Peperomia cinsi

Peperomia cinsinin birkaç türü succulent özellikli yapraklarının güzelliği, dayanıklılığı ve iç mekanlarda yetiştirilmeye elverişliliği ile süs bitkileri arasında önemli bir yere sahiptir.

Piperaceae (Karabibergiller) familyasının Peperomia cinsinin 1000’den fazla türü tespit edilmiştir. Hemen hemen tümü Güney Amerika kıtasının kuzeyinde ve Kuzey Amerika kıtasının güneyinde, Orta Amerika’da bulunur. Dolayısıyla tropikal ve yarı tropikal bitkilerdendir. 17 kadar türü Afrika’da bulunur. Sıcağı, yoğun nemli havayı severler. Genellikle epiphytic özellik gösterirler. Çürümüş ağaç kabukları üzerinde yaşarlar.

Peperomia obtusifolia

Peperomia obtusifolia

Peperomyalar yaprak güzellikleri için yetiştirilir. Dallı türleri genellikle 30cm’yi geçmez. İkliminize uygun türlerini bahçenizde dekoratif bir yer örtücü olarak yetiştirebilirsiniz. Dallı türleri ayrıca saksılarda sarkıcı süs bitkisi şeklinde yetiştirilir.

Peperomia caperata

Peperomia caperata

Yetiştirme – bakım bilgileri türlere göre farklı olabiliyor. Burası Peperomia cinsinin genel sayfası olduğu için buradaki bilgiler kısa ve genel anlamdadır.

Evlerde havadar, kuvvetli aydınlık, az güneşli yerlerde güzel yetişirler.

Toprak olarak hazır poşet topraklardan kullanabilirsiniz. 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırmanız çok iyi olur.

Peperomia maculosa

Peperomia maculosa

Sulama sıcak yaz günlerinde toprağın üst yüzeyinin elinizi ıslatıcılığı kaybolur kaybolmaz, daha az sıcak zamanlarda (veya klima ile serinletilen odalarda) toprak üst yüzeyinin nemliliği bir hayli azalınca, diğer serin ve soğuk zamanlarda ise toprak tamamıyla kupkuru oldukça yapılmalıdır.

Peperomia puteolata

Peperomia puteolata

Bitki besini (salon bitkilerine özel, genel amaçlı yani npk eşit ağırlıklı) nisan sonu, eylül sonu arasında ortalama üç haftada bir yeterli olur. Peperomianız çok dallı ve çok yapraklı ise her üç sulamada bir verin.

Saksı köklerin anca sığacağı kadar olmalı. Gereğinden büyük olması tavsiye edilmez.

Peperomia incana

Peperomia incana

Peperomia türleri özelliklerine göre dallarını kesip direkt toprağa dikmekle ve yaprak çeliği ile çoğaltılabilir. En iyi zaman ilkbahar ortasından yaz başına kadarki dönemdir. Kestiğiniz dalı veya yaprağı akşam kesip sabaha kadar açıkta bekletin kesik yer iyice kurusun. Yaprak çeliğinde yaprak uzun sapıyla alınmalıdır.

Peperomia sandersii

Peperomia sandersii

İklim açısından yaşadığınız yerde kış şartları uygunsa bazı türlerini devamlı bahçede yetiştirebilirsiniz veya toprak saksılarda yetiştirerek bütün yıl bahçede / balkonda tutabilirsiniz. Böyle daha sağlıklı gelişirler. Hangi tür ne kadar soğuğa dayanır aşağıda birkaç türü için bilgi var.

Peperomia puteolata: -15°C
Peperomia obtusifolia: -3°C
Peperomia griseo argentea: -7°C
Peperomia griseo argentea ‘Pink Marble’: +3°C
Peperomia caperata: +3°C
Peperomia incana: -3°C
Peperomia scandens: +1°C
Peperomia maculosa: +1°C
Peperomia argyreia (p sandersii): -3°C

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)