Paşa kılıcı (Sansevieria trifasciata)

Asparagaceae familyasının Sansevieria cinsi bitkilerinden S. trifasciata türü. Birkaç çeşidi ve insanların türettiği birçok kültivarları var. Anavatanı Batı Afrika’da Nijerya cıvarıdır. Paşa kılıcı, kılıç çiçeği ve peygamber kılıcı gibi adlarla bilinir. Hem gölge hem güneş uyumlu, susuzluğa dayanıklı ve dekoratif olmasıyla modası hiç geçmeyen süs bitkilerindendir.

Paşa kılıcı bitkisi, Dracaena trifasciata

Son genetik incelemeler sonucunda Sansevieria cinsi iptal edildi. Bu cinsten tüm türler artık Dracaena cinsinin türlerinden kabul ediliyor. Dracaena türlerinin dal uzatmayan, dal yerine toprak altı ve/veya toprağın hemen üstü rizomlarıyla gelişim gösteren türleri bunlardır. Dolayısıyla paşa kılıcının şimdiki bilimsel adı Dracaena trifasciata oldu.

Genel özellikleri

Desenli yaprakları dimdik yukarı doğru kılıç gibi uzar. Bodur paşa kılıcı çeşitlerinde yapraklar fazla uzamaz ve genellikle dimdik değil çevreye rozet gibi yayılır şekilde gelişir. Yapraklar desenli olup bazı çeşitlerinde yaprak kenarları sarı şeritli olur.

Kış soğuklarına hiç dayanıklılığı yoktur. Kışın gerçi -3C gibi soğuklara birkaç saat dayabilse de dışarda bırakmamalısınız. 9C dereceden daha serinde soğuk ve ıslak toprak kökleri çürütür.

Krasula tarzı metabolizmaya sahiptir yani fotosentez yapması biraz farklıdır. Gece boyu oksijen ve nem açığa çıkarıp karbondioksit depolar. Gündüz boyu enerji ve besin üretir. Gece karanlık saatler boyunca hem fazla sıcak hem havasız esintisiz olan yerlerde paşakılıcı sağlıklı gelişemez. Gece boyunca ortam ya serin olmalı ya da esintili olmalı.

Kök ve rizom sisteminin önemi

Toprak altı kalın sürgünleri (rizomları) vardır. Paşa kılıcının bütün hayati birikimleri o rizomlarda saklıdır. Rizom sistemi ne kadar gelişirse yaprak kalitesi de o derecede güzel olur. Yani paşa kılıcı yaşlandıkça güzel yapraklar üretir. Rizomlardan çıkan ince saçak kökler bazı olumsuz şartlarda tamamıyla yok olabilirler. Eğer rizomlar uzun aylar boyunca yeniden köklenemezse bünyede sıvı kaybı başgösterir. Bu promlemin olmaması için aşağıdaki bakım bilgilerine sıkıca uymanız gerekiyor.

Kullanım

Paşa kılıcı (kılıç çiçeği) salon, ofis süs bitkisi olarak kullanılır. Susuzluğa kaktüsler kadar dayanıklıdır. Evlerde, ofislerde bir kenarda unutulmaya dayanıklılığı yüksektir. İç mekânlara oksijen sağlamada diğer bitkilerden çok daha etkilidir. Havayı temizler. Geceleri oksijen açığa çıkarır. Havalandırma sorunu olan ofislerde çok sayıda bulundurulmalıdır. Çünkü kırtasiye malzemelerinden yayılan zararlı gazları çeker alır. Dekorasyon amacı ile yetiştirilir. Bu yüzden toprağının kalitesine, iyi bakıma dikkat edilmelidir. Yoksa güzel bir görünümü olmaz.

Paşa kılıcı

Bakımı

Paşa kılıcının yetiştirilmesinde zorluk olmadığından ve toprak seçmediğinden dolayı çiçek yetiştirmeyi hiç bilmeyenler bile kolayca yetiştirip çoğaltabiliyor. Yine de, daha gösterişli olabilmesi için aşağıdaki bilgilere göre yetiştirmelisiniz.

Güneş ihtiyacı

Gölgeye, az ışıklı yerlere çok iyi adapte olabiliyor fakat direkt güneşte daha sağlıklı gelişir. Yeterli ışık almazsa gerektiği gibi fotosentez yapamaz. Hızlı büyümesi sağlıklı fotosentez yapabilmesine bağlıdır. Yani havadarlık, esinti ve kuvvetli ışık önemlidir. Direkt güneş olmasa bile kuvvetli ışık olan yerlerde tutmalısınız.

Paşa kılıcı için toprak

Paşa kılıcının toprağı humuslu ve son derece havadar olmalıdır. Uzun ve ağır yapraklarının dik durabilmesi için toprağının sıkıştırılması lazım. Bu da köklerinin havasız kalmasına ve çürümesine sebep olur. Kök çürümesi havasızlıktan kaynaklanırsa çürüme rizomlarda devam edecek ve paşa kılıcınız ölecektir. Bundan dolayı toprağına mutlaka ponza taşı karıştırmanız gerekiyor.

Poşetlerde satılan hazır topraklardan sadece salon bitkilerine özel torf toprakları tercih edin. Buna 1/4 oranında ponza taşı karıştırın. Yani 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı.

Çok sıcak olan yerlerde doğal humuslu gerçek toprak en iyisidir. Bu durumda karışımı şöyle yapın: 3 ölçü toprak + 1 ölçü iri taneli dere kumu + 1 ölçü ponza taşı.

Toprak karışımında perlit kesinlikle kullanmayın. Paşa kılıcına ve bunun gibi Asparagaceae familyasından bitkilere perlit zarar verir.

Saksı

Paşa kılıcının ince köklerinin aşırı çoğalması önemli değildir. Bu yüzden büyük saksı hiç gerektirmiyor. Pek derin olmayan, yayvan saksı kullanın. Saksı derin ise fazla toprak doldurmayın. Sadece rizomlarının toprakla örtülmesini sağlayın. Köklerinin değil, rizom sisteminin zor sığacağı kadar saksı ister. Fazla büyük saksıda bol toprakta ya iyi gelişemez ya da çürür gider.

Her yıl saksı değiştirmek iyi olur. Paşa kılıcı her yıl 2-3 misli çoğalır ve saksıya sığmaz. Her ilkbaharda (çok serin günler geçtiği zaman) az farkla bir boy büyük saksıya aktarın. Yoksa çoğalmaya devam edecek ve saksı yetersiz kalıp rizomlar çok kötü sıkışacaktır.

Sulama ve besin verme

Succulent bitkilerden olan paşa kılıcı suyu ve besinleri önce depolar, sonra kullanır. Onun için toprak yarıya yakın kurumadıkça kesinlikle sulamamalısınız. Kışın çok daha az (ve hem az miktarda suyla) sulamalısınız. O da ince kökler kurumasın diye. Ana kök (kalın rizomlar) ince kökler ölse bile yaprakları beslemeye bir süre devam edebiliyor.

Sulama suyu kesinlikle klorsuz olmak zorunda. Yoksa yapraklar zarar görür. Suyu ağzı açık bir kapta en az 24 saat dinlendirmelisiniz ki koloru tamamıyla uçsun.

Her üç-dört sulamada bir genel amaçlı (ya da orkidelere özel) bitki besininden suya karıştırarak verin. Kışın bulunduğu yer gelişmesine uygun değilse kış boyunca besin vermeyin.

Üretim yöntemleri

Paşa kılıcının iki ayrı usul çoğaltılması var. En avantajlısı yaprak çeliğiyle çoğaltmaktır. Rizomlarından bölerek çoğaltmaya pek baş vurmayın ama yaprakları sarı şeritli olanlarda bu usulden başka çare yok maalesef..

Yaprak çeliğiyle paşa kılıcı üretimi

Dikkat: Yaprak kenarları sarı şeritli olan paşakılıcını bu usulle çoğaltmanız durumunda yeni bitkilerinizde kenarlarda sarı şeritler olmaz. Böyle bir problem var. Sarı şeritlileri daha aşağıda anlattığım gibi rizomlarından ayırarak çoğaltmalısınız.

Bu usulle yani tek yaprakla çoğaltmada alacağınız yaprak en az 15cm olacak. Yaprak çok uzunsa buna göre ikiye, üçe, dörde ayırabilirsiniz (ne kadar kısa parçalara ayırırsanız o kadar kötü -yani her bir parça 15cm’den kısa olmamalı). Her parçası kesinlikle tutacak ve sürgün verecektir.

Her zaman yapılabilir. Yeter ki paşakılıcı yaprak çeliklerini diktiğiniz saksıların bulundukları yer fazla soğuk olmasın ve çok kuvvetli ışıklı hatta güneşli olsun. Yaprağı kestikten sonra aşağı ve yukarı kısımlarını unutmayın. Ters dikerseniz tutmaz. Birkaç saat bekletin. Kesik yerlerin tamamıyla kuruması lazım. Bir gün bekletebilirsiniz.

Paşa kılıcı yaprak çeliklerini köklendirmek için şöyle bir karışım gerekiyor: Her biri aynı ölçülerde olacak şekilde doğal kireç taşı (kalker taşı) kırpıntıları + kum + doğal humuslu toprak karışımı yapın. Bu karışım çabuk ve sağlıklı köklenme sağlayacağı gibi çürüme riskini de ortadan kaldırır.

Yaprak parçalarını 5-6cm kısmı toprak altında kalacak şekilde dikin. Sonra, aynı karışım toprağı torf veya hazır poşet toprakla yarı yarıya karıştırıp 2cm kadar yüksekliğinde olacak şekilde toprak yüzeyine yayın (böylece yaprak çelikleri 7-8cm kadar toprak altında kalmış olur). Bu ise köklenecek toprak altı kısımların sürekli nemli ortamda kalması içindir.

Yaprak çeliklerini sulama: Dılarda açık havada bulunuyorlarsa toprak üst yüzeyi az bir kuruma gösterdiğinde sulayın. İç mekanda tutuyorsanız toprak üst yüzeyi orta derece kurudukça sulayın.

2-3 ay içinde köklenir ve kalınca sürgünler verirler.

Rizomlarını ayırarak çoğaltmak

Paşakılıcının rizomları

Paşakılıcının rizomları

Bunu pek tavsiye etmiyorum. Zira paşa kılıcının daha güzel yapraklanması rizomlarından çoğalıp koloni oluşturmasına bağlıdır. Rizom sistemi ne kadar gelişmişse o denli güzel ve büyük yapraklar çıkarır. Ancak bodur paşakılıçlarında hiçbir sakıncası yok. Bunlar çok hızlı gelişim gösteriyorlar. Benim uyarım uzun, büyük yapraklılar içindir. Fakat ne yazık ki kenarları sarı şeritli olanları ancak bu usulle çoğaltabilirsiniz yani yaprak çeliğiyle çoğaltırsanız sarı şerit özelliği kaybolur.

Büyük yapraklı paşakılıçlarını rizomlarında ayrıcaksanız rizomları en az 3’lü gruplar halinde ayırın. Bu da en az 6 parça çoğalmış olmasını gerektirir. Eğer paşakılıcınız çok güçlü gelişmiş ise yani yapraklar çok kalın ve büyük ise tek tek de ayırabilirsiniz.

Önce saksıdan kalıp gibi çıkarıp bir leğene oturtun. Toprağını fazla dağıtmadan rizomlarından böleceğiniz yerleri tespit edin. O kısımlardan kesin ama leğendeki pozisyonlarını bozmayın. İki gün o şekilde bekletin ki kesik yerler açıkta kalmış olarak, havanın etkisiyle iyice kurusun. bu bekletme esnasında rizomlardan çıkan ince kökler kuruyabilir. Bu önemli değil ama yine de kesik yerlere değdirmeden hafifçe sulayabilirsiniz ki ince köklerde kuruma olmasın. Sonra ayırıp saksılara dikin ve toprak fazla kuru ise sulayın. Değilse birkaç gün kurumasını bekleyin sonra sulayın.

Rizomları ayırdıktan sonra yukarda paşakılıcı için tavsiye ettiğim gibi bir toprağa dikin. Özel bir köklendirme toprağına dikmeniz hiç gerekmiyor.

Problemleri, hastalıkları

Kök çürümesi, genç yaprakların devrilmesi, yaprak uçlarından kuruması, yaprakların dipten çürümesi gibi sorunları var. Paşa kılıçlarında görülen bu problemler bakımınızdaki hatalardan kaynaklanır. Aşağıda paragraflar halinde açıkladım.

Genç yaprakların devrilmesi

Yeni gelişen paşakılıcı yapraklarının dipleri son derece esnek olur. Bazen devrilir ama kırılmaz. Tekrar düzeltip yapraklar iyice olgunlaşana kadar ya diğerlerine bağlamalı ya da yanlarına bir değnek dikerek bağlamalısınız. Hiçbir şey olmamış gibi gelişmeye devam ederler ve devrilip katlanmış kısımlarda iz bile kalmaz. Yeni gelişen yapraklardaki esnekliğin zarar verici boyutlara ulaşmaması için yaprak amaçlı besinden vermemelisiniz. Genel amaçlı bitki besini daha uygundur.

Çürümeler

En sık çürüme problemi ince köklerin çürümesidir. Çoğu zaman farkında olmazsınız. Bir müddet sonra yenileri çıkar ve dışardan herhangi bir sorun farkettirmeyip gelişime devam ederler. Fakat eğer yeniden köklenme bir iki ay gecikirse yapraklarda incelmeler, kurumalar başgösterecektir. Sebep toprağın ve yerinin elverişsiz olmasıdır. Gereksiz yere sulayıp durmak da yeniden köklenmesini geciktirir ve çürümenin ince köklerle sınırlı kalmayıp rizomlarda devam etmesini sağlar. Böylece paşakılıcınız ölür.

Rizom çürümesi en tehlikeli problemdir. Gereğinden büyük saksılara bol toprakla dikmek, killi ağır toprağa dikmek, gereksiz sulamalar, toprağı ıslakken yer değiştirmeler kök ve rizom çürümelerine sebep olur.

Yeni yapraklanmış sürgünlerin çürümesi farklı sıcaklık taşıyan yerler arasında yer değişimi sonucu olabilir. Çok serin mekanlarda toprağının devamlı ıslak kalması da paşa kılıçlarında bu soruna neden olur.

Asitli topraklarda özellikle soğukta toprak ıslaklığı her tip çürümeyi getirir. Zaten paşa kılıcı için asitli toprağın bir önemi yok. Toprağına bol bol doğal kireç taşı kırpıntıları karıştırmanızı tavsiye ederim.

Yaprak uçlarının kuruması

Paşa kılıcının yapraklarının uçlardan kuruması, kenarlarda hasarlar başlaması şu sebeplerden kaynaklanır:
Klorlu su ile sulamak..
Toprağına perlit karıştırılmış olmak..
Bitki besini vermemek..

Kaynaklar

Sansevieria trifasciata – missouribotanicalgarden.org
Mother in laws tongue (snake plant) – houseplantsexpert.com
Sansevieria trifasciata – wikipedia.org
Sansevieria Production Guide – mrec.ifas.ufl.edu

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |

'Paşa kılıcı (Sansevieria trifasciata)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Gülsüm, Ankara dedi ki:

  İki köklü bir trifasciata paşa kılıcım var. Bir arkadaşım köklendirip hediye etmişti. Aylar geçmesine rağmen hiç uzamadı. Bir süre önce saksısını deliksiz diye delikli bir saksıyla değiştirdim. Sonra dik duramamaya başladı. Birinin en dış yaprağının kökü zayıfladı. Kopardım aldım. Diğerinin ara yaprakları yer yer kurudu. Ne yapmalıyım? Kurtarabilir miyim acaba?
  ***
  Hatalarınız sonucu çürümeye başlamış. Şimdi acilen topraktan çıkarın. Rizom kısmını iyice yıkayın. Sonra kurulayın. Havadar bir yere koyun. Öylece açıkta birkaç gün beklesin. Bu sırada aynen yukarıda anlattığım gibi toprak karışımı yapın. Sonra saksıya dikin ama sulamayın. Güneş ve bol bol hava akımları alabileceği bir pencerenin tam yanında dursun. Toprağı tamamıyla kupkuru olsa bile 10 gün geçmeden sulamayın. Daha sonraki sulamalarda ise toprağının iyice kurumasını bekleyin. Bu şekilde her sulamada saksı alt deliklerden bolca su dışarı çıkıp gitmeli. Az miktar su ile sulamayın.

 2. Gamze, İzmir dedi ki:

  Bodur paşa kılıcımın saksını iki hafta önce gelişmediği ve yavru vermediği için değiştirdim. İki gün önce fark ettim yapraklarının birkaç tanesi çürümüş. Elimi attığım gibi hemen yapraklar çıktı. Ne yapabilirim. Çok üzgünüm. Çiçeğime bir şey olmaz değil mi?
  ***
  Zaten olan olmuş. Hızla çürüyüp ölecektir. Şimdi acilen topraktan çıkarın. Rizom kısmını iyice yıkayın. Sonra kurulayın. Havadar bir yere koyun. Öylece açıkta birkaç gün beklesin. Bu sırada aynen yukarıda anlattığım gibi toprak karışımı yapın. Sonra saksıya dikin ama sulamayın. Güneş ve bol bol hava akımları alabileceği bir pencerenin tam yanında dursun. Toprağı tamamıyla kupkuru olsa bile 10 gün geçmeden sulamayın. Daha sonraki sulamalarda ise toprağının iyice kurumasını bekleyin. Bu şekilde her sulamada saksı alt deliklerden bolca su dışarı çıkıp gitmeli. Az miktar su ile sulamayın. Bütün bunları yaparsanız hem hızlı gelişir hem de sürekli çoğalır durur.

 3. İsimsiz dedi ki:

  Kenarları sarı şeritli paşa kılıcım var. Üzerinde kahverengi lekeler oluştu. Yaprağı kurutuyor. Ortaları deliniyor. Ne yapılabilir?
  ***
  Şimdi acilen topraktan çıkarın. Rizom kısmını iyice yıkayın. Sonra kurulayın. Havadar bir yere koyun. Öylece açıkta birkaç gün beklesin. Bu sırada aynen yukarıda anlattığım gibi toprak karışımı yapın. Sonra saksıya dikin ama sulamayın. Güneş ve bol bol hava akımları alabileceği bir pencerenin tam yanında dursun. Toprağı tamamıyla kupkuru olsa bile 10 gün geçmeden sulamayın. Daha sonraki sulamalarda ise toprağının iyice kurumasını bekleyin. Bu şekilde her sulamada saksı alt deliklerden bolca su dışarı çıkıp gitmeli. Az miktar su ile sulamayın. Bütün bunları yaparsanız hem hızlı gelişir hem de sürekli çoğalır durur.

 4. Serda, Muğla dedi ki:

  Renkli sansevieria bitkim başlı. Başının biri yukarısından sararmaya ve yumuşamaya başladı. Sebebi ne olabilir? Toprağı tam kurumadan sulama yapmıyorum. Hava alan ve ışıklı bir ortamda.
  ***
  Baş demekle kılıç yaprakları kastediyorsanız sadece bir yaprak, en tepeden bozulmaya başlamış galiba. O halde köklerle ilgili bir problem var. Yukarıdaki bakım bilgilerini (nasıl toprak ister vesaire) okuyup hatalarınız var mı kontrol edin. Sulamayı doğru yapıyor musunuz? Şurayı mutlaka okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 5. Suleyman Pesger dedi ki:

  Benim iki tür kılıç çiçeğim var. Yeşil ve kenarı sarı olanı. Her ikisinin kökü sağlam. Fakat yeşil olanı dibinden yukarı doğru bükülüp yumuşamış. Sarı olanı ise dibinden bükülüp yumuşamış. Neden olabilir?
  ***
  Yanlış toprak, yanlış sulama, havasız ışıksız yer. Bunlardan en az biri etkili olmuştur. Yukarıdaki bilgileri okuyarak her şeyi doğru yapmalısınız.

 6. Burak, İstanbul dedi ki:

  internetten satın aldığım sarı kenarlı paşa kılıcını eve geldikten üç gün sonra hiç sulamadan üretim saksısından çıkartıp yeni saksıya ektim. Ekerken eski toprağın hemen hemen hepsini ince köklere zarar vermeden temizlemeye çalıştım. Hemen can suyu vermedim. 6-7 saat sonra deliklerden bir kaç damla su çıkana kadar su verdim. Herhangi yanlış birşey yapmış mıyım?
  ***
  Çok fazla erkenden sulamışsınız. Paşa kılıcı ince köklerini toprağından arındırırsanız zaten yaşayamazlar. O kökler çürür giderler. Salt rizomlar kalır ve yılın şimdi gibi uygun zamanında kısa zamanda yeniden köklenirler. Ben paşa kılıçlarıma saksı-toprak değiştirdiğimde daima yeni toprak adam akıllı kupkuru oluncaya kadar birkaç gün, bir hafta, duruma göre 10 gün, hatta bazen (toprak kupkuru olmuyorsa ve havalar fazla serin gidiyorsa) 20-30 gün boyunca hiç sulamam. Bu sayede şimdiye kadar toprak değişimi yüzünden hiç paşa kılıcı çürüme vakam olmadı. Bir daha paşa kılıcına toprak değiştirirken köklerini yok sayın. Uzun yılların tecrübesine göre böyle tavsiye ediyorum. Boş yere eski topraktan arındırmak için ince ince özen göstermeyin. Silkeleyin gitsin. Kopan kökler kopsun. Rahat olun. Esas dikkat etmeniz gereken şey toprak değiştirme zamanının doğru zaman olması (ilkbahar ortası ile yaz başı dönemleri).. Ve doğru toprak karışımı yapmak. Bunlar önemli.

 7. Ayşen, Giresun dedi ki:

  Paşa kılıcı için her 3-4 sulamada bir besin verin demişsiniz. Başka sulamayla ilgili yazınızda ise besin verdikten sonraki toprak sulamasını da okudum. Peki sonra ne zaman toprak tuzlanmasın diye toprağının 5 katı kadar su ile sulayayım? Paşa kılıçların toprağı genelde çok oluyor şahsen benimkiler çok büyük ve toprağı çok.
  ***
  Toprağın niteliğine göre durum değişir. Ne yazık ki şimdi sadece aşırı su tutucu topraklar var. Bunlara toprak yıkama sulaması etki etmez. Sudan daha fazla tuz tutucu özellikteler. Her sayfayı değiştirmek için vakit ayırmam lazım. Bitki besini tavsiye dozaj ne ise onun çeyrek (dörtte bir) miktarını uygulayın. Sulamları ise her sulamada saksı alt deliklerinden dışarı su çıkacak şekilde yapın. Toprak yıkama sulamayı hiçbir zaman yapmayın. Her yıl veya en geç iki yılda bir mayıs ortasında veya sonunda toprak değiştirin.

 8. Sabri, İstanbul dedi ki:

  Paşa kılıcı çiçeğim ucundan bir kaç santim sarardı ve kuruyor. Ne yapmam lazım? Sararan kısmı kesmeli miyim?
  ***
  Kesmek bir şeyi düzeltmez. Kötüleşmeyi durdurmaz. Ama kesebilirsiniz. Belki de problem sadece o kadardır. Yukarıdaki bakım bilgilerini okuyarak bakımında hatalarınız var mı bulmaya çalışın.

 9. Kadriye, Kuşadası dedi ki:

  Size bitkimle alakalı bir konuda danışmıştım. Yaprak uçlarında kuruma vardı diye. Tavsiyenize istinaden hemen saksı değişimi yaptım. Hem kuruma durdu. Hemde 5 yeni yavru verdi. Daha da gelecekler gibi gözüküyor. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.
  ***
  Sonucu bildirdiğiniz için ben de size teşekkür ederim.

 10. Aslı, Ankara dedi ki:

  Teyzemin kime verdiysem ev sahibi oldu diyerek bana da ayırarak verdiği paşa kılıcını Bursa’dan İstanbul’a getirdik. Oradan yaklaşık bir ay kadar sonra evime getirdim. Annem çok kötü bir toprağa ekmişti. Arındırdım ve uygun karışıma diktim. Birkaç gün sonra sulamaya başladım. Bitkide bozulma, kararma, yumuşama yani görebildiğim kadarıyla hiçbir sorun yok. Evi sık sık havalandırıyorum. Zaten diğer bitkilerimin gelişimleri gayet güzel durumda. Ancak paşa kılıcım teyzemin ayırdığı şekilde 1cm dahi uzamadan öylece duruyor. Bir uzun iki ufak yaprağı var. Saksısı ortalama bir su bardağı kadar. Büyümemesi ve yeni yaprak vermemesi normal mi? 1 ay annemde 1 ay da bende geçti.
  ***
  Ayrılan sürgünler genellikle uzamaz ve yeni yaprak vermez. Böyle bir şey beklemeyin. Ancak dipten en az bir sürgün vererek çoğalır. Onlar yaprak uzatır. Bu şekilde çoğalması biraz zaman alır (uygun şartlarda en fazla 3 ay, pek uygun olmayan şartlarda 5-6 ay). Fakat su bardağı kadar saksıda parmaktan kalın sürgünler nereye sığacak? Belki de sıkışır ve çürürler. İlk başlangıç için en küçük saksı 12cm çapında olmalıdır. Daha küçüğü iyi olmaz.

 11. Dilek dedi ki:

  Sarı kenarlı kılıcımın yapraklarında kahve rengi daireler oluşuyor ve bütün yapraklara dağılmış durumda. Yaprakları kurutuyor. Ne yapmam gerek?
  ***
  Çok acil olarak o topraktan sökün ve kökleri iyice yıkayın. Zaten ince kökler çürümüştür. Sağlam olsalar bile artık önemi yok. Toprak bitkiyi zehirlemeye başlamış. Yani muhtemelen sulamalarda daima az miktar su kullandığınız için toprak artık zehir küpü olmuştur. Yukarıda toprak tarifinde anlattığım gibi yeni toprak hazırlayana kadar açıkta bekletebilirsiniz. Şurayı mutlaka dikkatle okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 12. Nermin, Zonguldak dedi ki:

  Sarı şeritli olan paşa kılıcının iki yapraktan oluşan yavrusunu rizomdan kırarak ayırdım. Sanırım köklerdeki toprağı tam olarak temizlemediğim için dip kısmını görmeden kırdım. Çünkü ayırdığım yavruya sadece tek bir kök saçağı denk geldi. Yavruyu direkt toprağa mı dikmeliyim yoksa suda bırakıp birkaç saçak daha vermesini mi beklemeliyim?
  ***
  İkisi de yanlış. Çünkü bu durumda ince köklerin hiçbir önemi kalmıyor. Onlar yok hükmündedir. Şimdi havadar olan bir kenarda susuz, topraksız 7-8 gün bekletin. Kırık yer iyice kurusun. Sonra hafif nemli toprağa dikin. Sulamadan bekletin. Toprak kupkuru oluğu zaman sulayın. Bu tip ayırma işlerini sadece mayıstan mayısa yapmalısınız. Yanlış zamanda yapmışsınız.

 13. Yasemin, Antalya dedi ki:

  Üç gün önce kenarları sarı şeritli paşa çiçeği aldım. 10cm’lik bir saksısı var. Alttan küçük kökler çıkmış görünüyor. Bu mevsimde saksı değişimi yapmalı mıyım? Balkon kapısının yanında sehpanın üzerinde duruyor. Direkt güneş almıyor. Değişim sırasında toprağına strafor koysam olur mu?
  ***
  Saksı değiştirirken toprağı da değiştirecekseniz nisanı bekleyin. Kökleri toprağından ayırmadan büyük saksıya geçirecekseniz sakıncası yok. Ponza taşı yerine strafor parçaları olabilir.

 14. Nezahat, İzmir dedi ki:

  On yıl önce sokakta minicik bulup diktiğim paşa kılıcım 130cm’ye ulaştı. Hem gür hem de pırıl pırıl. Daha ne kadar büyür?
  ***
  Belki 1,5 metreyi biraz aşabilirler. Ama yaprakların uzamaya devam etmesi genelde 6 ay ile sınırlıdır. Sonra bir daha uzamazlar. Yeni gelenler onları geçebilir. Güçlü gelişim potansiyeli rizomlarının gücüne, doğru bakıma ve bulunduğu yerin şartlarına bağlıdır.

 15. Zeynep, Abu Dhabi dedi ki:

  Kenarları sarı paşa kılıcımı 4 ay önce aldık. Bir yaprağı orta yerinden kurumaya başlamıştı. Uygun şekilde kestim ve diktim. Hala sürgün vermedi. Şimdi ne yapayım?
  ***
  Sürgün çıkarması 2 ay ile 5 ay arasında değişir. Ama hava akımları, ısı derecesi filan tüm şartlar uygunsa genelde 3 ayı bulmaz. Zaten kenarları sarı olan paşa kılıcından yaprak çeliğiyle üretim yaparsanız düz renklisi ortaya çıkar. Kenarları sarı özelliğinin devam etmesi ancak rizomlardan yeni verdiği sürgünler yoluyla olur. Sizin için kenarlarının sarı olması önemli değilse sorun yok. Bırakın öylece dursunlar. Zamanla sürgünler oluşaktır. Sorunuzu bir hayli kısalttım. Perlite gelince, 6 ayı geçmeyen kısa vadeli köklendirme çalışmalarında hiç sorun olmaz.

 16. Zeynep, Abu Dhabi dedi ki:

  Genel olarak topraklara kurumuş muz kabuğu ve yumurta kabuğu tozu katma hakkında ne düşünüyorsunuz?
  ***
  Yanlış ve boş işler. Daha da kötüsü hem toprağın kimyasal dengesini bozarlar hem de bitkilerin köklerinin çürümesine yol açar. O konularla ilgili sayfalara bakın:
  1- https://azbitki.com/dogru-zannedilen-yanlislar
  2- https://azbitki.com/yumurta-kabuklari-saksi-topraklarina
  3- https://azbitki.com/salon-bitkilerine-hayvan-gubresi-nasil-verilir
  4- https://azbitki.com/hasladiginiz-sebzelerin-suyunu-atmayin

 17. Hatice, Aydın dedi ki:

  Benim sarı şeritli paşa kılıcımda ortasında çıkan yeni yaprağı kuruyor. Saksısını değiştirsem kuruyanlar düzelir mi acaba?
  ***
  Yanlış toprak veya toprağın bozulması ya da toprağa gübre katmak yüzünden oluyordur. Toprağını olduğu gibi değiştirmeniz lazım ama zaman pek uygun değil. Eğer eviniz sürekli sıcak ise ve güneş ve hava akımları alacağı bir pencere önü mümkünse şimdi toprak değiştirebilirsiniz. Ayrıca şurayı da mutlaka okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 18. Aslı, Ankara dedi ki:

  Merhabalar. Yaklaşık 6-7 ay kadar önce teyzem kendi bitkisinden bana ayırarak verdi. Bu süreçte bir kaç kez küçük kızım tutup yerinden söktü. bir kaç kez de oğlum topla vurup dağıttı. Bitki bundan mıdır bilmem ama bana geldiğinden beri hiçbir gelişme göstermedi. Toprağı sulaması saksısı her şeyi elimden geldiğince tariflerinize uygun yaptım. En son buruşmaya başladığını görünce topraktan söküp baktım kökleri kurumuş kahverengileşmişti. Ben de kökleri yıkayıp uzun yaprağı ikiye bölüp suya koydum. Ölmeye yüz tutmuş köklerden beyaz beyaz yeni kökler çıktı. Diğer yarım yaprak da köklendi. Alağı yukarı 2-3cm uzadı kökler. Bu aşamadan sonra ne yapacağımı bilemedim. Gerçi şuan doğru yolda mıyım onu da bilmiyorum. Size danışmak istedim. Şimdi bu haliyle uygun toprağa diksem olur mu. Bir de suda köklendiği suya alıştığı için sulama rutinini nasıl yapmalıyım? Son olarak bir önceki toprağına olduğu gibi diksem olur mu. Yoksa yeni karışım mı hazırlamalıyım. Eski toprağı oldukça süzek ponzalı, ağaç kabuklu bir karışımdı. ilginiz için teşekkür ediyorum. Sıkıştığım anlarda size ulaşabilmek harika.
  ***
  Neyse ki zehirli değil. Çocukların dokunacağı durumlar söz konusu ise evde hiçbir bitki bulundurmamak lazım. Köklerin çürümesi ikide birde topraktan çıktığı için veya gereksiz yere suladığınız içindir. Şimdi şöyle yapın: Toprak çok az nemli, kuruya yakın ama kupkuru olmamalı. Saksısına bu toprakla dikin (eski toprağını kullanabilirsiniz). Sulamayın. Şeffaf bir naylon içine saksısıyla beraber koyup hiç hava almayacağı şekilde bağlayın. 10 gün o şekilde serin, güçlü ışıklı bir yerde beklerken kökler toprakta aktifleşir ve toprağa tutunurlar. Sonra naylondan çıkarın ve üç gün sonra sulayın. Sonrasında ise, yaza kadar sadece toprak kupkuru olunca sulayın.

 19. Şayeste, Isparta dedi ki:

  Benim iki türlü paşa kılıcım var. Biri yeşilli diğeri kenarları sarılı yeşilli olanda. Yaprakları buruşuk güçsüz gibi. Sarı çizgili olanında da aynı ama kenardan yavru veriyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Kesin bir şey söylenemez. Sanıyorum toprak karışımı yapmaya gerek duymadınız. Bu durumda her zaman her şey olabilir. Özellikle sobalı evlerde bir sıcak bir soğuk etkisi ya da kış boyunca soğuk odada olması durumunda ıslak toprak çürütür. En iyisi ilkbahara kadar hiç sulamayın. Sonra doğru bir toprak karışımı yapın.

 20. Arzu, Osmaniye dedi ki:

  Paşa kılıcımın yapraklarında içe kıvrılmalar oldu. Yavruları ayırdım ve başka saksıya diktim. Hafif kök çürümesi olan bölgeyi kestim. Yapraklarının içe içe kıvrılmasında nerede yanlış yaptım? Düzelir mi?
  ***
  Sebep ince köklerinin çürümesi ve birkaç ay boyunca yeni ince köklerin gelişememesidir. Bu sebeple topraktan su alamaz. Toprak sürekli ıslak olunca rizomları da çürümeye başlar. Kış boyunca soğuk yerde duruyorsa sulamak genelde çürütür. Fazla soğuk ortamda toprağının kupkuru olması gerekiyor. Toprağını ise aynen yukarıda anlattığım gibi yapmanız lazım.

 21. Nermin, Zonguldak dedi ki:

  En alt yaprakta ilk başta sararma olarak görünen sorun vardı. Bugün gördüm ki sararan yaprak dibinden çürüme oluşmuş. Az önce kök kontrolü için açtım. Kökte herhangi bir çürüme yok fakat hiç ince saçak kalmamış. Gelişimi gayet iyi. Yeni çıkan yaprak tam büyümeden yeni bir yaprak daha çıkarmış durumda. Elimde temiz toprak olmadığından aynı toprağa ponza taşı ekleyip tekrar diktim. Toprak nemli olduğundan su vermedim. 2 yıldır sabit aynı yerde bakıyorum. En alt yaprağın gitme durumu ve gelişimi devam ettiği halde saçaklarının olmaması normal bir durum mu? 2 yıldır kaybettiği ilk yaprak.
  ***
  O yaprağın bozulması normal ama ince köklerin yok olması normal değil. Şimdi dışarı çıkıp verandadaki sulamadığım paşakılıçlarına baktım. Toprağı hafifçe eşeleyince incecik köklerin sapasağlam durduğunu gördüm. Soğuktan ve susuzluktan dolayı hiçbir gelişim yok ama ince kökler sağlam duruyor. Sizin toprağınızın zamanla kimyasal dengesi bozulmuştur. Veya durduğu yerde zaman zaman ciddi ısı dengesizlikleri oluyordur. Suladıktan sonra toprak fazlaca soğuduysa köklerin çürüyüp yok olma sebebi budur. Ciddi bir problem değil ama soğukta ıslak toprak devam ederse rizomları da çürür. Çürümeler önce rizom-yaprak dipleri arasında başlar ve tüm yaprak dipleri çürüyüp yapraklar kopar. O sırada rizomlarda da hızlı bir çürüme devam etmektedir. Dikkatli olmalısınız. Şu sıralar hiç sulamayın.

 22. Derya, İstanbul dedi ki:

  Saksılarda 3 tane paşa kılıcım var. Genel durumları iyi. Bir tanesi tek kök. Bir tanesi çok sık. 1 tanesi saksının iki farklı noktasında iki kök halinde. Bu iki kök birbirine dipten bağlı mıdır? Çünkü ben biraz daha büyük bir saksıda tek saksı yapmak istiyorum. Mümkün müdür?
  ***
  Evet. Daha iyi olur. Ama acele etmeyin. Mayısta yapın.

 23. Belma, İstanbul dedi ki:

  Uzun süredir sorunsuz baktığım paşa kılıcımı kışın fazla suladığım ve toprakta uzun süre ıslak kaldığı için kaybetmek üzereyim. Bütün yapraklar dipten yumuşayarak döküldü. Yaprakları fark ettiğimde dediğiniz gibi köklerini yıkayıp kuruttum. Ancak rizom kısımlarının buruş buruş olduğunu fark ettim. Ölmüşler mi yoksa bu haliyle dikip kurtarma şansım var mı? Bir de yapraklar tamamen dökülmeden yaprakların üst kısımlarından parça kesmiştim. Bunlarla çoğaltma yapabilir miyim?
  ***
  İstanbul’da kış aylarında dışarısı kadar soğuk olmayan iç mekanlarda sulamak zarar vermez. Anlaşılan toprağı yanlış idi. Veya sulamalarını sürekli az miktar su ile gıdım gıdım yaptığınız için toprak zehir haline gelmiştir. Bu sayfada anlattığım özellikte toprak karışımı şart. Şimdi sağlıklı kalmış rizomlarından ve yapraklarından yeniden fideler oluşturması mümkün. Ama bundan sonra öyle rasgele topraklarda yetiştirmeye çalışmayın.

 24. Ali, KKTC dedi ki:

  Bu kış eriyen paşa kılıçlarımı kurtarmak için erimis yerlerini vs kestim topragini değistim vs. Şuan toprakları kumlu bahçe toprağı, torf ve ponza taşı eşit miktarda karistırıp doğal terra cota saksılara diktim. Şuan toprakları çok hızlı kuruyor. Kışın bunları dışarda güney cepheye koysam yine erirler mi?
  ***
  Evet dışarıda bırakmayın. Maalesef ben bu geçtiğimiz kış ne kadar dikkat ettiysem de mahvoldular. Kocaman olmuş paşakılıçlarım hafif don olaylarını atlattı diye sevinirken tam da nisan başında bozulmaya başladı. Demek ki ne olursa olsun kışın dışarıda bırakmamak lazım.

 25. Sevda, Antalya dedi ki:

  Birkaç gün önce kardeşim saksıda fazla çoğaldığı için ayırdığı tek kök bodur paşa kılıcı verdi. Boyu 7-8cm kadar. Ama sürekli bir tarafa eğik duruyordu. Şüphelenip saksıdan çıkardım baktım ki kökü çürümüş malesef. Ne kök, ne rizom falan kalmamış.Yaprakları hala canlı. Atmaya da kıyamadım. Ne yapabilirim suya ıslatsam saçaklanır mı veya saksıya geri diksem?
  ***
  Tek yapraklardan filizlenmesi mümkündür ama aynen yukarıda tarif ettiğim gibi yapın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.