Parlak Mustafa çiçeği (İsveç sarmaşığı)

Saksılarda sarkıcı olarak yetiştirilen, açık yeşil parlak yaprakları yuvarlakça ve kenarları dişli olan bir ev bitkisidir. İngilizcedeki isimlerinden biri ‘sürünen Çarli’dir (creeping Charlie). Diğer adı Swedish ivy (İsveç sarmaşığı). Bilimsel adı ise Plectranthus verticillatus‘tur.

Lamiaceae (Ballıbabagiller) familyasının Plectranthus cinsinden bir tür olan parlak Mustafa‘nın anavatanı Güney Afrika’dır. Doğada ya seyrek ağaçlı ormanların içlerinde ya da sık ağaçlı ormanların kenarlarında bulunur. Dünyaya bir süs bitkisi olarak tanıtanlar İsveçliler olmuş.

Parlak Mustafa çiçeği

Parlak Mustafa çiçeği sonbahar – ilkbahar arasında herhangi bir zamanda çiçek açar. Evin ışık ve ısı şartlarına göre yılın herhangi zamanlarında ara ara çiçek açabilir. Çiçekleri önemsizdir. Yaprak güzelliği için yetiştirilir.

Kullanımı

Bütün dünyada olduğu gibi bizde de en çok ev içinde saksıda yetiştirilir. Yetiştirilmesi o kadar kolaydır ki bu yüzden herkes parlak Mustafa çiçeğini yetiştiremez. Çünkü ihmal edilmeyi, ilgisizliği seviyor. Daracık ve yüksek sehpa üzerinde sarkıcı süs bitkisi olarak kullanılabilir.

Kışın don olayı yaşanmayan yerlerde iyi bir yer örtücü bahçe bitkisi olabiliyor. Özellikle de bahçelerin ihmal edilen yerlerinin yeşillendirilmesi için kullanılır. Ne kadar az ilgi, o kadar mutlu parlak Mustafa.

Yetiştirilmesi ve bakımı

Fazla sıcak memleketlerde yaz aylarında az güneş, normalde çok güneş sever. Koyu gölgede, evlerin ışığı az loş köşelerinde parlak Mustafa çiçeği iyi gelişmez. Hem cılız, kuvvetsiz ve çirkin bir hale gelir hem sağlığı bozulur.

Toprak olarak yabani otların çok sevdiği herhangi bir park bahçe toprağı en iyisidir. Bu toprağa taş parçaları, mangal kömürü kırpıntıları, sıva kumu, ponza taşı, strafor parçaları, çör-çöp vesaire hangilerinden bulursanız karıştırarak parlak Mustafa çiçeğinin en rahat gelişeceği havadar bir toprak haline getirmelisiniz. Hepsini de katabilirsiniz. Oranı şöyle olmalı: 3 ölçü doğal park-bahçe toprağı + 1 ölçü bu saydığım maddelerden bulabildikleriniz.

Sulama toprakta kuruma gördüğünüz zaman yapın. Toprak ıslatıcı halde ise ya da ıslatıcı olmasa bile yeterince nemli ise sulamanız gerekmez. Ancak dışarıda tutuyorsanız sadece toprağın ıslatıcılığı gittiğinde sulayın. Nemliliğinin de kurumasını beklemeyin. Gerekmediği halde sulamak parlak Mustafa çiçeğini hastalıklandırıp çürütebilir. Bu bitkiyi susuzluktan değil gereksiz sulamalar yüzünden öldürürsünüz.

Saksı – toprak değiştirmeyi 3 veya 5 yılda bir yapabilirsiniz. 2 veya 3 litre hacimli saksı yeterlidir. Daha büyük saksı istemez. Saksının derin değil yayvan olması parlak Mustafa için daha iyidir. Toprak değiştirirken kökleri budayıp azaltarak tekrar aynı saksıya dikin.

Gübreleme ve budama

Parlak Mustafa her toprağa uyumlu olduğundan dolayı topraktaki elementleri almada sıkıntı çekmez. Yapmanız gereken şey her ilkbaharda havalar biraz ısınınca ciddi bir budama yapmak ve dibini tırnağınızla eşeleyerek çok az bir miktar toprağı dökmektir. Sonra dibine eksilen toprak miktarınca doğal gübre veya yaprak çürüntüsü (kompost) ya da hazır poşet toprak yayın. Bu kadar. Bütün yıl ondan beslenir. Bahar temel budamasının dışında ufak tefek budamaları yılın her zamanında gerekli gördüğünüz kadarıyla yapabilirsiniz.

Çoğaltılması

Dallarından kırıp toprağa dikin. Yüzde yüz tutar. Yeter ki toprak çamur gibi ıslak kalmasın. Yani ikide birde sulamayın yoksa köklenmek yerine çürür gider. Kırıp diktiğiniz parlak Mustafa çiçeğinin dalı ve yaprakları ilkin pörsüyebilir. Aldırış etmeyin. Birkaç günde (hatta hiç sulamasanız bile) kendisini toparlar. Bu sırada toprağın yeterince nemli olması yeterli. İlkin pörsümesi, bünyesinden biraz su kaybetmesi dokuları sıklaştırıp dalın köklenme ihtiyacını arttırır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: |


'Parlak Mustafa çiçeği (İsveç sarmaşığı)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz, Aydın dedi ki:

  Bizim burada Egede köylerde hemen hemen her evde vardır. Kadınlar arasında espri konusu olur. evin erkeğinin adını alır. parlak ahmet, parlak ali gibi..

 2. Elif Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Besiktas’ta bir otelin onunde gormustum. Otele rica ederek minicik bir dal almistim. Demek ki adi buymus. Ogrendigim iyi oldu. Aslinda alirken sakiz sardunya sanmistim. :) Yazida yazdiginiz gibi de tuttu. Yeni yapraklar cikarmaya basladi.

 3. Gülçin Karaca, İzmir dedi ki:

  Bende de var. Bir sene oldu. Gecen gün sularken çok güzel koktugunu farkettim.

 4. Osman Hikmet Anık, Kayseri dedi ki:

  Örtücü olarak mükemmel lakin balkonumda yer sorunum var. Sarkıcı ya da tırmanıcı olarak deneyebilir miyim? Çok çabuk yetiştiğinden bir bambu dalına sardırmaya çalışıyorum. Başarabilirsem paylaşırım yine de önerileriniz benim için çok önemli.
  ***
  Zaten en çok saksılarda sarkıcı olarak yetiştirilir. Genelde 50cm’yi bulmaz. Taze dip filizlerinden yeni yeni sarkan dallar oluşur durur. Bir değneğe sararsanız fazla uzamayacaktır. 90cm kadar uyar deniyor. Pek sanmıyorum. Deneyin sonucu yazmayı unutmayın.

 5. Çiğdem, İzmir dedi ki:

  Seneler önce bizde de vardı çok güzeldi kurudu. Şimdi nerde bulacağımı bilmiyorum.

 6. Adanur dedi ki:

  Benim çiçeğimin nedense yaprakları sararmaya başladı. ne yaptıysam sararım kurumasını engelleyemedim.
  ***
  Kışın havasız yerlerde birçok bitkide bozulma olabiliyor. Esinti yoksa hiçbir şey çözüm getiremez.

 7. İsimsiz dedi ki:

  Parlak mustafanın yaprak uçları kuruyor. neden olduğunu bilen varsa yazarsa sevinirim.
  ***
  Yeri havadar ve güneşli olmalı. Sağlığı için bu iki şart çok önemlidir. Ayda bir defa bitki besini verin. Toprak ıslak kaldıkça sulamayın bunun da zararı oluyor. Toprak elinize yaşlık vermeyecek kadar kurumadıkça sulamayın.

 8. Emin G. -Kayseri dedi ki:

  Güneş gören havadar bir yerde duruyor. Lakin yapraklar beyazlamaya başladı. boyu bayağı uzadı ondan mıdır?
  ***
  Ayda bir defa bitki besini vermelisiniz. Eski yaprakların bozulması normaldir.

 9. Miray, İstanbul dedi ki:

  Benim parlak mustafam nedense çok yavaş büyüyor ve yaprakları sararmaya başladı. Hiç iyi gelişmiyor. Çiçeğimi nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Güneşli ve havadar ortam istiyor. Kışın ev bitkilerinin çoğu havasızlık yüzünden bozulur.

 10. Mustafa, Kayseri dedi ki:

  Benim parlak mustafamın yaprakları karardı. Tekrar eski haline döner mi?
  ***
  Hem çok havadar, hem çok aydınlık ve biraz da güneşli yerde olması lazım.

 11. Leyla Ö. -İzmir dedi ki:

  Parlak mustafa ciceginin yapraklarını lekeler oluşmaya başladı. Ne yapmam gerek?
  ***
  Yeri daha havadar olmalı. Yapraklarını ıslatmamalısınız. Bu iki şeye dikkat ederseniz sorun biter.

 12. Birkan, Kayseri dedi ki:

  İki saksıda parlak mustafa çiçeğim evde hiç güneş almayan bir yerde duruyor. 2-3 haftadır yaprakları kırılıyor. Yeni çikan filizler ölüyor.
  ***
  Evlerde az ışıklı yerlerde hemen hemen her tür bitki sağlıksız olur. Çok güçlü ışığa, hatta biraz da direkt güneşe ihtiyaçları var. Pencere önünde tutmalısınız.

 13. Emrah, İstanbul dedi ki:

  Ben bu parlak Mustafa çiçeğinden bir komşudan çelik ile almıştım. Suya koydum koklenmedi. Toprağa diktim 2-3 günden beri ses yok. Acaba koklenip filiz verir mi?
  ***
  Suda bekletmeye hiç gerek yok. Toprakta kısa zamanda köklenir. Belki 10 gün kadar sürebilir. Yeri havadar ve güneşli ise köklenmesi ve filizlenmesi garanti.

 14. Nuriye İ. -İstanbul dedi ki:

  Benim de bu çiçekten var ama nedense hiç büyümüyor. Yaprakları içine doğru bükülüyor. Komşununki çok güzel kocaman benim çiçek neden böyle?
  ***
  Yerini sevmemiştir. Tam pencere kenarına tutun. Ya da bitlenmiş olabilir. Büyüteçle yaprakları kontrol edin. Bu bu saydıklarımdan başka bir ihtimal toprağının çok kötü olmasıdır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)