Şans Bambusu (Dracaena sanderiana)

Şans bambusunun gerçek bambu ile bir ilgisi yoktur. Esasen Dracaena bitkisinin türlerindendir. Bilimsel adı: Dracaena sanderiana (diğer adı Dracaena braunii). Bu yazıda bakımı ve yetiştirilmesi ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Bütün dünyada bir hayli popüler olan şans bambusu bir süs bitkisi olmaktan daha çok Feng Shui aksesuarlarından biri olarak aranan bir bitkidir. İnanca göre bu bitkinin size şans veya uğur getirmesi satın almakla değil esas hediye gelmesi ile daha etkilidir.

Dracaena sanderiana - Şans bambusu

Dracaena sanderiana

Şans Bambusu Feng Shui felsefesinde niçin önemli tutuluyor niçin şans getireceğine inanılıyor?
Bütün mesele, bu bitkinin hızlı büyümesi, dayanıklı olması ve her türlü olumsuz şartlara dayanıklılığının birçok bitki türüne göre çok daha fazla olmasıdır (deniyor). Uzakdoğu’da Feng Şui felsefesinin hüküm sürdüğü yerde Dracaena Sanderiana dayanıklılığı ile dikkat çekmiş bu yüzden onu şans getirici bitki ilan etmişler bütün mesele budur diye düşünüyorum.

Dracaena Sanderiana (Şans Bambusu) yetiştirilmesi ve bakımı

İster şans için alın ister süs için, şans bambusu alırken şunlara dikkat edeceksiniz:
Parlak yeşil renkte olmalı. Yaprakları gayet canlı olmalı. Su içinde olan kısmında az da olsa sağlıklı kökleri olmalı.
Şans bambuları genellikle toprakta değil su içinde satılır. Birkaç sap bir arada (demet yapılmış) birbirlerine bağlanmış ya da örglü edilmiş halde de satılır. Güya böylesi daha fazla şans getirirmiş. Oysa fazla sıkıca bağlanmış saplar zamanla sağlıklarını yitirecektir.

Toprakta yetiştirmek: En iyisi toprakta yetiştirmektir. Suyu çok iyi süzdüren toprak gerekiyor. Toprağa perlit katılmamalı çünkü perlitin fazlası Dracaena türü bitkilere zaralıdır – hiç kullanmamak daha iyi. Onun yerine ponza taşı kullanabilirsiniz.
Saksı daima köklerinin zor sığacağı kadar olmalıdır. Bitki büyüdükçe saksısı da elbette büyütülür ama çok az farkla büyük saksılara aktarmalısınız.

Suda yaşamaya alışmışsa, toprağa aktarırsanız köklerin toprağa adapte olması zaman ister. Bu süreçte toprağın daha fazla nemli olması gerekiyor. Dört hafta sonra yavaş yavaş sulamayı azaltın. (Eğer köksüz dal dikmişseniz tam tersi toprak bir hayli nem kaybetmedikçe sulamayın. Yeri de sıcaksa daya çabuk köklenir. İki üç ayda kökler iyice toprağa tutunmuş olur o zaman aşağıdaki gibi normal sulamasına geçin.)

Sulama sıklığı: Klor Dracaena türünden bitkilere zarar verir. Musluk suyu en az 24 saat açıkta bekletilmeli ve kloru uçurulmalıdır. Toprağın ıslaklığı gidince sulamalısınız. Toprak her zaman yeterince nemli kalmalıdır. Buna göre, sadece suladıktan sonra ıslaklığının gitmesini bekleyeceksiniz, toprağın kurumasını değil.

Işık: Her ne kadar ışıktan yoksun loş köşelerde yaşayabilse bile yeni yapraklar açmaz. Onun için karanlık ve kuytu yerlerde değil daha aydınlık yerlerde yetiştirmeye çalışın. En azından yılın çoğu zamanında.

Su içinde yetiştirmek: Su içinde yetiştirecekseniz, suyun kesinlikle klor ve flor içermemesi gerekiyor; ayrıca suyu haftada en az haftada bir değiştirmek zorundasınız.. Musluk suyu kullanıyorsanız (çok daha iyidir) ağzı açık kapta en az 24 saat dinlendirilmiş, kloru gitmiş olmalı.

Besin vermek:
a) Toprakta yetiştirdiğiniz şans bambularınıza ayda bir defa suya karıştırılan genel amaçlı bitki besininden verin.
b) Suda yetiştiriyorsanız son derece seyreltilmiş olarak sıvı bitki besini verin. Mesele bir litreye bir kapak dolusu denmişse, siz bir litreye bir iki damla hesap edin. Bu kadarı yeter. Suyu sık sık değiştirmeniz gerektiği için, birinde besin katın dördünde katmayın böyle devam edin. Ayrıca (eğer suyunuz tam kireçsiz ise) ayda bir defa suyuna biraz tebeşir tozu katın. O suda iki gün kalması yeterli. Böylece bitkide kalsiyum eksikliği söz konusu olmaz.

Yaprak / dal uçlarının bozulması sorunu: Bunun sebebi ya musluk suyundaki klordandır ya da ortam havasının kuruluğundandır. Bu bitki tropikal yağmur ormanlarının kuytu gölgeli yerlerinin bitkisidir; nemli hava ister. Fazla sıklıkla besin vermek de bozulmalara sebep olabilir. Kuvvetli / yakıcı güneşin de büyük zararı olur. Eğer hiç besin vermiyorsanız esas sebep besinsiz kalmak olabilir. Yukarda anlattığım gibi besin vermelisiniz.

Çoğaltma ve Budama: Suda yetiştirilenlerin bünyeleri fazlaca güçsüzdür. Toprağa alıştırmak lazım. Toprakta kökler iyice yerleştikten birkaç ay sonra ikiye üçe  dörde bölebilirsiniz. Önce iki üç gün açıkta bekleteceksiniz ki kesik yerler kurusun kabuk bağlasın. Sonra fazlaca gevşek bir toprağa dikeceksiniz. Zamanı da önemli. Mesela istanbul iklimine göre nisan sonu / mayıs başı en iyi zamandır. Önce orta nemlilikteki toprağa dikip hiç sulamayın, naylonla sıkı sıkı kapatın. iki üç günde bir açıp yarım saat havalandırın. 4 hafta bitince naylonla kapatmak artık gerekmez. Normal sulamaya devam edin.

Şans bambusu dili!
Şans bambularının birkaçının bir arada bulundurulmasının anlamları varmış. Yani ne konuda şans getirecek…
2 sap: Aşk
3 veya 6 tane sap: Mutluluk
5 veya 7: Sağlık
8 sap: Servet
9 sap: İyi bir gelecek
21 sap: Yüksek maneviyat

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | | |


'Şans Bambusu (Dracaena sanderiana)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Kazım, İstanbul dedi ki:

  Bambu çiçeğine bayılıyorum. Arkadaşlarım 4 tane sap halinde bana hediye almışlar. Bambu 30-35cm vazo düşünürsek buna ne kadar su koymalıyız? Bir de bambularımın boyu 60-70cm sanırım. Bunları ortadan kessem büyür mü yoksa tamamen kaybeder miyim bambumu?
  ***
  Suyun miktarından ziyade sık değiştirmek önemli. kökler oksijeni bitmiş suda beklememeli. Her birini hemen kesmeyin. Birer birer deneyin. Oluyorsa zamanla sayıyı iki katına çıkarmış olursunuz. Aslında oluyor da böyle tavsiyede bulunmamın sebebi her ortamda (yani her evin şartlarında) mümkün olamıyor o yüzden.

 2. Serkan B. -Adana dedi ki:

  Şans bambusunu akvaryum içerisinde bakmakla ilgili bir tavsiye almıştım. acaba suyun değerlerini bozar mı, balıklarımıza zarar verir mi?
  ***
  Elbette yapraklı kısım dışarda olacak şekilde, şans bambusu için balık beslenen akvaryumlar çok daha iyi olur. Hem kökler oksijeni hiç tükenmeyen ve uygun sıcaklıkta suda kalır hem de balıkların dışkılarından ve yemlerden suya karışan maddelerden işine yarayanları alabilir daha iyi gelişir. Balıklara hiçbir şekilde zararı olmaz suyun değerlerine herhangi bir etkisi olmaz.

 3. Tuğçe dedi ki:

  Şans bambumun yaprakları ve üst kıvrımlarından uzayan dalları kurudu ve sarardılar.. sanki sararma gövdeye doğru iniyor. Bunun nedeni ne olabilir acaba? bol ışık görüyor salonum hafta sonları havalandırıyorum. kökleri canlı ve su azaldıkça üzerine su ekliyorum. yeşil kalan yerinden kessem olur mu? yeniden filiz verebilir mi?
  ***
  Sorularınızın cevapları yazımın içinde mevcut. Mesela suyun sık sık değiştirilmesi gerektiğini yazmışım. Ama siz suyu hiç değiştirmemişsiniz anlaşılan besin de vermediniz bu yüzden bozuluyor. Lütfen okuyun sonra soracağınız soru varsa sormanızı beklerim.

 4. Vvivident, Ankara dedi ki:

  Şans bambusunu şu rengarenk suya koyunca şişen nano jel toprağa diksem olur mu?
  ***
  Bilmiyorum. Eğer denerseniz sonucu yazmayı unutmayın. Yazımın içinde belirttiğim gibi şans bambusu toprağa alıştırılsa daha sağlıklı büyür. Bahsettiğiniz şey eğer yanlış hatırlamıyorsam bitkilere gerekli elementlerden içeriyor. Eğer öyleyse sudan daha iyidir. Aslında bunu toprak gibi düşünerek dibi delikli bir kapta içine çiçek dikmelisiniz. Suladıkça süzülüp giden su köklere oksijen sağlar bu da hayati önem taşıyan bir faktördür.

 5. Vvivident, Ankara dedi ki:

  Bıkmadan usanmadan verdiğiniz cevaplar için sonsuz teşekkürler. En kısa zamanda jel toprağıma bambu dikmek istiyorum. Görsel olarak da çok güzel olacağını düşünüyorum. Deneyimlerimi de burada paylaşıcam.

 6. Tuncay, Bursa dedi ki:

  Bir metreye yakın dört gündür suda bekletiyorum. Kökü çıkmaya başlamış. Suda kalan kesilen kısmı kararmaya başlamış. Bu da çürümeye başlamış yada başlayacak olacağını gösteriyor. Bunu nasıl halletmeliyim? Akvaryumda bakılacağından büyük bir kısmı suda kalacağından zarar görmezmi? Bambu’mu çoğaltmak amacıyla ikiye kesicem filiz olmayan kısmından çoğalmaya devam eder mi? Ayrıca kesilen suda kalacak kısmına su ile teması kesmek için mum benzeri şey damlatsak doğru olurmu çürüme önlenmesi amacıyla? Şimdiden teşekkür ediyorum cevaplar için.
  ***
  Akvaryumda daha sağlıklı olur çünkü akvaryumlarda hava motoru olduğu için su hiç oksijensiz kalmaz böylece kökler oksijensiz kalmaz çürümez. Yemlerden ve balıkların dışkılarından suya karışan maddelerden gıdasını alabilir. Kestiğiniz parçayı bir iki gün açıkta bekletin kesik yer kendiliğinden kurusun sonra suya koyun. Mum macun filan gerekmez.

 7. Tuncay, Bursa dedi ki:

  Filiz olmayan kısmında yeniden çıkabilir mi?
  ***
  Elbette çıkar. Bu esasen bir dracaena türü. Aynen onları gibidir. İsterseniz toprağa dikin güneş alan bir yerde tutun toprak nemini kaybetmeye başlamadıkça sulamayın. Suda olduğundan daha iyi gelişir. Bu türü suda yetiştirmek adet olmuş yani sanmayın ki sadece su bitkisidir. Pekçok tür suda yetiştirilebilir. Yeter ki su oksijensiz kalmasın. İnsanlar bir şeyi adet ediyor o adet yanlış da olsa devam ediyor.

 8. Ceylan, İstanbul dedi ki:

  Şans bambusunun el altında bambuların etrafını saran süngerin faydası var mıdır? Yoksa su emdiği için zararlı mıdır, süngersiz de olur mu?
  ***
  Süngerli de olur süngersiz de olur. Bu sayfadaki bakım bilgilerini okumalısınız.

 9. Mediha, İstanbul dedi ki:

  Arkadaşım bana 10 daldan oluşan boyu 70cm olan ve beyaz şebboylarla buket yapılmış, büyük bir vazoda bambu hediye etti. Şimdi ben bu bambuları nasıl vazoya koymalıyım ve suyunun içine taş koymalımıyım bilgilerinizi bekliyorum.
  ***
  Şans bambusu çiçek aranjmanlrında kullanılıyor. Su içinde yaşatmak yetiştirmek istiyorsanız bu sayfada yazımın içinde gerekli bilgiler var. O bilgilere göre istediğiniz gibi yetiştirebilirsiniz. evde pencereye yakın esintili bir yerde tutarsanız daha hızlı yapraklanır. İstanbulun hava nemliliği yeterlidir bozulma olmaz. Olursa su yüzünden olur. Musluk suyunu iki gün açıkta dinlendirin kloru floru yok olur sonra kullanın.

 10. Elmas Yılmaz, Istanbul dedi ki:

  Ofisime binbir hevesle aldıgım 3 adet sans bambumdan 1 tanesini kaybetmis bulunuyorum. Kaybettigim (kokunden itibaren kurudu) dalın en ucundaki yesil yapraklarını baska bir cay bardagına koklenmesi ıcın koydum ama gorecegiz bakalım ne olacak. Geriye kalan 2 adet sans bambum icin yukarıda yazdıklarınıza dikkat ederek bakım yapmaya yeni baslayacagım. Su andaki sorunum ise su. Elimde kalan yani yasatmaya calıstıgım bambularımın govdeleri hic uzamıyor ama uclarından bir suru yaprak vermis durumdalar. Ve bu yapraklar da yukarıya dogru degıl vazonun yanlarına dogru abuk bir sekilde uzamis vaziyette. Bu arada bambularım koyu sarı renkli camdan bir vazoda suda yasıyorlar. Ozellikle bu sekilsiz yapraklanmasını onlemek icin ne yapmalıyım? Govde boyunun uzamaması normal mi? Govde boyunun da uzaması icin ne yapmalıyım?
  ***
  En sağlıklısı toprakta yetiştirmek. Suda yetiştirmek özel bir dekorasyon hevesidir. Olmaz değil ama yazı içinde anlattığım gibi en az haftada iki defa suyu değiştirmek, gerekenleri yapmak lazım. Gövde uzaması uygun toprakta ve biraz güneş alabilmesiyle sağlıklı bir şekilde devam edebilir. Uzama yeni yaprak açan gövdede veya dallarda olur. Ucu kesik gövde uzamaz.

 11. Kardelen, İstanbul dedi ki:

  Benim suda yetiştirdiğim bambularımdan birinin kök kısmında ufak bir bambu daha çıktı. Sizce ne zaman ayırmalıyım?
  ***
  En az 15cm uzaması lazım. Acele etmeyin. Hiç ayrımasanız daha iyi.

 12. Asuman dedi ki:

  Ben de akvaryuma koyacağım bambuyu ama böyle olunca bambumun boyunun 3/4’ü kadarı suda kalacak. Bir yerde bambunun sadece köklü kısmının suya değmesi gerektiğini okumuştum.
  Bir de ben kaybetmekten korktuğumdan keserek çoğaltamayacağım, kökün dibinden tekrar bir çubuk daha verme ihtimali nadir bir durum mudur?
  ***
  Asuman Hanım şans bambuları hakkında pek tecrübem yok ama diyebilirim ki diğer dracaena türleri gibi ancak kesilirse çoğalacağı kesindir. Bu da riskli bir iş, korkmakta haklısınız. Bunun dışında, yanlardan veya dipten filiz vermesi diğer türlerde nadir görülüyor. Şans bambusunda ise bilmiyorum. Muhtemelen aynıdır. Suda yetiştirilmesine gelince, kaplarda vazolarda suda tutulacaksa sadece dip kısmı suda kalsa daha iyi olur. Akvaryum suyu ise motor sayesinde hiç oksijensiz kalmaz. 3/4 gibi bir kısmının su içinde kalmasının zarar vereceğini sanmıyorum. Yeter ki tüm yapraklar su dışında kalsın. Yine de bu konuda da pek iddialı değilim. Şans bambusunu henüz hiçbir şekilde yetiştirmedim.

 13. Ahmet, Bursa dedi ki:

  40 cm boyunda bir bambu aldım. İkiye böldüm. köklü kısmını mumladım. Üst taraf bir türlü köklenmedi gövdesi hafif buruştu (3 hafta oldu). Kuruyacak mı önerileriniz neler?
  ***
  Bilmiyorum. Bu durumda bir önerim yok. Aslında bunların suda yetiştirilmesi tamamıyla bu bitkinin doğasına aykırı. Önce hiç kesmeden toprağa dikip alıştırmanız lazım. Birkaç ayda bütün bünye iyice güçlendikten sonra bolünebilir. Yazı içinde çoğaltma kısmını yeniledim ona göre davranmakta yarar var.

 14. Ahmet, Bursa dedi ki:

  Bambuyu güneşe koyarsam ne olur? Ne kadar sürede büyürler?
  ***
  Şimdilik sadece sabah veya akşam güneşi alabilmeli. Daha fazla güneş bu bitkinin sevdiği bir şey değil. Sadece kışın öğle civarı güneşini de alabilir zararı olmaz. Ne kadar sürede büyürler bilmem.

 15. Ahmet, Bursa dedi ki:

  Bambum köklendi ve 2 şer cm uzadı. Peki yaprakları olmayan parça tekrar yapraklanır mı?
  ***
  Bakımına dikkat edilirse kesinlikle bir değil birkaç filiz çıkarıp yapraklanırlar. Sabah veya akşam güneşinin ısıtması, hava nemliliği ve devamlı esinti bunu sağlar. Ara sıra dalın üstüne su fısfıslamak da iyi etki eder.

 16. Vildan, İstanbul dedi ki:

  Bugün 80cm tek adet bambu (köklenmiş durumda) aldım. Sayfanızda önerileri okuyunca toprakta yetiştirmeye karar verdim. Nasıl bir toprak türü kullanmalıyım? Örneğin orkide torfu uygunmudur? Bölmeyi düşünüyorum ne tavsiye ederseiniz?
  ***
  Ne tesadüf ben de bugün Eminönü çiçek pazarından üç parça küçük şans bambusu aldım. :) Tanesi 2 lira, 3 tanesi 5 lira.. Boyları 10cm kadar. Yarın toprağa dikmeyi düşünüyorum. İlk defa deneyeceğim. Orkide torfu bence uygun değil çünkü şans bambusunun kökleri ince. Evde 1 aydır beklettiğim kts marka toprak var. ona 1/5 oranında ponza taşı karıştırıp dikmeyi düşünüyorum. Bakalım sonuç ne olacak. Siz kaliteli güvenilir marka toprak bulursanız ona dikin. Yoksa suda bekletmek daha hayırlı olur. Bölmeyi düşünüyorsanız bence bunun zamanı değil. Mayıs ayını bekleyin. Dalı üç parçaya ayırabilirsiniz. Kesik yerlerin kuruması için iki üç gün açıkta bekletin sonra dikin. Dediğim gibi şimdi tavsiye etmiyorum mayıs ayını bekleyin.

 17. Vildan, İstanbul dedi ki:

  Ne güzel bir tesadüf olmuş;) size tekrar ihtiyacım olacağına eminim. çok teşekkür ediyorum :)
  ***
  Hadi bakalım hayırlısı. Ben bugün dikemedim misafir geldi şu oldu bu oldu yine yarına kaldı. Şimdilik suda bekliyorlar. :)

 18. Ahmet, Bursa dedi ki:

  Bambunun yeni çıkan yaprakları öncekine göre daha açık renkli. Güneşe mi koymalıyım? Gövde hiç uzamadı ne yapmalıyım?
  ***
  Benim bildiğim kuvvetli aydınlıkta ve güneşte yapraklar ilkin açık yeşil olur. Daha sonra normale döner pek koyu olmaz. Eğer gölgede ise zamanla koyu yeşil olur. Uzaması için acele ediyorsunuz.

 19. Mehlika, İstanbul dedi ki:

  Su içerisinde 4 bambum var. ikisi köklerden sararmaya başlamış. bunları nasil kurtarabilirim?
  ***
  Suyu haftada en az bir defa değiştirmek lazım. Su dinlendirilmiş kloru uçurulmuş olmalı.

 20. Ahmet, Bursa dedi ki:

  Bambunun ucunda 2 adet filiz var. bunlardan birini ayırıp köklendirmek istiyorum. ne zaman ayırmalıyım? filizin boyu 5 cm kadar.
  ***
  Ayırmayın daha iyi. ayrıracaksanız mayıs ortasında ayırın.

 21. Hülya, Balıkesir dedi ki:

  Benimde 4 adet bambum var. suda yetiştiriyorum. hepsinin de altlarından küçük bambular çıktı. Suyun içinde büyüsün diye bıraktım ama 10cm geçtikten sonra çürümeye başladılar. kesip toprağa diktim. umarım çok yanlış birşey yapmamışımdır. toprağa dikmeden önce kurutmalı mıydım?
  ***
  Kesince bir iki gün açıkta bekletip kesik yerlerin kabuk bağlamasını sağlasanız iyi olurdu. Suda yetiştirmek riskli. Suyunu en azından haftada bir defa değiştirmek gerekiyor. Ben aldığım zaman toprağa dikmiştim. gayet sağlıklı gelişime devam ediyorlar.

 22. Hülya, Balıkesir dedi ki:

  Suyunda haklısınız 10 günde bir değiştiriyoruz. Bize 10 gün ideal geldi çünkü şuan aldığımızın 2,5 katı uzunluğunda. Umarım topraga ektiklerim büyürler. Ayrıca bir sorum daha olacak topraktakiler kaç cm oldugunda suya alabilirim?
  ***
  Bilmiyorum. bana sorarsanız toprakta daha mutlu oluyorlar. suda yetiştirmek pek sağlıklı değil.

 23. Ahmet, Bursa dedi ki:

  Bambularımdan birini toprağa dikeceğim. ne kadar sulamalıyım? suyu iyi geçiren toprak bulamadım.
  ***
  Uygun toprak bulana kadar suda bekletmek daha iyi olur.

 24. Merve, İstanbul dedi ki:

  Bambu çiçeği suda kaç ay veya kaç yıl yaşayabilir? illa ki toprakta yetişmesi mi lazım? benim beş tane çiçeğim var bunları vazoda yetiştirebilir miyim?
  ***
  Her bitkiyi suda yetiştirebilirsiniz. Gayet sağlıksız oluyorlar. Şans bambusunu suda yetiştirmek saçma bir dekorasyon tutkusu. Toprakta daha güzel yetişir yerini severse çiçek de açar. Diğer Dracaena türleri gibi bunun da çiçekleri çok güzel kokuludur evi mis gibi kokutur.

 25. Semih, Yalova dedi ki:

  Dün iki tane yeni aldım fakat bir tanesinin kıvrımlı kısmının ucu sararmış ve ayrıca kıvrımlı kısımlarında boğumlarının arasında kurumuş yapraklar var. onları koparmalı mıyım? acaba ucu sararan yerden kessem uzamaya devam eder mi yoksa sarı olduğu halde uzar mı? kokü bol olanından alayım dedim ince uzun bir vazoda besliyorum. şimdilik su ile büyütüyorum. akvaryumumdaki suyundan alıyorum. suyunu her gün değiştirmem iyi midir yoksa 1 hafta bekleyeyim mi? bir yerde bataklık bitkisi olduğundan suyunun hiç değiştirilmemesinin daha iyi olduğunu okudum doğrusu nedir? son olarak suyuna sıvı gübre katmanın faydası ya da zararı olur mu? hızlı büyüsün istiyorum. bana bunu yap demişlerdi farklı bir şey yapabilir miyim hızlı büyümesi için?
  ***
  Hızlı büyümesi sürekli esinti alabilmesine bağlı. Sağlığının mükemmel olabilmesi toprakta yetiştirmekle mümkündür. Suyunu haftada bir veya iki defa değiştirmelisiniz. Bataklık bitkisi değil, yağmur ormanı bitkisidir. Bataklık bitkisi olsaydı bile doğadaki bataklıkların özelliği bambaşkadır. Suyu hiç değiştirmezseniz çürüyecektir. Bakımı için gerekenler zaten yazıyor oradan okuyabilirsiniz. Kuru yaprakları makasla kesseniz daha iyi.. koparmaya çalışırken dal kırılabilirdikkat edin. Dalı kesmeyin daha kötü olur. Bunlar güçsüz kalmış bitkiler. Kesmek için önce adamakıllı güçlenmesi şart.

 26. Semih, Yalova dedi ki:

  Peki sivi gubre hakkindaki dusunceleriniz?
  ***
  Musluk suyunda çok az oranlarda her şey mevcut. En önemlisi kalsiyum, bitki besinlerinde yok. Suyu haftada en az iki defa değiştirin. Her dört değişimde bir defa suya birkaç damla sıvı besin damlatın. Aslında toprakta yetiştirseniz daha iyi olur. Suda yetiştirmek bitkinin doğasına aykırı. Bu bir su bitkisi değildir.

 27. Mehtap, Zonguldak dedi ki:

  Şans bambumum dalı kıvrımlı yerden kırıldı. Bardağa sığmaz. Ne önerirsiniz?
  ***
  Ona göre geniş bir kapta tutun öyleyse. Ya da öylece toprağa dikin.

 28. Meryem, Ankara dedi ki:

  Şu an elimde 2 karış uzunluğunda 2 dal var. Saksıya dikecem. Tarif ettiğiniz gibi mayısta falan bölerim hem o zamana kadar toprağa adapte olur. Her iki dalda da 2-3 yerinden yaprakları var. Bu yeni çıkan yapraklar uzayıp da dal olduğunda kendisi mi kıvrılır yoksa kıvrılması için bizim yapmamız gereken bir şey var mıdır?
  ***
  Dalları kendiliğinden kıvrılmaz. Onun usulü var, zorlanması var. ben doğru bulmuyorum.

 29. Ahmet, Bursa dedi ki:

  Gövde neden hiç filizlenmiyor?
  ***
  Ilık ve nemli devamlı esinti istiyor. İlkbaharı bekleyin.

 30. Semih, Yalova dedi ki:

  İki tane almıştım (biri burgulu biri düz). Ne yazık ki birinin ucu kurudu. Kessem büyümeye devam eder mi? Düz olanı gayet sağlıklı. Aynı yerde bakmam sorun olur mu? Çiçekcoşturan bitki besini aldım. Suyuna katmak fayda sağlar mı, iyi gelir mi?
  ***
  Bitkiler fotosentez yapamıyorsa hiçbir bitki besini fayda sağlamaz. Fotosentez için hem esinti hem şiddetli aydınlık ortam lazım. Bu şartlar yerinde ise verdiğim bakım bilgilerine göre gerekenleri yapın. Kuruyan yer çürümemişse kesmeyin (çürümüşse kesin). Şartlar uygun olursa tekrar filizlenir.

 31. Aslı, Bursa dedi ki:

  Benim süngerli küçük bir saksı içerinde gelen bambularım vardı. Yavaş yavaş sararmaya başladılar ve ben de bunun üzerine saksıya diktim. Güzel filiz verenler de oldu üst kısmından zamanla sararıp ölenler de. Hatta bir kısmını kurtarmak icin üst kısmını kesip mumladım işe yaradı. Ancak ben bazılarının aynı toprakta olmasına rağmen neden sarardıklarını ve öldüklerini anlamadım. Aylardır topraktalar. Besin veriyorum suyuna dikkat ediyorum. Bazıları çok iyi yapraklanmışken bazıları hiç yapraklanmadı, kimisi de sararıp öldü. Bunun sebebi ne olabilir acaba?
  ***
  Suda veya süngerde beklerken iyice kötüleşenler hastalananlar toprakta kendine gelememiş. Daha iyi gelişmelerini istiyorsanız esinti lazım, biraz güneş lazım. İlkbahardan itibaren daha iyi gelişirler. Kesilen yerleri mumlamak hiç gerekmez. Toprağa dikmekle iyi etmişsiniz. Bu bir toprak bitkisidir. Su bitkisi değildir.

 32. Oya D. -İstanbul dedi ki:

  Dönmesinin belli bir sayısı varmış. O kadar dönerse istediğin bir dileğin gerçekleşiyormuş. O sayıyı biliyor musunuz? Toprağa nasıl dikilir?
  ***
  Bunu kim demişse öyle bir şey yok. Dalların kıvrımlı olmasını özel yapıyorlar ki cazip görünsün. Dilek hakkında ve diğer konularda yazı içinde bilgi mevcut. Toprağa dikilmesi de diğer bitkilerden farksızdır. Zaten suda yetiştirilmesi yanlış.

 33. Pınar, Giresun dedi ki:

  2 kok bambum var yaklasik 5 yildir evimde suyunun icine bir tutam toprak serpistirdim. dibinden yeni surgunler verdi. ben surgunleri koparip toprak dolu saksiya diktim orda da buyuduler. fakat yaprak seklinde uzuyorlar. nasil onlari sap haline donusturecegim bilemiyorum. su an evde 5 adet toprakda 30 40 cm buyuklugunde bambu, 2 ana bambu ve bu bambularin diplerinden cikmis yeni bambular var.
  ***
  Dracaena’lar ev şartlarında yavaş uzar ama bu kdar yavaşlık da pek normal değil. Şu sayfadaki bakım bilgilerini harfiyyen yerine getirirseniz dalların uzaması mümkün olabilir: https://azbitki.com/hizli-gelisim

 34. Konul, Baki dedi ki:

  Ben lucky bambumu yikasam bir zarari olur mu? suda buyutuyorum. yapraklar biraz tozli. o yuzden dus altinda yikamak istiyorum.
  ***
  Yıkayın zararı olmaz.

 35. Bertan dedi ki:

  Bambum 8-9 aydan beri yaprak açmıyor fakat kendisi gayet sağlıklı. Üzerinde hiç yaprak yok. Sularını 3-4 ay değiştiremediğim için sararıp öldüler. Yaprak açması için yapmam gereken ne olmalı?
  ***
  Toprağa dikin, sabah güneşinin ya da ilkindiden akşama kadarki güneşin ısıttığı esintili havadar bir yerde tutun. Saksı küçük olmalı. Kısa zamanda hem bolca köklenir hem yapraklanır. Sulamayı sıradan bitkilerde olduğu gibi yapın.

 36. Tahir K. Ankara dedi ki:

  Bizim bambularımız süngülenmişdi. biz onları koparıp toprağa diktik. acaba dogrusunu mu yaptık?
  ***
  Yan filizleri kesmek ayırmak hiç iyi bir şey değil. Her bitkide bu böyledir. Bir bitki tüm kökleri ve dallarıyla bir bütün olarak kaldıkça daha sağlıklı olur.

 37. Bahar, Eskişehir dedi ki:

  Merhaba benim bambum 4 karıştan uzun. toprağa ekmek istiyorum. ne kadar kısmı toprağın altında olmalı? toprağın çeşidinin adı var mı?
  ***
  Herhangi bir toprağa dikebilirsiniz. Küçük, yayvan bir saksıda, toprak çok az olmalı ve sadece kök kısmı toprak altında kalmalı. Dik durabilmesi için dibine büyük taşlar koyabilirsiniz.

 38. Özge, Ankara dedi ki:

  Benim suda yetiştirdiğim 3 bambum var. suyla temas eden yerlerinden sararmaya başlımışlardı. Çiçekçim her suyunu değiştirdiğimde içine 2 yemek kaşığı kadar maden suyu koymamı söyledi, gerekli mineralleri alması için. 3 haftadır deniyorum. yaprakları daha canlı görünüyor ve daha çok kök vermeye başladılar. Belki işinize yarar diye anlatmak istedim.
  ***
  İyi fikir ama madensuyunun gazının uçması için önce iki gün açık bekletin. Ya da kullanacağınız kadarını küçük bir kasede yarım gün bekletin. Ayrıca suda beklettiğiniz bitkilerin suyunu haftada bir değiştirmelisiniz. Sudaki oksijen tükenmemeli.

 39. Ebru, Ankara dedi ki:

  Birkaç gün önce hediye olarak gelen yaklaşık 50 cm uzunluğunda bir bambum var. Dönen kısmında 2 adet bol yapraklı sanırım filizleri var. Fakat yapraklar çok sarı ve uçları da kahverengileşmiş. Ne yapmam gerek? Ayrıca kök kısmında da birkaç boğumundan köklenmiş. Bişey yapmam gerekiyor mu?
  ***
  Havasız esintisiz yerlerde tutmak, suyunu düzenli aralıklarla değiştirmemek ve ışıksız yerlerde tutmak sonucu bozulur. Yukarda bakım bilgileri var. Ona göre devam etmelisiniz.

 40. Reyhan, İstanbul dedi ki:

  Bende bambu 6 adet var. iki tanesi yarı yerine kadar kurudu ama kenarından tekrar yeşillendi. diğerlerinin boyu çok uzadı. yaklaşık 1metre kadar ve aşağı sarkmaya başladı. kırılacaklar. bu uzayan yeşil yapraklı kısımları ayırıp tekrar suyun içerisinde yetiştirmeye devam edebilir miyim? ayrıca 1 metre olanı ikiye bölme şansım var mı. bambularım su içinde yetişiyor. kökleri de vazonun içinde çok sıkıştılar. ne önerirsiniz?
  ***
  Kesip bölebilirsiniz ama bunların köklenip filizlenmelerinin garanti olması yerlerinin çok havadar olmasına bağlıdır (pencereler sık sık açık kalacak yani mayısı bekleyin). Fazla köklenenleri az miktar toprakla küçük saksılara dikebilirsiniz.

 41. Neslihan, Tokat dedi ki:

  Merhaba, iki gün önce 5 adet bambu aldım ve hemen suya koydum. Bambular köklü. Uç kısımları mumlu. mumları çıkarmam gerekiyor mu?
  ***
  Hayır çıkarmanız gerekmiyor.

 42. Reyhan, İstanbul dedi ki:

  Biz bir iki hafta once sans bambusu aldik. Aldigimizda kucuk bir tupun icindeydi ve o tupte kirmizi bir sivi vardi. Biz bambuyu tupten cikartip o siviyla birlikte suya doktuk. Dogru mu yaptik? Bambu cama yakin ama kalerufere de yakin dogru mu? Ayrica en uzun boyu ne kadar olabilir?
  ***
  Kalorifere çok fazla yakın değilse hiçbir zararı olmaz. Yukardaki suda yetiştirme kısmını okuyun. Ne kadar uzar pek bilgim yok. Genelde kısa tutarlar. Çok sayıda, zengin görünüm verilirse daha güzel görünür.

 43. Sema, İzmir dedi ki:

  6 adet 1 metre boyunda bambu aldim ve yarisina gelecek sekilde uzun vazo aldim. suyunu ne kadar koyacagimi bilmiyorum. sadece kökü gececek kadar mi su koymam gerek?
  ***
  O kadar da yeter ama oksijen çabuk tükeneceğinden dolayı en azından 5 günde bir suyu değiştirmelisiniz.

 44. Orhan, İstanbul dedi ki:

  Markette kurumaya yuz tutmuş 2 adet bambu gördüm ve aldım. Suda yetistiriyorum. Bambunun ucunda zamanında dal çıkmış ve bu dal kesilmiş. Kalan küçük parça kurumuş şekilde bambumun ucunda duruyor. ne yapmalıyım? bir de kökleri arasında pamuğa benzer biseyler oluşuyor ne yapmalıyım zararlı mıdır?
  ***
  Anlamadım ama derim ki çok sağlıklı parça sağlıksız dal üstünde ise sağlıklı parçayı kesin alın suda köklenir. bozuk kısmı atın. Kök kısmındaki alametler çürüme alametleri. Suyu sık sık değiştirmelisiniz.

 45. Semih D. -Bolu dedi ki:

  Ben bir şans bambusu aldım. Kıvrımlı bir yapısı var. Suya koydum. Suda olur mu? Yeni filizler verir mi?
  ***
  Evet. Yukarda bakım bilgileri var.

 46. Nurcan, İstaanbul dedi ki:

  Üç iki hafta önce marketten aldığım gayet sağlıklı ve yeşil görünen 45cm boyundaki banbu çiçeklerim suda yetiştriyorum. Banbuların renkleri hafif sararmakla birlikte birtanesinin uç yaprağı yeşil olmasına rağme dalın 7cm’i sardı ve biraz buruştu. Konu ile ilgili yazınızı okudum ve şimdi porselen altı deliksiz bir saksıda toprağa dikmeyi düşünüyorum.Saksının deliksiz olması ve sararan yeri kesmem bir soron olur mu? Saksıda ne sıklıkta sulamalıyım? Toprakta ponza taşı yerine sıtrafor parçaçıkları kulanılabilir mi?
  ***
  Suda da yetiştirebilirsiniz. Az su kullanın ve suyu bir haftada veya on günde bir değiştirin. Daha sık ya da daha geç olmasın. Özellikle kesip köklendirmek istediğiniz parçalarda su daha da az olmalı. Böylece kolay köklenirler. Dibi delik olmayan saksılarda toprakta hastalıklar oluşur. Hiç denemeyin. Bakım bilgileri yukarıda yazılı. Ponza yerine strafor kullanabilirsiniz. Bitkilere hiçbir zararı yok.

 47. Nurcan, İstanbul dedi ki:

  Cevaplarınız için teşekürler. Deliksiz saksı için çiçekçiyi dinlemeyip bilgilerinize baş vurduğum için mutluyum. Sararan kısım üst tarfta olduğu için tamamının sararmaması için kesip kesmememin doğruluğunu öğrenmek istemiştim. Köklendirmeyi düşnmüyorum aslında. Ben kaynatılmış çeşme suyunu iki gün beklettikten sonra kulanıyorum ve haftada bir suynu değiştiriyorum ancak sararması devam ediyor. Suyu kaynatmamla alakalı bir sorun olabilirmi? Henüz fark ettim. Yukarıdaki bilgilerden maden suyunun kulanılma şeklini tafsiye etmişsiniz. Bunu uygulamayı düşünüyorum. Umarım faydalı olur.
  ***
  Suyunuzla ilgisi yoktur. Hem kaynatılmış su gerekmez. İki gün dinlenmiş olması kâfi. Maden suyunun aslında zararı da olabilir. Sararmalar belki havasız köşelerde tuttuğunuz içindir. Kışın yeni alınan bitkiler evlere getirilince kısa sürede bozulur. Bu yönde binlerce şikayet geliyor. Evlere yeni süs bitkisi almak için iki ideal zamandan birisi ilkbahar ortası ile yaz başı dönemi, diğeri yaz sonu. Ayrıca bitkiler çok havadar ve şiddetli aydınlık, biraz da güneşli yerleri severler. Bu şartları taşımayan yerlerde pek yaşama şansları yok.

 48. Kübra, Ankara dedi ki:

  Merhaba, yaklaşık bir yıldır baktığım bir piramit bambum var. Nasıl oldu bilmiyorum ama bu süre zarfında toprakta bakmama dair bir tavsiye almadığımdan suda yapıyordum bakımlarını. Şimdiye kadar iki dalı sararıp öldü. Şimdi de iki dalı birden sararınca çözüm arayışına girdim. Ama diğer dallar oldukça sağlıklılar. Tavsiyenize uyup toprağa almak isterim ama hem sayıca çoklar hem de bir hayli köklenip dibindeki süngere tutunmuş durumdalar. Ayda bir besin vermeyi de deneyeceğim. Bu durumda ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Herhangi bir şey tavsiye edemiyorum. Bildiklerim yukarda yazılı. Özür dilerim. İsterseniz bir tane ayırıp deneyin.

 49. Derya, Çorum dedi ki:

  Ben de iki tane bambu aldım. Toprakta daha güzel yetişir diyorsunuz. Toprağa ne zaman dikmeliyim? Hangi ayda daha iyi olur? Kıvrılan kısımlar tekrar kıvrılır mı?
  ***
  Yetiştireceğiniz yer güneşli ve havadar ise şimdi toprağa dikebilirsiniz. Küçük bir saksıya, az toprakla dikin. O kıvrımlar özel yapılıyor. Şans bambusunun doğasında öyle gelişim yoktur.

 50. Derya, Çorum dedi ki:

  Ben bambuyu toprağa diktim fakat kestiğim yerler çok sarardı ve aşağı doğru inmeye başladı.
  ***
  Belki yanlış mevsimde diktiniz, belki kesmeniz zarar vermiştir. Toprakta yetiştirmek için küçük saksı ve az toprak lazım. Kesilen yerler aşağı doğru sararıyorsa normaldir. En sağlıklı boğum yerinde durması lazım. Orada durur ve aynı yerden filizlenir. Yalnız kış zamanında çok zor. Pencere yanında güneş alacağı yerde belki canlanır.

 51. Eda, Ankara dedi ki:

  Merhaba benim bir tane şans bambum var bir kaç yerinden yaklaşık 6-7 cm filiz verdi. Akvaryumda balıklarımla beraber yaşamasını istiyorum. Akvaryum kumu ona uygun değil. Ne yapmalıyım balıklara zararı olur mu yada balıklar ona zarar verir mi yiyerek?
  ***
  Balıkların zarar vereceğini sanmam ama belki türüne göre değişir belki. Bilmiyorum. Akvaryumlarda bitki yetiştirmek için kum altına özel yapılmış pişmiş kil gibi şeyler satılır. Onlardan deneyebilirsiniz.

 52. Seda, İzmir dedi ki:

  Merhaba benim 2 tane 40-50cmlik bambu bitkim var. Suda bakıyorum. Birinin ucu sarardı ve içi kurudu. Sarılık aşağıya doğru yol alıyor. Tam ucunda da yaprakları var. Bu sarı kısmı kessem bitki uzamaya devam eder mi? Diğerinin yaprakları bir karış kadar uzadı. Bahsettiğiniz şekilde kesip tekrar suya koysam büyür mü?
  ***
  Evet olur. Sağlıksız, sararmış, bozulmuş kısımları kesin. Yeri eğer çok havadar olursa çok sağlıklı gelişirler.

 53. Raziye, Denizli dedi ki:

  Merhaba, suda çakıl taşları içinde yetiştirdiğim bambum kökünün olduğu kısımdan kırıldı. Köklü kısmı ayrı bir yerde suya koydum. Kırılan diğer uzun, yapraklı kısmı vazoya geri yerleştirdim ancak vazodaki bambum sararmaya başladı ne yapabilirim? Tekrar kök salmasını nasıl sağlayabilirim?
  ***
  Kök salması esintili yerde çabuk olur. Zaten yaz mevsimindeyiz. Bir süre dışarda tutmalısınız.

 54. Nur, Ankara dedi ki:

  Merhaba, onerilerinizin hiç birini uygulamamisim şimdiye kadar,hep sudalar ve ben sularıyla pek ilgilenmiyorum, bittikce üzerine ekliyorum ama sağolsun bambularim pek sağlıklı, hatta yaprakları oldukça fazla uzadı, budamak gerekir mi? Aldı başını gidiyor çünkü.
  ***
  Evet istediğiniz şekilde budayın. Kestiğiniz parçalar sağlıklı ise ayrı kapta köklendirmeye çalışın.

 55. Canan, İskenderun dedi ki:

  İki yıldır evde bakımını yaptığım 3 adet bambum var. Uçlarından ve topraktaki kök kısımlarından bol miktarda sürgün verdi. Fakat sürgünler çok uzuyor ve bambunun kendisini kapatıyor. Ben bu sürgünlerin de kıvrılıp kıvrılamayacağını öğrenmek istiyorum. Bunun için yapabileceğim bir şey var mı yoksa sürgünler o şekilde uzayıp gidecek mi?
  ***
  Hayır onlar öyle kıvrılmaz.

 56. Merve, Denizli dedi ki:

  merhaba, bakımını yaptığım üç bambum var. Suda yetişmekteler. Birisi tam ortasından sarardı. Yaprakları ve en uç kök kısmı hala yeşil. bu sararan orta kısmı tekrar yeşertme şansım var mı? Yoksa kesmeli miyim? keseceksem nerden kesmeliyim? Üçe bölüp ortadaki sararan kısmı atmam mı gerekecek?
  ***
  Evet.. Sararan yerlerden değil yeşil yerlerden keseceksiniz. Ama acele etmeyin. Sıcak bir günü kollayın. Çünkü kestiğinizde açık pencere önünde tutmanız gerekiyor ki açık hava ve esinti kesik yeri kurutsun oralarda hastalıklaşma olmasın. Sabah keserseniz akşama kadar bir hayli kurumuş olur. Üst kısmı bir gün açıkta bekleteceksiniz hemen suya koymasanız daha iyi.

 57. Özlem, Bilecik dedi ki:

  Hediye gelen 5 dal bambumun 1 dalı neredeyse yarıya kadar kurudu, suda yaşıyorlardı, yeterli sağlıklı kökleri var hepsinin. Kuruyan bambunun kurumuş taraflarını kestim be salondaki başka bir çiçeğimin toprağına ektim. Çok derine gömmedim. Daha rahat havalanması için. Sizce şansı var mı?
  ***
  Dışarda, güneşli bir yerde güneşin toprağı ısıtması ve rüzgarın etkisiyle derhal köklenir gelişmeye başlar. Haziran sonuna kadar dışarda tutmanızı tavsiye ederim.

 58. Özlem, Bilecik dedi ki:

  5 yaşında büyük salon çiçeğimin dibine ekmiştim. Balkona çıkarmam çiçeği huzursuz edebilir. En iyisi, sizin tavsiyelerinize uyarak toprak ayarlayayım, çıkarayım balkona, suda birhayli kök salmış zaten. özel bir saksıda yaşam şansını arttıralım bambumun.
  ***
  Evet salon çiçeğinizi özellikle de bu zamanda sakın dışarı çıkarmayın. Ayrıca bilecik iklimini hiç düşünmemiştim. Şans bambusu için de iyi olmaz. Gece sıcaklığı 9C derecenin üstüne çıkmadan dışarı çıkarmayın. Şimdilik yerinde dursun. Mayıs sonuna kadar kötüleşmezse bir daha sorun olmaz.

 59. Sinan, Mardin dedi ki:

  Suda yaşayan 8 adet bambum var ve hepsi filiz verdi. 4 tanesi 15cm’e ulaştı ama diğerleri 5cm’de kaldı. Diğerleri neden uzamayı bıraktı? Uzayanları kestikten sonra bu yeni parçaları suda büyütecek olursam ne yapmalıyım? Kesim işini bitirdikten sonra gerideki büyük gövdeleri hemen suya geri koymalı mıyım yoksa bir gün açıkta mı bekletmeliyim?
  ***
  Kestiklerinizi de aynı şekilde suda bekletin. Farklı muamele gerekmiyor. Bir gün açıkta bekletmek de gerekmez.

 60. Merve, İstanbul dedi ki:

  Şans bambusunu topraga dikmek icin kaktus ve sukulentler icin kullanilan toprak uygun mudur?
  ***
  Olabilir ama bu durumda o toprak çabuk kuruyacağı için çok sık sulamanız gerekebilir. Herhangi hazır poşet toprak daha iyidir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)