Orkide (Phalaenopsis türleri)

Çiçeği için yetiştirilen içmekân süs bitkilerinden dünyada en çok üretilip satılan, yılın her zamanında çiçekçi dükkânlarında bulunan orkideler Phalaenopsis cinsinin birkaç türünden oluşturulmuş hibritlerdir. Süs bitkileri sektöründe doku kültürü ile en çok üretilip satılan bitkilerin başında gelirler.

Phalaenopsis tipleri

Çiçek sapı 1 metre kadar olanlar ve 20cm kadar olanlar, boy boy ve çiçek irilikleri ve çiçek sayıları değişen birçok çeşitleri var. En küçük yapılılarına minyatür orkide derler ki yanlış bir isimdir. Aslında Phalaenopsis orkidelerinin küçük yapılı çeşitleridir. Hangi tip olursa olsun bakımları büyük küçük her tipte aşağıdaki gibi yapılmalı.

Phalaenopsis orkide

Genel tanım

Orchidaceae (Orkidegiller) familyasının Epidendroideae alt familyasından, Vandeae gurubundan olan Phalaenopsis cinsinin birbirinden farklı türlerinde yaşam alanları, ekolojik ihtiyaçları, çiçeklenme zamanları ve çiçek şekilleri farklıdır. Bununla beraber ticari önemi yüksek olan gösterişli hibritler genelde tek tip bakım şartları isterler.

İsim

Cinsin genel adı Phalaena (bir tür iri kanatlı güve, bir kelebek çeşidi) ve opsis (gibi, benzer) sözcüklerinden oluşmuştur. Çiçekleri Phalaena böceklerine benzetilip bu ad verilmiş.

Türler ve habitat

Phalaenopsis’in 60 doğal türü ve insanların bu türler arasında melezlemeyle oluşturduğu yüzlerce hibritleri, kültivarları var. Doğal yaşam alanları (habitat) türe göre farklıdır. Güneydoğu Asya’da, Himalayalardan Avustralya’nın kuzeyine kadar tropikal ve subtropikal bölgelerde, en çok dağlardaki sis ormanlarında, yoğun nemli dağ ormanlarında ve yağmur ormanlarında bulunurlar. Evlerde yetiştirilmek için saksılarda satılan hibrit Phalaenopsis orkideleri genel olarak sis ormanlarına uygun özelliktedirler.

Morfolojik yapı

Genellikle tek gövde halinde gelişirler (monopodyal). Nadiren dipten yavru oluşturup iki gövdeli, üç gövdeli olabilirler. Hiçbir türünde rizom ve yalancısoğan (pseudobulb) olmaz. Kısa gövdede hem en alttan hem yapraklar arasından sağlam ve kalın kökler uzar.

Doğada Phalaenopsis orkideleri ağaçlar üzerinde, kayalıklar üzerinde ve nadiren orman zeminlerinde gelişim göstermeye uyum sağlamışlar. Epifitik özellikli olmalarına rağmen kaya oyuklarındaki humuslu birikimlerde, ağaç gövdelerindeki oyuklarda birikmiş çürüntülerde ve orman zeminlerinde çok lifli ve çok havadar toprağa uyumlu saçak kök geliştirebiliyorlar.

Çiçek açmaları ve evde tekrar çiçek açtırmak

Falaenopsis orkide türleri doğada bulundukları yerin iklim özelliklerine göre şu iki durumda çiçek açmaya yeltenir: Tam tropikal bölgelerde bulunanlar daha yağışlı mevsim geldiğinde, kurak ve soğuk mevsim yaşanan subtropikal bölgelerde ise yağışlı, ılık esintili günler geldiğinde.. Fakat piyasa orkideleri bu farklı iklimlere ait Phalaenopsis türlerinin hibritleridir. Çiçeklenmeleri genellikle aşağıdaki iki duruma göre olur:

1- Dipten yeni çiçek sapı çıkarmaları

Yaz sıcaklarında gelişimleri yavaşlamış veya durmuş olduktan sonra sonbahar serinlerinde (serin gece esintileri alabilme imkanları varsa) Phalaenopsis orkideleri önce canlılık kazanırlar. Sonra yeni çiçek sapları çıkarırlar. Gece boyu hafif serin hava hareketlerine sahip ortam şartları devam ederse kış boyunca bir iki defa daha yeni çiçek sapları çıkarabilirler.

2- Mevcut çiçek saplarından tekrar tekrar çiçek açmaları

Çiçekler solup döküldükten sonra dalı dipten kesmeyin çünkü aynı dal tekrar çiçek açar. Bunun için mevsim önemli değil. Yeter ki gece boyunca bulunduğu ortamda hissedeceği kuvvette hava hareketleri olsun. Gece boyu hava hareketleri yeterli ise çiçeksiz kalan dal mutlaka tekrar filizlenecektir. Fakat hem yüksek ısı hem yetersiz ışık şartlarında daldan çiçek tomurcukları değil keiki (yavru fide) verirler ki bu aslında çok iyi bir şeydir.

Çiçek dalını budama (kesip kısaltma işi)

Kesmede makas kullanmayın. Çok keskin ve kesici yanı dümdüz olan maket bıçağı (falçata) kullanın. Önce ateşte tutarak ya da alkolle silerek dezenfekte edin. Dokuları hiç ezmeden, kenarları yaralamadan pürüzsüz bir şekilde kesmelisiniz.

Phalaenopsis orkidenizin çiçekleri solunca çiçek sapını kısaltmak için çeşitli ölçüler tavsiye ediliyor ama hiç önemi yok. Tepedeki çatallı yeri kesip temel daldan ibaret bırakın. Çok uzun ise istediğiniz ölçüde kısaltın. Keseceğiniz yeri şöyle belirleyin: Dal üzerinde birkaç filizlenme gözü (kabartı) vardır. En yukarıdan aşağı doğru inceleyin. Bazıları çok belirgindir. En belirgin olanlardan birinin 2cm kadar yukarısından kesin. Keser kesmez kesik yüzeye tarçın sürün. Zamanla daldaki gözlerden biri veya ikisi filizlenip çiçeklenir.

Evlerde Phalaenopsis orkidesi bakımı için en sağlıklı şartlar

Evde veya ofiste bulunacağı yerinin gündüz boyu çok güçlü aydınlık olması ve en az iki saat güneş alabilmesi, ama en önemlisi gece boyunca iyi derecede havadar olması kesinlikle şart. Aksi takdirde orkide edinmeyi hiç aklınızdan bile geçirmeyin.

Yeni geldiği ortama adaptasyonunu sağlamalısınız

Phalaenopsis orkidesi evinize, ofisinize ilkbahar sonu ile sonbahar başı arası bir zamanda gelmişse ve siz pencereleri sık sık açık tutuyorsanız yeni yerinde bir bozulma göstermez. Bu zamanlarda aldığınızda şanslısınız. İlk 20 gün bol bol gece esintisi sağlayın. Diğer zamanlarda ise işiniz şansa kalmıştır. Hele kış zamanı yeni orkide almak için en kötü zamandır. Klima kullanılan mekanlarda daha şanslıdırlar çünkü klima sürekli hava hareketleri sağlar.

Kışın aldığınızda eve / ofise getirdiğinizde toprağı kupkuru olsa bile en az on gün hiç sulamayın. Akşam saatlerinde ıslak bez ile yapraklarını ve varsa dış köklerini güzelce silin. Bu şekilde su ihtiyacını biraz olsun karşılayabilir. Yapraklar pörsürse yetersiz miktarda su ile sulayın. Bu sulama üstten su dökerek yapılmalı ve çam kabuklarının fazla su emmemesi için su bir defada dökülmelidir. Alt tabakta su bir saniye bile beklememeli akıp gitmeli.

Güneş ve esinti ihtiyaçları

Sağlıklı gelişmelerinde en önemli püf noktası gündüzleyin birkaç saat boyunca güneş ışınlarıyla hafifçe ısınmaları, geceleri ise serin esintiler alabilmeleridir. Doğada Phalaenopsis orkidelerinin ağaç tepelerinde yetişmelerinin sebebi güneşe olan ihtiyaçlarıdır. Yaz aylarında orkidelerinizi direkt güneşin fazla yakıcı etkilerinden korumak için » güneşi filtrelemelisiniz.

Köklerinin güneş, sıcaklık ve su ihtiyacı

Phalaenopsis orkidelerinin doğadaki özelliği köklerinin toprak altında değil açıkta olması ve klorofilli olmasıdır. Açıktaki kökleri güneşe uyumlu özelliktedir. Bu sebeple sağlıklı, doğal kök rengi gri ve yeşil arasında sürekli değişir.

Işık gören kökler biraz koyu gri renkte ise sorun yok. Açık gri ise suya ihtiyacı var anlamına gelir. Yeşil ise suya doygunum, beni sulamayın diyor.

Esintinin, rüzgârın önemi

Phalaenopsis orkideleri bünyedeki su kaybını en aza indirmek için stomata denen dış tabaka hücrelerini çoğu zaman kapalı tutarlar (bknz: krasula tarzı metabolizma). Stomatalarının kapalı olduğu saatler boyunca nefes almazlar. Stomatalarını ancak gece karanlık ve serin saatlerde açarlar. Eğer sıcak varsa ve ortam tamamıyla hava hareketlerinden yoksunsa gece bile asla açmazlar. Bu hal ise devamlı günlerce sürerse fotosentez aksamaya uğrayıp gelişim durur.

Eğer gece hava fazla sıcak ise stomataların açılması için karanlık saatlerde için esintiye ihtiyaçları var. Yani geceleri ya ortam 20C dereceden daha serin olmalı ya da mutlaka esintili olmalı.

Sulama

Musluk suyu kullanmalısınız çünkü bitkilerin büyük ihtiyaç duyduğu ve orkide toprağı diye kullanılan çam kabuklarında ve özel bitki besinlerinde hiç olmayan kalsiyum‘u içerir. Her bitki gibi orkideler de kalsiyumsuz yaşayamaz.

Sulama sıklığı nasıl ayarlanmalı?

Orkideler düzenli gün aralıklarıyla sulanmamalı. Bu zararlı olur. Çam kabuklarını (en üsttekiler değil, bir iki santim alttakiler) tutup hafifçe sıkın. Elinize hiç yaşlık gelmiyorsa sulama zamanı gelmiştir. Ayrıca şeffaf saksı içinden görünen köklerden de su ihtiyacını anlarsınız. Yeşil iseler sulama gerekmez. Gri iseler ve çam kabukları da kupkuru ise sulayın. Fakat yeşil görünmeleri bazen aldatıcıdır. Dikkatli olun. Çam kabukları tamamen kurumuş mu, yapraklar susuzluk etkisiyle yumuşamış mı bunları da iyi gözlemlemelisiniz.

Soğuk aylarda serin / soğuk odalarda bulunan orkideleri yapraklar çok hafifçe yumaşama veya pörsüme göstermesine kadar susuz bırakmanızda yarar var. Ve sularken su miktarını az tutun. Çam kabukları suya doymamalı sadece ıslanmalılar. Yoksa soğuk – serin ortamda kökler sürekli sulu ortamda olursa çürür.
Sulamayı serin aylarda sabah saatlerinde, ortam sıcaklığından daha soğuk olmayan su ile yapın. Sıcaklığın gece boyunca 18C dereceden hiç aşağı düşmediği yerlerde ise sulamayı akşam – gece arası vakitte bol bol su dökerek tüm saksı içeriğini yıkayıp arındırırcasına bol su ile yapın.
Saksı altındaki tabakta su kesinlikle beklememeli. Sulamayı lavaboda yapın. Su iyice süzüldükten sonra orkidelerinizi yerlerine geri götürün.
Aşağıda anlattığım besinli sulamada ise bu kadar fazla miktar gerekmiyor. Saksı içindeki tüm köklerin en az yarısına ulaşabilmesi yeterli.

Bitki besini verme

Ev süs bitkileri için hazırlanmış sıvı bitki besinlerinden genel amaçlı olanları orkidelere de tam uygundur. Ya da özel orkide besini alın. Bu tip besinleri yılın her zamanında sulama suyuna, her üç ya da dört sulamada bir defa karıştırın. Besin şişesi üzerinde yazılı olan “her sulamada verin” tavsiyesine aldırmayın.

Yazın çok sıcak haftalarda Phalaenopsis orkidelerinin bazı çeşitlerinde bütün bünye tam bir uyku haline geçer. Bazı çeşitlerinde ise sadece gelişim yavaşlar veya birkaç haftalığına durur. Bitki besini vermeniz boşa gidecek, ziyan olacaktır. Hiç vermeyin. Bu dönemde yapraktan beslemeye bile gerek yok. Fakat bölgenizin gece serinliğine göre ya da orkidenizin çeşit özelliğine göre eğer gelişim güzelce devam ediyorsa bitki besini vermeye devam edin.

Bu arada, Phalaenopsisler yapraktan beslemeye en elverişli bitkilerdendir. Ayrıntılı bilgi için » yapraktan besleme sayfasını okuyabilirsiniz.

Su fısfıslamanın püf noktaları

Olur olmaz zamanlarda orkidelere su fısfıslamanın pek faydası yok. Herkes öğle civarı sıcak saatlerde orkide yapraklarına su fısfıslamanın faydalı olacağını sanır. Oysa tam tersi, gece saatlerinde “esintilerin olması şartıyla” su fısfıslamak orkidelere can verir. Yaşam aktivitesine kuvvetli bir dinamizm kazandırır. Her yerine su fısfıslayın. Ortam esintili değilse ıslaklık hastalık yapar dikkatli olun.

Phalaenopsislere uygun sıcaklık ve hava nemliliği

Ortamın ısısının 15C dereceden aşağı düşmemesi gerekir. Eğer düşüyorsa pek sulamamalısınız.

Kış soğuklarına dayanıklılıkları: Yaz sonundan başlayarak yavaş yavaş alışmış olmaları şartıyla kış soğuklarında sıfır dereceye kadar zarar görmezler. Belki uzun sürmemek şartıyla 0C derece ile -2C derece arası soğuğa dayanabilirler. Ama hem zamanla alışmış olmaları hem de toprağının ıslak olmaması önemlidir.

Hava nemliliğine gelince: Ev ortamlarının kendine has hava nemliliği yeterlidir.

Phalaenopsis orkide toprağı

Çam ağacı kabuklarından ve dallarından hazırlanmış, özel işlemlerden geçirilmiş kırpıntılardır. Çam kabukları dense de kabuk gibi görünmez. Şimdi piyasada orkide toprağı diye satılan yerli mamuller gerçekten ağacın dış kabuklarıdır ve hiç de gereken özellikte değildir. Geniş geniş ince kabuk levhalarını orkide toprağı diye satıyorlar. Yerli mamüller düzelmedikçe ithal markaları tercih etmenizi tavsiye ederim.

Fakat ne kadar iyi kalite olursa olsun sırf çam kabukları normal ev / ofis ortamlarında çabuk kurumaz. Bir de saksıda sıkışık olunca (ki öyle gerekiyor) kökler havasız ortamda kalıp devamlı havasızlık ve ıslaklık sonucu çürürler. Böyle bir problemle karşılaşmamak için orkidenizi yeni aldığınızda ilk 10 gün hiç sulamadan ve elinizden geldiğince sık esinti sağlayarak bekletin ki yeni ortama biraz olsun adapte olabilsin. Toprak kurursa yine sulamayın. 10 gün dolunca sökün ve aşağıdaki tarife uygun bir toprak karışımına yeniden dikin.

Çam kabuklarına ponza taşı ve leonardit karıştırın.
5 ölçü çam kabukları + 3 ölçü ponza taşı + 2 ölçü leonardit…
Leonardit bulamazsanız linyit kömürü parçacıkları da olur. O da yoksa karışım 2 ölçü çam kabukları + 1 ölçü ponza taşı gibi karışım yapılmalı. Sonra yeniden dikin (nasıl söküp dikeceksiniz, aşağı kısımda bilgi var). Böylece kökler çok sağlıklı mükemmel bir ortam kazanmış olur. Sıkıştırma yüzünden havasız kalma problemi oluşmaz.

Saksı

Phalaenopsis orkideleri için tam şeffaf saksı kullanılır (köklerin bir kısmının şiddetli ışık görmesi gerektiği için). Alt tarafında birçok delikler olur ki bu şarttır. Aslında saksının her tarafı delikli olsa daha iyi. Saksı büyüklüğü ise köklerin zor sığacağı kadar olmalı. Orkidem çok köklendi daha büyük saksı gerekiyor diye düşünmemelisiniz. Hem bir kısım kalın kökler saksı dışında kalmak zorunda.

Toprak değiştirme şekli ve sıklığı

Her iki yılda bir defa toprak değiştirmeniz tavsiye edilir. Toprak değiştirme zamanı önemli değil. Sadece çiçeklenmek üzere tomurcuklanmışsa o dönemde toprak değiştirmeyin yoksa tomurcuklar dökülebilir. Bir de eğer kışın bulunduğu yer devamlı fazla serin oluyorsa kışın yapmayın. Ayrıca dinlenmeye sokarsanız dinlenmeyi sona erdirdiğinizdeki ilk sulamadan 2 gün sonra saksı-toprak değişimi yapmanız çok iyi olacaktır.

Toprak değiştirirken önce yeni orkide toprağı (çam kabukları) alın. Bir saat kadar suda bekletin iyice su emsin. Suyunu süzüp geniş bir tepsiye yayın. Bir iki gün ıslaklık azalıncaya kadar çok esintili bir yerde bekletin. Sonra yukarıda anlattığım oranlarda ponza taşı vs. ile karıştırın.

Orkidenizi sökün. Su dolu kovaya birkaç defa batırıp çıkararak eski toprağından arındırın. Köklere yapışık parçaları sakın ayırmayın. Çünkü parçalara yapışık kökler o halleriyle hayati önem taşır. Çürümüş kurumuş kökleri diplerinden kesin. Fazla kök varsa en sağlıksızları kesebilirsiniz bir sakıncası yok. Köklerin ıslaklığı kuruyana kadar beklettikten sonra orkideyi saksıya yerleştirin. Toprağı kök aralarından yavaş yavaş yerleştirin. Köklerin bir kısmı saksı iç çeperlerine yapışmış gibi olsun ki ışık alabilsinler. Taneleri kökler arasında parmaklarınızla iterek biraz sıkıştırın ki orkide dik ve düzgün durabilsin. Fazla gevşek yaparsanız  yana yatar. Toprağı kökler arasına yerleştirme bitince eğer çam kabukları nemli ise sulamayın.

Dinlendirme

Phalaenopsis orkidenizi dinlenmeye sokmanız için çok sağlıklı yaprakları olması ve yeterince güçlü kökleri olması gerekir. Aksi takdirde dinlendirme gücüne güç katmak yerine büsbütün zayıf düşürür. Dinlendirmek için ya dış mekanda tutmanız gerekiyor ya da klimasız (yani serinletilmeyen) ama havadar bir odada tutmanız gerekiyor.

Haziranın 20’sinde bitki besini vermeyi tamamen bırakın ve temmuz ortasına kadar sulama sıklığını derece derece azaltın.. Temmuz ortasından itibaren sadece yapraklar pörsüdükçe, saksı alt deliklerinden çok az su çıkacak kadar miktarda su ile, yavaşça sulayın. Bu sırada direkt güneşten tamamen korumalısınız ki güneş su yetersizliği çeken yaprakları ve kökleri yakmasın.

Ağustos ortasında son bir defa az miktarda su ile sulayın ve artık eylül ortasına kadar hiç sulamayın. Bu süreçte tam gölgede bekleyecek. Yağmur yağarsa yağmurdan bile ıslanmamalı. Sadece haftada bir veya iki defa gece saatlerinde yapraklarına ve varsa dış köklere su fısfıslayın.

Yapraklarda ufak tefek hasarlar, köklerde kısmı kurumalar olabilir. Bunlar zarar değil. Böylece yapraklardaki ve köklerdeki besin-enerji birikimlerinin büyük kısmı merkeze, ana gövdeye ve köklerin gövdeye yakın kısımlarına çekilmiştir. Orkideniz patlamaya hazır bomba gibi güç deposu olmuştur.

Eylül ortasında tam gölgeden çıkarın ve normal sulamaya geçin. Bundan sonra 7-8 hafta içinde son derece güçlü ve hızlı gelişimler gösterir. Üç hafta dolduktan sonra bitki besini vermeye de başlayın. Bu süreçte ya da bir-iki ay içinde en az bir tane çok güçlü yeni çiçek sapı çıkarır.

Çoğaltılması

Ticari seri üretim doku kültürü yöntemiyle laboratuarlarda yapılır. Eskiden tohumla, keikilerle ve tepesinin köreltilmesiyle yandan yeni filiz verdirmeyle filan yapılırdı. Bundan dolayı da eskiden orkideler çok pahalıydı. Şimdi doku kültürü sayesinde bir anda binlercesi birden üretilmeye başlanıyor. Birkaç ayda (ortalama bir yılda) orkideler satışa hazır hale geliyor.

Tohumdan Phalaenopsis üretimi çok zordur. Tohumlar doğada sadece bazı mantar türü mikroorganizmaların yardımıyla çimlenebiliyor. İnsanlar tohumları çimlendirmek için aynı şartları sağlar. Fakat mini orkide fideciklerinin büyütülmesi daha da zor bir iş. Bu yöntem sadece benzersiz hibritler oluşturmak içindir ve ancak laboratuvar ortamlarında başarıya ulaşılabilir.

Bizim elimizden gelebilecek en kolay çoğaltma yöntemi ‘⇒ keikileri köklendirmek‘tir. İlgili sayfada ihtiyacınız olan her ayrıntı bilgi var.

Problemleri

Bu konu ile ilgili olarak hem Phalaenopsis hem diğer cinslerden orkideler için hazırladığım ⇒ bozulan orkide tedavisi başlıklı yazıyı mutlaka okuyun.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Orkideler, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |


'Orkide (Phalaenopsis türleri)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Kayra dedi ki:

  Orkidem büyümüyor, yaprakları sağlığını kaybetti. Baktım kökler gitmiş. Ne yapabilirim?
  ***
  İlkbahar mevsimine giriyoruz. Ortamın havadarlığını, esintiyi arttırıp toprak iyice kuruyana kadar sulamayın (daha sonra yukarda tarif ettiğim şekilde sulamaya devam edin). Sıcaklık 16C – 20C civarlarında olduğu saatlerde ortam esintili olması şartıyla üstüne su fısfıslayın. Kuruduğu zaman tekrarlayın. Böyle devam ettiğiniz takdirde orkideniz sağlıklı bir şekilde köklenip gelişime devam edecektir. Bulunduğunuz ilde gece ısısı 15C dereceden aşağı düşmediği günler geldiğinde sürekli idışarıda tutarsanız ilkbaharın ılık esintileri sayesinde daha hızlı ve güçlü gelişim gösterir.

 2. Filiz Ekinek dedi ki:

  Orkide toprağı nerede bulabilirim?
  ***
  Büyük alışveriş merkezlerinin ve yapımarketlerin süs bitkileri satışı yapıldığı bölümlerinde bulunuyor. Çeşitli süs bitkileri satışı yapan fidanlıklarda da olması gerekir.

 3. Özen dedi ki:

  Orkidemin çiçekleri soldu döküldü. Sap kaldı. O saptan bir daha çiçek açar mı yoksa kesmeli miyim? Orkidemin tekrar çiçek açmasını nasıl sağlayabilirim?
  ***
  Yukardaki bilgilerde bu konu detaylı olarak anlatıldı.

 4. Alpay Fatih dedi ki:

  Orkide tohumu aldım. Nasıl ekip büyüteceğime dair bilgi verir misiniz?
  ***
  Çok farklı bir orkide türü olsa gerek. Türün adını verirseniz yardımcı olabilirim. Phalaenopsis türünü tohumdan yetiştirmek son derece zor bir iş. Bu yüzde tohumları satılmıyor. Dediğim gibi siz bana o türün adını bildirin.

 5. Asude dedi ki:

  Minyatür orkide bakımı hakkında bilgi verebilir misiniz? Üzerindeki bakım bilgi kartında 15-20 derece yazıyor. Bu sıcaklık bir orkide için düşük değil mi? Ayrıca suyunu normal orkidede olduğu gibi (su dolu kabın içine daldırma tekniğiyle) vermememiz gerektiği belirtilmiş. Bu nadide çiçeğin yaşamasını ve tomurcuklarını açmasını çok istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Bizde minyatür diye satılanlar Phalaenopsis orkidelerinin küçük yapılı çeşitleri. Cüce demek daha doğru. Çünkü minyatür orkideler çok farklı orkidelerdir ve gerçekten çok küçük yapılıdırlar. Ortalama 10cm kadar olurlar ve çiçekleri de çok küçüktür. Cüce Palaenopsislerin bakımını bu sayfadaki bilgilere göre yapın. O kadar serin hava sadece yeniden çiçek sapı çıkarması için önemli. Yılda bir iki defa, ilkbaharda ve sonbaharda serinde tutmaya, serin esintileri bol bol almasına gayret edin. Böylece yeniden çiçek açmaya koyulurlar. Yanlış denmese bile eksik bilgi vermişler.

 6. Duygu dedi ki:

  Orkide çiceğim aynı sapta iki filiz verdi. Bir tanesi artık çiçek acacak seviyede. öteki filizi daha yaprak cıkarıyor. Birkaç yere danıştım bazıları koparıp başka saksıya ekmemi söyledi. Bazıları da bırak o şekilde kalsın dedi. Ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Çiçek açtığı sapın üstünde keiki yani yavru fide oluşursa olgunlaşıp yeterince köklenince ayırıp başka saksıya ekeceksiniz. Kesip ayırmadan önce fideler yeterince köklenmeli. Bunun için günün serin saatlerinde esintiyi arttırıp orkidenin her yerine su fısfıslayın.

 7. Samire dedi ki:

  Orkide çiçeğimin iki yapragin uç kisimlarinda hafif kabarciklar var, dokundugumda yapragin alt kismindan şireli gibi yapışkan. Çiçeğimi kaybetmekten çok korkuyorum ne yapmam lazım?
  ***
  Kabarcık varsa bu bir parazitten kaynaklanıyor. Pamuğu alkole veya sirkeye batırın ve hastalıklı yeri bununla silin. Ertesi gün tekrarlayın. Sonra iki gün ara ile sonra üç gün ara ile tekrarlayın. Ta ki hastalık kaybolana kadar.

 8. Samire dedi ki:

  Yaprağının ikisi buruşmuş biri hafif çürük. Bir gun evde olmadim çiçeğimi bu hale koydular. Yaprağın çürük kısmını keseyim mi?
  ***
  Gerçekten çürük ise o yaprağın tamamı en dipten temiz bir jiletle kesilir, sonra kesik yere kükürt tozu veya tarçın tozu sürülür. Ayrıca bitki son derece havadar, esintili bir yerde olmalıdır. Kökler de çürümüş olabilir. orkideler havasızlıktan ve çok sulamadan dolayı bozuluyor.

 9. Asiye Kalaman dedi ki:

  Benim 2 tane orkidem var geçen sene çiçek açan dalları kurudu ve ben de dibinden kestim. Neredeyse 1 yıl oldu çiçek açtığı falan yok. Yaprakları çok sağlıklı çoğalıyorlar. Geçenlerde dikkatimi çekense ikisinde de dörder tane dal çıkıyor acaba bunlar çiçek açan dallardan mı yoksa kök dalları mı?
  ***
  Bir defasında 4 tane çiçek sapı çıkaracağını sanmam. Muhtemelen onlar bildiğimiz köktür. Toprak dışında da kök geliştirir. Resim gönderseniz daha iyi anlayabilirim. En aşağıdaki iletişim linkinden bana mail ile orkidenizin resmini gönderebilirsiniz.

 10. Ayşe Çınar dedi ki:

  Orkidemize saksi tabağından su veriyoruz doğru bir işlem midir? Böcekler var gözle görülmeyecek kadar küçük ve hızlı hareket ediyor bir ilaç almam gerekir mi?
  ***
  Yanlış yapıyorsunuz. Orkide öyle sulanmaz. Saksı içeriğindeki taneler dış yüzey ıslaklığını tamamen kaybettiği zaman ama nemliliği fazla kurumadan önce “üstten” çok bolca sulayacaksınız. Dipten çıkan su akıp gitmeli. Orkideler genelde lavaboya götürülüp sulanır. Sulamalarda köklerin ve saksı içeriği maddelerin iyice yıkanması şart. Asla su dolu tabakta beklememeli. Toprak bitleri zararsızdır ilaçlamaya gerek yok.

 11. Pınar dedi ki:

  Yapraklar sarardı, çiçekler döküldü. Benim iki orkidem var. Bir tanesi çiçek açtı, ancak diğeri tam çiçeklenmişti ki önce bir yaprağı sarardı ve çürüdü veya kurudu. Üç hafta sonra ikinci yaprak da aynı şekilde sarardı. Şimdi henüz tam açılmamış çiçekler de büzülüp küçüldüler. İki çiçek daldan düştü. Haftada bir sulama yapıyorum. Orkidelerim güneş gören aydınlık bir yerde duruyorlar. Neden bu duruma gelmiş olabilirler?
  ***
  Güneş gören aydınlık yerde bulunuyor demişsiniz. Direkt güneş mevsime göre büyük zarar verebilir. Sulama yanlış. Besin de vermiyorsunuz sanıyorum. Herhalde yeri esintisizdir. Yazımı dikkatle okuyarak gerektiği gibi bakımını yapmalısınız.

 12. Özlem Eroğlu dedi ki:

  İki yıldır baktığım bir orkidem var çok da güzel çiçek veriyor. Ancak dün farkettim ki en altaki yapraklarından biri sararmaya başlamış. Bu durumda ne yapmalıyım? Sararmış yaprağı kesmeli miyim? Peki nasıl kesmeliyim?
  ***
  En eski yaprakların sararması normal. Hatta her bir yeni yaprak çıktığında en eski yaprağın sararıp bozulması gerekiyor. Besin verdiğinizi sanıyorum. İyi bakıyor olmalısınız. Sararan yapraklara hiç el sürmeyin, kendiliğinden kupkuru olsun. Eğer kurumadan çürümeye başlarsa hemen dipten kesin.

 13. Hüdai dedi ki:

  Dibi deliksiz saksıda orkidenin suda kalan kökleri çürümüş. Şu an orkidemde iki çiçek kaldı digerleri döküldü. Dışarda kalan kökleri kuru görünüyor. Suyun içinde kalmasından dolayı alttaki köklerde çürümüş görünüyordu. Çürümüş köklerden arındırmak için ve orkidemi kaybetmemek için çiçekçiye mi götürsem? Yapraklarda sorun yok dört büyük iki de küçük yaprak var.
  ***
  Telaşlanmayın okideler dayanıklıdır. Buradaki bakım bilgilerine göre hareket ederseniz birkaç haftada sağlığına kavuşur. Çiçekçiler bir şey bilmez sadece satış yapmayı bilir. Hem iyileştirebilseler bile siz yine yanlış bakım yaparsınız orkideyi yine hasta edersiniz. Bir daha aynı hataları yapmamak için siz kendiniz iyileştirin. Dibi deliksiz saksılarda orkideler ancak ölür gider.

 14. Fahri K.solak dedi ki:

  Orkidem keikiyi gövdesinden verdi. Çiçek sapından mı vermesi gerekiyor? Gövdeden verince nasıl ayıracağım?
  ***
  Kökten gelişen yavru orkideyi ayırmasanız daha iyi olur. Daha zengin görünür daha çok çiçek açar. ayırmak çok riskli. İkisi de ölebilir.

 15. İrem dedi ki:

  Kökleri yukarı doğru uzamaya başladı. Uçları açık yeşil. Bu olabilecek bir durum mu? Delikli plastik saksıda hava kabarcıkları var. Yanlarından da mı delik açmalıyım?
  ***
  Evet, gayet normaldir. Hem bu şekilde gelişiyorsa yerini çok sevmiştir. Plastik saksıda hava kabarcıkları var demişsiniz. Hava kabarcıkları suda olur. Herhalde hava boşlukları demek istediniz. Orkide kökleri havalı ortam ister. Bu yüzden saksılarda toprak yerine çam kabukları kullanılıyor ki arada hava boşlukları olsun da kökler havasız kalmasın. Saksıda delikler açmaya gelince: Sizinki yerini çok sevmiş. Delikler açmanız iyi olur. Fakat bulunduğu yerin havası çok kuru olup dışarı yönlenen kökler uzayamıyor veya tekrar içeri yönleniyorsa bu durumda yanlardan delik açmamak daha iyi.

 16. Hüdai dedi ki:

  Ne zaman çiçek açacak? Orkidemi sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda suluyor ve bakımını yapıyorum. Ortadan cıkan yaprak büyüdü ve şu an digerleriyle aynı boyda oldu. Bu süre zarfında yedi yaprağimiz var. Renkleri de canlı yeşil. Bizim merak ettiğimiz: Ne zaman çiçek açar?
  ***
  Özellikle yılın bu serin zamanlarında bol bol serin esintiler alabilirse canlanır ve yeni köklerle birlikte yeni çiçek sapı çıkarır. Siz günün çoğu zamanında serin esintiler alabilmesini sağlayın. Tam mevsimi.

 17. Arife dedi ki:

  Çiçeklerde lekeler oluşuyor. Benim de beyaz renkte bir orkidem var. Çiçegimin saksının üzerine bir saksi daha geçirmiştim ve saksının deliği yoktu. Bu nedenle çicege su verdigimde sular saksının dibinde birikmiş. Orkidemin çiceklerinde cansizlik hissetmeye başlayınca netten araştirayım dedım ve saksi probleminden oldugunu anladim. Bir de ben orkideye iyi gelir diye direkt güneşe koyuyordum. Bu zarar vermiş olabilir mi? Beyaz çiceklerinin üzerinde böcek yemiş gibi lekeler oluşuyor. Neden oluşur bu lekeler acaba? Çicekleri neden tam saglıklı duramıyor?
  ***
  Evet, başlıca sebep dibi delik olmayan saksılar. Çiçeklerdeki lekelerde de o hatanın büyük payı var. Yaz boyunca yakıcı direkt güneş de zarar verir. Kış aylarında güneşin zararı olmaz. Şubat sonuna kadar güneşi filtreleme gerekmez.

 18. Orkide Sevdalısı dedi ki:

  Ben orkideleri çok seviyorum. Bundan 20 gün önce bir tane aldım. Özellikle tomurcuklu olanı seçtim. Çiçekler açmadan döküldü. Bugün de su verirken dikkat ettim beyaz küçük ne diyorsunuz bilmiyorum ama böcekler vardı. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Yer yadırgamasında normaldir. Yerini yadırgamaması için yukarıda anlattığım olmazsa olmaz şartları sağlamanız gerekiyor.

 19. Gülşen dedi ki:

  Saksısı deliksiz cam büyük bir saksı toprağının en altında çakıl taşları ve orda birikmiş su var. Bu çürümesine neden olur mu acaba? Saksının altındanda birikmiş sudan su çekiceğini düşünerek sık sık su vermiyorum. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Yapacağınız şey bitkiyi derhal o kaptan kurtarmak. Saksının dibini delmek mümkünse delin, ama cam ise delinmez. Aynı büyüklükte bir kabın dibine en az fındık büyüklüğünde 4 delik açarak oraya aktarın.

 20. Gülşen dedi ki:

  Kuruyan kökleri kestikten sonra kesilen yere tarcın sürülür mü ve asprin verilir mi?
  ***
  Kesilen köklere gerekmez. Aspirin kesinlikle vermeyin. Şoka uğratıp bütün yaşam fonksiyonlarını durdurur.

 21. Orkide Sevdalısı dedi ki:

  Bugün koçtaşa gidip çiçek çoşturan orkide özel besini aldım. Bakalım ne gibi faydaları olacak. Yarın başlıycam. 1 litre suya 1 kapak karıştırıp sulayın diye yazıyor. Ben 1 litre su vermiyorum ki.. suyu dediği gibi hazırlasam kalanı daha sonra versem zararı olur mu?
  ***
  Orkide sulamada en az 1 litre su gerekir. Bol bol su dökeceksiniz. Su kökleri yıkayıp geçecek, saksının altındaki deliklerden akıp gidecek. Orkide böyle sulanır. Bundan sonra en az 1 litre su ile sulamaya devam edin. Besin vermeye gelince, besinli su tüm saksı içeriğini iyice ıslatacak miktarda olmalı. Daha fazla gerekmez. Artanını başka bitkilerinize dökebilirsiniz.

 22. Nagihan dedi ki:

  Orkidem çok güzeldi ama iki aydır yaprakları kıvrıldı, yana doğru eğilimi oldu. Üst kısım kökleri kurumaya başlamıştı. Şimdi iki tane filan üst kısım kökü kaldı. Ne yapmam gerekiyor? Çiçekleri solduğu için üst kısımdan biraz kesmiştim. Şimdi hem tomurcuk oluştu hem de alttan yeni bir dal çıkıyor.
  ***
  Anlaşılan yeni almışsınız. Önce ortam şartları uygun olmadığından dolayı bozulmalar olmuş. Şimdi ise adapte olmaya çalışıyor. Eğer yukardaki bakım bilgilerine göre hareket ederseniz hiç bir tehlike yok.

 23. Nilgün Noğan dedi ki:

  Alttaki çürümüş kökleri kesebilirmiyim? Bunlar çok küçük saksıdalar. Çiçeği çok var. Saksılarını biraz büyütsem olur mu?
  ***
  Alttaki çürümüşleri kesebilirsiniz. Saksıları küçük olsa da şimdilik değişiklik yapmayın. Sizin evin havasına ışığına alışsın. İki ay kadar beklemenizi tavsiye ederim.

 24. Milay dedi ki:

  Anneme aldıgım orkide 20 cmlik sürgün cıkardı. Ucunda 4 5 tomurcuk vardı. Birkaç gün önce ışığa doğru yöneldiğinden yamuk buyumesin diye anneme onu yanındaki cubuğa doğru bağlamasını söylemiştim. Belki düzelir dik büyür demiştim. Annem biraz önce bağlamaya calışmış ve tam da dibinden kopmuş tomurcuklu olan dal. Annem bu duruma çok üzüldü. Bu kopan tomurcuklu dalı toprağa doğru sokup sulamıs. Dalı kurtarma imkanımız var mı?
  ***
  Orkide dalları kolayca kırılabiliyor. Size bir tecrübe olmuş üzülmeyin. Dört hafta geçtikten sonra bol bol serin esinti almasını sağlarsanız orkideniz yeni çiçek sapı çıkarır. Kırılan çiçekli sapı vazoda tutun belki tomurcuklar açar. Sonra solana kadar tutabilirsiniz. Dikmeye köklendirmeye çalışmayın olmaz.

 25. Hüseyin, İstanbul dedi ki:

  Orkideler yaprak çeliğinden üretilebiliyor mu? Üretilebiliyorsa nasıl?
  ***
  Orkidelerin yaprak çeliği ile üretilmesi mümkün değil.

 26. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Toprak değişimi için uygun olan zaman aralığı diye bir şey söyleyebilir miyiz? Çünkü sanırım benim toprağı değiştirmem gerekiyor. Bitki şu anda çok sallanmakta. Gevşek bir halde. Sıkı bir şekilde toprağın içinde değil.
  ***
  Orkide için toprak önemli değildir. Yine de iki üç yılda bir değişiklik yapmalı. Zaman pek önemli değil. Sadece yeni gelişimlerde bulunurken rahatsız ederseniz yeni gelişimler durabilir.

 27. Ayşegül, İstanbul dedi ki:

  Dallar dik uzamıyor, yanlara uzuyor. İki orkidem var biri beyaz biri pembe. Beyaz olan orkidem bu sene ana dalından 2 tane yana doğru uzun dal verdi. Çiçekler bu dalların üzerinde çıktı. Orkidenin yukarı doğru uzaması gerekmez mi?
  ***
  Işığa doğru yönelme olabiliyor. Bunun önüne geçmek için sürgünler çıkarken iki üç günde bir ışığa baktığı yön değiştirilmeli. Bundan sonra çıkacak çiçek saplarında öyle yapın.

 28. Nuray, Kırıkkale dedi ki:

  Orkidemin yeni çıkardıgı filizi ayırıp diktim. Üç yaprağı ve üç kök uzantısı vardı. Cansızlaştı, yaprakları yumuşadı. Ne yapabilirim?
  ***
  Üstüne büyük bir bir kavanoz geçirin veya olduğu gibi şeffaf bir naylona geçirin bağlayın. Kapalı durduğu sürece toprağının az nemli olması yeter. Sulamamalısınız. Her gün günün en serin saatlerinde açıp havalandırın ve bir hafta geçtikten sonra her gün günde bir saat açıkta tutarak ve bunu her gün bir saat arttırarak normal havaya alışmasını sağlayın. Sonunda devamlı açıkta kalacak.

 29. Sena dedi ki:

  Yapragın uzerınde iki tane beyaz minik lekeler fark ettim. Sonra da topragında minik minik böcekler. Az daha atıcaktım ama böcek ilacı alıp toprağa az miktarda sıktım. Meğer cok sulamaktan olmuş. Mayısta toprağını değiştireceğim. Sözde orkide bakımı yapan bir yere gittim. Orda kestane toprağından başka toprak konmaz dediler. Şimdi kafam karışmış durumda. Çünkü siz de çam kabuğu demiştiniz. Orkide cok canlı. Çiçek acacak mı? Çok sabırsızım.
  ***
  Az daha atıcaktım demişsiniz. Sizin gibi düşünseydim evde bir bitki kalmazdı. Topraktaki minik bitler her yerde olur normaldir doğaldır zararsızdır. İlaç filan kullanmayın. Görüştüğünüz orkide bakımcısı(!) hiçbir şey bilmiyor. Orkideler için çam kabukları var, sphagnum yosunu var. En çok bunlar uygundur. Kestane toprağı da olabilir ama eleyerek hem ince hem kalın tozunu tamamen gidermelisiniz. Acele etmeyin orkideniz yavaş yavaş büyür. Çiçek açabilmesi için size düşen şey yazımda anlattığım önemli şartları sağlamaktır o kadar. Gerisi zamana kalmış.

 30. Samire, Baku dedi ki:

  Tavsiyeleriniz icin cok tesekkur ederim. Sizin tavsiyeler sayesinde nihayet orkidem dallandi ve tomurcuklari cikdi. Ama maalesef tomurcuklar buyuyunce ordaca kurumaya burusmaya basladi ve dokuldu, hic cicek acmadı. Neden boyle oldu?
  ***
  Kışın sıcak ve durağan hava sebep olabilir. Esinti orkideler için çok önemli. Kış gelince insanlar orkidelerine eskisi gibi esinti sağlamıyor hiç önemsemiyor. Hava soğuk olsa bile sık sık pencereleri açmalısınız. Ya da vantilatör çalıştıracaksınız. Her gün mutlaka birkaç saat 18C derece gibi serin olmalı ve o serin vakitte üstlerine su fısfıslamalısınız esinti de olmalı. Tomurcuklar büyürken besin vermeye çok daha az dozajda devam etmelisiniz. Tomurcuklar fındık kadar olduklarında besin vermeyi bırakmak iyi olur.

 31. Hüdai dedi ki:

  Bir haftadır şöyle bir sorunla karşilaştim: Çiçek açimi bitti, aradan bir hafta geçti. Orkidem çiçeklerini dökmeye başladı. Yapraklarından biri çürüdü. Ortadan yeni yaprak geliyor. Ben yine aynı bakımı vermeye devam ediyorum. Bu kadar cabuk çiçek dökmesi normal mi?
  ***
  Normal değil. Çiçekler en az iki ay dayanır. Muhtemelen havalandırmaya hiç dikkat etmiyor ve gereğinden fazla sıklıkta suluyorsunuzdur. Ne gibi hatalar yaptığınızı bilmeden kesin bir şey diyemem. Ayrıca günün çoğunluk vakti 18C dereceden serin geçiyorsa çiçeklerinin kısa ömürlü olması normaldir. Böyle serinlik varsa sulamayı da hemen hiç yapmayın.

 32. Fliz, Ankara dedi ki:

  Pempe orkidemin çiçeklerinde beyaz böcekler var ne yapabilirim?
  ***
  Kuvvetli su püskürtün böcekler aksın gitsin. Veya ıslak kağıt havlu ile hafifçe silerek böcekleri alın.

 33. Sanem, İstanbul dedi ki:

  Benim 3 aylık 2 dallı mini bir orkidem var. Dallardan birindeki tüm çiçekler döküldü ve o dal kırmızı bir renk almaya başladı. Diğer dalda hala çiçek var ve yeni yapraklar da çıkıyor. Bu kızaran dal için ne yapmalıyım? Uzun süreli tatile giderken orkidem için ne yapmamı tavsiye edersiniz?
  ***
  Dal kızarsın veya kızarmasın, ne yapılmalı yazımın içinde anlatmıştım. Uzun süreli tatile giderken orkidenizi ona iyi bakacak bir tanıdığınıza emanet edin. Tatiliniz 10 günü geçmeyecekse şöyle yapın: Evden çıkacağınız gün toprağı kesinlikle fazla ıslak olmasın. Yani son sulamayı gitmeden 4 gün önce veya daha da önce yapmalısınız. Yoksa siz gidince evde hiç hareketleri olmaz ve bu durumda ıslak toprak çürümeye sebep olur.

 34. Semra, Almanya dedi ki:

  Bugün orkidemin yapraklarinda elimle dokundugumda yapisan birsey oldugunu gördüm. Bu neyden olabilir?
  ***
  Yeni gelişimlerde olması sağlık belirtisidir. Ama yeni gelişimler yoksa bir tür yaprak bitleri öyle yapışkanlıklara sebep olur. Yaprakları her gün ıslak bezle güzelce silin temizleyin. Orkidelerinizi temiz tutun bitler yapraklara zarar vermesin. Ayrıca hiç bitlenme olmuyorsa bile o şekerli damlaların durması hastalık yapar. Her gördüğünüzde hemen ıslak bezle temizleyin.

 35. Bengü, Tekirdağ dedi ki:

  Orkideler ne kadar dal çıkarabilirler? Hep iki dallı gördüm. Daha fazla çıkarırlar mı?
  ***
  Bilmiyorum ben de tek bir orkidede en fazla iki çiçek dalı görmüşümdür. Ancak geniş bir saksıda birden fazla sayıda orkide yetiştirmelisiniz başka çare yok.

 36. Teoman, Zonguldak dedi ki:

  Lila renkli 3 köklü 80 cm kadar boyu olan çok sevdiğm orkidemin en üst uzantısında hastalanma gibi çiçeklerin ortalarında yaklaşık 5 mm ye yakın delikler oluştu. Sanırım böceklendi. Deliklerin yakınlarında nokta nokta böcek gibi şeyler var. Bu konuda ne yapabilirim bana yardımcı olur musunuz?
  ***
  Böcek olup olmadığını anlamıyor musunuz? Dikkatle bakın ıslak bir bezle böcekleri silin temizleyin. Belki de mesele çiçeklerin solmaya başlamasıyla ilgilidir. Direkt solma yerine bazen kısım kısım bozulmalar başgösterebilir.

 37. Cihangir B. -São Paulo dedi ki:

  Merhaba ben Brezilya/Sao Paulo’da yaşıyorum. Bahçemde 25 tane orkidem var. Hepsi de bibirinden farklı, bunların 9 tanesi minyatür orkide. Burada kışın gece 8-10 derece civarında oluyor. Gündüz ise 10-15 derece arası. Bu ısı orkideler için ideal midir? 30-35 dk direkt güneş ışını almaları zarar verir mi? Daha sonra gölge oluyor. Burada orkideleri genelde japonlar yetiştiriyor ve onların söyledikleri her akşam yapraklarına ve köklerine su püskürtmeniz çok fayda sağlar diyorlar. Orkideler için hazır vitamin sularını da 15 günde bir köklerine dökmenizin faydalı olacağını söylüyorlar. Güneşte orkideyi kesinlikle sulamayın diyorlar. Kendim haftada 2 gün akşamları nemlendirme yapıyorum bunun faydası olur mu?
  ***
  Çok faydalı tavsiyeler vermişler. Kışın orkideleriniz o kadar serinde güzelce dinlenirler. Daha iyi olurlar. O kadar güneşin zararı olmaz. Farklı türlerden orkideleriniz varsa her birinin ihtiyaçları farklı olabiliyor dikkat edin türleri iyi tanıyın ona göre bilgi araştırın.

 38. Fatma, İzmir dedi ki:

  Kökten yavru nadiren çıkar demişsiniz benim orkidem kokten yavru verdi ve şimdi dört yaprağı var. Bu iyi bir şey midir ve artık ayırmalı mıyım?
  ***
  Ayırmaya hiç gerek yok. Daha zengin görünür daha çok çiçek açabilir. Ayırmaya çalışsanız hem ana bitkinin hem yavru bitkinin ölme riski çok yüksek.

 39. Derya, Zonguldak dedi ki:

  Ben 6 ay önce orkidemden kestiğim dalları atmadım ve menekşe saksımın kenarına soktum. 2 ay öncesinde birinin dibinden diğerinin hem dibinden hem dal ucundan birkaç yaprak ve kök verdiğini gördüm. Bunları pet şişeye ve normal çiçek toprağına diktim. Kutunun altını deldim ve tavsiyeniz üzerine dibi hava alacak şekilde bir kaba oturttum, gayet sağlıklı görünüyorlar. Ama bu kapta durmaları ne kadar doğru? Ne yapmalıyım? Geçenki cevabınızdan sonra diğer, büyük orkideyi ikinci saksıdan çıkardım, taşlarla süslediğim kaba oturttum. Şeffaf saksı suyla temas etmiyor. Dibini kontrol ediyorum nemli görünüyor. Fakat fazlasıyla kök çıkarmış ve ben başka saksıya almaya asla cesaret edemiyorum. Öna birşey olursa ben çok ama çok üzülürüm, çok emek verdim çok seviyorum. Ayrıca manevi değeri paha biçilemez benim için. :) Gerçekten orkide bir tutku buna inanıyorum, saygılar.
  ***
  Bilmeden bir şey yapmışsınız, o dallarda fideler oluşmuş. Sizi tebrik ederim. Dalda oluşan fidelerin nasıl ayrılıp dikileceğini yukardaki açıklamalardan okuyabilirsiniz. Normal çiçek toprağında o dal fideleri yaşayamaz. Orkide toprağı lazım. Zonguldak havası yeterince nemlidir. Havayı nemlendirmek için sadece pencereleri mümkün olduğunca sık açın orkidenize dışardan esinti gelsin. Çok güzel canlanırlar. Saksı değiştirmekten korkmayın. Orkideler gereken şartlarda bakılırsa saksı toprak değişiminden hiç etkilenmezler.

 40. Gizem, İstanbul dedi ki:

  İki ay önce aldığım orkidemin çiçeklerinde minik siyah benekler vardı. Şimdi ise bu siyah benekler hem artıyor hem de büyüyor. Sanki oraları birşey yemiş gibi yırtılmalar oluyor. Bunun sebebi ne olabilir,bunun için ne yapmalıyım? Teşekkür ederim…
  ***
  Orkide çiçeklerinin en güzel görünümü ilk ay içinde olur. Sonra yavaş yavaş güzellik azalmaya başlar. Duruma göre 3 veya 4 ay dayanabilirler. Siz aldığınız zaman kim bilir çiçekler ne kadarlıktı.. Yani normaldir, elbettte çiçekler solar. Havasız ortamda fazlaca sulamak da zararlıdır.

 41. Melis, Ankara dedi ki:

  Benim orkidemin çiçek kısmında ve yapraklarında unlu / pamuklu bit denen böcekler oluşuyor. Çiçekçinin verdiği spreyi sıktım. Ancak bu tomurcuklarının da ölmesine sebep oldu. Şu an üzerinde hiç çiçeği yok. Yeni küçük bir tomucuk verdi. Onun üzerinde de bir sürü küçük beyaz bitlerden var. Ne yapabilirim bu bitlerden kurtulmak için? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Özel bit ilaçları yapraklara, filizlere hiç zarar vermez ama bazen çiçekleri soldurur, tomurcukları kurutur. Hem evde bir iki saksı orkide için ilaçlamaya hiç gerek yok. Şimdi küçük sert bir fırçayı alkol, ispirto, kolonya veya sirke ile ıslatıp bitleri kazımaya çalışın. Sonra da ıslak bezle tertemiz silin. Siz eğer en azından haftada bir yaprakları güzelce silseydiniz bitlenmezdi. Bundan sonra orkidelerinizi çocukları yıkar gibi yıkayın silin tertemiz tutun. Onların da temizliğe ihtiyacı var. Pamuklu bitler o kadar hantal ve yavaştır ki siz ayda bir bile temizlik yapsaydınız orkidenizde asla barınamazlardı.

 42. İnci Sayın dedi ki:

  Bir yıllık bir orkidem var. Bütün çiçekleri döküldü 2 dalı kaldı. Dalları belirtilen yerlerinden kestim ama hiç çiçeklenmedi. Bol yaprak oluşmaya başladı. Son dönemde dalında da yaprak oluşumu yaptı fakat 15 gündür tüm yapraklarında küçük delikler oluşmaya başladı. Dalda oluşan yeni oluşan minik yapraklarda da bu deliklerden mevcut. Deliklerin kenarları kuru. Böcek görmedim. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Bunun farklı farklı sebepleri olabiliyor. Size tavsiyem orkide bakımını bu sayfada anlattığım gibi eksiksiz yapın. Haftada en az bir defa yapraklarının altını üstünü ıslak bezle iyice silin. Saksı içinde çam kabuklarını biraz eşeleyerek kontrol edin sülüğe benzeyen sümüklüböcekler olabiliyor.

 43. Aynur, Adana dedi ki:

  Phalaenopsis orkide yıl içerisinde kaç defa çiçek verir?
  ***
  Çoğu türler yılda bir defa. Türüne göre yılda iki veya üç defa çiçeklendirebilmeniz mümkün ama zor. Phalaenopsisler birkaç hafta serin esintilere maruz kalırsa çiçek açmaya girişiyor. Bu şartı Adanada en kolay sonbahar – ilkbahar arasında sağlayabilirsiniz. Dipten yeni çiçek sapı çıkarması ise bitkinin gücüne göre sonbahar – ilkbahar arası iki üç defa mümkün olabilir. Eski dallardan yeni çiçekler açabilmesi yaz sıcakları dönemi haricinde her zaman mümkün.

 44. Şerife, İzmir dedi ki:

  Annemlerin bahçesinden çam ağacının kabuklarını ıslattım. Bir gece ıslak kaldı sonra da 120 derece fırınladım. Kabukları ufattım. Saksımı dezenfekte ettim. Kuruyan kökleri steril bir bıcakla kestim, tarçın sürdüm, saksıya diktim. Fakat bir hafta sonra bütün kökleri çürüdü. Tekrar çürüyen kökleri kestim, tarcın sürdüm. Bir yerde okuduğum yazıya göe kökleri yosun sarılırsa köklenme olur yazıyordu. Bana yardım ederseniz sevinirim. Orkidem çok kötü durumda.
  ***
  Ev ortamlarında sırf kabuk iyi değil. Ponza taşı da gerekiyor. Oranı ise mesela 2 çay bardağı kabuk + 1 çay bardağı ponza.. Eğer ponza taşı bulamazsanız onun yerine doğal sert kireç taşları (ortalama iç fındık büyüklüğünde) kullanabilirsiniz.

 45. Zeynep , Frankfurt dedi ki:

  Orkidelerimin yapraklarini gübreli su ile fisfislayabilir miyim, bir zarari olur mu? Bir de ciceklerini döktükten sonra yeni tomurcuklar cok kuvvetli gelmiyor.
  ***
  Zararı olmaz. Yukarıda bu konuda ayrıntılı bilgi var. Solanların hemen peşinden gelen tomurcukların pek kuvvetli olmamaları normal. Fazlaca küçük oluyor iseler orkidenizin uzun zamandır bitki besini alamadığı içindir.

 46. İsimsiz dedi ki:

  Orkidenin köklerinde beyaz noktalar var. Bu ciddi bir şey mi?
  ***
  Bilmiyorum. Ne olduklarına bağlı. Görmeden bir şey diyemem.

 47. Yasemin, Sakarya dedi ki:

  COMBO orkide toprağı kullanmıştım. İçinde hiç torf yok iri taneli ve güzel. Acaba besin için hangi markayı önerirsiniz çünkü çok fazla marka var.
  ***
  Marka önemli değil. Ya genel amaçlı bitki besini alın ya da orkide besini alın.

 48. Kısmet D. -Konya dedi ki:

  Orkidemi kestane toprağına dikebilir miyim?
  ***
  Tozundan ve pirinçten küçük parçalarından tamamen arındırmalısınız.

 49. Gülen, İzmir dedi ki:

  Bugün bana bir orkide hediye geldi. Saksısı seramik ve de çiçek dibine bol miktarda çakıl taşı koymuşlar. Sulaması bu saksı için çok uygun görünmüyor. Çok çiçekli.. saksı değiştirmek de olmaz. Ne yapmalıyım? Nasıl sulama yapayım? Yukarıda anlattığınız gibi sulama yapılamaz herhalde.
  ***
  Saksı değiştirmek olur. Bekleyin 10 gün geçsin. Hiç sulamayın ama geceleri mutlaka serin esinti alması için sabaha kadar açık pencere önünde tutun, yapraklara köklere su fısfıslayın. 10 gün geçtikten sonra toprak tamamen kurumamışsa biraz daha bekleyebilirsiniz. Sonra dibi delikli bir saksıya geçirin.

 50. Sibel, İstanbul dedi ki:

  Orkidem ekim ayında cicek sapını cıkarmaya başladı. Şu an hala cicekleri var. Tomurcuk vermeye de devam ediyor. Son bir aydır her yerinde kökler cıkarıyor. Uç kısımları çiçek sapına benziyor. Bu neden oluyor?
  ***
  Orkide köklerinin gelişimi devam ettikçe uç kısımları ok başı gibi, kalem başı gibi bir tuhaf yapıda olur. Onların doğası böyle. Yani gayet normal bir şey. Eğer bunun biyolojik, meristemik vesaire detaylarını istiyorsanız anlatmayı beceremem kusura bakmayın. :)

 51. Sİbel, Ordu dedi ki:

  Orkidem çiçeklerini döktüğünde sapını kesmiştim. Neredeyse bir yıl olacak henüz çiçek sapı yok ama kökleri ve yaprakları çok sağlıklı. Yeni yapraklar veriyor. Hergün vantilatörle esinti almalarını sağlıyorum. Bir arkadaşımdan duymuştum nem oluşması için poşet geçiriyormuş orkide saksısına. Bu doğru mudur?
  ***
  Arkadaşınızın tavsiyesi yanlış ve çok zararlı. Okusanız bu sayfada bütün bilgiler mevcut. Yeni çiçek sapı çıkarması için gece boyunca hafifçe üşümesi lazım. 15C – 20C arası serin hava gerekiyor. Şimdi artık mevsim uygun değil. Sonbaharı bekleyeceksiniz.

 52. Ugur, İstanbul dedi ki:

  Bangkok’tan küçük şişeler içinde orkideler geldi. Bunları suya koydum olmadı. Orkide toprağına koydum olmadı hepsi sonunda kurudu ve köklenmedi. En son elimde iki şişe kaldı. Bunları ne yapmalıyım?
  ***
  O şekilde orkide almakla hata etmişsiniz. Şu an için hiçbir fikrim yok. Başka kaynaklardan bilgi araştırmalısınız.

 53. Gullu, Baki dedi ki:

  Gecen kis 2012de esim bana concorde orkide aldi. iki cicekli fidani vardi. cicekleri dokuldukden sonra birinin ucu kurudugu icin 4cu bugumundan kesdim. simdi ondan alt kisimdan dal atiyor ama cok uzun bir sureyle buyuyor dali daha ufacik ne yapa bilirim bunun icin?
  ***
  Concorde Hollanda’da Phalaenopsis orkideleri üreten bir firmanın adı. Bakımı için bu sayfadaki bilgiler aynen geçerlidir. Lütfen okuyun. Fark yok. Aynı bakımı yapacaksınız.

 54. Nermin, Bursa dedi ki:

  Orkidelerim Mayıs ayının sonunda çiçeklerini döktü. Çiçek saplarını yazınızda belirttiğiniz gibi kestim. Şu anda üçü de yeni yaprak çıkarıyor, bir tanesi geçen yılki sapından patladı şu anda üzerinde çiçekleri var. Dün farkettim bir çiçek sapı daha çıkarıyor. Yani gelişimleri devam ediyor. Oldukça sağlıklı görünüyorlar. Gelişimleri durmadı. Yine de dinlendirmeye geçmeli miyim?
  ***
  Hayır kendi haline bırakın. Bulunduğu yerin şartlarını sevmiş. Neşesini kaçırmamalısınız.

 55. Dilek, İstanbul dedi ki:

  Orkidem çiçeklerini döktükten sonra dalları kuruma başladı ve bir yaprağı da sararmaya başladı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Şimdi yaz sıcakları onların dinlenme zamanı. Normaldir. Ama eğer yeri sürekli havasız ve sıcak ise bu zararlı.

 56. Hatice Işık K. dedi ki:

  Benim orkidem dallarından filiz verdi. Geceleri klima açıyorum. Orkidem biraz esintisine maruz kalıyor. Bunun için bu filizleri vermiş olabilir mi?
  ***
  Evet serin gece esintileri canlandırır.

 57. Dilek dedi ki:

  Phal. orkidemde keiki oluşumu var. 4 yapraklı ve 6-3 cm lik 2 köke sahip. Aynı zamanda çiçek sapı çıkarıyor. bu dönemde keikiyi ayırmalı mıyım? Bitkiyi fazla yorup kaybetmeme neden olursa diye endişelendim.
  ***
  Eğer keiki eski çiçek sapında ise, bahsettiğiniz sap ayrı, yeni çıkıyorsa keikiyi hemen ayırın. Ya da aslında en iyisi ilkbaharı yani bol bol uzun uzun gece esintileri sağlayacağınız günlerin gelmesini bekleyin.

 58. İlknur, Samsun dedi ki:

  Serin esintilerden kastınız nedir acaba? ben dışarıya koyuyorum gün içinde.Bu doğru mudur? Geceleri kış dönemi çok soğuk olacağı için dışarıda zarar görmez mi?
  ***
  Gece boyunca ortalama 17C derece serin esintiler alması lazım (10 – 22 dereceler arası iyidir). İstanbul, Samsun gibi fazlaca nemli havası olan yerlerde gece 7C dereceye kadar hiç sorun olmaz. Havası kuru yerlerde ise 10C dereceden daha soğuk hava zarar verebilir.
  Orkidenizin ikide birde yerini değiştirmeniz iyi değil. Yeri sabit olmalı. Esintiyi oradan açık pencere yoluyla alabilmeli. Gece boyunca sıcak ve havasız olan odalarda sağlığı bozulur.

 59. Behçet, İstanbul dedi ki:

  Evde akvaryumum var. Orkide için buradaki suyu kullanmak faydalı olur mu?
  ***
  Faydası olmaz. Orkide özel besinleri satılır onlardan almalısınız.

 60. Alev, Samsun dedi ki:

  Bana iki gün önce bir orkide hediye edildi. Ben hiç sulamadım daha ama bir kez yapraklarına su püskürttüm. Şimdi yaprakları ortalarından yarılmaya başladı. Ne yapmam gerek acaba? Odanın sıcaklığı 21-22 derece en fazla. Nem de sanırım %52 civarında. Çok esintili bir yerde tutamıyorum. Bu durumda ne yapmalıyım?
  ***
  Evinize yeni gelmiş ve bu sırada hiç sulamamışsınız. Bu çok iyi. Toprağı kupkuru olsa bile eve ilk geldiğinde en azından ilk 10 gün hiç sulamamak lazım. Sonrasında ise toprak kurumamışsa yine sulamayın ki evin şartlarına uyum sağlasın. Yoksa kökleri tamamıyla çürüyor. Yaprakların çatlaması köklerle ilgili bir problem. Sıcak ve havadar ortama alışık bitkiler aniden daha serin ve havasız ortama gelirse köklerde ölümler başlıyor ve yapraklarda çatlamalar, yırtılmalar oluyor. Açık açık pencere önünde tutun ki toprağın ıslaklığı çabuk kurusun. Güneş de almalı. Yukarıdaki bakım bilgilerini mutlaka okuyun.

 61. Zerrin, İstanbul dedi ki:

  Phal orkidesine aya bir 4-6-6 oranındaki orkide özel besini veriyorum. Bazı orkidelerin üzerinde çiçek var bazılarıda çiçeksiz. Bu oran iyi midir? Bir yerden aldığım bilgiyi defterime yazmışım beyaz phal orkidesi için 20-20-20 oranında npk gübresi kullanın demiş. Fakat aynı yerde az gübre çok gübreden iyidir demiş. Aynı zamanda aysun hanım da 6-5-6 oranında vitamin kullanıyormuş ve orkideleri tekrar açmış.
  ***
  Aysun Hanım kendisi üşümeyi göze alarak kışın bile gece havalandırması sağlıyordu. Orkideleri ilkbahara kadar peşpeşe yeni çiçek sapları çıkarmıştı. İşin sırrı besinde değil gece havalandırmasında.

 62. Ayşe K. -Ankara dedi ki:

  Yaprakların gövde ile birleştiği kısımda çürüme var. Kökleri yeşil sağlıklı. Alalı bir ay oldu. Bir haftadır çürümekte. Kurtarabilir miyim? Ne yapsam daha iyi olur?
  ***
  Kökler yeşil ve sağlıklı olsalar bile onların da çürüme riski büyük. Bu sayfadaki havalandırma kısmını okuyun. Toprak çok sıkı ise biraz boşaltın. serin havada devamlı ıslak toprakta kalırsa çürürler. Çözümü köklerin daha az toprakta olmasıdır. evlerde yetiştirilen orkidelerin toprağı sırf çam kabukları olması riskli. 1/3 oranında ponza taşı ile karıştırmak çok iyi olur.

 63. Meltem, Fransa dedi ki:

  Orkidem açmıştı. Birsürü çiçeği ve tomurcukları vardı. Dalını kırdım. Ne yapabilirim?
  ***
  Yapacak bir şey yok. Vazoya koyun. Çiçekler solana kadar öyle de güzelce durur.

 64. Nedret Sualp dedi ki:

  Üç orkidem vardı. Kızım 8 orkidesini getirdi. Bunları ikişer üçer olarak bir araya dikebilir miyim? Çiçeklendikten sonra seramik saksılara koyuyorum. Sakıncalı mı?
  ***
  Daha büyük bir şeyin içine daha fazla orkide toprağı kullanarak dikince kökler hafasız kalıp çürüyebilir. Orkide toprağını yarı yarıya ponza taşı ile karıştırmanız şartıyla büyük bir şeyin içine çok sayıda orkide dikebilirsiniz. Ponza taşı yoksa riskli. Şeffaf olmayan saksıların sakıncası yok. Önemli olan şey orkidenin açıkta sağlıklı uzayan köklerinin çok olmasıdır. Varsın topraktakiler ışıksız kalsın. Hem daha önemlisi köklerin iyice hava alabilmesidir.

 65. Zerrin, İstanbul dedi ki:

  Çiçekleri bitmiş fakat dalında bir iki çiçeği kalmış orkidenin dallarını kesmezsem yeni çiçek dalı verir mi? Yeni yaprak ve bir de minik kök verdi.
  ***
  O hiçbir şeyi etkilemez. Kesseniz de aynı kesmeseniz de. Yeni çiçek sapı genellikle sonbahar – kış sonu arasına olur. Şimdi artık olmaz.

 66. Ela, Antalya dedi ki:

  Orkidemin her anlamda büyümesi durdu. Bilgilerinize ihtiyacım var.
  ***
  Yaz sıcakları ve gece ısısı artınca böyle olur. Geceleri serince esintiler alması canlandırır.

 67. Zerrin, İstanbul dedi ki:

  Bazı orkidelerimin içinde mantar bitkisi çıkıyor. Bir zararı olur mu?
  ***
  Güneş ve esintide eksiklik yoksa o mantarların da hiçbir zararı olmaz. Bilakis orkidelerin kökleri mantarların hayat bulduğu ortamlarda daha sağlıkla olur. Ama esintisiz yerde mantar oluşumları kökleri oksijenden mahrum bırakır yani büyük zararı olur.

 68. İsmetcan Dalkıran dedi ki:

  Orkideyi saksısız (epifitik) şekilde yetiştirmek mümkün müdür?
  ***
  Çok fazla sıcak olmayan ve havası fazlaca nemli yerlerde mümkün olabilir. Vanda sayfasında anlattığım gibi. O sayfada cam vazoda susuz topraksız vanda yetiştirme paragrafını bulup yapılması gerekenleri okuyabilirsiniz.

 69. Aynur, Kütahya dedi ki:

  Eşim mavi renkli bir orkide almıştı. Geçen yıl açtı, soldu derken bu yıl yine açtı fakat biz mavi renk beklerken beyaz renkte açtı. Çevremde gıda boyası ile boyanmıştır diye yorumlar aldım. Fakat nasıl yapıldığı konusunda pek bir fikrim yok. Sizce neden olmuş olabilir? Biz de evde renklendirebilir miyiz acaba?
  ***
  Ne boyasıdır bilmiyorum ama boyamışlar bu kesin. Gıda boyası veya başka bir boya ile sanıyorum spreyle boyuyorlardır.

 70. Hulya E. -İstanbul dedi ki:

  Beş senelik orkidemin yaprakları buruşmaya başladı. Üşüdü mü acaba? Geçen hafta kar yağdığı için ev soğuktu. Altında su olduğu halde şimdiye kadar problem olmamıştı.
  ***
  Kökler saksı içinde havasız ortamda fazla ıslaksa ve o durumda birkaç gün soğukta beklerse kökleri çürür. Sebep budur sanıyorum. Suda bekletme tavsiyesi zaten yanlış. 5 senedir bu şekilde baktıysanız hayatta kalabilmesi mucize gibi. Yeni kökler çıkarması gece karanlık saatler boyunca serin esintiler alabilmesine bağlı. Kış soğukları geride kalıyor. Bundan sonra bunu sağlayabilirseniz canlanır.

 71. Didem, istanbul dedi ki:

  Tavsiyelerinizle orkidelerim sağlıklarına kavuştular. Yeni aldığım minyatür bir pha orkidemin toprağına baktığımda küçük siyah böcekler (zannederim bit diye tabir ettiklerinizden) ve bir de kıskaçları olan büyük bir böcek gördüm. Ne yapmam gerekir? Toprağını değiştirmeli miyim sizce?
  ***
  Hiçbir şey yapmayın yoksa orkidenize zarar verirsiniz. Böcekler zamanla azalarak kaybolur (kaybolmasalar bile zararları olmaz). Büyük olanları cımbız gibi şeylerle alıp atabilirsiniz.

 72. Ebrar, Konya dedi ki:

  Orkide almak istiyorum. Nelere dikkat etmem gerek? Bakıyorum ama alamıyorum bilmediğim için.
  ***
  Bence hiç almayın vazgeçin. Her gün bana yüzlerce şikayet geliyor (çürüdü, eğildi, büküldü, sarardı, vesaire vesaire). Yani normalde ev bitkisi değildir. Gece karanlık saatler boyunca hafif serin rüzgarlara ciddi anlamda ihtiyacı var. Bazı evlerde tesadüfen elverişli hava akımları oluyor. Ama genelde kimse yaşatamıyor. Yaşatabilse sağlıklı geliştiremiyor. Hele yeniden çiçek açtırabilmek de çok zor. Yine de alacaksanız mayıs sonunu bekleyin. Şimdi alsanız kesin iki günde perişan olur. Alırken yapraklarına dokunmalısınız. Son derece sert ve çok sağlıklı görünümlü olmaları lazım.

 73. Çiğdem, İzmir dedi ki:

  Beyaz Phalaenopsis orkidem var. Çiçekleri bitince bahçeme dikebilir miyim?
  ***
  Hayır. Bildiğimiz toprakta yaşayamaz. Ayrıca İzmir’de kış soğuklarına dayanamaz.

 74. Derya E. -Manisa dedi ki:

  4 yıllık orkidemin bir problemi yok çok şükür. Yalnız bu yaz çiçeklerin rengi açıldı. Normalde pembeydi beyaza döndü. Pembe benekli oldu. Bu acaba dinlenme döneminde çiçek açtığı için olabilir mi? Yapmam gereken bir şey var mı bu durum için?
  ***
  Yapmanız gereken bir şey yok. Anlaşılan sıcakta gelişime devam eden bir çeşit. Birkaç farklı Phalaenopsis türlerinden oluşturulan bu hibrit orkidelerin her birinin sıcağa veya serine göre hareket etmesi aynı olmuyor. Ayrıca birçok bitkide ısıya göre çiçek renk tonu değişebiliyor. Genelde sıcakta renk tonu daha açık olur.

 75. Ayda, İstanbul dedi ki:

  Kurallara uyarak senelerdir baktığım sağlıklı orkidelerim var. Geçenlerde sularken şeffaf saksısından baktığımda bir tanesinde bazı köklerde beyaz kadife görünümlü mantar veya küfe benzer kısımlar gördüm. Size yazılan yazıları taradığımda iki yerde bunlara pek önem vermediğinizi gördüm. Bu tümüyle zararsız bir durum mu, hiç bir şey yapmam gerekmiyor mu?
  ***
  Köklere ilişmiş unlu bit de olabilir. İyi kontrol edin. Bunlar çok hızlı üreyerek zararlı olurlar. Eğer mantar ise ve az ise endişelenecek bir şey yok. Ama çoğalmaya devam ediyorlarsa bakımda hata var demektir. Gerçi yaşlanıp ölmeye başlamış köklerde çoğalmaları bir sorun sayılmaz. Genç köklerde oluyorsa dikkat edin.

 76. Kara, Kayseri dedi ki:

  Orkıdeler bu mevsimde yağmurlu gecelerde balkonda durabilir mi sabaha kadar?
  ***
  Şimdi sürekli dışarıda durması çok iyi olur ama meteoroloji verilerine göre bugünlerde Kayseri’de hala geceleri çok soğuk. Yani devamlı sıcak eve alışık orkideler 10C derece ve daha fazla soğukta dışarıda kötü etkilenir.

 77. e.z antalya dedi ki:

  Ofiste orkide yetiştiriyoruz iki tane bir tanesi sağlıklı diğeri ise kökleri çürük. dedğiniz gibi çürük kısımları temizleyip toprağını mı değiştirmek gerekli?
  ***
  Evet öyle yapın. Hatta şimdi birkaç ay dışarıda tutarsanız kesin kurtulur daha canlı gelişir.

 78. Amine, Elazığ dedi ki:

  Orkide çiçek açması için karanlıkta iki üç gece bekletilirse açarmı doğru mu aceba?
  ***
  Hayır yanlış. Eski çiçek dalları varsa bunların tekrar çiçek açması için gece boyunca esinti ya da çok havadar ortam gerekir. Yepyeni çiçek sapı çıkarması ise gece boyunca 15C – 20C derece gibi serin esintileri sürekli almasına bağlı.

 79. Semih A. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba Erdal bey. Benim orkideler yaz başında çiçek açtılar ve ilginç bir şekilde hala çiçekler duruyor. Yerlerini mi sevdiler iyi mi bakıyorum niye hala çiçek var anlayamadım. Şimdi yazınızı detaylı okuyunca kafama takıldı. Çiçekleri durduğu için ben bunlardan suyu ve besini kesmedim. Bazı akşamlarda klimanın esintisi ve serinliği ile besinli su püskürtüyorum. Demekki yaz dinlenmesine girmediler. Şimdi nasıl yapmam lazım ki bunları yıllık olağan dinlenmesine sokayım? Sonbaharda veya kışın dinlendireyim desem bulundukları salonu kullanmadığımız için serinde duruyorlar. 2 ay boyunca daha sıcak ve hava sirkülasyonu olmayan bir bir odaya alıp suyu azaltıp besini kessem dinlenmiş olurlar mı?
  ***
  Geçen yıl komşumun orkidesini ölümden döndürmüştüm. Yaza doğru iyice canlanmıştı. Temmuzda çiçeklenmişti. Hem de Didim gibi çok sıcak bir memlekette. Ama sürekli dışarıda tutuyordum. Demek ki sürekli hava akımları olunca ve susuz da kalmazlarsa aktifliğe devam ediyorlar. Dinlendirmek istiyorsanız şimdiden eylül ortasına kadar hiç sulamayın (ama yapraklar çok fazla pörsüdükçe sulayın). Başka şey gerekmez. Dinlenmesi şart değil. Zaten tüm bitkiler zaman zaman bir müddet hareketsiz kalır kendilerini dinlenmeye çekerler. Bunun zamanını kendileri belirliyor.

 80. Murat Çakıllı dedi ki:

  Orkide aldığım 10 gün oldu. Saksi değişimi yaptım. Satın aldığım çam kabukları bazıları çok ince. Bizim burası ormanlık bölge. Başka meşe vb ağaç kabuklarından orkide toprağı olmaz mı? Gece esintili ve serinlik 10-12dereceye kadar düşüyor. Dışarıda orkide zarar görür mü?
  ***
  Olur da mutlaka ponza taşı ile karıştırın. Ponza taşı bulamazsanız sert kireç taşı parçaları da olabilir. Dışarıda o kadar serinde zarar görmesi için sıcak yere alışmış olması ve aniden soğuk havaya bırakılması lazım.

 81. Filiz, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, beş adet orkidem var. Hepsi sağlıklı görünüyor. Üçü senede iki kez açıyor. Diğer ikisinin kökleri ve yaprakları iyi durumda ama çiçek açabilmeleri için sapları yok. Kazara dipten kırılmıştı. İki yıldır çıkmıyor ve çok üzülüyorum. Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.
  ***
  Phalaenopsislerin çeşitleri çok. Farklı farklı hibritler. Bazılarının yeni çiçek sapı çıkarmaları için daha fazla ve daha uzun süreli sonbahar gece esintilerine ihtiyacı var. Bunu sağlamadıkça asla çiçek sapı çıkarmayacaklar. Şimdi tam zamanı. Yukarıdaki ayrıntılı bilgileri okumalısınız.

 82. İsimsiz dedi ki:

  Orkidelerime NPK 20 20 20 ME aldım. Npk 2o 2o 20 aynisi mi eğer aynisi ise ölçüsü ne olmalı?
  ***
  Bunu hiç bilmiyorum. Zaten orkideler için en iyisi orkidelere özel olan bitki besininden kullanmanızdır.

 83. Hilan, Samsun dedi ki:

  Orkide toprağına vermikülit karıştırmanın zararı olur mu?
  ***
  En uygunu ponza taşıdır. Vermikülit hiç denemedim. Su tutuculuğu çok iyi ise hiç tavsiye etmem. Onun yerine strafor (ambalaj köpük maddesi) parçaları veya sert kireç taşı kırpıntıları daha iyidir.

 84. Berna, Afyonkarahisar dedi ki:

  Mini orkidemin saksidaki toprağı çam kabukları değil. Saksisi çok küçük olduğu için normal toprakla değiştirdim olur mu?
  ***
  Hayır olmaz kesinlikle kısa zamanda çürüyüp ölecektir. Aldığınızdaki halde dursa idi yine çürüyecekti. Çünkü sphagnum yosununda yetiştirip satıyorlar. O ise ancak özel orkide seralarında uygundur. Ev ortamlarında kökleri çürütüyor.
  Şu sayfayı açın:
  https://azbitki.com/bozulan-orkide-tedavisi
  Kısa tavsiyeler başlığı altında 1. başlık (orkide topraklarına hiç güvenmeyin).. İşte o üç paragraftaki açıklamaları okuyun ve ona göre gereğini yapın.

 85. Kırklarelli dedi ki:

  Orkidemi birbuçuk aydır dışarıda açık balkonda tutuyorum. Üçüncü yaprağın dibinden bir şeyler çıkıyor. N eolabilir. Alt yaprak uçlarında biraz sararma var. Gövde kısmı çok sağlıklı. Kapalı yere almak için nasıl alıştırabilirim?
  ***
  Bu zamanda yeni çiçek sapı çıkarılar ama kök de olabilir. Toprağı yani çam kabukları ıslak olmamak şartıyla eve alırsanız bozulma olmaz. Sonra ne olursa olsun içeride ilk on gün boyunca sulamayın. Yaprakları akşamları ıslak bezle silin ki su emebilsin. On gün dolunca sulamak için lavaboya götürüp üstten sadece bir bardak su döküp suyun alt deliklerden iyice süzülmesini sağlayın. Mayıs ayına kadar bu şekilde, toprak adamakıllı kurudukça sulamalısınız.

 86. Siyabe, Çerkezköy dedi ki:

  Poşetlerde satılan COMPO SANA orkide toprağını tavsiye eder misiniz?
  ***
  Bu markadan hiç almadığım için nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum ve bir şey diyemem. Ama nasıl olması gerektiğini tarif edebilirim: İri olmayan zeytin kadar ve zeytin çekirdeği kadar irili ufaklı taneler olmalı. Ayrıca taneler normal bir zeytin çekirdeği kadar kalın olmalı. Çok yerde orkide toprağı diye satılan ince pul pul geniş ağaç kabukları görüyorum. Bunlar hiç olmaz. Bilinçsizce uyduruk bir şey yapıp piyasaya sürmüşler.

 87. İsimsiz dedi ki:

  Adananin kozan ilcesinde yasiyorum. 20 agustostan beri beyaz orkidelerime penceremin önünde esintili bir ortamda bakiyorum. Hic iceri almadim daha. Sulamasini icme suyuyla ihtiyac duydugunda yapiyorum. Daha hic bitki besini vermedim. Bugun arastirirken farkettim ki orkidemin koklerindeki beyaz, kahverengi siyah tonlari normal degilmis. Ayrica yeni cikmakta olan yapragi cok yavas buyuyor ve renginde de morumsu bir ton var. 1 ay kadar once saksi ve topragini degistirdim. Yine saffaf ve daha buyuk boy delikli bir saksiya aldim. hazir orkide topragi kullandim. Koklerinde nerdeyse hic sıkıntı yoktu. Simdi neden boyle cok canim sıkıldı. Bu benim isteme cicegim, kiymetlim. Hastalik falan mi var acaba?
  ***
  Bu zamana kadar dışarıda tutmanız hata olmuş. Sizin oranın iklimine göre en geç kasım ortasında içeri almalıydınız. Ama sanıyorum problemlerin daha çok toprak değiştirme ve sulama düzeninizdeki hatalarınızdan kaynaklandığı kesin. Yapraklarındaki renklilik güneşten veya kuvvetli ışık ve soğuk etkisiyle olur ve eğer yanma, kuruma yoksa problem değildir. Bu sayfada en doğru bakım bilgileri var. Lütfen okuyarak hatalarınız bulun ve kim ne derse desin buradaki bilgiler en doğrusudur. Güvenerek gereğini yapın.

 88. Berna, Afyonkarahisar dedi ki:

  Mini orkidemin toprağını değil şeffaf saksısını beyaz çok küçük plastik saksıya hem güzel görünmesi için hem devrilmemesi için aktarabilir miyim?
  ***
  Evet ama mutlaka dibinde delikler olmalı. Bu şart. Yeni saksı biraz büyük ise hem alttaki hem kenarlardaki boş kalacak yerleri ponza taşı ile doldurmanızı tavsiye ederim. Mini orkideler sphagnum yosununda olduğu için sulayınca fazla summesi ve köklerin bu yüzden çürümesi riskine karşı böyle yapmak iyi olur. Ponza taşı bulamazsanız onun yerine yerine bu amaçla mıcır kullanabilirsiniz.

 89. Siyabe, Çerkezköy dedi ki:

  Orkide yeni toprağına ne kadar zamanda uyum sağlar? Bu zamanda gelişme durur mu?
  ***
  Toprağa uyum sağlaması diye bir şey yok. Diğer bitkiler gibi düşünmeyin. Sadece köklerin bir şeylere sıkıca tutunmaları, yapışmaları önemlidir. O şeylerin ise suyu emebilen çam kabuğu gibi maddeler olması lazım. Köklerin böyle bir gelişim göstermesi ise tamamıyla bulunduğu yerin ısı ve hava hareketleri şartlarına bağlıdır. Sürekli çok fazla soğuk olan odalarda veya sıcak ve havasız ortamlarda hiçbir gelişim hiçbir hayat aktivitesi olamaz.

 90. Mustafa, Tokat dedi ki:

  Orkidelrimin gelişimi gayet sağlıklı. Çiçek dalı çıkarıyor. Çiçek veriyor. Lakin dallar çiçekçidekilere göre kısa. Çiçek sayıları daha az. Çiçekçiden aldığım orkideker için olan sıvı gübre kullanıyorum. İstediğim seviyeyi yakalayamadım. Acaba çiçekçilerde satılan seviyeyi yakalamak için ne yapmam lazım?
  ***
  Ya bitki besini iyi değil ya da siz doğru şekilde vermiyorsunuz. Bunda sorun yok ise problem güneş (aslında ısınma) eksikliğidir. Anladığıma göre yerinin havadarlık şartları iyi çünkü gelişimi sağlıklı ve çiçek dalı bile vermiş. Dediğim gibi bitki besininde sorun olabilir. Ya da güneşten ısınabilmesi yeterli değil veya nemli esintinin yeterli sıcaklıkta olmaması sorunu var. Yukarıdaki bilgilerde güneş konusunu dikkatle okuyun. Daha ayrıntılı bilgiler şu sayfada: https://azbitki.com/ciceklerin-eskiye-gore-daha-kucuk-acmalari


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)