Piliç çevirme lezzetinde tavuk pişirme

Bu usul en kolay tavuk pişirme yoludur ama lezzeti en yüksek olan pişirme yöntemidir aynı zamanda (ızgara piliç çevirme lezzetinde). Ben çocukken babam yapardı. Su yok, yağ yok. Tencere içinde. Nasıl yapıyordu, hiç dikkat etmemiştim. Dün Bim Market’te çok ucuza özel bir fiyattan tavuk satıldığını görünce küçük bir tane seçtim aldım. Sonra internetten tencerede susuz tavuk pişirme tarifi araştırdım. Birçok videolu anlatımlar var. İlk sıradakine baktım. Gayet makul buldum ve diğerlerine hiç bakmadan hemen işe koyuldum.

Piliç çevirme lezzetinde ama tencerede tavuk pişirme

Susuz- yağsız, tencerede pişmiş tavuk. Fotoğraf ve tarifi: Usta Ellerim

Nasıl pişirdim?

Tuz ile kekik karışımı yaptım. Köpeğim Defne’ye dokunduğu için pul biber, karabiber vesaire eklemedim. Sadece tuz ve kekik. Ve tarifteki gibi bununla tavuğun içini de dışını da ovdum. Tavuğu kuru tencereye koyup kapağı kapattım (cam kapaklı teflon tencere). Çok kısık ateşte 45 dakika pişmeye bıraktım. Bu süre sonunda tavuk yağını ve suyunu bırakacakmış. Ama bırakmamıştı. Sonra ters çevirin, bir 45 dakika yine kısık ateşte pişmeye devam edecek ve suyunu çekecek diyorlardı.

İkinci 45 dakika devresinde, ilk 15 dakika geçtikten sonra bol bol su bıraktı. Demek ki birinci 45 dakikada ocağı fazla kısık ayarlamışım da o sebeple ilk devrede su bırakmamış. Bu hata üzerine süreci biraz uzattım. Tavuğu iki üç defa ters çevirdim. Toplam 90 dakika olan pişirme süresi 120 dakikaya uzadı.

Sonuç

Belki işler tarifteki gibi gitmemiş oldu ama sonuçta lezzeti gerçekten muhteşemdi. Sanki usta bir aşçı elinden çıkmış, ızgara ateşinde pişmiş piliç çevirme lezzeti.. Aynen öyle idi. Defne ile yedik. Buraya kadar okuduysanız ve bu usulü hiç denemediyseniz mutlaka deneyin. Hem çok kolay hem üstün lezzete sahip oluyor. İnternetteki tariflere, videolu anlatımlara bakabilirsiniz.

Sulu pişirmeden farkı

Tavuk suda pişerken tüm yağı ve lezzeti suya geçiyor ve farklı bir şey oluyor. Eti lezzetsiz, saman gibi kalıyor. Ama yukarıda anlattığım usul, ayrıca piliç çevirme usulü ve bir de tenekede tavuk var ki bu usullerde tavuğun eti çok lezzetli olur. Fakat ızgara piliç çevirme zor iş. Saatlerce dönecek de dönecek.. Evlerde mümkün değil. Tenekede tavuk için ise dışarıda teneke kutu içinde, tavuk tenekeye değmeyecek şekilde bir sopaya geçirilip üstüne teneke kutu geçirilir ve kocaman bir ateş yakılır. Bu da çok zor bir iş. Ama aynı lezzet için çok kolay bir yol, tencerede susuz yağsız pişirme yoludur. Mutlaka deneyin. Lezzet muhteşem mükemmel.

Niçin et yemeliyiz?

İnsanların beslenmeleri ağırlıklı olarak sebzelere, meyvelere dayalı olmalıdır ama hayvani gıdalar da çok önemlidir. Mesela B12 vitaminini ancak etten, süt ürünlerinden ve yumurtadan alırız. Eğer bu vitaminden mahrum kalırsak çeşitli hastalıklara yakalanırız. Felçler, inmeler dahil.

Not

Tencerede yağsız-susuz pişirirken bence tavuğun içine küçük baş bir soğan ve iki-üç sivri biber konabilir diye düşünüyorum. Onlar da beraber pişer, aromaları tavuğun etine karışır ve hepsi birlikte daha lezzetli olur. Bu şekilde henüz denemedim.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:

'Piliç çevirme lezzetinde tavuk pişirme' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Seren, Ankara dedi ki:

    Bunu deneyeceğim. Ancak bir yerde market tavuğunda genellikle pişirilip bir süre bekledikten sonra ortaya çıkan nahoş kokuyu gidermek için önce çok kısaca suda pişirilip üzerindeki o kokuya neden olan partiküllerden arındırılabileceğini okumuştum. Denedim, başarılı da oldu. Sizin tarif de başarılı olmuş ama bekleyince o koku oluşur mu acaba diye düşündüm. Biz de iki kişiyiz ve bir öğünde bitmiyor bir tavuk…
    ***
    Bence suda pişirirken koku giderme amaçlı ön pişirme gerekmez. Onun yerine bütün bir baş soğan, bir diş sarımsak, az miktar acı biber, biraz kara biber ve bir küçük dal mercanköşk veya mini bir biberiye dalı suya atarsanız kötü koku olmuyor. Ben öyle yapıyorum. Özellikle bir gün beklettikten sonra yemeğin lezzeti yerine geliyor, kokusu bile lezzetli ve iştah açıcı oluyor. Buradaki tarifime gelince: sadece kekik ve tuz ile ovaladım. Susuz pişince ızgara gibi şahane lezzetli oldu. Dün yapmıştım. Bugüne artanı ısıttım yine köpekle beraber yedik. Hiçbir şekilde hoş olmayan koku hissetmedim. Belki kekik sayesindedir bilmiyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.