Plymouth Rock tavukları

Hem eti hem yumurtası için yetiştirilen, soğuk memleketlere uygun, aynı zamanda iyi bir evcil hayvan olarak yetiştirilebilek bir tavuk ırkı.

1920’lerde etlik tavuk endüstrisinde seri üretimlerde ilk ırk olduğu söyleniyor. İlkin hem eti hem yumurtası için çok fazla rağbet görmüş . İlk Plymouth Rock tavukları karyağdılı desenli tüylüymüş. 2. dünya savaşından sonra beyaz Plymouth Rock (dişileri) hibrit etlik tavuk üretilmesinde beyaz Cornish horozları ile melezleştirilerek kullanılır olmuş.

Başlıca özellikleri

Soğuğa dayanıklıdır. Et ve yumurta verimi yüksektir. (yılda 200 yumurta ve 3 – 4 kg ağır cüsse). İri yapılı, uzun ömürlü olurlar. Gerçek Plymouth Rock ırkında tüylerin rengi resimdeki gibi karyağdılı desenlidir. Başka renkleri dünyada nadir bulunuyor. En çok karyağdılı ve beyaz olanları dünyada yayılmıştır. Dişisi de erkeği de uysal, çevredeki canlılarla iyi geçimlidir. Tavuklar (eğer şartlar uygunsa) sık sık gurk olur ve civcivlere iyi annelik yapar. Ligorin ve Rhode island red gibi hareketlidirler. Açıkta serbest özgür yetiştirmeye uygundurlar. Civcivleri hızlı büyür. Piliç olduklarında iyice etlenmiş olurlar.

Plymouth Rock tavuk ve horoz

Plymouth Rock tavuk ve horoz

Plymouth Rock tavukları değer verilmesi gereken ırklardandır. ABD ve İngiltere’de sırf bu ırkın yetiştiriciliğini yapıp geçimini sağlayan insanlar var. Damızlık seçiminde çok dikkatli davranırsanız, tavuk sever çevrelerde bu özelliğinizle tanınırsanız müşteriler her yerden gelir sizi bulur.

Koşin ve Orpington gibi uysal, güvenli, zararsız, cana yakın, gerektiği gibi evcilleşebilen nadir ırklardandır. Çocuklu aileler için en iyi evcil hayvanlardan kabul edilir.

Irkın bozulmaması için damızlık seçimi önemli

Bu tavsiyeler beyazları için de geçerlidir. Derisi ve ayakları sarı olmalı. Kırmızı yüzlü, kulak lobları kırmızı, gaga genelde açık sarı. Gözler kızılımsı bal rengi. İbikler düz, orta büyüklükte (dişilerde oldukça kısa). Kuyruk horozda da tavukta da kısa olup dimdik değil, biraz eğiktir. Tavukların (yani dişilerinin) ayakları sarı, göğsü geniş olmalı – bu başlıca dikkat edilmesi gereken özelliklerdendir. Dar yapılı tipler ve sarı olmayan ayaklar gerçek ölçülerin dışındadır (muhtemelen başka ırklarla melezlenmiştir). Nesilden nesile damızlık seçimine dikkat edilmezse birçok temel özellikleri kaybolur. İnsan yapımı özel ırklarda damızlık seçiminde dikkatli davranmak çok büyük önem taşıyor.

Hibritlerde Plymouth Rock ırkının kullanılması

Klasik karyağdılı olanı hibrit yumurta tavukları için, beyaz olanı hibrit etlik tavuklar için kullanılır. Her zaman dediğim gibi herkes kendi özel hibritini oluşturabilir. Hibritlerin özelliklerinin kalıcı olmadığını, hibritleri ortaya çıkardığınız ana baba bireyler hangi ırktan iseler daima ayrı ayrı yetiştirip onların çiftleşmesinden tek nesil hibrit tavuklar elde edebileceğinizi unutmayın. Yani ortaya yüksek kaliteli bir hibrit çıkarmışsanız onun annesini babasını ayrı ayrı, ırk özellikleri hiç bozulmadan nesillerini devam ettirmek ve onların melez yavrularını tek nesil hibrit olarak bilmek zorundasınız.

Beyaz Plymouth Rock

Beyaz Plymouth Rock

Beyaz Plymouth Rock tavuk ve horoz

Yumurta veriminde diğeriyle aynı olsa da et veriminde ve civcivlerin çabuk büyümesinde daha elverişlidir. Dişileri çeşitli etlik hibritlerin oluşturulmasında damızlık olarak kullanılır. Günümüz tavuk endüstrisinde bütün dünyada en çok beyaz Plymouth Rock horozları ile beyaz Cornish tavuklarından oluşturulan hibritler kullanılıyor. Bu hibritlere Cornish Rock denir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)