği için böyle oluyor diye düşünüyorum.

 10. Selma, İstanbul dedi ki:

  Haklıymışsınız. Sizin cevabınız gelmeden yağmurlar yağdı ve geceler serinledi ve benim bodrum papatyalarımdan biri bir kaç tane birden çiçek açtı. Diğerlerinin de gözlerinin içine bakıyorum şimdi, açsınlar diye :)

 11. Aynur, İstanbul dedi ki:

  Benim papatyalarım hala çok güzel açıyor ama böceklendiler. Yapraklarının araları pamuk gibi beyaz yapışkan yapışkan oldu. Ne yaptıysam düzelmedi. Ne yapabilirim?
  ***
  Ucu pamuklu kulak temizleme çubuklarını kolonya veya ispirtoda ıslatıp o beyazlıkları onunla temizleyin. Zamanla kaybolurlar.

 12. Ali, Fransa dedi ki:

  Tohumdan yetiştirmek için en uygun ay hangisidir? Şimdi eksem çiçeklerini ne zaman görebilirim?
  ***
  Şimdi ekseniz de olur ama yaz sonuna doğru ekseniz belki daha iyi. Fransa’nın neresindesiniz bilmiyorum kesin bir şey diyemiyorum. Bulunduğunuz yerin iklimi kışın İstanbul’dan daha soğuk olmuyorsa kışın ölmezler. Sonbahar boyunca hızlı, kışın yavaş bir gelişim göstererek ilkbaharda çiçeklenirler. Kışın ısı sıfırın altına düştüğü günlerde üzerlerine naylon örtün ki dondurucu soğuk rüzgarlar yakmasın.

 13. Nilay Ulusu dedi ki:

  Benim bodrum papatyalarım çok güzel gelişti, çiçek açtı. Fakat şimdi çiçek açmıyor ve yaprakları solgun ve kuru duruyor. Alt yapraklarda sararmalar oldu. Tek bir dal var sağlıklı ve iyi olan tomurcuk veriyor, çiçek açıyor. Ama çiçeğin geneli cılız ve solgun duruyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yaz sıcakları başlayınca böyle şeylerin olması normaldir. Çeşidine göre değişiyor. Bazıları sıcak uyumludur. Bazıları serin aylarda güzel oluyor.

 14. İrem Ordu dedi ki:

  Çiçekler solduktan sonra tekrar açmadı. Budamam gerekir miydi? Birkaç gündür üstünde ufak tozlar oluştu. Altta kalan yapraklardan kurumaya başladı. Nasıl bakım yapmalıyım düzelmesi için?
  ***
  Hastalıklanmaya başlamış. Sanırım yapılacak bir şey yok. Bu bitkinin çok farklı çeşitlerine aynı ad verilir. Bazıları dayanıksızdır. Yaz sıcaklarında kötüleşirler ve yerini sevmezse ölürler. Bakım bilgileri ise yukarda yazılı.

 15. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Yukarıda sulama ile ilgili verdiğiniz bilgide çiçeklenme döneminde sık sulanmalı ama toprak kupkuru olmamalı yazıyor. Bunu anlayamadım sulama konusunda biraz daha bilgi verebilir misiniz?
  ***
  Yani toprak çamur halinden kurtulup rahatça eşelenebilir hale geldiğinde sulayacaksınız. Daha fazla beklemeyeceksiniz ki toprak adamakıllı kurumasın. Solmuş çiçekleri eğer dalında yeni filiz, tomurcuk yoksa dalıyla kesin. Varsa tepeden kesin. Yaz sıcaklarında çiçeklenmeyi bırakırlarsa boylarını kısaltarak hafif bir budama yapın ve sulamayı artık zaman zaman ihmal edebilirsiniz. Yaz sıcakları diner dinmez tekrar ciddi bir budama yapın (tüm dalları dipten kesin) ve düzenli sulamaya başlayın. Hemen canlanıp birsürü dallar çıkarırlar. gelecek kış sonundan itibaren daha fazla çiçeklenirler.

 16. Recep, İstanbul dedi ki:

  Balkon saksılarına beyaz bodrum papatyaları diktik. Üstünde her zaman çok çiçek oluyor. Lakin ilk başlarda çiçekler gayet diri dururken son birkaç haftadır çiçekler boynunu büktü. Çiçek açıyor gayet güzel ama hep boynu bükük duruyorlar. Güneşi gayet iyi (öğleden sonra). Sulanması da gayet düzenli hep hafif nemli oluyor toprağı. Acaba rüzgardan olabilir mi? Gayet çiçekli yeşil çünkü.
  ***
  Sanıyorum sulamaları azıcık suyla yapıyorsunuz. Saksının alt deliklerinden bolca su akıp gideceği kadar su ile sulamanız lazım.

 17. Hande, Bodrum dedi ki:

  Merhabalar benim bodrum papatyalarım sarkar şekilde yaklaşık 25m boyunca kenar bitkisi şeklinde. Kışın burada yoktum. Bahçıvan hiç bakmamış. Dalları alttan ve yanlardan hep sararmış kurumuş ama yeşil yaprakları ve çiçekleri de var bazı yerlerde. Sulama kış boyunca yapılmadı belki. Sanırım budama da yapılmadı. Şimdi budasam tüm kuru kısımları dibinden sadece yeşilleri bıraksam olur mu?
  ***
  Şimdi sadece kuru kısımları kesin. Bol bol sulayın güç toplasınlar. Yaz sıcaklarında çiçeklenmeyi bırakırlarsa boylarını kısaltarak hafif bir budama yapın. Sonbahar başında ise tüm dalları dibe yakın keserek ciddi bir budama yapın.

 18. Bilal, Çanakkale dedi ki:

  Afrika papatyası tohumu ektim iki haftaya yakın oldu ama hiç bir şekilde gelişme ya da filizlenme yok. Ne yapmam lazım?
  ***
  Süs papatyaları çeşitleri çok. Bazıları yaz sıcaklarında çimlenmeyebilir. Veya tohumlar eski ve dolayısıyla işe yaramaz olabilir. Toprak tohumları çürütmüş bile olabilir. Kesin bir şey demek mümkün değil.

 19. Ümran, İzmir dedi ki:

  Bahçede saran ve sarkan cinsten büyüyen papatyalardan balkonumda da olsun istedim ama hangi derinlikte bir saksıya dikaceğime karar veremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Hiç uğraşmayın. Saksıda iken havalar ısınınca bir hayli kötüleşiyorlar. Gerçi bahçedekiler de yaz sıcaklarında kötüleşir ama saksıda Bodrum sıcaklarında hiç de iyi olmaz.

 20. Kezban, Nazilli dedi ki:

  Geçen yıldan kalan beyaz ortası haleli olan papatyam saksıda. Surekli boyu uzuyor ve yaprakları ve govdesı cılız. Ama çicek acıyor. Niye boyle olabilir. Sarı olan da açıyor ama gelisim yavas ve cılız. İkisi de guneşteler.
  ***
  Evet beyaz, ortası koyu mor olan çeşidin uzayıp gitme özelliği var. İklim uygunsa kışın çok serpilirler. Ben bahçe kenarlarındaki tel örgü çitine bağlayıp yukarı uzamasını sağladım. Didim’deyim. Burada Bodrum papatyaları sonbaharda yeniden gelişime başlayıp kış boyu çok iyi serpilir ve kış sonundan itibaren çok fazla çiçek açarlar. Havalar ısındıkça çiçekleri azalıyor. Yaz sıcaklarında duruyor. Fazla bir şey beklemeyin. Saksıda yetiştiriyorsanız sakın hazır poşet toprak kullanmayın. Bu bitki doğal bahçe-tarla topraklarını seviyor. Özellikle ilkbaharda erkenden ısınan ve yazın çok sıcak olan memleketlerde hiçbir bahçe-balkon saksısında hazır poşet toprak kullanmamalısınız.

 21. Ali, Mersin dedi ki:

  Ah şu bodrum papatyası en şanssız olduğum çiçek. Her sene ilkbaharda alırım. İyi de çiçek açar. Mayıs ayında çiçek yaprakları kartlaşıp bozuluyor. Bu defa bir çay kaşığı dolusu karışık gübreden karıştırıp verdim. Birkaç gündür yeni sürgünler veriyor ama bodrum papatyası sanırım beni hiç sevmedi. Yeni açan filizler çalışacak mı bakalım. Daha havalar çok sıcak değil. Mersinde haziran sonuna kadar yakıcı güneş olmaz. Şu an gün boyu güneşte duruyor. Güneş pek yakıcı değil. Güneşi çok sevdiğini yazmışsınız. Yakıcı güneş temmuz ağustos sıcakları gelmeden gün boyu güneşte durmasında sakıncası olmaz galiba. Temmuzdan sonra sabah 12ye kadar güneş alması yeterli mi?
  ***
  İlkbaharda alıyorsunuz ama onlar zayıf. Şimdi erkenden bozulmaları normal. Didim’de iki buçuk yıldır bunlar hakkında iyi tecrübelendim. Bodrum papatyalarını bu anlattıklarıma göre yetiştirirseniz gelecek yıl daha uzun süreli çiçek açarlar. Kesinlikle hazır poşet toprak kullanmayın. Bahçelerden veya park veya tarlalardan verimli toprak alın. Saksı mümkün mertebe büyük olmalı. Şimdiki fideleriniz yaz dinlenmesinden sonra sonbaharda canlanacaklar. İşte o zaman güzelce budayın ve çok iyi bakın. Sonbahar ve kış aylarında iyice serpilir ve güçlenirler. Şubatta veya mart başında itibaren çiçeklenmeye başlarlar. En yoğun çiçeklenme nisanda olur. Mayıs veya haziranda hava durumu geceleri serin gittiği sürece gayet güzel çiçeklenmeye devam ederler. Ama geceler 20C dereceden daha sıcak olursa dinlenmeye geçerler. Bundan sonra böyle yetiştirin. İlkbaharda aldığınız fideler önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında sizin de iyi bakımınızla iyice güçlenirlerse gelecek yıl şimdiki problemi yaşamazsınız. Bu anlattığınız problem ya ilkbaharda yeni alınan küçük fidelerde ya da sonbahar ve kış aylarında iyi bakılmayanlarda görülür. Size işin püf noktasını anlattım.

 22. Ali, Mersin dedi ki:

  Çok güzel anlattınız teşekkür ederim. Az kalsın bitkinin yaprağı çirkinleştiği için söküp atacaktım. Anlattığınıza göre mersinde kışın bu bitki ölmeyecektir demek. Zaten çirkinleşen yaprakları haricinde yeni filizler veriyor. Haziran sonuna kadar tam gün güneş almasını sağlıyacağım. Sulamada birazda cimri davranacağım.
  ***
  Evet Bodrum papatyası uzun ömürlüdür. 1 yaşına geldikten itibaren daha güzel olur. Sonbahar ve kış bakımı önemlidir.

 23. Neriman, Bursa dedi ki:

  Benim bodrum papatyamı bu bahar zamanları aldığımda tomurcukluydu. Çiçekleri ben aldıktan sonra açtı. Gayet güzel gidiyordu. Her gün biri açmaya başlıyordu. Sonra çiçeklerin tomurcukları kurumaya başladı. Sonra saksının en dibinden yukarı doğru yaprakları da kurumaya başladı. Bir yandan alttan yukarı kuruyordu bir yandan da yeni yapraklar yeni tomurcuklar çıkmaya devam ediyordu üstten. Fakat onlar da kuruyordu. Dikkatlice inceleyince yapraklarının altında çok küçük kırmızımsı böcekler gördüm. Ondan dolayı olduğunu düşünüyorum ama sormak istedim. Ve ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Anlattığınıza göre sanki ev içindeymiş gibi rahatsızlık var. Ya da dışarıda ise havasız kuytu bir yerde olabilir. Bodrum papatyası güneşi ve rüzgarı sever. Sorun bitk-lenme ise bitlerin çok fazla olması gerek. Yani ancak çok fazla olurlarsa zararları olur. Ayrıca yaz sıcaklarında kötüleşebiliyorlar. Sonbaharda canlanırlar. Evde ise dış mekanda tutmanız gerekir. Kapalı camekanlı balkonda ise balkonun devamlı açık olan penceresinin yanında durmalı.

 24. Neriman, Bursa dedi ki:

  Kapalı alanda değildi yeri. Pencerenin dışında duruyordu sürekli,sadece direkt güneş ışığı gelmiyordu üstüne,ama yaz sıcaklığı hissediyordu dışarda olduğu için.yine de direkt güneş ışığı alan yere koydum şimdi.
  ***
  bir de aklınızda bulunsun dışarıda tuttuğunuz balkon ve pencere dışı saksılarınızda torf denen hazır topraktan kesinlikle kullanmayın. Biraz killi ve kumlu karışım sıradan bahçe-tarla toprakları kullanın. Böylece saksılarda kökler sıcaktan rahatsız olmaz ve bitkiler yazın kötüleşmezler. Ayrıca bodrum papatyalarının birçok çeşidi yaz sıcaklarında dinlenir haberiniz olsun. Yaz sonunda tekrar canlanırlar.

 25. Banu, Ankara dedi ki:

  Bodrum papatyası deneyimim henüz yeni. Tohumdan yetiştirmek istiyorum ama tohumu nerede bilmiyorum.
  ***
  Tohumunu almak için solan çiçeklerden bir ikisini kesip atmayın. Bitkinin üzerinde beklesin. İyice kuruduklarında elinize alıp ufalayın. İnce ve küçük tohumlarını göreceksiniz.

 26. Büşra, Isparta dedi ki:

  Haziran gibi çiçekler solmaya başladı. Sonra yapraklar yeşil duruyordu ama şimdi iyice sararmaya ve kurumaya başladı. Yapraklar buruştu ve eğilmiş durumda. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yaz sıcaklarında kötüleşebiliyorlar. Bu biraz toprağına bağlı biraz da çeşitlerine bağlı. Genelde uzun ömürlüdürler. Yaz sıcaklarını sağ salim atlatırlarsa sonbaharda tekrar canlanırlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)