Rhode Island Red (rir)

Rhode Island Red bütün dünyaya en fazla yayılan tavuk ırkıdır. Günümüzde sadece yumurta tavuğu olarak yetiştirilir. Ayrıca yumurta hibritleri için en elverişli ırklardan biridir.

Hibrit yumurta tavuğu oluşturmada Rhode Island Red horozları kullanılır. Hibritlerde yüksek yumurta verimi özelliği genellikle babadan gelir.

RIR tavuğu ve horozu

Rhode Island Red tavuğu ve horozu

Rhode Island Red tavuklarının fiziksel özellikleri
19. yy sonunda ABD’de kızıl Malay, Cochin ve kahverengi Ligorinlerden türetilmiştir. İlkin hem eti hem yumurtası için (çift amaçlı yetiştirilen) makbul tavuklardan idi. Günümüzdeki nesil hatları artık etlik olmaya pek elverişli değildir. Şimdi yumurtlamada iyi olduğu için yetiştiriliyor. Gerçi eski tip daha doğrusu orijinal Rhode Island Red tavuklarını hala ellerinde bulundurup nesillerini devam ettirenler var. Yumurtlama verimleri hemen hemen Ligorinlerden farksızdır.

Renkleri kızılımsı koyu kestane rengi olur. Tüyler sert, vücuda yapışık gibidir. Tavuklarının da tüyleri parlak olur. İbik düz ibiktir. Soğuk havaya dayanıklılıkta çok iyidirler. Her türlü arazi şartlarına mükemmel uyumlulukları vardır. Açıkta kalsalar aç kalmazlar. Hastalıklara dirençleri yüksektir.

Davranış özellikler hakkındaki bilgiler çelişkili
Horozlarının uysallığı / veya tam tersi saldırganlığı ve tavuklarının gurk olma, kuluçkaya yatma özellikleri hakkında her kaynaktan farklı farklı bilgiler bulabilirsiniz. Aslında uysallığından ve kuluçka kabiliyetinden bahsedenler orijinal ırk (eski tip Rhode Island Red) sahipleridir. Maalesef orijinallerini bulmak zor. Her yerde kolayca bulunanlar modern nesil hatlarıdır ve bunlar pek etlenmemesiyle ve horozlarının saldırgan olmasıyla biliniyor. Orijinal Rhode Island Red gayet uysal ve sahiplerine sevgiyle bağlı olurlar. İyi etlenirler. Eti lezzetlidir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)