Rotheca myricoides, mavi kelebek çalısı

Lamiaceae (Ballıbabagiller) famiyasından Rotheca myricoides türünün en çok ‘Ugandense’ kültivarı mavi kelebek çalısı ismiyle süs bitkisi olarak yetiştirilir. Önceleri sadece bahçeler için kullanılırken son yıllarda saksılarda da yetiştirilir oldu.

Bilimsel isim olarak Rotheca myricoides daha çok Clerodendrum myricoides diye bilinir. Çünkü mavi kelebek çalısı eskiden Clerodendrum cinsinden kabul ediliyordu. Fakat bazı DNA farklılıkları tespit edilmiş ve Clerodendrum cinsinin 30’dan fazla türü Rotheca cinsi olarak sınıflandırılmış. Rotheca adı altında toplanmış türlerde genelde hepsinin çiçekleri kelebek benzeri olup renkleri de mavi ve morumsu mavi renk tonlarıyla birbirlerine yakındır.

mavi kelebek çalısı

Rotheca myricoides türünün ana vatanı Afrika’nın doğusunda Kenya ve civarındaki ülkelerdir. Tropikal ormanların sulak yerlerinde, akarsu kenarlarında ve sazlıklar arasında bulunurlar.

Mavi kelebek çalısı (Rotheca myricoides) bahçelerde 2m ile 3m boyda, çalı formunda yetişir. Uzun boylu olmasına izin vermek zorunda değilsiniz. Dallarını kesip kısaltırsanız alt kısımlardan yan dallar çıkarıp küçük çalı formu halini alır. Saksılarda zaten daha küçük kalır. Yaz boyunca güçlü uzayan dallarını kısaltmanız, eski ve kötüleşmiş dalları dipten kesmeniz gerekir. Hızlı gelişen bir bitkidir. Dallarının karman çorman, eğri büğrü olması durumunda kış sonunda hepsini dipten keserek budarsanız ilkbaharda dipten hızlıca yükselen yeni filizleri istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz.

-4C derece hafif don olaylarında dalları tamamıyla donar ve kurur. Kökleri ise -7C dereceye kadar soğuğa dayanır. Bahçeye dikili yetiştirilen mavi kelebek çalılarının kökleri fazlaca güçlü gelişir ve kışın toprak üstü her şeyi donup yok olsa bile ilkbaharda toprak altından güçlü filizler vererek çok kısa sürede 1m’yi geçer.

Çiçek açması neredeyse her zaman süreklidir. Fakat kışın soğuktan zarar görürse çiçek açacak kadar dallarını geliştirmesi iki üç ayı bulabilir. Kelebek benzeri çiçekleri gök mavisinin hafif mora çalar gibi tonunda olup renk toprak özelliğine ve mevsimlere göre az çok farklılaşmalar gösterebilir. Ayrıca çiçekler iki renklidir. Çoğu parçalar açık renk, bir parça biraz koyu renk.

Işık isteği: Tam gün güneşe alışabilir ama en iyi gelişim yarı gölgeli yerlerde mümkündür.

Toprak ve sulama: Mavi kelebek çalısı humuslu ve organik besleyiciliği bitkisel çürüntülerce zengin olan toprağı sever. En iyisi doğal humuslu arazi topraklarıdır. İlkbahardan sonbahara kadar sık sık ve bol bol sulayın. Kışın sulamaları seyrek tutun.

Çoğaltılması: Kökten öbekler halinde ayırmayla, dip sürgünlerinin ayrılmasıyla, ilkbahar ve yaz aylarında çelikle ve kök çeliğiyle çoğaltılabilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Rotheca myricoides, mavi kelebek çalısı' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Figen, Aydın dedi ki:

    Merhaba, yaklaşık 1,5 ay önce edindiğim bir mavi kelebek çalım var. Minik bir çelikti geldiğinde. Üç yeni dal çıkardı ve yaprakları da koyu renkliydi. Son günlerde bu yeni filizlerdeki yapraklar sararmaya başladı. İç mekanda, pencere önünde, akşamüstü 2 saat kadar güneş alan bir yerde duruyor. Nerede hata yapıyorum acaba? Sulama sıklığı nasıl olmalı bu aylarda?
    ***
    Benim bildiğim kadarıyla evde yetiştirilen bitkilerden değil. Dışarıda tutmalı ve ilkbahara kadar toprak iyice kurudukça sulamalısınız. İlkbaharda yeniden canlanır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)