Philodendron bipinnatifidum

Philodendron bipinnatifidum güzel yaprakları için yetiştirilir. Ev ve ofis şartlarına çok dayanıklıdır. Yaşadığınız yerde iklim elverişli ise bahçenizde de yetiştirebilirsiniz.

Araceae familyasından Philodendron bipinnatifidum uzun yaprak sapları ucunda geniş, büyük yapraklarıyla fazla yer kaplayan, hızlı gelişen bir türdür. Farklı şartlarda farklı görünümlü olabiliyor. Hatta eskiden farklı tarzda gelişenlerinin ayrı bir tür olduğu düşünülerek onlara Philodendron selloum adı verilmiş. Ana vatanı Arjantin’in kuzeyi, Bolivya, Paraguay ve Brezilya’nın güneyidir.

Philodendron bipinnatifidum

Philodendron bipinnatifidum büyük ve güzel yapraklı olması özelliğinden dolayı yetiştirilse de çiçekleri o kadar güzel kokar ki sırf çiçeği için bile yetiştirilebilir. Fakat çiçek açması her zaman mümkün değil. İklimi uygun yerlerde bahçede açık havada güneşli yerde olması şartıyla yaz ortasında çiçek açar. Boyu 5 – 6 metre uzar.

Evlerde, ofislerde devetabanı gibi süs bitkisi olarak yetiştirilir. Eğer iyi bakılırsa yaprak genişliği 1m’ye yakın olur. Yaprakları o kadar büyük olmasa bile her yöne uzattığı yaprak sapları uzun olduğundan dolayı çok fazla yer kaplar. Küçük odalara uygun değildir. İklim uygun ise güzel bir park-bahçe peysaj bitkisidir.

Kış soğuklarına dayanıklılığı: Philodendron bipinnatifidum -4C dereceye kadar hemen hemen hiç zarar görmez. -8C derecede tüm yapraklar ve körpe dallar kurur. Biraz daha fazla soğukta toprak dışı kısımları tamamıyla ölür. Toprak altı kısmı -12C dereceye kadar zarar görmez. İlkbaharda filizlenerek hızlı bir gelişim gösterir. Dolayısıyla tüm kıyı illerimizde bir bahçe bitkisi olarak yetiştirilebilir. Yine de kuzeye açık cephelere dikilmese daha iyi olur. Kuzeyli cepheleri ancak Güney Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde tolere eder.

Philodendron türleri ağaçlara tırmanıcı özellikleriyle bilinir. Bu tür ise kendisi ağaç gibi dik durarak yükselir. Gövdesi kalın ve sağlamdır. Fazla fazla uzayınca eğilir. Tekrar yukarı uzar. Böylece uzun gövde faklı şekiller alarak uzamaya devam eder. Yaprak boğumlarında havai kökler çıkarır. Bunlar sert yapılı olarak aşağı yöne toprağa ulaşma amacıyla uzarlar.

Yetiştirilmesi, bakımı

Loş ışıklı yerleri sevmez. Güçlü aydınlık ve biraz da güneş alan, pencere yakını yerlerde yetiştirilmelidir. Bahçelerde de koyu gölge yerler pek uygun değildir. Uzun süre direkt gelen yakıcı güneşten pek zarar görmese de korunması iyi olur.

Toprak: Hazır poşet topraklar ponza taşı ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Philodendron bipinnatifidum gibi büyüdükçe ağırlaşan bitkilerin toprakları mutlaka ponza taşı ile karıştırılmalıdır. Aksi takdirde ağırlık yüzünden saksı içindeki toprak sıkışıp preslenir ve kökler havasız kalıp çürür. Karışım oranları: 3 ölçü toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı yapmalısınız. Tuzlu topraklara hiç uygun değildir. Bahçeye dikecekseniz toprağınızın özelliğine dikkat edin. Solucan gübresinden başka hiçbir hayvan gübresi uymaz çünkü hafifçe bir tuzluluk bile zarar veriyor.

Sulama: Yaz boyunca güneşli, esintili yerlerde toprak ıslaklığını yitirdikçe, diğer durumlarda toprak nemini de hafifçe yitirince sulama zamanı gelmiştir. Kış aylarında toprak kaydadeğer bir kuruma gösterdikçe sulayın. Şehir şebeke suyunuz artezyen kuyularından geliyorsa onunla sulamayın. Damacanalarda satılan içme sularından kullanın.

Bitki besini olarak genel kullanım bitki besini ve orkide özel besini uygundur.

Çoğaltılması

Dalları 10-15cm parçalara ayrılarak her biri köklendirilebilir. Dipten çıkan dalları ayrılarak da çoğaltılabilir. Bütün bunlarda en iyi zaman ilkbahar ikinci yarısıdır.

Philodendron bipinnatifidum salon-ofis bitkilerinin pekçoğu gibi zehirlidir. Her şeyi ısırmaya çalışan diş çıkarma çağındaki çocuklarla aynı ortamda olmamalıdır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)