Saksıda çiçek satın alırken nelere dikkat etmeli?

Beğendiğiniz bitkileri yetiştirmek için satın aldıktan sonra işler yolunda gitmeyince araştırıyorsunuz. Halbuki hiç almadan önce araştırma yapmalısınız. Aşağıda nelere dikkat edeceğinize dair birkaç püf noktası açıklanmıştır.

Almadan önce o bitki evinizin, balkonunuzun ortamına / bahçenizin toprak ve güneş şartlarına ve ikliminize uygun mu değil mi bunu iyi bilmelisiniz. Önceden çok iyi bir araştırma yapın ama çiçek satıcılarına sormayın. Daima yanlış ve zararlı bilgi verirler. Onlar sadece satıcıdır. Satıcılar müşterilere mal satmak için ikna edici olmak zorundadır ve siz ise kaçırılmaması gereken bir müşterisinizdir sadece.

İç mekan süs bitkileri

Her iç mekan süs bitkisi her ortama uymaz. Önce ortamınızın şartlarını iyi bilmeli ve sonra da beğendiğiniz bitkilerin o şartlara uyup uymayacağını araştırmalısınız.

Neyi nasıl araştırmalısınız birkaç ipucu:

İç mekan süs bitkisi olarak kullanacaksanız o bitki ev ortamlarına uygun mu? Uygun ise havadarlık, güneş vb ne gibi şartları istiyor? Evinizin şartları o tür için uygun mu? En başta buna dikkat edin. Balkon için alacaksanız o bitkinin istediği iklim şartlarını, ne derece güneş istediğini ve kış soğuklarına ne kadar dayanıklı olduğunu mutlaka önceden araştırıp öğrenin.

Satın alırken:

Sonbahar ikinci yarısında, kış boyunca ve ilkbahar ilk yarısında iç mekanlara yeni bitki almak risklidir. Klima ile sürekli ısıtılan mekanlarda sorun olmaz. Klima yoksa ama sürekli ısıtılıyorsa ve pencereler sık sık açılıp havalandırma yapılıyorsa yine sorun olmaz. Diğer durumlarda ölümcül sorunlar kaçınılmazdır. En iyisi ısıtıcıların hiç kullanılmaya gerek olmadığı mayıs sonu – eylül sonu arasında almaktır.

Yapraklar canlı ve temiz, dallar tertemiz olmalı. Yeni filizler varsa bunlar en bilgisiz kişiler tarafından bile capcanlı, hayat dolu oldukları anlaşılacak kadar sağlıklı görünüyor olmalı. Bütün bitkiyi iyice inceleyin. Yapraklarda ve yeşil dallarda bitkinin esas görünümüne aykırı olan herhangi bir pas benzeri leke, küf gibi oluşumlar ya da küçük noktalar halinde çürümeler vesaire olmamalı. Yapraklarda kahverengi noktalar halkalar vesaire olmamalı.

Bitkinin çok sağlıklı durumda olmasının başka bir alameti, toprağı biraz kuru olduğu halde yaprakların ve nazik genç dalların dipdiri, capcanlı görünmesidir. Çiçekçilerde süs bitkilerinin topraklarını daima “sıksanız şarıl şarıl su akıtacak derecede” ıslak görüyorum. Sakıncalı bir durum. İşi bilmeyen satıcılar bitkileri her gün suluyor. Sanki kiloyla odun satıyorlar da ağır olsun diye yapıyorlar gibi.. Hem mantıksız hem çok zararlı.

Serin-soğuk aylarda:

Eviniz – ofisiniz sürekli sıcak olmuyorsa ve havadarlık iyi değilse bitkilerde birkaç gün içinde yapraklarda makasla kesilmiş gibi yırtılmalar ve kararmalar oluşur. Bunun sebebi köklerin aniden soğuk şoku yaşamalarıdır. Özellikle de toprağı ıslak iken alıp getirirseniz bu sonuç kaçınılmazdır. Hiç olmazsa toprağı kuru olanları seçin ve evinizde ilk on gün içinde kesinlikle sulamayın.

Çiçekli olduğu için almak istediğiniz bitkiler:

Solmuş çiçekleri değil, taze çiçekleri ve henüz açmamış tomurcukları dikkatle incelemelisiniz. Yeterli büyüklüğe gelmeden açmış tomurcuklar bir şeylerin ters gittiğinin habercisidir. Yeni yaprak filizleri yoksa veya bunlar da sağlıksız görünüyorsa ve bitkilerden iyi anlamıyorsanız bu bitkileri hiç almayın daha iyi. Açmadan kurumaya başlayan tomurcuklar varsa, ama yeni yaprak filizlerinde hiçbir sorun yoksa bunları alabilirsiniz. Çünkü bazı bitkilerin yer değişiminde çiçek tomurcukları kuruyabilir / dökülebilir normaldir.

Ucuza mal etmek için kötülemiş bitkilerden alacaksanız:

Bu konuda bitkileri tanıyan tecrübeli kişilerin kendi ölçüleri vardır. Pek bilgisi olmayanlar ise bitkinin başına gelen zarar şu şekillerde ise alabilirler: Yaprakların kazayla yırtılması veya kırılması, yan dalların kırılması, çiçeklenme döneminin sona ermiş olması, yapraklarında tam değil “kısmi” güneş ya da soğuk yanıklarının olması.. Fakat bit mantar virüs vb. hastalıklar, çürümeler, pörsümeler varsa bedava bile verseler almayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)