Peperomia

Piperaceae (Karabibergiller) familyasının Peperomia cinsi türlerinin sayısı 1000’den fazladır. Hemen hemen tümü Güney Amerika kıtasının kuzeyine, Kuzey Amerika kıtasının güneyine ve Orta Amerika’ya aittirler. Dolayısıyla tropikal ve yarı tropikal bitkilerdendir. 17 kadar türü ise Afrika kıtasındadır. Sıcağı, yoğun nemli havayı severler. Genellikle epiphytic özellik gösterirler. Çünkü en çok çürümüş ağaç kabukları üzerinde yaşarlar.

Peperomia cinsi bitkiler yaprak güzellikleri için yetiştirilir. Dallı türleri genellikle 30 santimi geçmez. İkliminize uygun türlerini bahçenizde dekoratif bir yer örtücü olarak yetiştirebilirsiniz. Biraz uzun dallı türleri ayrıca saksılarda sarkıcı süs bitkisi şeklinde yetişmeye uygundur.

Yetiştirme – bakım

Türlere göre farklı şartlar gerekebilir. Burada bakım bilgilerini kısa ve genel anlamda tuttum. Çünkü bu sayfa Peperomia cinsi genel sayfasıdır.

Evlerde havadar, kuvvetli aydınlık, az güneşli yerlerde güzel yetişirler.

Toprak olarak hazır poşet topraklardan kullanabilirsiniz. 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırmanız çok iyi olur.

Peperomia maculosa

Sulama sıcak yaz günlerinde toprağın üst yüzeyinin elinizi ıslatıcılığı kaybolur kaybolmaz, daha az sıcak zamanlarda (veya klima ile serinletilen odalarda) toprak üst yüzeyinin nemliliği bir hayli azalınca, diğer serin ve soğuk zamanlarda ise toprak tamamıyla kupkuru oldukça yapılmalıdır.

Peperomia puteolata

Bitki besini (salon bitkilerine özel, genel amaçlı yani npk eşit ağırlıklı) nisan sonu, eylül sonu arasında ortalama üç haftada bir yeterli olur. Peperomianız çok dallı ve çok yapraklı ise her üç sulamada bir verin.

Saksı köklerin anca sığacağı kadar olmalı. Gereğinden büyük olması tavsiye edilmez.

Peperomia incana

Peperomia türleri özelliklerine göre dallarını kesip direkt toprağa dikmekle ve yaprak çeliği ile çoğaltılabilir. En iyi zaman ilkbahar ortasından yaz başına kadarki dönemdir. Kestiğiniz dalı veya yaprağı akşam kesip sabaha kadar açıkta bekletin kesik yer iyice kurusun. Yaprak çeliğinde yaprak uzun sapıyla alınmalıdır.

Peperomia sandersii

İklim açısından yaşadığınız yerde kış şartları uygunsa bazı Peperomia cinsi türlerini devamlı bahçede yetiştirebilirsiniz veya toprak saksılarda yetiştirerek bütün yıl bahçede / balkonda tutabilirsiniz. Böyle daha sağlıklı gelişirler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |

'Peperomia' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Aliye A. -İzmir dedi ki:

  Merhabalar ben de bir adet peperomia scandens çeliği var. Kökleri 4cm civarında oldu. Ne kadar daha uzasa iyi olur ya da dikebilir miyim şimdi?
  ***
  Hemen dikmelisiniz. Suda bekletmeye bile gerek yoktu aslında.

 2. G. Rumeysa -Ankara dedi ki:

  Peperomia schumi red aldım. Bu da yapraktan çoğaltılabilir mi? Özellikle dikkat etmem gereken bir hassasiyeti var mı?
  ***
  Evet tek yapraktan yeni fide üretmek mümkün. Şu sayfada anlattığım gibi, hem 1. hem 2. çoğaltma yöntemini okuyun ve aynen o şekilde yapın: Peperomia caperata

 3. Aliye A. -İzmir dedi ki:

  Peperomia hope ve pristata yeni edindim. Kuvvetli aydınlık bir yerde mi durmalı? Doğu cephesinde konumlandırdım.
  ***
  Evet. Sabah güneşi almaları iyi olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.