Philodendron erubescens (kızaran filadendron)

Philodendron erubescens türü Araceae familyasındandır. Ana vatanı olan Kolombiya – Kosta Rika arası yağmur ormanlarında ince ve esnek dallarıyla ağaçlara tırmanır. Tırmanmada her yaprak boğumuyla beraber çıkıp uzayan havai kökleri yardımcı olur. Yeni filizler ve yeni kökler güneşte kızarır.

Philodendron ağaç seven demek. Yani ağaçlara tırmanmayı seven anlamındadır. Erubescens ise kızaran demek. Güneşte çok tatlı kızıl renkte oluyor. Ama sadece yeni gelişmekte olan dalları, yaprak boğumlarındaki kökleri ve ve yaprak kılıfları. Daha sonra o tatlı renk kayboluyor. Yapraklar uzunca oval kalp şeklinde olup iriliği güçlü veya güçsüz gelişim özelliğine göre değişir. 4×8 ile 14x25cm boyutları arsında değişir.

Philodendron erubescens. Yeni filizleri kızarır hoş bir renk alır

Kış soğuklarına hiçbir dayanıklılığı yoktur. Sıfır ve -1C dereceye belki kısa süreliğine dayanabilse bile dikkatli olmalısınız. Her ihtimale karşı 5C dereceden daha fazla soğuk olabilen yerlerde bırakmayın.

Philodendron erubescens ‘Emerald red’

Bu sayfada resimlerini gördüğünüz kızaran filadendron Philodendron erubescens ‘Emerald red’ kültivarıdır. Bunun çiçekleri vişne renginde ve küçük bir bardak şeklinde olur. Çok güzeldir  fakat 24 sat içinde solup gider. Çiçek açması için güneş alması ve mevsim farklılıkları stresi yaşaması gerekiyor. Kasım sonundan itibaren biraz serinlik hissetmesi, daha fazla güneş almaya başlaması ve hafifçe su sıkıntısı çekmesi gerekir. Bu şartlarda kış aylarında bir veya iki defa tomurcuklanır.

Philodendron erubescens, çiçek açması

Philodendron erubescens evlerde az güneşli, güçlü ışıklı ve havadar pencere yakınlarında güzel gelişim gösterir. Susuzluğa, ihmallere oldukça iyi dayanıklıdır. Yaprakları en az iki yıl güzelliğini korur.

Toprak olarak özel süs bitkisi toprakları uygundur (hazır poşet topraklar). Saksısına değnek koyulması gerektiği için kökler sıkışmasın diye önceden 3 ölçü toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı yapıp saksıya doldurun ve kızaran filadendronunuzu dikin.

Yaz aylarında sık sık, bol bol sulayın. Kış boyunca sulamayı seyrek tutun. Bitki besini yeni toprağında ilk yıl vermeseniz de olur. İkinci yıl toprak değiştirmeyecekseniz yaprağı için yetiştirilen süs bitkilerine uygun besinden vermelisiniz. Ayda bir defa yeterlidir.

Kızaran filadendron

Yaprak parlatma spreyleri uygundur. Hiç zarar görmez. Yapraklar böylece çok daha güzel görünür. Ama her zaman yapmayın. Özel günlerde, bayramlarda filan yapın. Sürekli kullanılması zararlı olabiliyor.

Philodendron erubescens dallarını kırıp suda köklendirerek çoğaltabilirsiniz. Hiçbir sıkıntı olmaz. Tepe dalını alacaksanız iki gelişmiş yapraklı olmalıdır. Uzun bir dalı en az iki yaprak boğumlu parçalara bölün. Dörtten fazla olması gerekmez. Bu paraçaları önce suda köklendirin. Sonra saksılara ikişer-üçer dikin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | |


'Philodendron erubescens (kızaran filadendron)' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Filiz, Aydın dedi ki:

    Muhteşem bir çiçek. Paha biçilmez. Değerli paylaşımlarınız için çok çok teşekkürler.

  2. Elif D. -İstanbul dedi ki:

    Bugün çeliğimi aldım. Okulda kimse yüzüne bakmıyordu. Boyu çok uzun ama biraz biçimsiz büyümüş ve bakımsız kalmış. Yazıda hızlı köklenmesi için suda köklendirmeden bahsetmişsiniz. Ben aldığım çeliği hemen toprakla buluşturabilir miyim? Üzerinde çok sayıda uzantı var ama sanırım bunlar tutunması için. Sanki eksem de köklenecek gibi geldi. Yeni yaprak gelişimi de Pothos’takine benziyor.
    ***
    Toprağa direkt olarak dikince köklenmesinin en iyi şekli ve zamanı şu: (İstanbul iklimine göre) mayısın ilk yarısında köksüz dalları toprağa dikip açık havada güneşli bir yere koymak. Diğer zamanlarda ve şartlarda önce suda köklendirmek lazım. Yoksa zor köklenir ve gelişime başlaması da aylar sonrasına kalır. Şimdi üzerindeki köklere aldanmayın. Onların toprakta aktifleşebilmesi aynen köklendirme şartlarını gerektiriyor. Yani o kökleri ciddiye almayın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)