Phalaenopsis orkide

Çiçeği için yetiştirilen içmekân süs bitkilerinden dünyada en çok üretilip satılan, yılın her zamanında çiçekçi dükkânlarında bulunan orkideler Phalaenopsis cinsinin birkaç türünden oluşturulmuş hibritlerdir. Süs bitkileri sektöründe doku kültürü ile en çok üretilip satılan bitkilerin başında gelirler.

Phalaenopsis orkide çeşitleri, bakımları

Phalaenopsis orkide tipleri

Çiçek sapı 1m kadar olanlar ve 20cm kadar olanlar, boy boy ve çiçek irilikleri ve çiçek sayıları değişen birçok Phalaenopsis orkide çeşitleri var. En küçük yapılılarına minyatür orkide derler ki yanlış bir isimdir. Aslında onlar Phalaenopsis orkidelerinin küçük yapılı çeşitleridir. Büyük, küçük hangi tip olursa olsun bakımına aşağıdaki bilgiler rehberliğinde devam edin.

Genel tanım

Konumuz olan salon-ofis orkideleri Orchidaceae (Orkidegiller) familyasının Epidendroideae alt familyasından, Vandeae grubundan olan Phalaenopsis cinsinin türlerinden elde edilmiş yüzlerce çeşit hibrit ve kültivar orkidelerdir.

İsim

Cinsin genel adı Phalaena (bir tür iri kanatlı güve, bir kelebek çeşidi) ve opsis (gibi, benzer) sözcüklerinden oluşmuştur. Yani çiçekleri Phalaena böceklerine benzetilip bu ad verilmiş.

Türler ve habitat

Phalaenopsis’in 60 doğal türü ve insanların bu türler arasında melezlemeyle oluşturduğu yüzlerce hibritleri, kültivarları var. Doğal yaşam alanları (habitat) türe göre farklıdır. Güneydoğu Asya’da, Himalayalardan Avustralya’nın kuzeyine kadar tropikal ve subtropikal bölgelerde, en çok dağlardaki sis ormanlarında, yoğun nemli dağ ormanlarında ve yağmur ormanlarında bulunurlar.

Phalaenopsis orkidelerinin doğadaki yaşam tarzı

Doğada Phalaenopsis orkideleri ağaçlar üzerinde, kayalıklar üzerinde ve nadiren orman zeminlerinde gelişim göstermeye uyum sağlamışlar. Epifitik özellikli olmalarına rağmen kaya oyuklarındaki humuslu birikimlerde, ağaç gövdelerindeki oyuklarda birikmiş çürüntülerde ve orman zeminlerinde çok lifli ve çok havadar toprağa uyumlu saçak kök geliştirebiliyorlar.

Evlerde yetiştirilmek için saksılarda satılan hibrit Phalaenopsis orkideleri genel olarak sis ormanlarına uygun özelliktedirler. Kısaca hava akımlarına özellikle gece boyunca sürekli ihtiyaç duyarlar ve gece saatlerindeki şiddetli sıcağı sevmezler.

Morfolojik yapı

Genellikle tek gövde halinde gelişirler (monopodyal). Nadiren dipten yavru oluşturup iki gövdeli, üç gövdeli olabilirler. Hiçbir türünde rizom ve yalancısoğan (pseudobulb) olmaz. Kısa gövdede hem en alttan hem yapraklar arasından sağlam ve kalın kökler uzatır. Bunlar değdikleri yüzeye yapışırlar. Ve o yapışmış kısımları su emmede çok başarılıdır.

Kış soğuklarına dayanıklılıkları

Yaz sonundan başlayarak yavaş yavaş alışmış olmaları şartıyla Phal. orkideleri kış soğuklarında sıfır dereceye kadar zarar görmezler. Belki uzun sürmemek şartıyla 0C derece ile -2C derece arası soğuğa dayanabilirler. Ama hem zamanla alışmış olmaları hem de toprağının (çam kabuklarının) ıslak olmaması önemlidir.

Çiçek açmaları ve evde tekrar çiçek açtırmak

Phalaenopsis orkidelerinin yepyeni, yani sıfırdan çiçek sapı çıkarmaları en az 8 hafta biraz susuz ve filtrelenmiş güneşli dinlenme sürecinin sonunda mümkündür. Bu konunun açıklaması biraz aşağıda, evde bakım kısmında.

Mevcut çiçek sapında çiçekler döküldükten sonra aynı çiçek sapında tekrar çiçek açması ise özel bir şey yapmak gerektirmez. Gece boyunca hava hareketlerinin olması sayesinde olur.

Dipten yeni çiçek sapı çıkarmaları

Bunun için orkidenizi dinlenmeye çekeceksiniz:

1- Yaz sıcaklarında temmuz sonundan başlayarak sulama biraz sıklığını biraz azaltın. Kökler yeişi rengini kaybetmeli.
2- Ağustosta sulama sıklığını daha da azaltın. Kökler neredeyse bembeyaz olana kadar sulamayın.
3- Eylül ayı girince güneşten tamamıyla koruyun ve normal sulamalara başlayın.
4- Ekim ayı ile birlikte serin gece esintileri ortalama 18C derecede akşamdan sabaha kadar (karanlık saatler boyunca) sürekli olmalıdır.

Bu şartlar eksiksiz sağlanırsa ekim veya genelde kasım ayında en az bir tane çiçek sapı çıkaracaktır.

Olmazsa ocak ayından itibaren tekrar deneyin. Bol bol direkt güneş alacağı bir pencere kenarında tutun. Bu iki ay boyunca hiç sulamayın. Mart ayında direkt güneşten korumaya ve sulamaya başlayın. Gece boyunca yine aynı şekilde hafif serin sürekli hava akımları kesin şart. Nisanda yeni bir çiçek sapı çıkar.

Orkidenin mevcut çiçek saplarından tekrar tekrar çiçek açmaları

Bu şekilde çiçek açması daha kolay. Yılın hangi zamanı olursa olsun tek şart gece boyunca sürekli hava hareketleri olması ve orkide yapraklarının bunu hissetmesidir. Çiçekler solup döküldükten sonra dalı dipten kesmeyin. Çünkü aynı dal tekrar çiçek açar. Fakat yetersiz ışık şartlarında daldan çiçek tomurcukları değil keiki (yavru fide) verirler ki bu aslında çok iyi bir şeydir.

Orkide çiçek dalını budama (kesip kısaltma işi)

Orkidenizin çiçek sapının tepe çatallı yerini kesip temel daldan ibaret bırakın. Çok uzun ise istediğiniz ölçüde kısaltın. Keseceğiniz yeri şöyle belirleyin:

Dal üzerinde birkaç filizlenme gözü (kabartı) vardır. Yukarıdan aşağı doğru inceleyin. Bazıları çok belirgindir. En belirgin olanlardan birinin 2cm kadar yukarısından kesin. Keser kesmez kesik yüzeye kükürt, ama ondan yoksa tarçın sürün. Zamanla daldaki gözlerden biri veya ikisi filizlenip çiçeklenir.

Evlerde Phalaenopsis orkide bakımı için en sağlıklı şartlar

Evde veya ofiste orkidenin yeri gündüz boyu çok güçlü aydınlık olmalı ve en az iki saat direkt güneş almalıdır. En önemlisi gece boyunca sürekli hava hareketleridir. Aksi takdirde orkide edinmeyi hiç aklınızdan bile geçirmeyin. Ayrıntılar aşağıda.

Güneş almasının gelişimine etkisi

Phalaenopsis orkidelerinin yapraklarının güneşi tül gibi şeylerin ardından filtrelenmiş halde alması gerekiyor. Öyle ki güneş ışınları yaprakları hafifçe ısıtsın. Günde ortalama 3 saat güneş ışınları tarafından ısınma yeterli. Bunu ayarlamanız iyi olur. Veya sadece sabah erken saatlerinin güneşini tam direkt almasında bir sakınca yok.

Temmuz sonundan itibaren sulama sıklığını biraz azaltın. Ara ara su sıkıntısı çeksin. Ağustos ayı sonuyla birlikte kökler iyice bembeyaz olmadıkça sulamayın. Eylül girince tam gölge sağlayın ve sulama sıklığını normale çevirin. Bunların yanısıra gece boyunca hafif serin esintiler de olursa hızlı bir yeniden yapılanma sürecine girer. En geç kasım ayı içerisinde en az bir tane yepyeni çiçek sapı dipten uzamaya başlar.

Kış sonundan itibaren yapraklarının güneşten ısınması sürecini tekrar başlatın. Yine ağustos sonuna kadar devam edecek.

Yeni geldiği ortama adaptasyonunu sağlamalısınız

Phalaenopsis orkidesi evinize, ofisinize ilkbahar sonu ile sonbahar başı arası bir zamanda gelmişse ve siz pencereleri sık sık açık tutuyorsanız yeni yerinde bir bozulma göstermez. Bu zamanlarda aldığınızda şanslısınız. İlk 20 gün bol bol gece esintisi sağlayın. Diğer zamanlarda ise işiniz şansa kalmıştır. Hele kış zamanı yeni orkide almak için en kötü zamandır.

Kışın aldığınızda eve / ofise getirdiğinizde toprağı (yani çam kabukları) kupkuru olsa bile en az 20 gün hiç sulamayın. Akşam saatlerinde ıslak bez ile yapraklarını ve varsa dış köklerini güzelce silin. Bu şekilde su ihtiyacını biraz olsun karşılayabilir. Yapraklar pörsürse yetersiz miktarda su ile sulayın (ilk üç hafta boyunca). Bu sulama üstten su dökerek yapılmalı ve çam kabuklarının fazla su emmemesi için su bir defada dökülmelidir. Alt tabakta su bir saniye bile beklememeli akıp gitmeli.

Esinti ihtiyaçları

Orkide türlerinin sağlıklı gelişmelerinde en önemli püf noktası gece boyunca hava hareketlerinin kesintisiz sürmesidir. Çünkü sadece karanlık ve hafif serin saatler boyunca nefes alırlar.

Hava nemliliği

Ev ortamlarının kendine has hava nemliliği orkidelere yeterlidir. Yetersiz olduğunu düşünüyorsanız orkidenizin çevresinde çok yapraklı ve sık sulama isteyen bitkiler bulundurun. Veya bakınız: Bitkilerin çevresinde havayı nemli etmek

Orkide köklerinin güneş, sıcaklık ve su ihtiyacı

Phalaenopsis orkidelerinin doğadaki özelliği köklerinin toprak altında değil açıkta olması ve klorofilli olmasıdır. Açıktaki kökleri güneşe uyumlu özelliktedir. Bu sebeple sağlıklı, doğal kök rengi gri ve yeşil arasında sürekli değişir.

Işık gören kökler biraz koyu gri renkte ise sorun yok. Açık gri ise suya ihtiyacı var anlamına gelir. Yeşil ise suya aşırı doygunum, beni sakın sulamayın diyor. Sulama sıklığını kök rengine göre ayarlayın.

Esintinin, rüzgârın önemi

Phalaenopsis orkideleri bünyedeki su kaybını en aza indirmek için stomata denen dış tabaka hücrelerini çoğu zaman kapalı tutarlar (bknz: krasula tarzı metabolizma). Stomatalarının kapalı olduğu saatler boyunca nefes almazlar. Stomatalarını ancak gece karanlık ve serin saatlerde açarlar. Fakat eğer gece saatlerinde sıcak varsa (23C derece ve üzeri) ve bunun yanı sıra ortam tamamıyla hava hareketlerinden yoksunsa stomatalar gece bile açılmaz. Bu hal devamlı günlerce sürerse fotosentez aksamaya uğrayıp gelişim durur.

Eğer gece hava fazla sıcak ise stomataların açılması için karanlık saatlerde esintiye ihtiyaçları daha fazladır. Yani geceleri ya ortam 20C dereceden daha serin olmalı ya da mutlaka esintili olmalı. Veya siz tam karanlık saatlerde orkideyi açık pencere önünde tutarak üzerine soğuk su fısfıslayın. Çok iyi olumlu etkisi olur.

Orkide sulama prensipleri

Musluk suyu (belediye şebeke suyu) kullanmalısınız çünkü bitkilerin büyük ihtiyaç duyduğu ve orkide toprağı diye kullanılan çam kabuklarında ve özel bitki besinlerinde hiç olmayan kalsiyum‘u içerir. Her bitki gibi orkideler de kalsiyumsuz yaşayamaz.

Sulama sıklığı nasıl ayarlanmalı?

Orkideler düzenli gün aralıklarıyla sulanmamalı. Bu zararlı olur. Çam kabukları adamakıllı kupkuru olmuş olsalar bile sulamayın. Çünkü esas ölçü köklerinin rengidir (su istedikleri zaman kökler beyaza yakın gri görünürler). Buna göre:

Mevsim yaz ise ve ortam gece boyunca tam havadar (esintili) oluyorsa, kökler yeşil olsa bile sulayın. Bu durumda çam kabuklarının tamamen kupkuru olması yeterli ve gerekli.

Diğer normal zamanlarda yine ortamın gece boyu havadar olması şartıyla, hem çam kabukları kupkuru olmuş hem de köklerin rengi açık gri olmuşsa sulamalısınız.

Serin ve soğuk zamanlarda / mekanlarda ne olursa olsun kesinlikle sulamayın. Kökler arasındaki maddelere sadece bir damla su bile gitmesinin sonu felaket olur.

Sulama saati önemlidir

Bunu gece saatlerinin sıcaklık derecesine göre belirleyeceksiniz. Gece en düşük sıcaklık 18C derece olduğu zamanlarda güneş battıktan hemen sonra sulayın. Gece en düşük sıcaklık 20C derece ve daha sıcak ise sulamayı gece geç saatlerde yapın.

Geceleri daha serin oluyorsa sulamayı sabah saatlerinde ama ortam biraz ısındığı zaman yapın.

Sulama tarzına göre kökler çürüyebilir

Evet, saçma sapan bir tavsiye yıllardır ortada dolaşmakta. Orkidenizi saksısıyla beraber su dolu bir kap içinde iki saat bekletin derler. İşte bunu kim yapsa orkidesi çürüyor.

Sağlıklı sulama biçimi üstten su dökerek yapılanıdır:

Hafif serin-az sıcak zamanlarda suyu bir defa dökün. Su çam kabuklarına değip geçsin. Saksı alt deliklerden hızla saksıyı terk etsin. Çam kabukları fazla su emmemelidir. Aynen bunu sağlayın.

Sıcak zamanlarda ise orkide saksısını musluğun altında tutup bol bol su akıtarak sulayın. Hem çam kabukları ve kökler yıkansın hem de kabuklar biraz su emebilsinler.

Soğuk zaman ve mekanlarda hemen hemen hiç sulamamakta yarar var.

Bitki besinli su verme

Ev süs bitkileri için hazırlanmış sıvı bitki besinlerinden genel amaçlı olanları orkidelere de tam uygundur. Ya da özel orkide besini alın. Besin şişesi üzerinde yazılı olan “her sulamada verin” tavsiyesine aldırmayın. Bu tip besinleri mayıs-haziran, temmuz aylarında ve bir de ekim ayında her iki sulamada bir verin. Ara sulamaları çok bolca temiz su ile kökleri ve çam kabuklarını yıkarcasına yapın ki bitki besinin kalıntıları suya karışıp gitsin, tuzlaşma yapmasın.

Yapraktan besleme

Çok önemli değil ve zaten faydası azdır. Ama yine de yapılması iyi olur. Bunu daha sık uygulayın ki hakkıyla işe yarasın. Yalnız gece karanlık saatlerde, esintili ortamda yapmalısınız.

Su fısfıslamanın püf noktaları

Olur olmaz zamanlarda orkidelere su fısfıslamanın pek faydası yok, zararı çok. Herkes öğle civarı sıcak saatlerde orkide yapraklarına su fısfıslamanın faydalı olacağını sanır. Oysa tam tersi, gece saatlerinde “esintilerin olması şartıyla” su fısfıslamak orkidelere can verir. Yaşam aktivitesine kuvvetli bir dinamizm kazandırır. Her yerine su fısfıslayın. Ortam esintili değilse ıslaklık hastalık yapar dikkatli olun.

Bir de yaz aylarında, eğer gece çok fazla sıcak oluyorsa gece boyunca (yine ortamın esintili olması şartıyla) orkideyi serinletmek, nefes aldırabilmek amacıyla iki üç saat ara ile birkaç defa serin su fısfıslamak son derece faydalıdır.

Phalaenopsis orkide toprağı ve saksısı

Çam ağacı kabuklarından ve dallarından hazırlanmış, özel işlemlerden geçirilmiş küçük kesme şekerler gibi şekilde kuşbaşı kalın parçalardır. Çam kabukları dense de kabuk gibi görünmez. Şimdi piyasada orkide toprağı diye satılan yerli mamuller gerçekten ağacın pul pul dış kabuklarıdır ve hiç de gereken özellikte değildir. Geniş geniş ince kabuk levhalarını orkide toprağı diye satıyorlar. Yerli mamüller düzelmedikçe ithal markaları tercih etmenizi tavsiye ederim.

Fakat ne kadar iyi kalite olursa olsun sırf çam kabukları normal ev / ofis ortamlarında çabuk kurumaz. Bir de saksıda sıkışık olunca (ki öyle gerekiyor) kökler havasız ortamda kalıp devamlı havasızlık ve ıslaklık sonucu çürürler. Yaza kadar neredeyse hiç sulamadan bekleyin ve yaz başında aşağıdaki gibi saksı-toprak değişimi yapın.

Normal iç mekanlar için orkide toprağı karışımı hazırlamak

Gereken malzemeler: Yukarıda anlattığım nitelikte doğru çam kabukları, ponza taşı ve toz değil iri taneli leonardit. Ponza taşı yerine pişmiş kil bilyeleri de olur. Leonardit bulamazsanız onun yerine mangal kömürü parçaları kullanmak uygundur. Aşağıdaki oranlara göre hepsini harmanlayın:

5 ölçü çam kabukları + 3 ölçü ponza taşı + 2 ölçü leonardit

Bu maddelerin iriliklerine gelince, hepsi aşağı yukarı ayı irilikte olmalıdır. Orkidenizi nasıl söküp bu karışımla yeniden dikeceksiniz, aşağı kısımda bilgi var.

Saksı

Phalaenopsis orkideleri için tam şeffaf saksı kullanılır (köklerin bir kısmının şiddetli ışık görmesi gerektiği için derler ama aslında bizim köklerin rengini görmemiz için daha önemlidir ki ona göre sulayalım). Alt tarafında birçok delikler olması şarttır. Saksı büyüklüğü ise köklerin anca sığacağı kadar olmalı. Orkidem çok köklendi daha büyük saksı gerekiyor diye düşünmemelisiniz. Hem bir kısım kalın kökler saksı dışında kalmak zorunda. Eğer gerçekten daha büyük saksı gerekirse çam kabukları ve ponza vesaire taneler de ona göre daha iri taneli olmalıdır.

Orkidenize yeni saksı almanız gerektiği zaman illa şeffaf saksı arayıp bulmak zorunda değilsiniz. Gereken büyüklükte herhangi bir tam şeffaf sert plastikten şekerlik vesaire kaplardan alın. Kızgın tornavida ile altına birçok delikler açın. Orkide saksınız hazır.

Toprak değiştirme

Bu bölümde orkide toprak değiştirme zamanını, eski saksıdan sökülüşünü, yeni saksıya nasıl yerleştireceğinizi okuyacaksınız.

Zamanı

Her iki yılda bir defa toprak değiştirmeniz tavsiye edilir. Her şeyi dosdoğru yapabilecekseniz her yıl değiştirin. Böylesi daha iyi. Toprak değiştirme zamanı önemlidir. En iyi zaman yaz başıdır. Yani haziran ayının sonu. Bir de ağustos ayının ikinci yarısı çok uygun bir zamandır.

Eski saksıdan çıkarma işi

Saksıdan çıkaracağınız zaman orkideniz susuzluk sıkıntısı çekiyor olmamalıdır. Zira bu durumda saksıdan çıkarırken kökler lime lime kopup düşebiliyor. İki gün önce sulamış olmanız lazım. Çıkarınca su dolu bir kovaya atın ve bir iki saat bekletin. Kökler daha da canlanır ve sıkışıklık etkisinden kurtulurlar. Biraz gevşeme olur. Böylece köklerin arasındaki maddeleri ayırmanız kolaylaşır.

Kök budaması

Bazı kökler çam kabuklarına sıkıca yapışmıştır. Sağlıkları çok iyi ise ayırmaya çalışmayın. En önemli kökler bunlardır. Çünkü yeni saksıda bu kökler sayesinde orkideniz bocalama yaşamaz. Ama sağlıksız iseler o kökleri dipten kesip atın. Yine eski saksıda iken dışarıda değil saksı içinde gelişmiş olan sağlıksız, yaşlı, eski, çok uzun, kırık, yaralı kökleri de kesmelisiniz.

Toprak gibi kullanacağınız çam kabukları, ponza taşı vesaire karışım bu sırada bir gün önceden iyice sulanmış, su emdirilmiş ve şimdi dış yüzeylerinde ıslaklık kalmamış halde olmalıdırlar.

Orkideyi yeni şeffaf saksısına dikme

Boş saksının içine orkidenizi kökleri her yöne rahat pozisyon alacak şekilde yerleştirin. Hatta bir yardımcınız olsa iyi olur. Biriniz orkideyi doğru pozisyonda tutarken diğeriniz köklerinin arasına dikkatlice çam kabukları karışımını yerleştirsin. Orkide saksıda tam ortalanmış ve dimdik durabilecek şekilde saksıyı doldurun.

İş bitince sulamayın. Yeni bitki dikerken can suyu verme adetini bunda uygulamamalısınız. Sulama kısmında anlattığım gerekçelere göre, zamanı gelince sulayın.

Çoğaltılması

Ticari seri üretim doku kültürü yöntemiyle laboratuvarlarda yapılır. Eskiden tohumla, keikilerle ve tepesinin köreltilmesiyle yandan yeni filiz verdirmeyle filan yapılırdı. Bundan dolayı da eskiden orkideler çok pahalıydı. Şimdi doku kültürü sayesinde bir anda binlercesi birden üretilmeye başlanıyor. Birkaç ayda (ortalama bir yılda) orkideler satışa hazır hale geliyor.

Tohumdan Phalaenopsis orkide üretimi çok zordur. Tohumlar doğada sadece bazı mantar türü mikroorganizmaların yardımıyla çimlenebiliyor. İnsanlar tohumları çimlendirmek için aynı şartları sağlar. Fakat mini orkide fideciklerinin büyütülmesi daha da zor bir iş. Bu yöntem sadece benzersiz hibritler oluşturmak içindir ve ancak laboratuvar ortamlarında başarıya ulaşılabilir.

Bizim elimizden gelebilecek en kolay orkide çoğaltma yöntemi⇒ keikileri köklendirmek‘tir. İlgili sayfada ihtiyacınız olan her ayrıntı bilgi var.

Problemleri

Bu konu ile ilgili olarak hem Phalaenopsis hem diğer cinslerden orkideler için hazırladığım ⇒ bozulan orkide tedavisi başlıklı yazıyı mutlaka okuyun.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |

'Phalaenopsis orkide' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Aliye A. -İzmir dedi ki:

  Orkidelerim özellikle bu sene çiçek dalında çiçek sayıları az oldu. Bazıları dalda 8-9 çiçek verirken, 4 -5 tanesinde sadece 3-4 çiçek olustu. Marketten aldığım bir orkidemin 2 hafta içinde çiçekleri soldu. Saksısını kontrol ettim bir iki çürük kök vardı. Budayıp tekrar diktim. Sebebi kök çürümesi midir?
  ***
  Her yıl yaz aylarında yeni köklerin gelişmesi ve ayrıca köklerde besin ve enerji sağlıklı bir şekilde depolanmış olması lazım. Bu konuda eksiklik varsa çiçekler az veya kusuru olur. Yaz aylarını nasıl geçirdiği çok önemli. Diğer sorunuza gelince: Evet köklerdeki en küçük bir sıkıntı çiçeklerde bozulmalara, kayıplara sebep olur. Köklerde hiç çürüme olmasa bile orkideyi rahatsız edecek kadar bir parça gereksiz sulama çiçekleri mahvedebilir. Çiçek açmış orkideleri çok mecburi bir durum yoksa sakın sulamayın. Marketlerde satılanlar genelde kökleri ıslak ve çürük çıkıyor. Bekletme koşullarının elverişsizliğinden midir, yoksa güya faydası olacak diye su püskürtmelerinden midir her neyse bu sebepler yüzünden. Tabi sizin sulamak gibi bir hatanız olmadıysa suç onların.

 2. Ömer, İstanbul dedi ki:

  Evde beslediğim sağlıklı orkideye köklendirici hormonu 1 litre suya yarım kapak karıştırarak suladım. 1 hafta sonra gözlemlediğim sonuçlara göre bazı köklerinde sararmalar başladı. Bazıları hala yeşil ve bazı köklerin üzerinde kireç tarzı tortular oluştu. bu gelişmeler olumlu mudur olumsuz mudur? Olumsuz ise eski sağlıklı haline dönmesi için neler yapabiliriz? Köklendirici hormonun içinde %90 Alkol vardı.
  ***
  Çok feci hata yapmışsınız. Bir daha yapmayın. Orkidelerin köklenmek için hormona, ilaca filan asla ihtiyacı olmaz. Yanlış uygulamalar ve hatalı bakım yüzünden çabucak mahvolup giderler. Buna gerekmediği halde sulamak bile dahil. Anında kökler çürümeye başlar. Yapmanız gereken şeyler: Yukarıda yazdığım bakım rehberine göre bakımını yapın. Sakın bunun dışına çıkmayın. Ve orkideler hakkında internette sosyal medyada dolaşan uçuk kaçık saçmalıkların hiç birine inanmayın.

 3. İsimsiz, Bolu dedi ki:

  Orkidem üzerinde çiçeği varken yeni yaprak çıkarmaya başladı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Gayet normal bir şey. Yukarıdaki bakım bilgilerine göre devam edin.

 4. Seba, Kıbrıs dedi ki:

  2 yeni orkidemi saksı değişimi yaptım. Köklerde çürüme vardı ama kökleri beyaz ve odunsu. Suda bekletmeme rağmen rengi yeşile dönmez. Sadece çürükleri kesip kuruyunca saksıya aldım ama yaprakları sarkmış durumda. Nasıl canlanır?
  ***
  En iyisi suda bekletin. İki üç haftada yapraklar tamamıyla canlanır. Bu sırada çürümeye devam eden kökler olursa onları mutlaka kesin, temizleyin. Su hep temiz olmak zorunda. Akşamları birkaç saat boş bardakta tutun. Üç hafta geride kaldığı zaman (21 gün sonra) eğer sürekli dışarıda açık havada tutma imkanınız varsa çam kabuklarıyla saksısına dikin. Dışarıda hızlıca köklenir. Sulamaları da korkmadan yapın. Çünkü yaz sıcaklarında bir de açık hava etkisiyle artık çürüme olmaz. Hızlıca köklenme olur. Eve geri almak için ekim ayına kadar bekleyin. Dışarıya çıkaramayacaksanız ev içinde tutun ama sulamaları çam kabukları tamamen kupkuru oldukça yapmanız lazım.

 5. Sinem, Kırklareli dedi ki:

  Sanırım bir hata yaptım ve internetten orkide tohumu aldım. Ne yapmalıyım?
  ***
  Belki de tohumdan yetişmesi gayet kolay olan bahçe orkidelerindendir. Bunlar normal toprakta yaşar. Pakette bu gibi bilgiler yoksa, tür adı yoksa o zaman büyük bir ihtimalle sahtekarlık işidir. O tohumlar başka bitkilere aitir. Ama eğer Phaaenopsis ve benzeri epifitik orkidelerin tohumları ise bunları zaten tohumdan yetiştirmek mümkün değil. Kısaca yine sahtekarlık söz konusudur.

 6. Emine, İstanbul dedi ki:

  Orkidem üç aydır çiçekliyken toprağı azaldığı için toprak değiştirdim. Bu arada köklerini de temizledim. Bir hafta içince çiçekleri soldu. Sebebi nedir? Bu durumu nasıl düzeltebilirim?
  ***
  Toprak değiştirmede ilkin sulamamak lazımdı. Kökler yeni pozisyonuna iyice alışıncaya kadar sulamamak iyi olur. Eğer zaten sulamadıysanız anlaşılan köklerin rahatsız olması bile çiçekleri soldurmaya yetmiş. Düzelteceğiniz bir şey yok. Dalı gerektiği gibi kısaltın. 5-6 hafta sonra daldan yeni filiz uzar ve yeniden çiçek açar. Yukarıdaki bakım bilgilerine göre devam edin.

 7. Ömer, İzmit dedi ki:

  Orkideme balkonda camın önünde direkt sabah güneşi 8 kadar vuruyor. Sonra perdenin arkasına alıyorum ve öğlen güneş gittikten sonra 2 gibi tekrar balkona çıkarıyorum. Gece yine dışarıda duruyor. Yapraklarda bazılarında yumuşama hafif sarkmalar var. Saksı şeffaf ve sizin dediğiniz gibi delikler açtım. Sulamayı dışarıda görünen kökler grileşiyor sonra suluyorum ama alttaki kökler hafif yeşilli iken suluyorum. Köklerde kararmalar var doğal mı? Dışarıda güneşte ve gece bekletme ile sulama yöntemim yanlış mı acaba?
  ***
  Öncelikle büyük hatanız sürekli bir oraya bir oraya yer değiştirmeniz. Hiç bir bitki bu şekilde yaşayamaz. Yeri sabit olmalı. Sulamalarınızda da mutlaka ciddi hatalarınız vardır. Nelerdir bilemem. Yukarıda ince ince her şey yazılı. Lütfen okuyup hatalarınızı kendiniz bulun.

 8. Gökçe, Ordu dedi ki:

  İnternetten orkide sipariş ettim. İki çiçekli daldan bir tanesinin tomurcuk açan kısmı tomurcuk ve birkaç çiçegiyle beraber kopmus geldi. Kopan yerden galiba yeni tomurcuk veya çiçek açamyacak gibi ama o daldan yeniden tomurcuk açıp giderek uzayıp çiçek vermesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Yazın dışarıda tutunca çiçeksiz kalmış dal tekrar filizlenip yeni çiçekler açar. Esas mesele gece boyunca esintilere maruz kalmasıdır. İşin sırrı bu. Yukarıda ihtiyacınız olan her şey ayrıntılarıyla açıklanmıştır.

 9. İlhan, İstanbul dedi ki:

  Phalaenopsisim yaklaşık iki seneye yakın bir zaman önce yeni yaprak olarak boru gibi bir yaprak çıkardı. O zaman bu zaman o yaprak en son çıkardığı yaprak olarak kaldı. Eski iki yaprağından birini geçen sene kaybetti. Diğerini de bu yıl kaybetmek üzere. Bu arada iki defa da çiçek açtı. Ümitsiz bir vak’a mıdır? Hiç olmazsa bilgilenirim diye size yazmak istedim. Her satırı çok kıymetli bilgilerle dolu sitenizi bulduğumdan beri okuyorum ve çok takdir ediyorum. Ne kadar teşekkür etsem yetmez! Bitkisiyle sorun yaşayan herkese de tavsiye ediyorum! Var olun, sağ olun. Selamlar.
  ***
  Ben de size çok çok teşekkür ederim. Anlaşılan bakımında hatalarınız var. Orkideler (tüm türleri) gece boyu ılık esintiler istiyor. Özellikle sıcak mekanlarda gece esintileri olmazsa olmaz gereklidir. Yukarıda bakımı ile ilgili en sağlıklı ve en doğru bilgiler ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Dışarıda uygun bir yeriniz varsa ekim ayının başına kadar dışarıda tutsanız çok iyi olur.

 10. Hatice, Kmaraş dedi ki:

  Tek dal beyaz orkidemin aldığımda çiçeklerinden bir tanesinde yeşil lekeler vardı. Zamanla diğer çiçeklerde de oldu. Bu bir hastalık mıdır? Kabin içine az su koyup çiçeği kabına koyarak suluyorum. Su koyduğum saksının dibine bir kaç tane çakıl taşı da koydum. Camın arkasında sabah güneşi alıyor. Nasıl sulamam gerekir ve çiçeklerdeki yeşil lekeler nasıl gider?
  ***
  Sulamanız tam da orkideleri öldürmeye yönelik bir sulama biçimi. Yukarıda sulama konusu tüm incelikleriyle anlatılmıştır. Bozulan çiçekler artık düzelmez. Böyle bir şey mümkün değil. Yeniden çiçek açmasını bekleyeceksiniz. İhtiyacınız olan her bilgi bu sayfanız konusu. Lütfen okuyun.

 11. Seda, Rize dedi ki:

  1- Kışın sulama yapmayın demişsiniz ama kışın da malumunuz kaloriferler yandığı için yine belli bir sıcaklık oluyor. O yüzden orkidelerin hiç mi suya ihtiyacı olmaz? Sulamak için hava esintileri de mutlaka olmalı demişsiniz. O zaman da kışın esintiyi sağlayamazsak yine orkideler için riskli bir durum mudur? 2- Yani evde veya ofiste hiç hava akımı olmadan sadece kenarlarında delikler olsa yeterli olur mu? 3- Marketten orkide aldım ama suladıkları için büyük ihtimal bazı kökleri çürümüştü ve kesip attım. Şu an kökleri kuru ve temizlenmiş şekilde balkonda uygun bir yere koymayı düşünüyorum. Genelde ekim başına kadar dışarıda tutabilirsiniz demişsiniz. Orkidemi sadece dediğinize göre bir ay kadar dışarıda tutsam ve sonra içeri alsam yeterli gelir mi?
  ***
  1- Orkideler kaktüsler kadar susuzluğa dayanıklıdır. Ev ortamında 4-5 ay hiç susuz şekilde sadece köklerden bir kısmını tüketerek, kaybederek dayanır. Aslında kışın sulamamak gerekiyor diye bir şey yok. Esas mesele sıcaklığın durumudur. Tamamıyla kesintisiz sürekli sıcak olan evler yok denecek kadar az. Süreklilikte kısa süreli veya sadece geceleri en düşük sıcaklık 20C derece olmalıdır. Gerçi yerine alışmış, kökleri ponzalı çam kabuklarında olan ve çok sağlıklı olan orkideler geceleri sadece birkaç saatliğine olarak, kök ortamının 14C dereceye kadar soğumasıyla beraber, 10C derece gibi soğuk esintilerde zarar görmez, büyük fayda sağlarlar. Bütün bunların dışında ise kışın ısı düzensizliklerinde eğer kökler ıslak maddeler içinde ise, fazla serinlik + esintisizlik karşısında hemen çürüyorlar. Her tür bitkide olduğu gibi ölü dokularda hemen bakterileşme olur ve onu da mantar hastalıkları takip eder. Bu yüzden büyük bir yanlış anlama ile orkidelerde mantar hastalıklarında çok söz edilir ve sözde çarelerden bahsederler. Oysa öldüren esas sebep çok daha önce rol oynamıştır. Mantar hastalıklarıyla ilgisi yoktur. Kaldı ki orkide kökleri mantarlı ve nemli ortamları severler. Hatta bazı mantar türlerinin kökleri kaplamasıyla ortak yaşama girer ve normalinden çok daha sağlıklı ve coşkulu gelişirler. Yanlış bilgiler çok yaygın.
  2- Saksıya delikler açmak her halükarda iyidir. Ancak yanlış şartlarda pek faydası olmaz.
  3- Yeni orkideyi yanlış zamanda almışsınız. Şu aşamada gerçi eylül ayı hızlı köklenmesine uygundur ama eylüle büyük zararlarla girecek olması kötü. Öncelikle en geç yaz ağustos başında köklenmeye başlamış olması gerektirdi. Böylece bünye güçlenmeye çoktan başlamış olarak, eylülde köklerini hızla arttıracaktı. Şimdi durum tamamıyla şansa kalmıştır.

 12. Sara G. -Ankara dedi ki:

  Benim orkidem kesilen çiçek sapından yeni çiçek açmıştı ve çok sağlıklı görünüyordu. Ama ne oldu bilmiyorum bir gecede bütün çiçekler soldu. Şimdi de en ortadaki yaprak yumuşamış. En alttakilerde sararmaya başlamış. Kökler deliklerden dışarı çıktığı için boşaltıp bakamıyorum. Aynı ortamda olmasına rağmen diğerleri çok güzel gelişirken bunun böyle olması neden acaba?
  ***
  Hatalı sulama yüzündendir. Yukarıdaki sulama kısmını dikkatle okuyun. Köklerde çürüme başlamış. Başka sebep aramayın. Saksıdan çıkarın diyecektim ama kökler deliklerden çıkmış diyorsunuz. O halde üstten saksı içindeki maddeleri cımbız ile boşaltmaya çalışın. Hepsini değil yarısını çıkarın. Ve öncelikle ve kesinlikle daha fazla hava akımları olan yerde tutmalısınız ki saksıdaki maddeler çabucak kupkuru olsun. Böylece çürüme devam etmez. Ayrıca yılın bu zamanında hafif serin esintiler bütün gün sürekli olursa çok hızlı yeni kökler geliştirir.

 13. Ceren, İstanbul dedi ki:

  Leonardit yerine mangal kömürü kullanmaya niyetlendim. 2 gün içme suyunda beklettim. Ancak küçük parçalar toz oldu ve büyük parçalar küçüldü. O parçaları kullansam bitkiyi sularken yine ufalanır mı diye endişe ediyorum.
  ***
  O parçaları elinizle ezmeye çalışın. Sert ve sağlam iseler tamamdır. Veya yeniden başka parçalardan deneyin. Parçalarken en sert yapılı, en zor kırılanlara dikkat edin. Onların parçalarını kullanın.

 14. Cemile, İstanbul dedi ki:

  İki yıl önce anneme hediye gelen orkidenin (normal beyaz orkide) bir yıl önce köklerinde bozulma oldu. epey uğraştıktan sonra sizin yazınızdaki uygulamayı yaptık. gündüzleri suda bekletip geceleri sudan çıkardık. delikli kabını boşaltıp içine koyduk gündüzleri kapla beraber suya koyup geceleri kapla beraber cam önüne hava alacak şekilde baktık. iki yaprağı dörde çıktı. kökleri de uzadı ve çoğaldı. sonra kabuklardan ponza taşlarından oluşan karışıma diktik çürümeye başladı. bende tekrar gündüz su gece susuz bakmaya başladım. 4 ay bu şekilde gittik. temmuz ayından itibaren 3 ay evde yoktum. eşim arada ilgilendi ama son 1 ay (eylül 15 ekim 15 arası) kadar hep suyun içinde kaldı. döndüğümde acayip köklenmişti. hemen suyunu değişip tekrar rutine dönüp gündüz su gece susuz bakmaya başladım. şu anda durumu iyi yeni kökler çıkıyor. çiçek yok ama durumu iyi. zaten ilk alındığında çiçekliydi. sonra 1.5 yıl önce bir kere çiçek verecek olmuştu dalı kırıldı. dahada çiçek vermedi. şu anda 4 yapraklı bol köklü. ne yapacağımı bilmiyorum. bu şekilde gündüz suda gece susuz bakmaya devam mı edeyim yoksa bişeylere ekeyim mi bilemiyorum. sanırım suda beklemeyi seviyor. geceleri de iyi hava alıyor ama nereye kadar. arada pirinç suyu yumurta suyu yada maden sodası şeklinde sularda bekletiyorum. iyi geliyor sanırım. 8 aydır falan bu şekilde baktım hep. yeni karışım yapacam ama satılan topraklar ağaç kabuğu şeyler çok kötü. onun yerine ne kullanayım fikrinizi almak istedim. yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Çam kabukları + ponza taşı karışımına diktiğinizde çürüme olmaması gerekirdi. Demek ki gereksiz yere suladınız. Veya saksıya diker dikmez suladınız ve havasız yerde tuttunuz. Her neyse. Şimdi en iyisi böyle devam edin. Hatta madem bu şekilde güzelce gelişiyor hep böyle devam edin. Bütün gündüz suda bekletmeye gerek yok. Her gün veya iki günde bir, sadece 2 saatliğine suda bekletmeniz de yeterli olur. Bir deneyin. Bugünlerde hızlı gelişmeye devam ediyorsa en geç kasım sonuna kadar yeni bir çiçek sapı çıkarabilir.

 15. Merve, Samsun dedi ki:

  Dün bir tane orkide aldım. Gayet sağlıklı gözüküyordu. Bu sabah baktım sadece bir yaprağı içe doğru katlanmış (kıvrılmış). Sebebi ne olabilir? Ne yapmalıyım?
  ***
  Sebebi için bir şey diyemem. Diğer bitkiler için gereken şeyler orkidelere genellikle öldürücü zarar verir. Yukarıdaki bakım bilgilerini okuyun. Hatalara düşmeyin.

 16. İlkan, Ankara dedi ki:

  Orkideme bugün saksı aldım saksısını değiştirdim ve köklerinin çürüdüğünü farkettim. Herhalde ağustos yaz tatilinde dayım fazla sulamış. Toprağından süngersi yapı çıktı. Ona değen bütün kökleri çürütmüş. Havadan yeni birkaç kök çıktı. Süngerli yapıyı attım eski kabuklarla saksıyı doldurdum. Fakat kabuklar az geldi. Bahçeden Karaçam ve çam fıstığı ağaçlarından kabuk alsam olur mu? Kabukları sterilize etmek için sadece suda kaynatmak yeterli mi? Markette satılan orkide kabukları hangi ağaçta bulunuyor?
  ***
  Az gelmemiştir. Yeterli olsaydı emin olun ölüp giderdi. Azı daha iyidir. Ayrıca özel çam kabuklarına gerek yok. Herhangi ağaç kabukları bile olur. Dezenfekte etmeye hiç gerek yok. Aslında ev ortamları için mangal kömürü parçaları, strafor parçaları ve ponza taşı (bunların hepsinin) karışımı daha iyi olur.

 17. Hatice, İstanbul dedi ki:

  Selamlar, siteniz çok güzel. Öncelikle yazdıklarınızdaki net tavra ve sadeliğe bayıldığımı söylemek isterim. 2 yıllık orkidemin toprağını ve saksısını Ağustos’ta değiştirdim. İlk toprak değiştirişimdi. Sizin yazdıklarınızı uygulayarak değiştirdim. Önce yapraklar solar gibi oldu. Sonra yeni kabını sevdi, köklendi, şimdi de bir çiçek dalı çıkardı. Teşekkür ederim. Ancak deneyimsizlikten olacak orkidemi yamuk dikmişim. Çiçek dalı da gövde de 35-40 derece eğimli duruyor. Çıta da kullanamıyorum, sanki saksıya batırırken kökleri yaracakmışım gibi geliyor. Çiçek dalını gövdeye kurdeleyle sabitlemeye de korkuyorum, çıt diyecek de kırılacak sanıyorum. (Bir kere kırmıştım güzelim dalı, çok üzülmüştüm). Böyle yamuk yumuk kalsın mı sizce? Yamukluğun yaşamsal bir zararı olur mu çiçeğe?
  ***
  Çok teşekkür ederim Hatice Hanım. Hem orkidenin saksıda eğik olmasında hem çiçek sapının eğri gelişmesinde hiçbir sakınca yok. Ama çıta değil de örgü şişi gibi ince, sağlam, uzun bir çubuk kullanabilirsiniz. Saksının içine en kenardan bastırarak sokun. Sulama hataları yapmadıkça kökler yaralansa bile zararı olmaz. Ama bildiğiniz gibi dal kolayca kırılabiliyor. Dikkatli olun. Belki olduğu gibi bırakmanız daha iyi olacak. Tam olgunlaşan dallar daha sağlam olur ama yeni gelişmekte olan körpe dallar fazla gevrek ve kırılgandır.

 18. Dilek, Sapanca dedi ki:

  12 tane orkide şu anda evin içinde duruyorlar. Çok fazla oldukları için yerim yok. Hepsi filiz vermiş. Kapalı cam balkonum gündüz çok güzel sıcacık oluyor ama gece haliyle daha serin oluyor. Oraya alsam orkide için uygun bir ortam mıdır?
  ***
  Bu tip yer değişiminde şartların ani değişimiyle daha ilk günde kökler çürümeye başlar. Hepsi mahvolup gider. Tavsiye etmem.

 19. Ayşe Karapınar dedi ki:

  merhaba.yaklaşık birbuçuk ay kadar önce 7 dallı midi orkide aldım.iki hafta sonra yaprağın toprak kısmındaki boğumlarında yumuşama gördüm alalı bir kez sulamıştım daha.yaprağı olduğu yerden aldım iyce sararıp yumuşamış ve çok kötü kokuyordu.o gün bu gün saatlerce onunla uğraşıyorum gün geçtikçe yapraklarını döktü sayılı kaldı. çiçeklerinin de yüzde 60 nı döktü. saksı üstündeki dallar iplik gibi ve karman çorman. içindeki dallar koyu yeşil ve sarı karışık. kökü ise siyaha yakın ama sert. orkidemi çok sevmiştim o yüzden çok bakıyordum. aldıktan iki hafta sonra içinin böcek ve örümcek kaynadığını gördüm. sanırım yaprakarının yumuşayıp kötü kokması bundandı .7 dallı olduğu için oldukça pahalıydı fiyatı bende aldığım çiçekçiye örümcek ve böcekleri söyledim oda sirke ve arapsabunnu karışımı uyguka dedi bende yaptım.böceklr ve örümcek gitti fakat çok fazla küçük sinek var .ben şimdi ne yapmalıyım yaprak bir iki tane sağlam iki tanede bayaa yumuşak kaldı bi haftaya onlarda kopacak sanırım çiçek de var pek çok o yüzden saksı değiştiremedim solan çiçeklerin olduğu dalları budadım ama kök ölür mü müdahale etmelimiyim yoksa sizin yukarda dediğiniz gibi hiç sulamadan soğuktamı bırakmalıyım.
  ***
  Sağlığına kavuşturmak çok zor. Çiçekçi adeta öldürmeniz için tavsiyede bulunmuş. Soğukta bırakın gibi bir tavsiyede bulunmadım. Yanlış anlamışsınız. Ama susuz bırakmak iyi olur(du). İş işten geçmiş. Aslında orkide almadan önce bakımını çok iyi öğrenmeniz lazım. Özellikle evinizin şartları uygun mu, bunu iyi düşünmelisiniz. Çünkü diğer bitkiler gibi değildir. Bambaşka şartlar ve bambaşka bakım ister. Bozulmasından sebep kesinlikle o böcekler değil. Muhtemelen siz almadan önce köklerde çürümeler başlamış. Siz de sulayınca büsbütün çürüme sürecini hızlandırmışsınız. Ama sakın kendinizi suçlamayın. Çünkü orkide alıp da yaşatabilen insanlar binde birden bile az. Şu sayfayı okuyun: Orkide hastalıkları

 20. Ayşe, Kıbrıs dedi ki:

  Serin, geceleri ısıtılmayan camekanımda orkidelerim duruyor. Çoğu orkidemde sorun yok fakat bazısının özellikle çok yapraklıların yaprakları karardı, bozuldu. 2 ayı aşkındır hiç sulamadım. Kökleri bembeyaz. Mantar vs yok. Fakat yapraklar bozuluyor. Sanırım soğuktan. Ev içine alsam sorun olur mu?
  ***
  Soğuktan olduğunu sanmam. Muhtemelen kapalı yerde fazla serin + yüksek hava nemi yüzünden yapraklarda mantar hastalığı olmuştur. Veya su kaybı nedeniyle soğuğa dirençleri kalmamış da olabilir. Şimdi ev içine almanız iyi olmaz. Çünkü fazla serine adapte olmuşlar. Zaten en soğuk hava dalgaları artık olmayacak. Geride kaldı. İçeri almak için iş işten geçmiş durumda. Yaz sonunda içeri almanız gerekirdi. Bitkilerin yerlerini değiştireceğiniz zaman sadece yaz ayları olmalıdır. Diğer zamanlarda farklı şartlara sahip yerler arasında yer değişikliği çok ciddi sorunlara neden olur.

 21. Feride, Ankara dedi ki:

  İnternette bütün sitelerde orkide besini kullanmadan orkide ne çiçek açar ne dal verir diye bir bilgi var. Hb101 diye bir gübre kullanmadan çiçekler asla iyi olamaz diyorlar. Bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim İlla bitki besin verilmeli mi? Evde yapılan yumurta muz suyu falan gibi söylemler de var.
  ***
  Her ikisi de kesinlikle yanlış. Hem bizzat tecrübelerimden hem de çok yerde gördüğümden yüzde yüz emin olarak söylüyorum. İnternette özellikle sosyal medyada gördüğünüz bilgilerin neredeyse tümü yalan bilgilerdir. Resimler ve videolar bile sahtedir. Bunu takipçi sayısını arttırmak için yapıyorlar. Hiç birine inanmayın. Bitki besini hem orkidelere hem saksı bitkilerine elbette gereklidir ama sadece sağlıklı ve dolgun gelişimleri için gerekiyor. Zamanla dirençlerinin düşmemesi için gerekiyor. Orkidelere bitki besini gelişim zamanlarında, tavsiye dozajın yarısını uygulayarak ve tavsiyelerdeki sıklığın daha az sıklığında vermek çok fazlasıyla etkili oluyor. Tavsiyem salon bitkileri için olan genel amaçlı özel bitki besininden veya sadece orkideler için olan bitki besinlerinden mutlaka ama dediğim gibi kullanın. Özel bir marka kesinlikle gerekmiyor. Hatta hiçbir bitki besini vermeseniz bile hem gelişime hem de çiçek açmaya birkaç yıl, git gide gücü düşerek devam ederler. Yumurta-muz kabuğu vesaire o tip tavsiyeleri sakın uygulamayın. Saksılarda fena halde hastalık yapıyor, bitkileri çürütüyorlar.

 22. Burak, İzmir dedi ki:

  Marketten çiçekli ve nispeten küçük yapılı bir orkide aldım. Tamamıyla süngere dikilmiş vaziyette. Köklerde hafif çürümeler var. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Sünger dediğiniz şey (bir çeşit cocopeat ürünü) ıslak ise hemen saksıdan çıkarın ki çabucak kurusun. Tamamıyla kuruyunca yine saksıya yerleştirin. Hazirana kadar hiç sulamayın. Sonra süngeri ayıklayıp yukarıda anlattığım gibi bakımına devam edin.

 23. Melisa, İzmir dedi ki:

  Orkideleri banyoya koymak (sadece duş süresince) yararlı olur mu? Direkt kil bilyesine dikmekte bir sakınca var mıdır?
  ***
  Bitkileri ordan oraya taşımada en küçük bir fayda yok. Ciddi zararları olur. Yeri sabit olmalı. Çok fazla hava nemi isteği tamamıyla safsata. Esas ihtiyacı gece boyunca sürekli olması gereken ılık esintilerdir. Orkidelerin güzelce gelişim göstermesi sadece bu sayede mümkündür. Sırf kil bilyesi uygun değil ama çam kabukları ile karışık yaparsanız çok iyidir.

 24. Feride, Ankara dedi ki:

  Orkidekerimi sabah güneş olduğu için balkonda güneşlendiriyorum ama malum Ankara geceleri halen serin içeri alıyorum. Yanlış mı? Sularken musluk altında yaprakları ile birlikte sulamak doğru mu?
  ***
  Bu şekilde bir içeri bir dışarı olunca ve toprak ıslak veya hafifçe nemli bile olsa kökler çürür. Sürekli evde tutun. Öyle sulayabilirsiniz ama havasız evlerde yaprakların ve yaprak dip aralarının ıslanmaması gerekiyor.

 25. Canan, İstanbul dedi ki:

  Orkide toprağı iç mekan veya balkon bitkilerinin toprak harcına karıştırılabilir mi?
  ***
  Olabilir. Sakıncası yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.