Rhode Island Red

Rhode Island Red bütün dünyaya en fazla yayılan tavuk ırkıdır. Günümüzde sadece yumurta tavuğu olarak değer görür. Ayrıca yumurta hibritleri için en elverişli ırklardan biridir. Hibritlerde yüksek yumurta verimi özelliği genellikle babadan gelir. Dolayısıyla hibrit yumurta tavukları oluşturmada ana değil baba yani horoz RIR olmalıdır.

Rhode Island Red tavuğu ve horozu

RIR tavuğu ve horozu

Rhode Island Red fiziksel özellikleri

19. yy sonunda ABD’de kızıl Malay, Cochin ve kahverengi Ligorinlerden türetilmiştir. İlkin hem eti hem yumurtası için (çift amaçlı yetiştirilen) makbul tavuklardan idi. Günümüzdeki nesil hatları artık etlik olmaya pek elverişli değildir. Şimdi yumurtlamada iyi olduğu için yetiştiriliyor. Gerçi eski tip daha doğrusu orijinal RIR tavuklarını hala ellerinde bulundurup nesillerini devam ettirenler var. Yumurtlama verimleri hemen hemen Ligorinlerden farksızdır.

Renkleri kızılımsı koyu kestane rengi olur. Tüyler sert, vücuda yapışık gibidir. Sadece horozların değil tavuklarının da tüyleri parlak olur. İbik düz ibiktir. Soğuk havaya dayanıklılıkta çok iyidirler. Her türlü arazi şartlarına mükemmel uyumlulukları vardır. Açıkta kalsalar aç kalmazlar. Hastalıklara dirençleri yüksektir.

Davranış özellikler hakkındaki bilgiler çelişkili

Horozlarının uysallığı / veya tam tersi saldırganlığı ve tavuklarının gurk olma, kuluçkaya yatma özellikleri hakkında her kaynaktan farklı farklı bilgiler bulabilirsiniz. Aslında uysallığından ve kuluçka kabiliyetinden bahsedenler orijinal ırk (eski tip Rhode Island Red) sahipleridir. Maalesef orijinallerini bulmak zor. Her yerde kolayca bulunanlar modern nesil hatlarıdır ve bunlar pek etlenmemesiyle ve horozlarının saldırgan olmasıyla biliniyor. Orijinal Rhode Island Red gayet uysal ve sahiplerine sevgiyle bağlı olurlar. İyi etlenirler. Eti lezzetlidir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:

'Rhode Island Red' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Hobi dedi ki:

    Çok güzel bir tavuk türü ve ben de bir takım rır bakıyorum. Yumurta verimleri de yüksek.

  2. Hasan D. -Gölcük dedi ki:

    İki adet rir horozu lazım. Nerede bulabilirim?
    ***
    Bilmiyorum. Siz en iyisi internette tavuklarla ilgili bir forum sitesine üye olun. Her konuda çok fayda sağlarsınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.