Otomotiv 800 milyon Euro yatırım

Tarım ve ormancılık bölgesi olması gereken Kocaeli’nde birçok sanayi tesisleri, fabrikalar var ve sayıları artıyor. Şimdi de dünyanın iki büyük araba imalatçısı, biri ABD’den biri Almanya’da iki şirket 110 bin dönüm arazide tesisler kuracak. Otomotiv endüstrisinin dev firmalarından.

Otomotiv sektöründen Ford ve Volkswagen şirketlerinin Kocaeli yatırım hakkında

Ford ve Volkswagen amblemleri

Gazeteler haberi ekonomi alanında çok iyi bir gelişme gibi duyurdu (2020, ekim ayı). Ford ve Volkswagen ticari araç üretimi için kesin kararını açıklamış. Hem 800 milyon Euro’luk yatırım müjdesi hem istihdamın artacağı müjdesi. Kurulacak olan dev tesislerde Ford ve Volkswagen şirketleri sayesinde 2500 kadar insan iş sahibi olacak.

Anlaşılan o ki bölgeye cazip tekliflerle yeni birçok tesisler kurmak isteyenlere her zaman kapı açık. Bu gidişle bir gün gelir tarım ve orman arazileri çeşitli sektörlerin tesisleri için, fabrikalar için yok edilmiş olur.

Otomotiv nedir?

Daha doğrusu otomotiv sektörü veya otomotiv endüstrisi demek gerekir. Araba, otobüs, kamyon gibi tekerlekli ve motorlu kara taşıtlarının fabrikalarda imalatları, üretimleri işidir. Aslında bu endüstri söz konusu motorlu taşıtların tasarımlama, geliştirme, fabrikalarda imal etme ve pazarlama-satma işlerinin tümünü kapsar (Wikipedia).

İlgili diğer konu

TOGG elektrikli otomobil projemiz

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler: | |

'Otomotiv 800 milyon Euro yatırım' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Sercan, İstanbul dedi ki:

    Evet, çünkü kapitalizmde üretim kar amacıyla yapılır ve doğal olarak toplumun genel yararı gözetilemez. Toplumun genel yararı çoğu durumda patronların çıkarlarıyla çelişir. O nedenle kapitalist bir ekonomide ormanların yok edilmesi hata değil, düzenin doğal mantığının bir sonucudur. Bunların bitmesi için kapitalizmin bitmesi gerekir.

  2. Uğur, Tekirdağ dedi ki:

    Çok güzel bir Kızılderili ata sözü: Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.