Plymouth Rock tavukları

Irk ilk ortaya çıktığında hem eti hem yumurtası için çok fazla rağbet görmüş (ırkın resmen kabul ve tescil tarihi 1874, w). Sonra 1920’lerde etlik tavuk endüstrisinde seri üretimlerin ilk tavuk ırkı olmuş. İlk Plymouth Rock tavukları sadece karyağdılı desenli tüylüymüş. Fakat 2. Dünya Savaşı’ndan sonra beyaz Plymouth Rock çeşidini türetmişler. Ve bunların dişilerini beyaz Cornish horozları ile melezleştirerek et verimi yüksek olan hibrit etlik tavuk hibritlerini üretmeye başlamışlar. Bu tek nesillik hibritlerin adı Cornish Rock‘tur ve et veriminde rakipsizdir. Nitekim üretimleri günümüzde halen aynı şekilde devam ediyor ve halen etlik tavuk sektöründe rakipsizdir.

Plymouth Rock tavuk ve horoz

Plymouth Rock tavuk ve horoz

Plymouth Rock ırkı başlıca özellikleri

Soğuğa dayanıklıdır. Et ve yumurta verimi yüksektir (yılda 200 yumurta ve 3 – 4 kg ağır cüsse). İri yapılı, uzun ömürlü olurlar. Gerçek Plymouth Rock ırkında tüylerin rengi resimdeki gibi karyağdılı desenlidir. Başka renkleri dünyada nadirdir. En çok karyağdılı ve beyaz olanları dünyada yayılmıştır. Dişisi de erkeği de uysal, çevredeki canlılarla iyi geçimlidir. Tavuklar (eğer şartlar uygunsa) sık sık gurk olur ve civcivlere iyi annelik yapar. Ligorin ve Rhode island red gibi hareketlidirler. Açıkta serbest özgür yetişmeye uygundurlar. Civcivleri hızlı büyür. Piliç olduklarında iyice etlenmiş olurlar.

Plymouth Rock tavukları önemli ırklardandır. ABD ve İngiltere’de sırf bu ırkın yetiştiriciliğini yapıp geçimini sağlayan insanlar var. Damızlık seçiminde çok dikkatli davranırsanız, tavuk sever çevrelere kendinizi bu özelliğinizle tanıtırsanız müşteriler her yerden gelir sizi bulur.

Koşin ve Orpington gibi uysal, güvenli, zararsız, cana yakın, gerektiği gibi evcilleşen nadir ırklardandır. Çocuklu aileler için en iyi evcil hayvanlardandır.

Irkı korumak için için damızlık seçimi önemli

Bu tavsiyeler beyazları için de geçerlidir. Derisi ve ayakları sarı olmalı. Kırmızı yüzlü, kulak lobları kırmızı, gaga genelde açık sarı. Gözler kızılımsı bal rengi. İbikler düz, orta büyüklükte (dişilerde oldukça kısa). Kuyruk horozda da tavukta da kısa olup dimdik değil, biraz eğiktir. Tavukların (yani dişilerinin) ayakları sarı, göğsü geniş olmalı –ki bu başlıca dikkat gereken özelliklerdendir. Dar yapılı tipler ve sarı olmayan ayaklar gerçek ölçülerin dışındadır. Çünkü muhtemelen başka ırklarla karışmışlardır. Nesilden nesile damızlık seçimine dikkat etmezseniz tavuklarınızın birçok temel özelliklerini yitirirsiniz. İnsan yapımı özel ırklarda damızlık seçiminde dikkatli davranmak çok büyük önem taşıyor.

Hibritlerde Plymouth Rock ırkının önemi

Hibrit yumurta tavukları elde etmede ırkın klasik karyağdılı olanı, hibrit etlik tavuklar elde etmede ise beyaz renkli olanı etkilidir.

Her zaman dediğim gibi herkesin kendi özel hibritini oluşturması mümkündür. Hibritlerin özelliklerinin kalıcı olmadığını, üstün kalite özelliklerin sadece tek nesilde var olduğunu bilmeniz lazım. Yani hangi farklı ırklardan elde ettiğiniz yeni nesil bireyler üstün vasıflar taşıyorsa bu bireyler kendi üstün vasıflarını yavrularına aktaramaz. Dolayısıyla onları elde ettiğiniz ana ve baba ırkları ayrı ayrı sürekli el altında tutmanız lazım. Bu iki farklı ırkın çiftleşmesinden doğan yavruları üstün kaliteli olur. Dolayısıyla o iki farklı ırk ana baba hangi ırklarda iseler, işte o iki ırkı sürekli ayrıca nesilden nesile ayrı yerlerde devam ettirmeniz şart. Ki onların melezi üstün kaliteli tek nesillik hibritleri sürekli üretesiniz.

Beyaz Plymouth Rock

Beyaz Plymouth Rock

Beyaz Plymouth Rock tavuk ve horoz

Yumurta veriminde klasik tip ile aynı olsa da et veriminde ve civcivlerin çabuk büyümesinde daha elverişlidir. Dişileri çeşitli etlik hibritlerin oluşturulmasında ana olarak kullanılır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.