Pilea peperomioides, Çin parası çiçeği

Yapraklarının güzelliği için yetiştirilen, direkt güneş istemeyen, ilginç görünümlü ve çok dekoratif salon – ofis bitkilerindendir. Yetiştirilmesi de çoğaltılması da kolay ve basittir.

Urticaceae (ısırgangiller) familyasındandır. Anavatanı Çin’in güneyinde Yunnan civarlarıdır. Rakım 1500m – 3000m olan yüksek arazi ormanlarında, nemli kayalar arasında yaşarlar.

Pilea peperomioides veya Çin parası çiçeğinin gelişmiş hali genellikle enine boyuna 30cm (bazen 40-45cm) civarlarında olur. Çin parası çiçeğinin neredeyse yusyuvarlak ve biraz etlice olan yaprakları 10cm genişliğinde büyüyebilir. Yaprak sapları uzuncadır. Çiçekleri açık pembe-beyaz, küçük ve önemsizdir. Yaprak güzelliği için yetiştirilir. Çiçek açabilmesi kış boyunca biraz üşümesi sonucu mümkündür.

Pilea peperomioides

Kış soğuklarına dayanıklılığı hakkında net bilgi bulamadım. -34C derece don olaylarına dayanabilir olduğu sadece bir kaynakta belirtilmiş. İngiltere’de dışarıda bırakanlar donup öldüğünü söylüyor. Belki bahçede doğal toprakta yere dikili olarak yetişirse dayanabilir. Bunu denemek lazım. Aslında içmekanlara yakışan bir bitkidir. Dışarıda yetiştirilmesi gereken bitkilerden değil.

Yetiştirilmesi, bakımı

Direkt güneş almamasını sağlamalısınız (gerçi sabah güneşinin veya akşam güneşinin zararı olmaz). Böylece daha güzel gelişir. Yaprakları güçlü aydınlıkta açık yeşil veya normal yeşil, daha az şiddette ışık olan yerlerde koyu yeşil olur. Koyu gölge, loş ışık iyi değil. Çünkü yapraklar kenarlardan aşağı-içe kıvrık halde gelişebilir. Işığı güçlü olan pencere yakınlarında tutmalısınız. Işığa yönelik gelişirken gövdesi o yöne eğileceğinden dolayı haftada iki defa yönünü çevirmelisiniz.

Çin parası çiçeği – Pilea peperomioides’i sıcak aylarda toprak üst yüzeyi kurudukça, diğer aylarda toprak kupkuru olmaya yakın kurudukça sulayın.

Toprak olarak biraz succulent özellikli gibi düşünüp ona göre toprak hazırlayın. Toprağı hem suyu iyi süzdürür hem çabuk kuruyucu özellikte olmalı. Hazır poşet topraklardan veya doğal humuslu arazi toprağından olabilir. İri kum, perlit, ince taneli ponza gibi maddelerle karışım yapın. İlk diktiğiniz yıl bitki besini vermeyin. İkinci yıl ayda bir verin. Sonraki yıl ilkbaharda toprağını değiştirin.

Fazla dallandı, fazla çoğaldı diye budamaya ihtiyaç duyarsanız: Dalları az azaltacaksanız, amacınız estetik bir görünüm vermek ise bunu yılın her zamanında yapabilirsiniz. Eğer dalları fazlaca azaltacaksanız ilkbaharda budayın. Kestiğiniz dalları toprağa dikerseniz köklenirler.

Pilea peperomioides şu üç şekilde çoğaltılır

Çoğaltılması yılın her zamanında yapılabilir ama en iyi zaman nisan sonu – haziran başı arasıdır.

1- Yan dalları kesip direkt toprağa dikin. Köklenmesi ortalama bir ayda mümkündür. Önce suda köklendirmeyi tavsiye edenler var. Hiç gerekmiyor ama isterseniz önce suda köklendirin.

2- Dip sürgünlerinin 15cm kadar büyüyüp igüçlenmelerini bekleyin. Sonra dipten 2-3cm kazıp keserek alın. Daha derine inmek gerekmez. Fazla köklü ise köklerinin tümünü çıkarmanız gerekmez. Sonra hemen toprağa dikin. Dipten çıkan sürgünleri daha küçükken de alabilirsiniz ama gelişimleri çok yavaş olacaktır. Biraz bekleseniz çabucak büyürler (yani 15cm kadar boylandıktan sonra almak daha avantajlıdır).

3- Dip sürgünleriyle çoğalmasına, saksıyı doldurmasına izin verdiyseniz 2-3 yılda bir kökten ayırma ile çoğaltabilirsiniz.

Problemleri

Çin parası çiçeği, Pilea peperomioides en fazla yanlış toprak ve gereksiz sulamalar yüzünden bozulur. Bitlenme olmaz. Olsa da barınmaları zordur.  Bit gördüğünüzde birkaç gün ara ile ıslak bezle bitleri temizlerseniz tamamen yok olurlar. Nadiren yapraklarında külleme hastalığı görünür. Sebebi çok nemli ortamda çevresinin geceleri ıslak olması ya da toprağının besleyiciliğinin azalması, bitkinin topraktan yeterince potasyum alamamasıdır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)