Paşa Kılıcı (Sansevieria Trifasciata)

En dayanıklı içmekan süs bitkilerinden paşa kılıcı havayı temizleme etkisi olan, gece boyunca oksijen salan dekoratif bir türdür. Succulent özelliklidir.

Asparagaceae familyasının Sansevieria cinsi bitkilerinden S. Trifasciata türü. Birkaç çeşidi ve insanların türettiği birçok kültivarları var. Anavatanı Batı Afrika’da Nijerya cıvarıdır. Paşa kılıcı, kılıç çiçeği ve peygamber kılıcı gibi adlarla bilinir. Hem gölge hem güneş uyumlu, susuzluğa dayanıklı ve dekoratif olmasıyla modası hiç geçmeyen süs bitkilerindendir.

Genel özellikleri

Desenli yaprakları dimdik yukarı doğru kılıç gibi uzar. Bodur paşa kılıcı çeşitlerinde yapraklar fazla uzamaz ve genellikle dimdik değil çevreye rozet gibi yayılır şekilde gelişir. Yapraklar desenli olup bazı çeşitlerinde yaprak kenarları sarı şeritli olur.

Kış soğuklarına hiç dayanıklılığı yoktur. Kışın gerçi -3C gibi soğuklara birkaç saat dayabilse de dışarda bırakmamalısınız. 9C dereceden daha serinde soğuk ve ıslak toprak kökleri çürütür.

Krasula tarzı metabolizmaya sahiptir yani fotosentez yapması biraz farklıdır. Gece boyu oksijen ve nem açığa çıkarıp karbondioksit depolar. Gündüz boyu enerji ve besin üretir. Gece karanlık saatler boyunca hem fazla sıcak hem havasız esintisiz olan yerlerde paşakılıcı sağlıklı gelişemez. Gece boyunca ortam ya serin olmalı ya da esintili olmalı.

Paşa kılıcı

Paşa kılıcı

Kök ve rizom sisteminin önemi

Toprak altı kalın sürgünleri (rizomları) vardır. Paşa kılıcının bütün hayati birikimleri o rizomlarda saklıdır. Rizom sistemi ne kadar gelişirse yaprak kalitesi de o derecede güzel olur. Yani paşa kılıcı yaşlandıkça güzel yapraklar üretir. Rizomlardan çıkan ince saçak kökler bazı olumsuz şartlarda tamamıyla yok olabilirler. Eğer rizomlar uzun aylar boyunca yeniden köklenemezse bünyede sıvı kaybı başgösterir. Bu promlemin olmaması için aşağıdaki bakım bilgilerine sıkıca uymanız gerekiyor.

Kullanım

Paşa kılıcı (kılıç çiçeği) salon, ofis süs bitkisi olarak kullanılır. Susuzluğa kaktüsler kadar dayanıklıdır. Evlerde, ofislerde bir kenarda unutulmaya dayanıklılığı yüksektir. İç mekânlara oksijen sağlamada diğer bitkilerden çok daha etkilidir. Havayı temizler. Geceleri oksijen açığa çıkarır. Havalandırma sorunu olan ofislerde çok sayıda bulundurulmalıdır. Çünkü kırtasiye malzemelerinden yayılan zararlı gazları çeker alır. Dekorasyon amacı ile yetiştirilir. Bu yüzden toprağının kalitesine, iyi bakıma dikkat edilmelidir. Yoksa güzel bir görünümü olmaz.

Bakımı, yetiştirilmesi

Paşa kılıcının yetiştirilmesinde zorluk olmadığından ve toprak seçmediğinden dolayı çiçek yetiştirmeyi hiç bilmeyenler bile kolayca yetiştirip çoğaltabiliyor. Yine de, daha gösterişli olabilmesi için aşağıdaki bilgilere göre yetiştirmelisiniz.

Güneş ihtiyacı

Gölgeye, az ışıklı yerlere çok iyi adapte olabiliyor fakat direkt güneşte daha sağlıklı gelişir. Yeterli ışık almazsa gerektiği gibi fotosentez yapamaz. Hızlı büyümesi sağlıklı fotosentez yapabilmesine bağlıdır. Yani havadarlık, esinti ve kuvvetli ışık önemlidir. Direkt güneş olmasa bile kuvvetli ışık olan yerlerde tutmalısınız.

Toprak

Paşa kılıcının toprağı humuslu ve son derece havadar olmalıdır. Uzun ve ağır yapraklarının dik durabilmesi için toprağının sıkıştırımlası lazım. Bu da paşakılıcı köklerinin havasız kalmasına ve çürümesine sebep olur. Kök çürümesi havasızlıktan kaynaklanırsa çürüme rizomlarda devam edecek ve paşakılıcınız ölecektir. Bundan dolayı toprağına mutlaka ponza taşı karıştırmanız gerekiyor. İnce köklerinin havasız kalıp çürümemeleri için de ayrıca kum karıştırmalısınız (gerçi toprak lifli ise kuma gerek yok).

Poşetlerde satılan hazır topraklardan lifli olanını tercih edin. Buna 1/4 oranında ponza taşı karıştırın.

Doğal humuslu gerçek toprak en iyisidir. Bu topraktan 5 ölçüye 1 ölçü kuvars kumu ve 1 ölçü ince taneli ponza taşı karıştırırsanız mükemmel bir karışım olur.

Toprak karışımında perlit kesinlikle kullanmayın. Paşa kılıcına ve bunun gibi Asparagaceae familyasından bitkilere (çoğuna) perlit zarar verir.

Saksı

Paşa kılıcının ince köklerinin aşırı çoğalması önemli değildir. Bu yüzden büyük saksı hiç gerektirmiyor. Pek derin olmayan, yayvan saksı kullanın. Saksı derin ise fazla toprak doldurmayın. Sadece rizomlarının toprakla örtülmesini sağlayın. Köklerinin değil, rizom sisteminin zor sığacağı kadar saksı ister. Fazla büyük saksıda bol toprakta ya iyi gelişemez ya da çürür gider.

Her yıl saksı değiştirmek iyi olur. Paşa kılıcı her yıl 2-3 misli çoğalır ve saksıya sığmaz. Her ilkbaharda (çok serin günler geçtiği zaman) az farkla bir boy büyük saksıya aktarın. Yoksa çoğalmaya devam edecek ve saksı yetersiz kalıp rizomlar çok kötü sıkışacaktır.

Sulama ve besin verme

Succulent bitkilerden olan paşa kılıcı suyu ve besinleri önce depolar, sonra kullanır. Onun için toprak yarıya yakın kurumadıkça kesinlikle sulamamalısınız. Kışın çok daha az (ve hem az miktarda suyla) sulamalısınız. O da ince kökler kurumasın diye. Ana kök (kalın rizomlar) ince kökler ölse bile yaprakları beslemeye bir süre devam edebiliyor.

Sulama suyu kesinlikle klorsuz olmak zorunda. Yoksa yapraklar zarar görür. Suyu ağzı açık bir kapta en az 24 saat dinlendirmelisiniz ki koloru tamamıyla uçsun.

Her üç-dört sulamada bir genel amaçlı (ya da orkidelere özel) bitki besininden suya karıştırarak verin. Kışın bulunduğu yer gelişmesine uygun değilse kış boyunca besin vermeyin.

Paşakılıcı çoğaltılması, üretimi yöntemleri

Paşa kılıcının iki ayrı usul çoğaltılması var. En avantajlısı yaprak çeliğiyle çoğaltmaktır. Rizomlarından bölerek çoğaltmaya pek baş vurmayın ama yaprakları sarı şeritli olanlarda bu usulden başka çare yok maalesef..

Yaprak çeliğiyle paşa kılıcı üretimi

Dikkat: Yaprak kenarları sarı şeritli olan paşakılıcını bu usulle çoğaltmanız durumunda yeni bitkilerinizde kenarlarda sarı şeritler olmaz. Böyle bir problem var. Sarı şeritlileri daha aşağıda anlattığım gibi rizomlarından ayırarak çoğaltmalısınız.

Bu usulle yani tek yaprakla çoğaltmada alacağınız yaprak en az 15cm olacak. Yaprak çok uzunsa buna göre ikiye, üçe, dörde ayırabilirsiniz (ne kadar kısa parçalara ayırırsanız o kadar kötü -yani her bir parça 15cm’den kısa olmamalı). Her parçası kesinlikle tutacak ve sürgün verecektir.

Her zaman yapılabilir. Yeter ki paşakılıcı yaprak çeliklerini diktiğiniz saksıların bulundukları yer fazla soğuk olmasın ve çok kuvvetli ışıklı hatta güneşli olsun. Yaprağı kestikten sonra aşağı ve yukarı kısımlarını unutmayın. Ters dikerseniz tutmaz. Birkaç saat bekletin. Kesik yerlerin tamamıyla kuruması lazım. Bir gün bekletebilirsiniz.

Paşa kılıcı yaprak çeliklerini köklendirmek için şöyle bir karışım gerekiyor: Her biri aynı ölçülerde olacak şekilde doğal kireç taşı (kalker taşı) kırpıntıları + kum + doğal humuslu toprak karışımı yapın. Bu karışım çabuk ve sağlıklı köklenme sağlayacağı gibi çürüme riskini de ortadan kaldırır.

Yaprak parçalarını 5-6cm kısmı toprak altında kalacak şekilde dikin. Sonra, aynı karışım toprağı torf veya hazır poşet toprakla yarı yarıya karıştırıp 2cm kadar yüksekliğinde olacak şekilde toprak yüzeyine yayın (böylece yaprak çelikleri 7-8cm kadar toprak altında kalmış olur). Bu ise köklenecek toprak altı kısımların sürekli nemli ortamda kalması içindir.

Yaprak çeliklerini sulama: Dılarda açık havada bulunuyorlarsa toprak üst yüzeyi az bir kuruma gösterdiğinde sulayın. İç mekanda tutuyorsanız toprak üst yüzeyi orta derece kurudukça sulayın.

2-3 ay içinde köklenir ve kalınca sürgünler verirler.

Rizomlarını ayırarak çoğaltmak

Paşakılıcının rizomları

Paşakılıcının rizomları

Bunu pek tavsiye etmiyorum. Zira paşa kılıcının daha güzel yapraklanması rizomlarından çoğalıp koloni oluşturmasına bağlıdır. Rizom sistemi ne kadar gelişmişse o denli güzel ve büyük yapraklar çıkarır. Ancak bodur paşakılıçlarında hiçbir sakıncası yok. Bunlar çok hızlı gelişim gösteriyorlar. Benim uyarım uzun, büyük yapraklılar içindir. Fakat ne yazık ki kenarları sarı şeritli olanları ancak bu usulle çoğaltabilirsiniz yani yaprak çeliğiyle çoğaltırsanız sarı şerit özelliği kaybolur.

Büyük yapraklı paşakılıçlarını rizomlarında ayrıcaksanız rizomları en az 3’lü gruplar halinde ayırın. Bu da en az 6 parça çoğalmış olmasını gerektirir. Eğer paşakılıcınız çok güçlü gelişmiş ise yani yapraklar çok kalın ve büyük ise tek tek de ayırabilirsiniz.

Önce saksıdan kalıp gibi çıkarıp bir leğene oturtun. Toprağını fazla dağıtmadan rizomlarından böleceğiniz yerleri tespit edin. O kısımlardan kesin ama leğendeki pozisyonlarını bozmayın. İki gün o şekilde bekletin ki kesik yerler açıkta kalmış olarak, havanın etkisiyle iyice kurusun. bu bekletme esnasında rizomlardan çıkan ince kökler kuruyabilir. Bu önemli değil ama yine de kesik yerlere değdirmeden hafifçe sulayabilirsiniz ki ince köklerde kuruma olmasın. Sonra ayırıp saksılara dikin ve toprak fazla kuru ise sulayın. Değilse birkaç gün kurumasını bekleyin sonra sulayın.

Rizomları ayırdıktan sonra yukarda paşakılıcı için tavsiye ettiğim gibi bir toprağa dikin. Özel bir köklendirme toprağına dikmeniz hiç gerekmiyor.

Problemleri

Kök çürümesi, genç yaprakların devrilmesi, yaprak uçlarından kuruması, yaprakların dipten çürümesi gibi sorunları var. Paşa kılıçlarında görülen bu problemler bakımınızdaki hatalardan kaynaklanır. Aşağıda paragraflar halinde açıkladım.

Genç yaprakların devrilmesi

Yeni gelişen paşakılıcı yapraklarının dipleri son derece esnek olur. Bazen devrilir ama kırılmaz. Tekrar düzeltip yapraklar iyice olgunlaşana kadar ya diğerlerine bağlamalı ya da yanlarına bir değnek dikerek bağlamalısınız. Hiçbir şey olmamış gibi gelişmeye devam ederler ve devrilip katlanmış kısımlarda iz bile kalmaz. Yeni gelişen yapraklardaki esnekliğin zarar verici boyutlara ulaşmaması için yaprak amaçlı besinden vermemelisiniz. Genel amaçlı bitki besini daha uygundur.

Çürümeler

En sık çürüme problemi ince köklerin çürümesidir. Çoğu zaman farkında olmazsınız. Bir müddet sonra yenileri çıkar ve dışardan herhangi bir sorun farkettirmeyip gelişime devam ederler. Fakat eğer yeniden köklenme bir iki ay gecikirse yapraklarda incelmeler, kurumalar başgösterecektir. Sebep toprağın ve yerinin elverişsiz olmasıdır. Gereksiz yere sulayıp durmak da yeniden köklenmesini geciktirir ve çürümenin ince köklerle sınırlı kalmayıp rizomlarda devam etmesini sağlar. Böylece paşakılıcınız ölür.

Rizom çürümesi en tehlikeli problemdir. Gereğinden büyük saksılara bol toprakla dikmek, killi ağır toprağa dikmek, gereksiz sulamalar, toprağı ıslakken yer değiştirmeler kök ve rizom çürümelerine sebep olur.

Yeni yapraklanmış sürgünlerin çürümesi farklı sıcaklık taşıyan yerler arasında yer değişimi sonucu olabilir. Çok serin mekanlarda toprağının devamlı ıslak kalması da paşa kılıçlarında bu soruna neden olur.

Asitli topraklarda özellikle soğukta toprak ıslaklığı her tip çürümeyi getirir. Zaten paşa kılıcı için asitli toprağın bir önemi yok. Toprağına bol bol doğal kireç taşı kırpıntıları karıştırmanızı tavsiye ederim.

Yaprak uçlarının kuruması

Paşa kılıcının yapraklarının uçlardan kuruması, kenarlarda hasarlar başlaması şu sebeplerden kaynaklanır:
Klorlu su ile sulamak..
Toprağına perlit karıştırılmış olmak..
Bitki besini vermemek..

Kaynaklar

Sansevieria trifasciata – missouribotanicalgarden.org
Mother in laws tongue (snake plant) – houseplantsexpert.com
Sansevieria trifasciata – wikipedia.org
Sansevieria Production Guide – mrec.ifas.ufl.edu


'Paşa Kılıcı (Sansevieria Trifasciata)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Saadet dedi ki:

  Yaprakları neden birbirine bitişik dar şeklinde? Boyu da çok zaman aldı ama pek fark etmedi uzamadı. Acaba yerini mi sevmedi?
  ***
  Şimdi kıştayız yazı bekleyeceksiniz. Ama şimdi eğer havadar, aydınlık, güneş gelen bir yerde bulundurursanız şimdi de büyüyebilir.

 2. Funda, Kırşehir dedi ki:

  Kılıç bitkimin topragında ismini bilmedigim degişik türden böcekler var ve gelişimini engelliyor. Nasıl bi tedavi uygulayabilirim sizce?
  ***
  O böceklerin gelişimi engellediğini nereden biliyorsunuz? Zaten kış mevsimindeyiz bir de siz esintiden güneşten ışıktan uzak tutuyorsanız büyümeye ara vermiştir. Bekleyin ilkbahar gelsin o zaman büyümeye devam eder.

 3. Tuba, Kırıkkale dedi ki:

  Peygamber kılıcı çiçeğim bir akşam baktım ki devrilmiş. Köklerin içi boşalmış resmen. Niye böyle oldu anlamadım. Yaprakları kesip suya koydum ama hala köklenmediler. Hatta bazilarinin suda kalan kisımlari çürür gibi olmuş. Ben simdi ne yapmalıyım?
  ***
  Rizom kökler havasızlıktan ve çok sulamaktan dolayı çürümüştür. Sağlam yapraklarından yeniden üretebilirsiniz ama suda bekletmeyle olmaz.

 4. Esra dedi ki:

  Ben yeni kılıç çiçeği beslemeye başladım. Komşuzdan aldığım kök sanırım çürümeye başladı. Kılıcın sağlıklı bir yaprağını kesip başka saksıya diktim. Acaba tutar mı? Diğer çürüyen kökü de başka saksıya diktim ikisi de tutarmı diye merak edyirum.
  ***
  Yeni dikince, köklü veya köksüz farketmez, fazla sulamak çürütür. Toprak devamlı kuru kalmalı, tamamen kuruduğunda üstte az miktar su dökün, üst yüzeyi birkaç santim derine kadar ıslatacak kadar.

 5. İrfan Y. -İzmir dedi ki:

  Paşakılıcı çiçeğim sanırım çiçek açacak. Şimdiye kadar ne duydum ne gördüm. Tam göbeğinden etrafı tomurcuk bir filiz uzamış sizden bilgi almak isterim.
  ***
  İyi güneş alanların çiçek açtıklarını gördüm. Kökler stres altında kalırsa çiçek açıyor sanıyorum. Benim gördüklerim yıllarca aynı saksıda kalmış, birbirine sıkışmış vaziyette ve artık kuvvetli gelişememekte olanlardı. Yerleri de fazla güneşliydi.

 6. Esma, Ankara dedi ki:

  Bir yıllık kılıç çiçeğimin toprağında kurt var. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Topraktaki böcekler genelde zararsızdır. Siz en iyisi şu sayfaya bakın:
  https://azbitki.com/toprak-hasereleri

 7. Filiz, Aydın dedi ki:

  Az önce güneybatı cephesine bakan arka balkonumda duran paşa kılıcımın en son 3 sürgününün dipten çürüdüğünü farkettim. çok sulamış olabilirim ya da bir hastalık olabilir. Bizim burada havalar soğumadı da daha. Yani soğuktan zarar görmüş olamaz. O bölümü dipten kestim attım. geri kalan sağlam 3 yaprağı nasıl koruyabilirim? Eğer bir hastalıksa onları nasıl kurtarabilirim? Yardımcı olur musunuz? Resmini mail adresinize yolladım.
  ***
  Bence çok serin geçen günlerde fazla sulama zarar vermiştir. Rizomları sağlam sanıyorum. Hiç sulamayın. Toprak kuruyunca içeriye alın. Bir on gün daha sulamayın ki evin havasına adapte olsun. Sonra sulamaya başlayın. Yaprklarını yukarda anlattığım gibi direkt toprağa dikin. Birkaç ay sonra kalın sürgünler çıkarırlar.

 8. Nuriye K. -Manisa dedi ki:

  Paşa kılıcımın uç kısımları kuruyor. Bu nedenle boyu uzamıyor. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Uçlarının niçin kuruduğunu bulmanız lazım ki yapılacak şey de ona göre belirlenebilsin. Soba yanında mı tutuyorsunuz, çok mu soğukta bırakıyorsunuz, evde kedi veya çocuklar mı uçlara zarar veriyor.. Her şey yolunda diyorsanız iyi bir toprak bulup toprak değiştirmek gerekir ama bu mevsimde çok riskli. Verdiğim bakım bilgilerine göre yetiştirin.

 9. Bulut, Uşak dedi ki:

  Paşa kılıcı çiçeğim sineklendi. Sineklerden arındırmak için ne yapmalıyım?
  ***
  Toprak yüzeyine sigara izmeritlerinin içindeki tütünü yayın. Böylece yok olurlar.

 10. Filiz, Aydın dedi ki:

  Merhaba, iki mesaj yukarıda bundan tam bir ay önce bahsettiğim paşa kılıcımın bir yaprağı daha çürüyüp dipten koptu bugün. Ben de geriye kalan iki yaprağı topraktan çıkardım. güzelce yıkadım. kök çürümesi yok sağlamlar. Şimdi ne yapayım?
  ***
  Eğer özel süs bitkisi toprağı kullanmışsanız kuvvetli ihtimal sebep budur. Bir müddet hiç sulamayın toprak iyice kurusun. Sonra üstten biraz toprak azaltın.

 11. Kader, İstabul dedi ki:

  Kılıç çiçeğim daha küçük bir fidan. Yeni ektim. Toprağını hazır aldım. Çok dikkatli diktim ama yine de büyümedi. Bir ay oldu nerdeyse. Bir de çiçeğimde kırışma var. Bu uruduğunu mu gösteriyor?
  ***
  İnce köklerin o toprakta çürüdüğünü gösteriyor. Aslında her toprakta görülebilen bir problem. Sık sık havalandırılmayan odalarda gereksiz yere sulama yüzünden ince kökler kolayca çürüyebilir. Toprak kurumadıkça sulamayın. Havalar ısınır siz odayı daha sık havalandırırsınız o zaman köklenir büyümeye başlar. Yeri çok da iyi aydınlık olmalı.

 12. Amasya dedi ki:

  Merhabalar bende de uzun süredir kılıç çiçeği var fakat hiç çiçek açmadı. Çiçek açmayandan sanırım. Kılıç çiçeğinin çiçek açandan olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Kılıç çiçeğinin çiçek açması için ne yapmak lazım? Nasıl bir ortamda durması gerekir?
  ***
  Her paşa kılıcı türü çiçek açar. Bunun için sanıyorum iyi güneş alan bir yerde bulunması gerekiyor. Ama bunlar çiçeği için yetiştirilmiyor. Çiçekleri önemli değil.

 13. Erol, Bursa dedi ki:

  Çiçeğimi oğlumun odasında pencerenin yanında tutuyorum ama bazı tedirginliğim var. Sizce bu bitkinin zararları var mıdır?
  ***
  Hayır hiçbir zararı yok. Olsa olsa topraktan çıkabilecek tozların alerji yapması olabilir. Çocuğunuzda bir problem yoksa zararı yok.

 14. Hayal, Bursa dedi ki:

  Ben kılıç çiçeğini 6 yaprak falan diktim. En büyük saksıya dikmiştim ki değiştirme sorunu yaşarken bitkiye zarar vermeyeyim diye. Tam bir yıl hiç bir değişiklik olmadan öylece kaldı. Ümidimi kesmiştim. Toprağını karıştırırken bir uç geldi elime. İki küçük kök gördum. Diktiklerimin uzayacağını sanıyordum. Meğer dibinden başka kökler çıkıyormuş. Üç yıla yakın oldu 20 köke yakın ve bir metreyi geçti. Gayet de saglıklı görünuyorlar. Işık alan ve ortamı sıcak yerde. Burayı okuyana kadar sadece çok suladığımı farkettim. Bitki severlere sevgiler.

 15. Bedia, Artvin dedi ki:

  Kılıç çiçeği gece oksijen verdiğine göre gece karbondioksit salgılar mı? Saksısı büyük olsa olur mu?
  ***
  Bir oda bin çeşit bitkiyle dolu olsa bile toplam hepsinin tüketecekleri oksijen sadece küçük bir serçenin tükettiği kadardır. Hiç endişelenmeyin.

 16. Canan dedi ki:

  Ben kılıç çiçeğimi 6 sene önce diktim. Hiç büyümedi. Yaprak ve yanında yavru çıkardıkça eski yaprakları kuruyup dökülüyor. Elimden geldiği kadar bakmaya calışıyorum. Bu şekilde olunca moralim bozuluyor. Ne yapmam lazım? Pencere önünde ve toprağı tamamen kuruyunca suluyorum.
  ***
  Galiba 6 yıldır hiç toprak değiştirmemişsiniz. Havalar ısınsın toprağını değiştirin. Veya besin verin.

 17. Canan, Balıkesir dedi ki:

  Aksine bu yaz toprağini değiştırdım ve besin de veriyorum. Suyla karıştırılandan olan var ya onlardan…
  ***
  Belki de uzamayan çeşidindendir. Paşakılıcının birçok çeşitleri var.

 18. Emine, İstanbul dedi ki:

  Benim kılıç çiçeğimi arkadaşım vermişti. Kökten çürümeye başladı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Eğer ana kök (kalın rizom) çürümüşse yaprakları en sağlıklı yerinden kesip onları temiz bir toprağa dikeceksiniz.

 19. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  Paşakılıçlarımı nisandan itibaren balkona çıkarmalı mıyım? Balkonum açıkk ve oğleden sonra güneşinin tamamını alıyor.
  ***
  Acele etmeyin. Gece sıcaklık 12C derece altına düşmediği günlere kadar bekleyin.

 20. Sonay, Hatay dedi ki:

  Paşa kılıcının uç kısmı klimadan kurudu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Klimanın önünde tutmayın.

 21. Tuğçe, İzmir dedi ki:

  Yaklaşık 8-9 ay önce dikdiğim paşa kılıcım dibinden çürüdü. Söküp çürüyen kısmını kestim. Tekrar diktim. Hiç su vermedim. Yaklaşık bir hafta oldu. Şimdi yavaştan tekrar çürümeye başlamış. Paşa kılıcımı kurtarmak için ne yapmalıyım? Kese kese hıç kalmayacak..
  ***
  Yine kesin. Dikmeden önce dört beş gün açıkta bekletin. Sonra dikince açık havada, güneşli yerde tutun. Bu sefer kesin kurtarırsınız.

 22. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  Kılıç çiçeğimin toprağında çok minik beyaz renkli böcekler var (bit gibi). Toprağını mı değiştireyim, suyunu mu azaltayım, güneşe mi çıkartayım? Yeşil yapraklı bitkiler için bitki besini aldım. Ne ölçüde ne kadar aralıklarla kullanmalıyım?
  ***
  Onlar toprak bitleridir. Zararlı değil faydalıdır. Ben paşakılıcıma genel amaçlı besinden veriyorum. Sizin aldığınız belki zarar verebilir. Besini tavsiye edilen dozaja göre daha az verin. Her sulamada verin yazıyorsa siz ayda bir verin.

 23. Hatice, Kocaeli dedi ki:

  Kılıç yaprağını 5-6 cm uzunluğunda parçalara böldüm ve saksıya diktim. Sonra biraz toprağı ıslattım. Bu şekilde çürür mü? Toprak kuru mu olmalıydı? Kaç günde köklenir filizlenir?
  ***
  Toprak iyice kurudukça sulayın. İki ayda sonuç belli olur. Bekleyeceksiniz.

 24. Yeşim, İzmir dedi ki:

  Paşa kılıcını 2 yaprak şeklinde yeni satın aldım. Toprağı şu anda nemli. Salonda perde arkasından güneş alan bir yerde tutabilir miyim? Tepelerinde hafif açıklık var oralardan mı gelişiyor yapraklar? Klima zarar verir mi?
  ***
  Benim klima deneyimim yok. Pencereleri çok sık açıp rüzgar almalarını sağlıyorum. Bu çok önemlidir. Yaz boyunca pencereler daima açıktır. Yeri biraz güneşli olsa iyi olur. En azından kuvvetli aydınlık olmalı. Havayı esintiyi unutmayın. Toprak fazla ıslak kalıyorsa sulamayın. Yeterince nem kaybetmesini bekleyin.

 25. Hakan, Bursa dedi ki:

  Yaprakları çok tozlanıyor. Evde çok hızlı da çoğalıyorlar. Önceden vardı da artık bakmıyorum.
  ***
  Paşakılıçsız ev olmaz. :) Yine edinmelisiniz bence.

 26. Fatma A. -Ankara dedi ki:

  Arkadaşımdan paşa kılcı aldım. Sagolsun kayınvalidem de getirmiş. Sağlı sollu tvnin yanına koydum. Güneş görmüyorlar. Kayınvalideminki yaprak alttan sararmaya başlamış. Rengi de acık. Yapraklarında da kurumalar olmuş. Yeni dikip getirmiş. Sanıyorum alltan çürüyor. Ne yapmalıyım? Evim öğleden sonra güneş görüyor. Güneşe mi koymalıyım?
  ***
  Cansız eşya gibi yakıştırdığınız yere koyarsanız hayatta kalabilmeleri zor. Direk güneş olmasa bile kuvvetli aydınlık ve çok iyi havadarlık (pencereden gelen esinti) şart. Toprak ıslakken sulamak ve esintisiz yer (biri veya ikisi bir araya gelince) kesin çürürler.

 27. Oğuz, Yozgat dedi ki:

  Birinden tek dal paşa kılıcı aldım ve bunu makasla bölüp kestiğim yerinden toprağa diktim sizce doğru mu? Tutar mı?
  ***
  Tutar. Yaprak uzunsa en fazla ikiye bölmenizi tavsiye ederim. Ne kadar kısa parça, o kadar geç ve zayıf gelişim anlamına gelir. Kesilen yerin üst kısmını hemen dikmeyip toprak altında kalacak olan kesik kısmın kuruyup kabuk bağlaması için bir veya iki üç gün açıkta bekletmek iyi olur böylece çürüme riskini bertaraf etmiş olursunuz.

 28. Esra, Tekirdag dedi ki:

  1.5 yıl kılıc ciceğim yaklasık 1 ay önce cicek actı ve hala devam ediyor. Son 5 gundur de köklerinde sinekler ucmaya basladı. Çicekleri mi yapıyor?
  ***
  Toprak hiç kurumadan tekrar tekrar sulamak sonucu oluyor. Onların zararı yok ama her gün çamur gibi kalan toprak kılıç çiçeğini çürütür öldürür.

 29. Serpil , Aydın dedi ki:

  Yaklaşık 1 yıldır paşa kılıcı yetiştirmeye çalışıyorum. Hiç gelişme göstermiyor. Toprağı iyice kurumadan sulamıyorum, salonumun sabahları güneş alan cephesinde tutuyorum fakat gelişme olmuyor.
  ***
  Acaba çok fazla mı susuz bırakıyorsunuz? En önemli şey esinti alabilmesi. Buna dikkat edin. Kaç yıldır iyi anladım ki odaların esintisiz köşelerinde bitkiler hiç gelişim gösteremiyor – yılda bir yaprak açaması bile büyük bir başarı olur. Yani en iyisi siz hava cereyanı olan yere alın. Pencereleri açtıkça püfür püfür esen bir yerde tutun.

 30. Serpil, Aydın dedi ki:

  Dediğiniz gibi sanırım hava akımından yoksun kaldığı için gelişme göstermiyor. Yerini değiştireyim bakalım.

 31. Oğuz, Yozgat dedi ki:

  Paşa kılıcımı dikeli nerdeyse bir ayı geçti kuruma falan yok ama filizlenme de yok bu durum normal mi?
  ***
  Normaldir. Esintili yerde tutarsanız bir aya kalmaz büyümeye başlar.

 32. Aysel O. -Londra dedi ki:

  Benim peygamber kilicim var. Yapraklari yukardan asagi kuruyor. Bunun sebebi ne olabilir acaba? Kuruyan yerinden kesiyorum acaba o yapragi kokten mi kesmem gerekiyor?
  ***
  Toprakta hiçbir şey bulamayınca zavallıcık kendi bünyesindekileri kullanıyor bu yüzden en eskilerden başlayarak yapraklar bozulur. Uygun bir toprak bulup toprağını değiştirin ya da uygun bir bitki besini verin. Kuruyan kısmı kesmekle doğru yapıyorsunuz, tamamını kesmeyin.

 33. Nihal, İstanbul dedi ki:

  Merhaba yaklaşık on senedir baktığımız bir kılıç çiçeğim var. Son 1 haftadır toprağında mantarlar çıkıyor. Çoğalmaya başladılar. Ne yapmalıyım?
  ***
  İstanbulda salgın galiba. Eskiden de olurdu ama bu kadar çok değildi. Ben bir zararını görmedim. Toprak yüzeyi kuruyana kadar sulamayın sonra toprağı kabartın havalandırın. Paşa kılıcı daima sırılsıklam toprakta olmayı sevmiyor zaten.

 34. Bedia, Gaziantep dedi ki:

  Paşa kılıcım yanları sarı olan çeşidinden ama yeni çıkanların yanları sarı değil neden?
  ***
  İlkin öyle oluyor. Büyüdükçe kenarlarda farklılaşma başlar.

 35. Fatma A. -Ankara dedi ki:

  Kayınvalidem kılıç çiçegi getirmişti tamamen çürüdü. çekip çıkardım kök erimiş ama yanına 5-6 cmlik kılıçtan parçalar ekmiş. 23 nisandan beri kuruma da yok öylece duruyorlar. altından patlar dediler doğru mu acaba? arkadaşının hediyesi tuttu ortasından da filizleri çıktı yavaş yavaş büyüyorlar. çok seviniyorum.
  ***
  Evet o parçalar sağlıklıysa yakında kapkalın filizler çıkarırlar. Yalnız yeri esintili olmalı yoksa bir yıl daha beklersiniz.

 36. Yaşar, Kayseri dedi ki:

  ilk önce size böyle her soruya bıkıp usanmadan cevap verdiginiz için teşşekür ederim. Benim gibi kılç çicegi seven bayağı kişi varmış. Kılıç çiçeğinin açmış olduğu çiçekler kokar mı? Anladıgım kadarıyla çiçek açması hiç de hayra alamet değil.
  ***
  Çiçekleri güzel kokar. Çiçek açması niçin hayra alamet olmasın? Öyle bir şey yok.

 37. Filiz, Aydın dedi ki:

  Paşa kılıcının çiçeğini ben çok gördüm. Çok sıcakta, bakımsız kalmış paşa kılıçlarında gördüm. Drecenia messangena çiçeklerine benziyor ama ondan daha çirkin. Çiçeği çok da gerekli değil gibi..

 38. Almina Altın dedi ki:

  Yaklaşık iki ay önce komşumun yaprak halinde dikip verdiği kılıcım kısa zaman sonra yan tarafından yavru verdi. Çok güzel büyümeye devam ediyor. Ama saksısı çok küçük. Eylül ayında saksıyı değiştirsem bitkime zarar verir mi? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
  ***
  Saksı küçük değildir. Paşa kılıcı için önemi yok. Bekleyin gelecek yıl mayısta saksı değiştirin. İstanbuda iseniz (veya kışın daha soğuk olmayan bir şehirde iseniz) eylülde de saksı değiştirebilirsiniz. İlkbahardan yaz başına kadar ve yaz sonunda saksı / toprak değiştirilebilir. Sonrasında en az üç hafta ‘fazlaca esintili’ bir yerde tutmalısınız ve sulamayı seyrek tutmalısınız böylece kökler çürümez.

 39. Meral, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 15 yıldır kılıç çiçeği yetiştiriyorum. Benim için çok önemli bir çiçektir. Sadece bir kez donarak ölmesine sebeb oldum (kök ve yaprakları cıvık bir durumda bulmuştum). Onun dışında yıllardır edindiğim tecrübe kılıçın toprağı güneş görürse daha çok sürgün veriyor.
  ***
  Önce değerli tecrübenizi aktardığınız için teşekkür ederim. Evet, hem güneşte yapraklar çok daha sağlıklı ve sağlam gelişiyor. Ancak benim denemelerimde direkt güneş almasa bile sürgün verebilmekte. Bunun sebebi sanıyorum tepeden dibe kadar kuvvetli ışık alabilmesi..

 40. Perihan, İzmir dedi ki:

  Paşa kılıcı çıiçek açıyor ve çok güzel kokuyor. Bol miktarda bal akıtıyor. Çocuklarım başına geçip onları parmaklayıp yerlerdi. Çiçek açmak doğasında varsa neden yorulsun ki?
  ***
  Perihan hanım galiba yanlış anlamışsınız. Paşakılıcının çiçek açması pek görülen bir şey değildir. Niçin neden çiçek açmaya gerek duyuyorsa bu konudaki yazıları siz sanıyorum çiçek açmak bu bitkiyi yorar diye anlamışsınız. Ama yazdığınız bilgi güzel bir katkı oldu çok teşekkür ederim.

 41. Ali, Mersin dedi ki:

  Bende Sansevieria Futura Superba türünden paşa kılıcı var. Acaba bodur mu yoksa uzayabilenlerden mi?
  ***
  İkisinin ortası denebilir. Genelde 20 – 35cm arasında olup iyi bakarsanız rizom kuvvetlenince sonraki yeni yapraklar en fazla 70cm’yi bulabilir. Diğer paşa kılıçları 1 metreyi geçer. Bu pek uzamaz. Özelliği yapraklarının kısa boyluyken bile geniş ve sağlam olmasıdır.

 42. Nida, Gaziantep dedi ki:

  Benim 7 aylık kızım yürüteçte yürürken kılıç çiceginin ucundan ısırıp yedi. Zararı olur mu acaba?
  ***
  Paşa kılıcı zehirli bitkilerden değil ama yenirse belki zararı olur. Kızınız ucunda biraz yemişse en küçük bir zararı olmayacaktır.

 43. Dilbeste, İstanbul dedi ki:

  Kılıcımın boyu 1,5 metrelerde ve yaklaşık 12 yaşında. Saksı boyu 22 cm, çapı ise 27 cm. Boyuna göre saksısının küçük olduğunu düşünüyorum. Saksıyı büyütmeli miyim sizce?
  ***
  Paşa kılıcının havuç gibi kalın esas kökleri var, bunlara rizom denir. Önemli olan şey o rizomların rahatça sığabileceği büyüklükte saksıda olmasıdır. İnce köklerin fazla geniş alana ihtiyacı yok. Siz rizomlara göre saksı büyüklüğü düşünün. Bir de toprak iyi havadar olmalı ki rizomlar çürümesin.

 44. Nurten, Manisa dedi ki:

  5 yıldır kılıç çiçeğim var. Bir saksı ile başladım şu anda 10 adet saksıda ve herbiri en az 8 kök 14 köke kadar var. Beni kılıç çiçeği sevdi. İsteyen komşu ve arkadaşlarıma da verdim. Her yıl yaşlı yaprakları kesiyorum ve üretiyorum.

 45. Mehtap, İstanbul dedi ki:

  Paşa kılıcı çiçeği açtığında yaklaşık 15-20 gün kalıyor. Gösterişli çiçekler değildir ama muazzam yoğun ve güzel kokar. Bal tadında bir salgısı da vardır.

 46. Eda, İstanbul dedi ki:

  Bir ay önce bodur boylu paşa kılıcı edindim (dikdörtgen saksıların birinde artık dışarı fırlayacak 3 ayrı kök ama her bir kökte 6-7 öbek). Bugün elimde olan, önceki saksılarda boş duran tüm toprakları karıştırdım. Her birini böldüm. Ayrı ayrı saksılara diktim. Toprak nemlenecek şekilde suladım ve evin tek güneş alan kısmı olan salon camının önüne koydum. Toprak kurumadan sulamayacağım bunu anladım yukarıdaki yazılardan. Peki şimdi besin vermeli miyim? Çünkü toprak ne şekilde pek bilmiyorum. İçinde strafor ve birtakım bitki atıkları, çekirdekler vardı. Havalar iyice soğuyup doğalgaz yanınca camın önünden almak zorunda kalacağım. Evin diğer hiçbir yeri pek güneş almıyor. Bu konuda ne yapmalıyım? Lambaların yakınlarında bir yerlere mi koymalıyım? Ya da peteklerin sıcağından bir bozulma yapmazsa öylece camın önünde bırakayım mı?
  ***
  İlkbahara kadar besin vermeyin. Toprak zayıf olsa bile kendi bünyesindeki ile idare eder. Güneşten daha önemlisi esintidir. Paşa kılıcı gölgede de olur ama esinti, temiz hava akımları kesinlikle çok önemli. Siz esas buna dikkat edin. Her türlü paşa kılıcı için bu geçerlidir. Kalorifer radyatörlerinin ısısı çok fazla ısıtmayacaksa paşakılıcına zarar vermez. Yani biraz uzağında olabilirler. Tam bitişik olmamalı.

 47. Asuman, İstanbul dedi ki:

  Benim de kılıç çiçeğim var. Yaklaşık 6 yıldan beridir bakıyorum. Yazları balkona, kışları yatak odama alıyorum. Şu anda bile diplerinde üç yada dört adet yavru var. İki yıldır çiçek açıyor. Son saksısını 3 ay önce değiştirdim. Saksıda çok fazla yaprak oluştu. yaşlanmış yaprakları kesmem mi gerekiyor? sizce ne yapmalıyım? kesmem gerekiyorsa nasıl hangi ayda ve ne şekilde kesmek gerekir? çiçeğime zarar verecek bir şey yapmak istemiyorum.
  ***
  Yaprakları kesmek gerekmiyor. Fazlalığı çirkin buluyorsanız yazın balkona çıkardığınız zaman eskileri kesebilirsiniz. Şimdi tavsiye etmem çünkü kök kısmı ile yapraklar arasında ve toprağın ıslaklığıyla ilgili olarak bünyedeki su dengesi bozulur ana rizomlar çürüyebilir. Yazın açık havaya çıkardığınızda kesmeniz daha güvenli olur. Veya 6 yıldır nasıl tecrübeleriniz varsa.. Mesela kış boyunca hiç sulamıyorsanız kışın da kesebilirsiniz. Ama suluyorsanız şimdi kesmek iyi değil. Ya da çok iyi esintili bir yerde tutuyorsanız ve kış boyunca seyrek suluyorsanız kesebilirsiniz tehlikesi olmaz diye düşünüyorum.

 48. Süleyman K. -Yozgat dedi ki:

  İki saksıdaki şeritli kılıç çiçeğimi büyükçe bir saksıda birleştirdim. Daha dolgun görünüm için. Bu durum gelişimini olumsuz etkiler mi? Zayıf yapraklar, kısa boylu bitki gibi. Kökten yavru vermesi için geniş saksı mı yoksa daha dar saksı mı daha uygun olur?
  ***
  Bu zamanda kökleri rahatsız etmeniz yanlış. Geçen yıl ben de aralık ayı sonunda hepsini aynı saksıya dikmiştim. İlk on – onbeş gün boyunca hiç sulamadım. Toprak da çok havadar yapıdaydı. Böylece çürümediler. Her biri güzelce gelişime devam etti. Kökten yavru vermesi için yapraklarının dip kısmı kuvvetlice ışık almalı. yeri de güzelce esintili olursa kökten sürgünler vermesi kesindir.

 49. Mustafa, Kırıkkale dedi ki:

  Ev şartlarında ve iş yerlerinde bakılacak en uygun çiçek türü olduğunu düşünüyorum. Kendim evde bakıyorum. Yaklaşık 3 yıldır penceremin önünde. Her bahar bütün köklerinden çiçek açar ve ortalama 1 ay kadar devam eder. Kötü ve zayıf olanları tamamen kesiyorum. Yeni fidanlar daha çabuk açıyor.

 50. Sevim, İstanbul dedi ki:

  Paşa kılıcı çiçeğim bir hayli yaşlı. 30 yaşın üzerinde. Boyu ve eni bir ev bitkisi için çok heybetli. Bu güzel bitkinin ortalama ömür süresi nedir?
  ***
  Bunu hiç bilmiyorum ama çok uzun yıllar boyu yaşadıkları kesin. Özellikle amerikalılarda ev bitkilerinin aile içinde nesilden nesile miras kalarak yetiştirildiğine dair çok şey okudum. İlk diken kişi ölmüş gitmiş. Aradan 50 yıl geçmiş ve bitki hala yaşatılıyor.

 51. Ali, Denizli dedi ki:

  Üç yıl önce diktigimiz kılıç çiçeğimiz tek yapraktı. Şu an 12 yaprağı var. 15 gün önce sobanın yanında iki yaprağı herhalde sıcaktan etkilenmiş. Büküldü ve ordan çürümeye başladı. O bölgesinden kestim ama hala yavaş yavaş çürüyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Köklerde fena halde çürüme olmuş. Hemen topraktan sökün. Bütün kökleri güzelce yıkayın temizleyin. Sonra serin bir odada 20 gün kadar bekletin. Bu sürede kalın kök kendiliğinden düzelmeye girer. Sonra çok az nemli olan toprağa dikin çok sık açık duracak bir pencere yanına koyun. Toprak adamakıllı kurumadıkça sulamayın.

 52. Kadriye, Antakya dedi ki:

  Benim 9 yıl bebeğim olmadı. Bir gün ezan okunuyordu. Ben de ayıptır söylemesi adetliydım. Peygamber kılıcını ekecektim. Dedim ki rabbime bu son adetim olsun bana da bir evlat ver. Sağlıklı bır kızım olsun dedim. Öyle oldu son adetim oldu hamile kaldım. Şimdi 8 aylık kızım var elinizden öper. O çiçeği ekerken dilek dileyin dua edin. Mübarek çiçek bir metre olduğunda kırılmadan çürümeden dileğiniz kabul olur. Sağlıkcakla kalın.

 53. Kenan, Kırıkkale dedi ki:

  Paşa kılıcımı edineli 1,5 yıl oluyor. Yazın balkondaydı. Eylül gibi içeri aldım. Bu 1,5 yıllık sürede ne yeni sürgün ne de en ufak bir büyüme gerçekleşmedi. Yukarıdaki yazınızı okudum. Artık balkona çıkartmayacağım. Bu bitki tropikal bitki midir yani nemlendirmek için geniş bir kaba çakıl taşı ve su koyarak nem ihtiyacını karşılamak doğru mudur? Yoksa yapraklara su püskürtmek yeterli midir? Su püskürtme işlemini kışın da yapmalı mıyız?
  ***
  Ev süs bitkilerinin tümü tropikaldir ama çok azı özel nemlendirmeye ihtiyaç duyar. Paşakılıcına hiç gerekmez. Sizinkinin sorunu toprağının bozuk olması. Açık havada bile gelişmiyorsa tek problem toprak.

 54. Kenan dedi ki:

  Paşa kılıcının toprağı nemli olmasına rağmen yaprakları buruşmaya başladı. sizce ne yapmalı?
  ***
  Yazı içinde bu konuda bilgi var. Orayı okuyun gereğini yapın.

 55. Cezminur, İstanbul dedi ki:

  Topraklarını değiştirmek üzere olduğum paşa kılıcımın kuvvetsiz toprağına sığır gübresi yerine eskimiş koyun gübresi koysam bir zarar verir mi? Elimde sadecede bu gübre olduğu için emin olmak isterim.
  ***
  Olabilir dörtte bir oranda karıştırabilirsiniz.

 56. Semra, İstanbul dedi ki:

  Yıllardır evimde olan ve sürekli dibinden kökler veren ancak boyu daha son 1-2 yıldır en fazla 20 santime ulaşan bu bitkinin adını inanın daha geçtiğimiz yıl öğrendim. Dediğim gibi boyu fazla uzamamakla birlikte (ki uzamasın zaten bence böyle daha güzel) sürekli dipten kök veriyor. Canlı bir şeyi atmaya asla kıyamadığım için de çoğalıp çoğalıp duruyorlar. Hatta en son tek kök olarak ayırdığım birinin dibinde çıkan 4 kökün kendileriyle beraber toprağı da kaldırmaları cidden çok ilginçti. Fışkırmışlar adeta. Güzel ama bir o kadar da sıkıcı bu kadar çoğalıyor olması. Yorumlardan birinde çiçek açtığını okudum. Benimki çok uzun yıllardır mevcut ama hiç açmadı. Oysa ben çiçek açan çiçekleri çok daha fazla severim. Ne yapmalıyım ki kök vermek yerine çiçek açsın?
  ***
  Kök vermek yerine çiçek açması diye bir şey mümkün değil. Yerini sevmiş ki çoğalıyor. Çiçek açması da yerini sevmesine bağlı. Bildiğim kadarıyla şidddetli güneş alınca çiçek açarlar. Toprak iyice kurumadıkça sulamayın. Bu da çiçek açmasına etki eder. Bir başka faktör rizomları (toprak altındaki kalın kısımları) yaşlanması gerekiyor. Sizinki de yaşlı. Üstelik birbirlerine bağlı koloni oluşturmuş. Bu durumda hâlâ çiçek açmıyorsa güneşin fazlasından koruyorsunuz ve pek susuz bırakmıyorsunuz sonucu çıkıyor. Şiddetli güneş ve az sıklıkta sulama sonucunda çiçek açabilir.

 57. Yüksel Tuncel dedi ki:

  Benim paşa kılıcı çiçeğinde filizlenme var. Damlacıklar olusuyor. Tadına baktım bal gibi. Acaba bir şeye faydası var mıdır?Şifa falan yani bilen varsa buraya eklesin lutfen.
  ***
  Çiçek açtığında lezzetli tatlı sıvı oluyor. Şifalı olduğunu duymadım.

 58. Ramazan, Ankara dedi ki:

  1,5 yıldır paşa çiçeğim var. Eşim evlendiğimizde getirmişti. Küçük bir saksıda olan çiçeği ekim ayında büyük bir saksıya aldık. 6’dan fazla kök vardı. Toprak olarak ormanın insanlardan uzak bir kesiminden aldığımız yüzey toprağı kullandık. Toprak ve saksı değişiminden sonra hızlı bir büyümeye geçti ve çiçek açtı. Bu yıl kışın hiç sulanmadan kuzeye bakan salonumda soğukta kaldı. Şubat ayının sonlarında çok az ışık gören daha sıcak olan bir odaya aldım ve suladım. Hava ısınınca tekrar eski yerine aldım. Fakat yaprakların bir kısmı dipten yukarıya içe doğru kıvrıldı. Bazı yaprakların uç kısımlarına yakın sarı lekeler var. Bazılarında kuruma var. Uçlarda kuruyan kısımları kestim. Sararan ve leke şekilde kurumaya başlayan kısımlara dokunmadım. İçe kıvrılan 2 yaprakta toprağa yakın kısımda çizgi şekilde kesik oluşmuş durumda. Uzun yaprakların bir kısmı boynunu büküyor. İlk toprak değişiminden bu yana hiç toprağı değişmedi. Son sulamada biraz fazla su vermişim. Zannedersem 2 haftadır su vermedim ve toprağın kurumasını bekliyorum. Yaprakları 1m’den daha uzun hale gelmişti. Şimdi gözümün önünde ölüyor sanki. Kurtarmak için ne yapmam gerekir? Sararma olan yaprakları kesmenin zararı olur mu?
  ***
  Daima kuvvetli aydınlık (mümkünse güneşli) ve havadar bir yerde tutmalıydınız. Yer değişikliği iyi değil. Önce ince kökler çürümüş -belki kış boyunca hiç sulamadığınızdan, belki yer değişkliğinden ötürü (soğuktan sıcağa alıp sulamak ani şoklara ve kök çürümelerine yol açar). Sonra yeniden köklenmeye fırsat bulamayacağı derecede sürekli ıslak toprakta kalınca da rizomlar çürümeye başlamış. Bir daha bu hataları yapmayın. Şimdi sökün, hastalıklı çürük kısımları kesin, iyice yıkayın, kurulayın, üç beş gün serin esintili yerde tutun ki kesik yerler tamamıyla kupkuru olsun. Sonra uygun bir topraya dikin. Güneşli ve esinti alabileceği bir pencere yanında tutun. Yeniden köklenip yeniden gelişmeye başlar.

 59. Ramazan, Ankara dedi ki:

  Cevabınız için teşekkür ederim. Dün akşam saksının toprağını tamamen boşalttım, sadece boynunu büken 2 yaprağın köke yakın kısmında çürüme başlamış, ana kökler ve diğer yapraklarda çürüme yok. boynunu büken 2 yaprağı köklerinden ayırdım , yıkadım ,kuruladım, çürüme olan kısımları ayıkladım, 20 cm lik parçalara ayırdım , güneş almayan serin koridora koydum. Ana köklerde ise çok az ince kök vardı bu durum normal mi bilmiyorum, onları da yıkayıp temizledim ve kuruladım aynı serin yere koydum. Yaptığım işlemler doğru mu? Bundan sonra yapılacak işlemlerde nelere dikkat etmem gerekir.
  ***
  Önceki anlattıklarınıza göre ana kök yani rizom kısmında çürüme olduğu anlaşılıyordu. Siz rizomları mı dörde böldünüz? Aslında pek sakıncası yok (bu ayrı saksılara çoşaltmak için yapılır). Çok az ince kök olması normal değil. İnce kökler çürümüş demek ki.. ama rizomlarda çürüme yoksa durumu o kadar da kötüleşmiş sayılmaz. Bundan sonra, uygun toprağa diktikten sonra yerinin oldukça kuvvetli aydınlık, biraz da güneşli ve çok sık esintili olmasını sağlayarak toprakta farkedilir derecede kuruma olmadıkça kesinlikle sulamamalısınız.

 60. Nesrin dedi ki:

  Kılıcım hiç büyümüyor. Yeterince havadar ve ışık alan bir yerde. Buna rağmen hep aynı boyda.
  ***
  Bazen birkaç ay ara verebilir. Bir yıl kadar hiç kelişmediyse problem var. Toprağını değiştirin. Zor sığacağı kadar küçük saksıya dikin. Güneşten biraz olsun ısınacağı bir yerde tutun.

 61. Kamilla, İstanbul dedi ki:

  Ekmem için bana yaklaşık 15 santimlik yaprak verildi. Ben de bitkilerden pek anlamadığım ıçın 2 haftadır kök vermesi çın suya koydum. Kökü daha çıkmadı. İnternette baktım direkt ekilebilir yazıyor. Acaba şimdi direkt ekebilir miyim yoksa üçe bölüp ondan sonra mı ortasını alarak toprapa dikeyim?
  ***
  Suda çürür. Dikmeniz lazım. Üçe bölmeyin. Parçalar ne kadar küçük olursa o kadar güçsüz kalırlar. Ya bütün dikin ya da iki parçaya ayırıp dikin. 15cm çok kısa. Bölmeden dikseniz daha iyi.

 62. Merve, Sivas dedi ki:

  Kılıç çiçeğimin (kenarları sarı değil) kökünün çürüdüğünü fark edince hemen temizleyip açıkta bırakıp yeniden diktim. Kök çürümesi devam etti. Bu sefer köke yakın sağlam yerinden kestim suya koydum. Şimdi çok güzel kökleri çıktı. yaprakları dirileşti. Böyle suda yetişmesinin bir sakıncası var mı? Suyu pek sevmediğini biliyordum ama şimdi suda çok güzel gelişiyor.
  ***
  Hiç güvenmeyin bu da yakında çürür. Kökleriyle anca sığabileceği kadar küçük bir saksıya dikin. Yeri havadar ve güneşli olursa bir tehlike yok. Bir daha gerekmediği halde kocaman saksılara dikmeyin. Kök ve rizom sistemine zor yetebilecek kadar büyüklükte saksılarda yetiştirin. Toprak çok havadar olmalı. Toprağa 1/4 oranında ponza taşı karıştırmalısınız.

 63. Merve, Sivas dedi ki:

  Çok teşekkür ederim saksı konusunda karar veremiyordum. önceden de büyük bir saksıdaydı.
  ***
  Paşakılıcında bu çok önemlidir. Rizom sistemi ne kadar gelişmişse ona zor yetecek büyüklükte saksı lazım. Her yıl az farkla biraz büyük saksıya aktarmalısınız.

 64. Yasemin T. -Aydın dedi ki:

  Sanırım sekiz senedir çiçeğimle beraberim. Penceremin hemen dibinde. Boyu 1,30 vardır. Hala da bazı yaprakları uzamaya meyilli gibi. 30cm. çapında saksısı var ama bu bile yetmiyor sanırım. Sımsıkı dolu saksısı. İnanın su dökecek yer yok. her su döküşümde zorlanırım nerden dökeyim diye. Ben onu çok severim o da beni. Yeri çok havadar, esintili. Güneşi direkt görmez ama pencere yanı olması sebebiyle o halinden çok memnun. Çiçek açma meselesine gelince 2 veya 3 defa açtı. Bal özü gibi gözyaşı gibi damlaları var. Böylece dalında asılı kalan çok hoş. Bu aralar açmıyor üzülüyorum. Temmuzda açar benimkisi. Açarsa tam sıcaklarda. Az kaldı. Bekliyorum. Bakalım ne olacak?
  ***
  Yasemin Hanım benim paşa kılıcı haziran başında çiçek açtı. Şimdi çiçekler solmuş durumda. Bence çiçek açmasının aşırı sıcak havayla ilgisi yok. Ben istanbuldayım. Paşakılıcım sabah güneşini direkt alır. Pencereden esintiyi de direkt alır. Kışın soba kalorifer filan yakmadığımız halde kışın da gelişime devam ediyor. Ne zaman ne sebeple çiçek açtığına dair fikrim yok. Bahar serinlerinde çiçek tomurcuğu verdi. İstanbulda mayıs ayı Aydına göre nisan gibi hatta mart sonu gibidir. Dediğim gibi benimki haziran başında çiçek açtı. Toprağı çok çabuk kuruyor. Ben tekrar sulayıncaya kadar biraz su sıkıntısı çekiyor. Sanıyorum bu sebeple çiçek açmaya yöneldi. Sık sık susuz kalsa da gelişimi mükemmel maşallah.

 65. Hatiçe T. -Tokat dedi ki:

  Peygamber kılıcım çiçek açaçak. Aynen buğday başağı gibi çiçek tomurcuklarının arası açıldıkça her tomurcuğun dibinden bal akıyor. Peygamber kılıcı çiçeğinden bal akar mı bilmiyorum. Çiçeğimi dikeli 3 sene oldu. Bilgilendirirseniz sevinirim.
  ***
  Evet öyle oluyor. Herkes bal der. Siz de öyle demişsiniz. Geçenlerde benimki de çiçek açtı. Tarif ettiğiniz gibi bembeyaz ince damlalar vardı. Hiç de tat alamadım. Tatsız gibiydi. Lezzetinin bal ile bir benzerliği yoktu. Bilmiyorum belki benimki başka çeşittir.

 66. Mine, İstanbul dedi ki:

  Kılıç çiçeğimi çoğaltmak istiyorum. çoğaltmak için bu ay uygun mu? hangi aylarda çoğalta bilirim?
  ***
  Her zaman yapılabilir ama kökleri ayrımak hiç iyi değil. Bitkinin bütün performansını sıfırlatır. Kökten çoğalan sürgünler 10 taneyi geçmedikçe ayırmayın. Ayırınca da en az 4’er tane birleşik guruplar halinde ayırmalısınız. Türkiyede nedense herkes adeta nümunelik gibi kel saksılarda sap gibi tekli cılız bitki yetiştirmeye eğilimli. Bırakın büyüsünler serpilsinler. Daha güzel görünürler.

 67. Mine, İstanbul dedi ki:

  Kılıçlarım bir saksıda beş kök. Kökleri ayırmayı düşünmüyorum. Çelikten çoğaltmak istiyorum. Sizce uygun mu?
  ***
  Galiba çelik demekle yaprak çeliğini kastediyorsunuz. Yaprakları azaltmak da iyi değil. Her kökte en az 3 yaprak kalmalı. En eski yapraklardan deneyin. Uzun bir yaprak ikiye üçü bölünüp daha fazla üretim yapılabilir. Her parça en azından 15cm olmalı. Ne kadar kısa olursa o denli güçsüz kalmış olur. Ne kadar uzun, o kadar iyi. Bunun zamanı yok. Her zaman yapabilirsiniz. Sadece eğer kışın çok fazla soğukta kalıyorsa kışın yapmayın. Kestiğiniz parçaları önce bir iki gün açıkta bekletin. Kesik yerler tamamıyla kurumalı.

 68. Yeşim, Silivri dedi ki:

  Kılıc çiceğim çicek actı ne yapmalıyım?
  ***
  Zararı yok. Akşamları çok güzel kokar.

 69. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  Yakın zamanda bir sansevieria aldım. Bir hafta kadar oldu. Saksısı ticari bir saksı. Yaklaşık 4cm eni var. Bitkinin kökleri tersine dönüp saksı yüzeyine çıkmış. Mevsimi değil fakat değiştirmezsem de belli ki kılıç çok zarar görecek. Değişimin yapılması için yukarıdakilere ilaveten özel bir önlem almalı mıyım?
  ***
  4cm enindeki saksı içinde paşa kılıcı! Böyle bir şey hiç görmedim. Şimdi biraz büyük bir saksıya geçirin. Derin saksı uygun değil. Topra altı kısmının biraz sor sığacağı kadar genişlikteki saksıya dikin. Her yıl aynı şarta göre az farkla büyük saksıya aktarmalısınız.

 70. Maside dedi ki:

  Bu ayda kilic ciceginin saksisi degistirilebilir mi?
  ***
  Evet ama saksıya sığmıyorsa değiştirin. Yoksa kalsın.

 71. Hasan Güngör dedi ki:

  Paşa çiçeği saksıda sularken aniden dönüşümde gözümün içine yaprağın uçları girdi. Göz kirpik yerine beyaz bir yuvarlak küçük parça yapışmış. elimle aldım ama sonra allerji gibi bakmamda zorlaşma, yanma gibi oluyor. Dört gündür kuru göz sendromu var bende. Devamlı damlalar kullanmaktayım ama yine de rahatsızlık veriyor. Doktora gidecem. 16.eylül.2013 oldu. Allerji yapar mı?
  ***
  Hayır öyle özellikleri yok. Batmasıyla yara yapmış olmalı. Yine de doktara gidin ihmal etmeyin.

 72. Emel, Sinop dedi ki:

  Benim bir büyük saksıda, iki tane de yeni çoğalttığım üç adet paşa kılıcı çiçeğim var. Camla kapatılmış balkonumda duruyorlar. Yerlerini çok sevdiler ve büyümeleri çok güzel. Fakat havaların soğuması beni tedirgin ediyor. kışın orada kalmaları sorun olur mu? Sinop nemli bir bölge olduğu için donma olayı olmaz diye düşünüyorum.
  ***
  Donma olmasa da soğuk havada ıslak toprakta çürüyorlar. Yaz sıcakları diner dinmez, sonbahar serinleri başlamadan önce içeri almalısınız.

 73. Emel, Sinop dedi ki:

  Kaloriferler artık yanmaya başladı. Ani ısı değişikliğinden zarar görürler mi aceba? Bir de Sinop Sarıkum civarında denize yakın sayılabilecek bir alanda kaktüsler bulduk. Birkaç tanesini alıp saksıya diktim. Onlar da kapalı balkonumda duruyorlar. Onları da içeri almam gerekir mi?
  ***
  Kaktüsleri zaten dışarda bulmuşsunuz. Yani anlaşılan oranın kışlarında dayanıklılar. Bırakın balkonda kalsınlar. Paşakılıcının toprağı kurumadan eve almayın. Alınca da bir on gün kadar sulamayın. Böylece eve, daha sıcak ortama alışır. Sonra az miktarda suyla sulayın.

 74. Deniz A. -Ankara dedi ki:

  Bugün bir yerden çaldığım paşa kılıcı sürgününü toprağa diktim. Fakat zannedersem sulamada biraz aşırıya kaçtım ama tabaktaki suyunu döküp saksıyı mutfakta yere cam önüne koydum. Çünkü bu çiçeğin rutubeti sevdiğini duydum. Acaba yanlış mı biliyorum? Yoksa salonun cam önüne mi koyayım? Orası öğlene kadar güneş alır ama kalorifer yani olduğu için de size sormadan koymamayı düşündüm.
  ***
  Güneşli ve havadar yerleri sever. Toprağı da çok havadar ve gevşek olmalı. Toprak iyice kurumadan sulamayın. Kalorifer çok fazla ısıtmıyorsa hiç zararı yok.

 75. Serap, İstanbul dedi ki:

  Kılıç çiçeğini 2 ay önce diktim. Şu an dışarıda balkonumda duruyorlar. İçeriye alıcam oturduğum odamda yer yok. Peteğini yakmadığım odaya koysam olur mu?
  ***
  Olur da o odada toprak iyice kurumadan asla sulamayın. Sulayınca da az miktarda su ile sulayın. Yoksa fazla ıslaklık soğuk havada kılıç çiçeğini çürütüyor.

 76. İsimsiz dedi ki:

  Benim 5 yıllık kıliç çiçeğim var. Hala diplerinden yavru kökler gelmedi. Toprağını ve saksısını değiştirdim. Yine de bir değişiklik yok. Ayrıca cam kenarında güneş görüyor. Bu durum moral mi?
  ***
  Uzun yıllar çok ihmal etmişsiniz. Saksı değiştirince hemen süper bir gelişim beklemeyin. Güç toplaması birkaç ay sürebilir. Ayda bir defa bitki besini verin.

 77. Gül, İstanbul dedi ki:

  Eylül ayında kılıcımın toprağını değiştirip çiçek torf toprağı koydum saksısını büyüttüm. Sanırım yeni toprağa bağlı olarak bu sabah kılıcımın dibinde 8-10 tane küçük 3 tane büyük mantar gördüm. Yukarıda verdiğiniz cevapların birinde bu mantarların çiçeğe zarar vermeyeceğini söylemişsiniz. mantarlar kalmalı mı yoksa atmalı mıyım? Bir de mantarların sporla çoğaldığı düşünürse sanırım daha fazlası çıkacak. Tüm toprağı sararsa toprağı mı değiştirmeliyim.
  ***
  Ne kadar çok olurlarsa olsunlar hiçbir zararı yok. Görmezden gelin.

 78. Ezel, Aydın dedi ki:

  8 senedir gözüm gibi baktığım kılıç çiçeğim ilk defa uçlardan uçlardan kurumaya başladı. Üstelik en uzun yaprakları. Kuruyan yapraklarını kestim. Neredeyse yaprak kalmadı. Kurtarmak için ne yapabilirim?
  ***
  Yer değiştirdiyseniz eski yerine alın. Yer değişikliği olmadıysa anlaşılan hiç bakım yapmamışsınız. Her ilkbaharda söküp yeni toprağa dikerseniz çok sağlıklı olur. Saksı ise fazla derin olmamalı. fazla geniş de olmamalı. Zor sığacağı kadar olması idealdir. Ayda bir defa bitki besini vermelisiniz.

 79. Fatma, Denizli dedi ki:

  Benim kılıcım çiçek açıyor ama her zaman açmıyor. 1980’den beri 3 defa açtı. Paşa kılıcının çiçek açması iyi bir şey midir?
  ***
  İyi bir şey veya kötü bir şey denemez. Bazı şartlarda çiçek açıyor. En çok da kışın biraz susuz ve serinde kaldıktan sonra baharda havalar ısınmaya başlayınca çiçek açar. Paşakılıcı çiçeği için yetiştirilmez. Çiçek açıp açmamasını hiç önemsemeyin.

 80. Samet, Maraş dedi ki:

  Üç ay önce sansevieria almıştım. Boyu 45cm, eni 10cm. Bu kılıç çiçeğinin türünü merek ediyorum bulamadım. Yaprakları kalın. Acaba uzamaz mı diye kuşkulandım. Türü ne olabilir aceba?
  ***
  Hepsinin türü aynıdır. Çeşitleri, kültivarları farklıdır. Sizinkini bilmiyorum. Bence zamanla çıkaracağı yeni sürgünlerinin yaprakları daha uzun olacaktır. Bekleyin.

 81. Samet, Maraş dedi ki:

  Kılıç çiçeğimi aldığımda saksısı küçüktü değiştirdim. Yanında yavrusu vardı onu da ayrı bir saksıya aldım. Küçük olan sağlıklı uzadı. Büyük annesi diyorum ben aynısı gibi duruyor. Neden olabilir? Gelişmesi için ne yapabilirim?
  ***
  Ayırmakla yanlış yapmışsınız. Bir arada birbirlerine bağlantılı olarak daha güçlü gelişirler. Gelişmesi için yukardaki bakım bilgilerine göre yetiştirmelisiniz.

 82. Büşra, Antep dedi ki:

  Bir evde kılıç çiçeği gördüm istedim. Bir yaprak çeliği aldım toprağa direkt diktim. Doğru mu yaptım bilmiyorum ama tutar mı?
  ***
  Yüzde doksan ihtimalle tutar. Paşakılıcı yaprak çeliğiyle kolayca çoğaltılabiliyor.

 83. Dilek, Bursa dedi ki:

  Geçen sene peygamber kılıcı ektim tuttu büyümeye başlamıştı. Yanlarından yeni dalları geliyordu. Kışın eve aldım ve cam kenarına koydum. Çocuklar oynarken bir dalını kırmışlar. O günden beri büyümüyor. Dalları yukarıdan aşağı sararıyor. Yanından gelen yeni küçük dalları çürüyor.
  ***
  Gerekmediği halde sulayıp duruyorsanız sebep budur. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun.

 84. Melisa, Adana dedi ki:

  Kılıç çiçeğini suda köklendirilebiliyormuş. Ben yaprak çeliğini direkt toprağa eksem de tutturamıyorum. İtina ile baksam da çürüyor. Suda köklendirebilir miyim?
  ***
  Hayır suda olmaz. Siz belki kapalı havasız odada tutuyorsanız ondan çürüyordur. Toprağı da havadar olacak ve yarıya yakın kurumadıkça sulamayacaksınız. Havadar, kumlu toprağa dikin. Dışarda tutun. Kesin köklenir çok da hızlı büyür. Yalnız iki ay kadar bekleyeceksiniz. Acele etmeyin. Dışarda güneşin ısıttığı bir yerde şimdi başlatın. Mayıs gelince mutlaka topraktan kalın bir sürgün çıkarttığını görürsünüz. O zaman daha az güneşli yere alın. Adana güneşi yazın pişirir gelişimi durur.

 85. Yasemin, Nevşehir dedi ki:

  Peygamber kılıcı çiçeğim yavru veriyor çiçek açıyordu. Saksıyı kocaman doldurmuştu. Ayırıp iki saksı yaptım. Tam bir sene oldu ama yavru da vermedi çiçek de açmadı. Neden olabilir? Haftada bir suluyorum. Altındaki tabağını dolduruyorum. Doğru mu?
  ***
  Yanlış suluyorsunuz. Şimdiye kadar çürümemesi mucize gibi bir şey. Toprak iyice kurumadıkça sulamayın ve kesinlikle su dolu tabakta bekletmeyin.

 86. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Kenarları sarı şeritli olan kılıç bitkisi yaprak çeliği yöntemi ile çoğaltılmak istenirse çıkan sürgünler düz yeşil olup sarı şeritleri kaybolur. Ancak kökten ayırma usûlü ile sarı şeritli kılıç bitkilerini çoğaltabiliriz. Ayrıca, Allah bu bitkiye, kendisine dar gelen plastik saksıyı patlatacak kadar güçlü bir kök sistemi bahşetmiştir.
  ***
  Verdiğiniz bilginin doğru olduğundan emin misiniz? Yeni sürgünlerin yaprakları kaydadeğer bir gelişme gösterince kenar çizgileri netleşir. Siz yeterince beklemişseniz verdiğiniz bilgi doğrudur. Yoksa yaprak çeliğinin verdiği sürgün henüz yeni yaprak çıkarıyorsa, şimdilik sarı şeritlerin belirmemesi normaldir. Zamanla belli oluyorlar. Güçlerine diyecek yok. Çömlek saksıları bile kırabiliyorlar.

 87. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Bizzat denemiş değilim. Hatta geçenlerde sırf bu yüzden ( köklendirsem bile nasıl olsa yeşil çıkacak diye) şeritli kılıcımın irice bir yaprağını çöpe atmıştım. Deneseymişim dedim şimdi. Ancak sizin sitenizi keşfetmeden evvel faydalandığım agaclar.net isimli forumdaki kullanıcılarının tamamı bu fikirde idi. Oradan edinmiş olduğum bir bilgidir. En kısa sürede evdeki ucu kurumuş yapraklardan biriyle deneyeceğim inşallah.
  ***
  Formlardaki bilgilere pek güvenmeyin. Sonucu kesinleşmemiş ilk denemeyi kesin bilgi gibi, bilimsel gerçek gibi yazarlar. Kenarları sarı olanından bende de var. Denemek sonucu görmek isterdim ama çoğaltmak istemiyorum. Evde yer kalmadı. Siz denerseniz sonucu yazmayı unutmayın.

 88. Onur, Afyon dedi ki:

  Bugün eve giderken sokakta paşa kılıcı çiceği gördüm. Kökünden söküp bir kenara atmışlar. Yapraklarının ucu kurumuştu. Kökünü ve yapraklarının kurumuş kısımlarını temizleyip su dolu bir bardağa koydum. Rizomun üzerinde ince kökler var ama rizom ve ince köklerin rengi kırmızımsı. Şimdilik nasıl bir yol izlemeliyim?
  ***
  Suda bekletmeyin. Hemen dikin. Zor sığacağı küçük bir saksıya dikin ve güneşten birkaç saat saksısıyla beraber ısınacağı hem havadar, esintili bir yere koyun. Dikince sakın sulamayın. Toprak tamamen kuruyunca sulayın. 6-7 hafta böyle devam edin. Sonra hala sağlıklı görünüyorsa tutmuş, kurtulmuş demektir.

 89. Burak B. Samsun dedi ki:

  Bir süre önce marketten bir kaç saksı paşa kılıcı aldım. Bir araya genişçe bir saksıya toparlayıp toprak değişimi yapmadan düzenledim. Her şey yolunda gitti. Köklerini biraz kısalttım. Gayet sağlıklı ve güzel oturdular. Sonrasında tekrar bir düzenleme yapmaya niyetlenip etraftan ve sitenizdende araştırmalarla bakımlı ve sağlıklı olması için … …
  ***
  Burak Bey, paşakılıcı ev çiçekleri için olan sıvı besinden başka hiçbir özel gübre istemez. Özel topraklar da kesinlikle gerekmiyor. Toprağın pH derecesinin paşakılınca pek önemi yok. Sadece toprak biraz humuslu ve oldukça havadar, süzek olmalı. Hepsi bu. Toprak kurudukça sulayın. Ayda bir defa genel amaçlı bitki besini verin (orkide besini de uygundur). Benim paşakılıçları bu bakımla mükemmel büyüyor. Yapraklar 1 metreyi geçti. Kalın ve sağlıklı. Sabahları birkaç saat direkt güneş alıyor. Çok zaman sulamayı unuturum. Öyle gerekmiyor ama ben yetişemiyorum. Yine de son derece sağlıklı gelişiyorlar. Geçen yıl ilkbaharda içlerinden biri çiçek açtı. Bu yıl aynı saksıda başka biri çiçek açıyor. Gerçi tek bitki. Yani bir rizomdan kardeşlendi çoğaldı. Hepsi birbirine bağlı. Ayırmayı düşünmüyorum.

 90. Pınar, İstanbul dedi ki:

  Bir sene evvel bir paşa kılıcı edindim. Birkaç ay içinde iki yavru verdi. İlk ektiğimin boyunu geçtiler fakat dümdüz uzamıyorlar. Resmen spral şekilde dönerek uzuyorlar. Ne yaptım da böyle oldu anlamıyorum. Şimdi bir başka yavru daha verdi. Sağlıklı görünüyor. Sizce neden böyle dönerek büyüyor benim kılıçlarım?
  ***
  Sizinkinin özelliği öyle. Birçok paşakılıcı çeşitleri var. Hepsi dümdüz uzamıyor. Sizin herhangi bir hatanız yok.

 91. Çiçekçi, Kütahya dedi ki:

  Paşa kılıcının çiçeği hakkında bir internet sitesinde şunları okumuştum: Bakımından memnun kalan paşa kılıçları sahibine hediye olarak 5-10 yılda bir çiçek açarmış. Buna rağmen her yıl çiçek açtığı da oluyormuş.
  ***
  Romantik bir düşünce bu. Ama doğru bilgi değil. Çiçek açması bazı şartlara bağlı. Sanıyorum köklerin bir süre sıkıntı çekmesiyle oluyor. Gerçi bundan pek emin değilim. Benimki son iki yıldır çiçek açıyor. İki yıl önce kuvvetli gelişen yeni bir sürgün bir yıl sonra, geçen yıl çiçek açtı. Aynı rizomlara bağlı yeni bir sürgün geçen yıl çıkmıştı ve güçlü büyüüyordu. O da şimdi çiçek açıyor. Kışın ısıtıcı kullanmıyoruz. Kuvvetlice sabah güneşi alıyor. Sulamayı hep unutuyorum. Buna rağmen gelişimde aksama yok. Ayda bir gibi aralıklarla bitki besini veriyorum. Bunu hiç ihmal etmem.

 92. Fatih, İstanbul dedi ki:

  10cm yüksekliğinde yaprakları olan bir paşa kılıcı aldım. Göbekte daha küçük iki yaprak daha vardı. Yaklaşık 50 gün oldu ancak yapraklar 2cm bile uzamadı. Sağından solunda minik yapraklar filizlendi ancak orijinal bitki bir türlü uzamıyor. Günde 1-2 saat direkt güneş alan bir noktaya yerleştirdim ancak nafile. Toprağını parmakla kontrol ediyorum üstten 4-5 cm kurumadan sulamıyorum. Yaprakların serpilmesi için ne önerirsiniz?
  ***
  Herhangi bir problem yok. Eski yapraklar uzamaz. Bu gayet normal bir şey. Eğer doğru bakım yaparsanız bundan sonra yeni çıkacak olan yapraklar daha büyük ve daha uzun olur. 3-4 dört sulamada bir suyuna bitki besini karıştırmalısınız.

 93. Yasemin, Nevşehir dedi ki:

  Sitenizden öğrendiğim kadarıyla paşa kılıcı güneşi seviyor. Evimin giriş kapısının önünde küçük bir balkonum var. 2-3 saat öğle güneşi düşüyor. Bazen esinti de oluyor. İki saksı paşa kılıcımı oraya koysam (yaz sonuna kadar) gece gündüz dursa paşa kılıcım için iyi olacağını düşünüyorum. Sizce koyarsam iyi olur mu?
  ***
  İyi olur tabi. Ev bitkilerini dışarda tutarsanız yaz sonundan önce eve almalısınız. Serinler başladıktan sonra eve alınanlar genelde bozuluyor çürüyor. Yani yaz sıcakları tam bitmeden içeri alın. Eylül başı gibi. Aslında evde kuvvetli aydınlık pencere önünde duruyorsa bana sorarsanız hiç yerini değiştirmeyin.

 94. Güner Bulut dedi ki:

  Peygamber kılıcı çoğaltmak istiyorum. Hangi ayda çoğaltmak için yaprak kesip dikmeliyim?
  ***
  Yılın her zamanında yapabilirsiniz.

 95. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  kılıç çiçeğinin yanından yavrusu çıkıyor. Tek dal olarak değil bütün olarak. Sizce ne yapmalıyım? Ayrı bir saksıya çıkarmalı mıyım?
  ***
  Hayır ayırmayın. Gücü azalmasın. Hepsi birbirine bağlantılı olarak daha güçlü daha sağlıklı büyürler. Birbirlerine kuvvet verirler.

 96. Ceren, İstanbul dedi ki:

  Üç yıllık kılıç çiçeğim ilk sene çok fazla filiz verdi. Geçen sene yaprakları buruştu. Toprağından çıkartıp sağlıklı olanları tekrar diktim. Bu sene tekrar buruşmaya başladı. Sebebi rizomların derinde olması olabilir mi? Yaklaşık toprağın üst kısmından 10cm kadar dipteler. İnce kökleri sağlam duruyor.
  ***
  İnce kökler sağlıklı olsalar öyle olmaz. İnce kökler kötü şartlarda tamamen ölür. Sonra yeniden uzarlar. 10cm çok derin sayılmaz ama toprak yeterince havadar değilse sorun olabilir. Bir de toprakta yeterince kuruma olmadan sulamayın.

 97. Hatice, Sakarya dedi ki:

  Soğukta dışarda kaldı. Tüm yaprakları donmuş. Tekrar düzelir mi?
  ***
  Toprak altındaki kalın rizomları donmamışsa yeniden filizlenir.

 98. Emre, Düzce dedi ki:

  3 saksı paşa kılıcımız var. Diplerinden yavru vermiyor. Bunun için ne yapmamız lazım? Uzayan yaprakların dipleri çok ince, üstleri kalın. İple bağlıyoruz. İpi çözünce hepsi devriliyor. Diplerinin kalınlaşması için ne yapmamız gerekir?
  ***
  Oldukça havadar ve güneşli bir yerde tutarsanız her iki problem de çözülmüş olur. Ayrıca suya karıştırılan genel kullanım bitki besini 20-30 günde bir verin.

 99. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Sarı şeritli kılıç bitkisini köklendirme çalışması sürüyor. Yaprak çelikleri köklenip kenarlarından yeni sürgünler verdi. Bu sürgünlerin bazıları 15 cm yi buldu. Ancak kenar şeritleri ya hiç belirgin değil ya da yok. Sizin de dediğiniz gibi biraz daha beklenirse belki şeritler belirginleşebilir.
  ***
  Evet daha beklemek lazım. Körpe yaprakların zamanla renk değiştirmesi her zaman aynı özellik göstermiyor. Mevsime göre ısının ve ışığın, ışık niteliğinin bile körpelerin başkalaşım süreçlerini etkilediğini görmüşümdür.

 100. Özlem, Stuttgart dedi ki:

  Annem bana kılıç çiçeğini dik, çiçek açarsa ev alırsın demişti. Buna inanarak diktim. Çünkü annem ne zaman bu çiçek acmışsa ev almış. Böyle bir doğruluk payı var mı? İki senede uzadı ve çoğaldı. Şimdi iki çiçek dalı çıkardı. Herkes ben dahil şaşkınız.Gerçekten uğurlu mu? Rızık mı geliyor? Deneyen varsa rica ediyorum yazsın.
  ***
  Özlem Hanım şaşılacak bir şey değil. İki değil dört çiçek sapı bile çıkarabiliyorlar. Tabii ayrı ayrı köklerden. Sizinki bir kökten iki sap çıkarmışsa bu pek görülen bir şey değil. Güzel bir tesadüf. Uğuruna gelince, benim en sık duyduğum şey şudur: Ev alma niyetine dikersin. Eğer yapraklar 1 metre olursa ev alırsın. Böyle anlatılıyor. Çiçek açarsa evin olur meselesini ilk sizden duydum. Ev niyetiyle ben de dikmiştim. Yapraklar 1 metreyi geçtikten bir yıl sonra evim oldu. Ama bu doğru bir şey değil. Belki, olsa olsa ev alma kararınızı, şevkinizi, hevesinizi hep canlı tutar. Bu da sizi hedefiniz uğruna hep pozitif enerji sahibi eder. Ve ne zaman ev alma fırsatınız olursa, o zaman o hep canlı kalan şevkiniz ve pozitif enerjiniz sayesinde fırsatı başarıyla değerlendirirsiniz ve yeni eviniz olur. Bütün mesele bu. Mucizesi, sihiri, büyüsü filan yok..

 101. Mine, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 7 senelik bir kılıç çiçeğim var. bu sene baya dallandı ve boylandı. 10 kökten fazla oldu. Bu sabah toprağın üst kısmını hafif karıştırırken ortadaki büyük yapraklardan birinin haşlanmış gibi yumuşadığını, elleyince yaprağın içinin su dolu olduğunu gördüm. Soğuk havalarda toprak iyice kurumadıkça sulamam. Sizce neden olmuştur? Diğer yapraklara bulaşır mı? Bunca sene sonra ne oldu?
  ***
  O çürüyen yerin üstünden toprağı elinizden geldiğince boşaltın. Çürük yeri en sağlıklı yere ulaşana kadar kazıyarak temizleyin. On gün kadar orası açıkta kalsın iyice kurusun. Böylece çürüme yayılmaz. Paşa kılıcının soğuk ortamda ıslak toprakta beklemesi sakıncalı. Buna dikkat etmelisiniz.

 102. Uğur, Mersin dedi ki:

  Bir arkadaşımdan Paşa kılıcının yanındaki sürgünü rica ettim. Ancak onu kökünden çıkarırken sürgün kırıldı. Hem kökü hem de kırılan sürgünü ayrı ayrı küçük üretim saksılarına ektim. Diğer çiçeklerimin olduğu havadar ve bol aydınlık yere koydum. Sizce tutma ihtimali nedir?
  ***
  Eğer iki hafta içinde çürümezlerse kesin tutarlar.

 103. Nalan, Urla dedi ki:

  Merhaba, ben de paşa kılıcını ev alma niyeti ile geçen sene. Bütün kışı kapalı çatıda ama pencere önünde, ayda bir sulayarak geçirdi. Baharda alt kata aldım. Bir de baktım ki, her iki yanından yapraklar geliyor. Yani 3 adet yaprak daha çıkıyor. Yalnız öğrenmek istediğim şu ki, aldığım zaman rengi koyu yeşil kenarları sarı idi. Şimdi bu yeni sürgünler, bayağı açık renkteler. Alt katta şömine yanında cam kenarında duruyor. Sabah güneşini mükemmel alıyor. Öğleden sonra gölge ama ışık içinde çünki cam kenarı. Sulamayı toprak kuruduğu müddetçe yapıyorum. Acaba neden çok açık yeşil yapraklı çıkıyor?
  ***
  sorun yok. Yeni yaprakları öyle gelişir. Büyüdükçe kenar renkleri belirginleşir.

 104. Durdu, Gaziantep dedi ki:

  Merhaba Benim kılıç çiçeğim aralık ayına kadar balkonda duruyor. balkon güneş görüyor. Hiç solma yok, sağlam duruyor. İçeri almalı mıyım? yoksa balkonda mı kalmalı? Geçen sene içeri aldığımda kurumuştu. Çok kötü olmuştu.
  ***
  Ev bitkileri yazın dışarı konulacaksa ilkbahar sonuna doğru dışarı konulmalı (daha erken değil) ve tekrar içeri alınmaları ise yaz sonunda, bizim üşüme hissimize göre serinler pek başlamamışken içeri alınmalılar. Aksi takdirde çok kötü etkilenirler. Geçen yıl dışarda serin havaya adapte olduktan sonra eve almışsınız. Bu yüzden evde kötüleşmiş. Şimdi içeri alacaksanız önce toprağının kurumasını bekleyip sonra eve alın. Evde ısıtıcılardan bir hayli uzakta durmalı. En az bir hafta boyunca da hiç sulamayın ki evin ısısına adapte olsun. Sonra sularsınız.

 105. Karis Deniz K. dedi ki:

  Yeni aldığım bir paşa kılıcı bitkisinin iki yaprağının bir kısmının çürüdüğünü görünce çürük olduğu kısımları kestim. Sonra emin olamadım doğru yaptığımdan. Sayfanızı görünce bilgi alabilirim diye düşünerek bir yazayım istedim.
  ***
  Çürüklük kuruma değil de hastalıklı çürüme ise, sağlıklı yerden kesmelisiniz. Kuruma var ise, kuruyan yeri canlı yerin yakınından kesmelisiniz.

 106. Ezgi, Antalya dedi ki:

  Kılıç bitkime uzun zamandır bakıyorum kökünde bi sıkıntı olduğunu düşünmüyorum yeni filizler verdi ve en uzun olan gayet sağlıklı duruyor. Ama alttaki kısaların uçları hep kuruyor. Uçları olması gibi sivri değil. O kurumuş uç kısımlarını kesiyim mi? Başka bi yaprağında tam ortasında çürümüş küçük bir kısım var ama o hiç büyümedi.
  ***
  Kuru kısımları kesmenizde veya kesmemenizde hiçbir sakınca yok ama çürük kısımları mutlaka kesin.

 107. Yusuf, Samsun dedi ki:

  Paşa kılıcımı yaprak olarak 1 hafta önce diktim. Kaç günde dibinden yavrular çıkmaya başlar? Dikmeden önce köklendirme hormonu kullandım. Zararı olur mu? Kokusu baya ağırdı. Değdirip toprağa diktim hemen.
  ***
  Yavruların çıkması için en iyi ihtimalle 1,5 ay geçmesi lazım. 3 veya 4 ay bile sürebilir. Çok havadar bir yerde tutarsanız fazla gecikmezler. Köklendirme hormonuna hiç ihtiyacı yoktu. Zararı olur mu bilmiyorum.

 108. Kerem dedi ki:

  Ne kadar sıcağa ya da kışın ne kadar soğuğa dayanabileceğini yazmayı unutmuşsunuz. Onu da yazarsanız çok iyi olur. Çok teşekkür ederim.
  ***
  Paşa kılıcı kış soğuklarına dayanıklı değil. Kışın dışarda bırakmayın. Don olayı olmasa bile ıslak toprak soğukta çürütüyor. Yaz sıcaklarına çok iyi dayanır. Hiç problem olmaz.

 109. Kerem dedi ki:

  Az önce, Paşa Kılıcı hakkında başka yerlerde yazılıp çizilenlere de bakarken bir şey dikkatimi çekti. Siz çelik alarak çoğaltmayı tavsiye etmişsiniz ama, kenarı sarı şeritli olanları çelikten üretince ortaya çıkan yavrular sarı şeritli olmuyormuş. Sadece kökten ayırma ile çoğaltınca sarı şeritli Paşa Kılıcı elde edilebiliyormuş. Aksiliğe bakın ki, bunu daha önce bilse idim, bugün aldığım Paşa Kılıcı’nın bir dalını hiç kesmez ve çelik olarak kullanmaz idim. Neyse. Buraya yazmak istedim ki, çelik üretimi yapmak isteyecek olanlar bilsinler.
  ***
  Bunu bana iki üç yıl önce söylemişlerdi ama ciddi kaynaklarda böyle bir bilgiye rastlamadığımdan kendim denemem gerekir diye düşünmüştüm. Nihayet geçen yıl mayıs ayında yaprak kenarları sarı olanından yaprak çeliği ile çoğalttım. Yazın filizlendiler. Yeni yaprakların kenarları sarı olmadı. Belki zamanla olur diye bekledim. Tam bir yıl geçti ama olmadı. Maalesef o bilgi doğruymuş. Kenarları sarı şeritli olan paşa kılıçlarını rizomları ayırarak çoğaltmak gerekiyor.

 110. Candan, İzmir dedi ki:

  Paşa kılıcını yaprak gübrelemesi ile besliyor musunuz? Maden suyu uygulaması yapıyor musunuz?
  ***
  Yapraktan beslemek pek işe yarayan bir şey değil. Ancak tam epifit bitkilerde işe yarar (orkideler, yılbaşı ve atlas kaktüsleri, guzmanya, efe püskülü vs). Ayrıca kökleri hasar görmüş bitkilerde, öncelikle köklerin iyi gelişeceği toprak ve esintili ortam sağladıktan sonra yapılsa az da olsa faydası olur. Normalde, paşakılıcı gibi süs bitkilerinde en iyi besleme topraktan beslemedir. Bitkilerinizin kök sağlığına çok dikkat edin. Yapraktan beslemeye hiç güvenmeyin. Maden suyu uygulamasının ise büyük faydası var (aynen ilgili sayfada anlattığım gibi yapılırsa). Son bir bilgi: Paşakılıcı gece boyu esintili veya çok havadar bir ortamda bulunursa gelişimi hızlı olur. Kaktüsler ve orkideler gibi paşakılıcı da gece karanlık saatler boyunca nefes alan bitkilerden olduğu için eğer bulunduğu yerde gece boyu hiçbir hava akımı olmuyorsa gelişim yavaş olur veya hiç olmayabilir de.

 111. Zınar O. -İstanbul dedi ki:

  Geçen hafta iki kılıç çiçeği satın aldım. Hemen topraklarını değiştirdim. Geçen haftadan beri su vermedim tam kurumasını bekliyorum. Şu anlık iyiler. Yaprakların kenarları ve uçlarında kuruma var. Yaprak içinde çürüme meydana geliyor ve zamanla yapraklar deliniyor..
  ***
  Alır almaz toprak değiştirmek yanlış. Önce en az 15 gün beklemeniz gerekiyor ki kökler yeni ortamın ısı şartlarına iyice alışsın. Bu süreçte hiç sulamamak veya toprakta hızlı-şiddetli kuruma oluyorsa az miktarda su ile sulamak lazım. Ondan sonra saksı değişimi yapılabilir. Siz hata etmişsiniz. Kökler zaten şartların değişikliği yüzünden şokta iken bir şok daha yaşatmışsınız. Şu an iyiler diyorsunuz ama yaprak içlerinde çürümeden de bahsediyorsunuz. Bu durum hiç iyi değil. Bir ay kadar süre ile dışarda açık havada tutun. Evde yeri eğer gün içinde çok uzun saatler esintili ise dışarda kalması şart değil.

 112. Coskun, İstanbul dedi ki:

  Ben bitki isine yaklasik 1 senedir merak saldim. Ama ne sarmak. Su an kilic ve difenbahya yetistiriyorum. Ama muhendislik meraki da oldugundan biraz ilginc seyler yaparak. Ozel dalga boylu isiklarla surekli fotosentez yaptirarak hizli buyumelerini sagliyorum. Ilk sorum bu. 24 saat isik vermek dogru mudur? Yazilari okuduktan sonra kucuk bir fani belli saatlere programlayarak gunde 5-6 saat hafif esinti almalarini da saglayacagim. Ikinci sorum da guvercin gubresi ile ilgili. Ben guvercin pisliklerini topladim. 1 litre kloru cikmis suya bir miktar ekledim. 1 haftadir bekletiyorum suyunu azar azar sulama suyuna karistirmayi dusunuyorum. Yalniz yanmis gubre filan degil. Bir zarari ya da yarari olur mu?
  ***
  O kadar uzun süre kuvvetli ışık iyi değil. Özellikle paşakılıcı ve orkide gibi krasula metabolizmasına sahip bitkilerin günün bir kısmını hem karanlık hem hafif serin esintili geçirmeleri çok önemli. Güvercin pisliklerini öyle kullanmanız sakıncalı olabilir. Doğal gübrelerin sırasıyla gerçmeleri gereken aşamalar var. İlk ikisi (önce fermantasyon sonra çürüme) çoğunlukla bakterilerle geçer. Üçüncü aşama ayrışmadır. Bu da çeşitli mantar ve küflerle bir süre geçirmeleri demektir. Bu süreçler tamamlandıktan sonra yani yanmış gübre haline geldiklerinde hem içerdikleri elementler bitki köklerince alınabilir hale geliyor hem de bitkilerin köklerini yakmıyor çürütmüyor. Yoksa bir yıl bile bekletseniz işe yaramazlar ve bir de bitkilere zarar verme riski var.

 113. Kadriye, Kuşadası dedi ki:

  Cicegim yaklasik 2 yillik. Bu yaz basindan kasim sonuna kadar balkonda baktim. Bol isik esinti vs. Malum havalar nedeni ile iceri aldim. Oncesinde yoktu fakat simdi gordum. Yaprak uclarinda garip bir kuruluk var. Sanki icindeki su cekilmis gibi. Esintisiz ortam olmasi etkilemia olabilir fakat soguk nedeni ile disariya koyamıyorum. Suanda yapabilecegim birsey varmidir. Sarı şeritli paşakılıcı…
  ***
  Kasım sonuna kadar dışarda durdu ise serin havaya adapte olmaya başlamıştır. Bu sebeple de sıcak evde şoka uğrayıp bozulurlar. Bir daha en geç eylül sonunda içeri alın. Sarı şeritli paşakılıcı elbette yaprak çeliğiyle çoğalıyor ama bu şekilde ürettikleriniz sarı şeritli olmaz. Video linkine bakamadım çünkü çok uzundu ve şu anda vakit ayıracak durumda değilim.

 114. Gülşah, Kocaeli dedi ki:

  Mayıs 2016’da yapraktan paşakılıcı çelikledim. O dönemki kaynağı dikkate almıştım ancak şimdi yazınızı okuyunca birçok hata yaptığımı fark ettim. 3 litrelik saksıya onar santimlik dört çelik diktim. Ekim 2016’da zayıf şekilde filizlendiler ve hala zayıf görünüyorlar (boyları yaklaşık 10-12 santim). Aydınlık bir pencerenin önünde duruyor saksım. Şimdiden sonra güçlenmesi ve uzaması için ne yapabilirim?
  ***
  Yaprak çeliğinde kullanılacak yaprak parçası 15cm’den kısa olursa yeni çıkacak sürgünlür biraz güçsüz olur ama çok da önemli değil. Önemli olan şey yeni sürgünler çıkarmasıdır. Sonra bunlar fotosentez yaparak kendilerini gayet iyi güçlendirirler. Siz belki bazı şeylerde hata yapmış olsanız da başarmışsınız. Dışarda yarı gölge yarı güneş bir yerde daha hızlı davranırlardı. Ekim ayına kadar biraz gecikmişler. Zayıf olmaları normal. Bu yıl güçlenirler. Dönem dönem dipten yeni sürgünler çıkarırlar (yılda bir veya iki defa). Zaman geçtikçe yeni sürgünler eskilerden çok daha güçlü ve daha büyük yapraklar uzatır. Bu da iki veya üç yılı alır. Bu sayfadaki bakım bilgilerini dikkate alırsanız her şey yolunda gider.

 115. Gülşah,Kocaeli dedi ki:

  O zaman nisan gibi balkona (öğleden sonra güneş alıyor) çıkartsam iyi olacak sanırım. Büyük kılıçlara çok imreniyorum. Bir de zayıf yapraklar geriye kıvrılarak büyüyorlar. Onları bağlamalı mıyım? Hoşlanır mı bundan?
  ***
  İyi ısıtılan sıcacık eve alışmış bitkileri nisanda değil mayıs sonuna doğru dışarı çıkartmalısınız. Evet yaprakları bağlayabilirsiniz bir sakıncası yok.

 116. Tamer, Yüksekova dedi ki:

  Geçen günlerde sipariş ettiğim paşa kılıcım sanırım kargo sırasında yapraklarının boydan yırtılması sonucu hasar görmüş. Yüksekova’da hava soğuk ve kirli. Evi yeterince havalandıramıyorum. Yaprak yırtılması bitkime zarar verir mi? verecekse nasıl önlem almalıyım? Evi havalandırma sürem günde en fazla yarım saat. Bu sürenin bitkime faydası olur mu?
  ***
  Yapraklarında dış etkenlerden dolayı hasar olması zarar vermez. Kışın havalandıramamakta haklısınız. Türkiyenin her yeri aynı iklime sahip değil. Toprağı iyice kurumadıkça sulamayın.

 117. Melek, Istanbul dedi ki:

  Merhaba, 3 saksi kilic ciegi aldim. Topraklari cok islakti. Birinde de alttan yaprak curumustu. curuyen yapragi kestim. Almis oldugum kiliclar rizomlari kesilerek cogaltilmis. birininde ince kokleri curumustu. temizledim. acikta bekletip hepsini ayni saksida birlestirdim. hic su vermedim. Koklenmeleri ne kadar surer ve bundan sonra nasil bir yol izlemeliyim?
  ***
  İyi yapmışsınız. toprak kupkuru oldukça az miktarda su ile sulayın. Pencerenin tam yanında dursun. 12C dereceden soğuk olmayan günlerde pencereyi saatlerce açık tutarsanız çok yakında köklenirler. Mayıstan itibaren normal sulamaya geçersiniz.

 118. Melek, Istanbul dedi ki:

  Onceki aldigim kiliclar koksuz cikti diye esim bir saksi daha almis. Saksida 9 kok var ama benim sansima bunda da 2 yaprak curumus. Rizomun birinde curuk var ve saksinin icinden solucan cikti. Bir arkadasim topragi firinladigini boylece solucan olusumunu onledigini soyledi. Boyle bir islem bitkiye zarar verir mi veya solucan olusumunu onlemenin bir yolu var mi? Yapraklar kok kismindan ortasina kadar cok ince. devrilecekmis gibi bunda nasil bir yol izlemeliyim?
  ***
  Solucanları kafaya takmayın. Hiçbir zararları yok. Fırınlama isterseniz yapabilirsiniz. Bazı mevsimlerde ince kökler kaybolur. Bu da gayet normal bir şey. Aslında bu sorduğunuz meseleler yukarıda bakımı vesaire konuları içinde tek tek izah edilmiştir. Lütfen okuyun.

 119. Kezban, İstanbul dedi ki:

  Kılıcımın çiçek açmasını çok istiyorum. Çiçeklerini görmeyi. Bunun icin ne yapabilirim? Bakımı dışında yapmam gereken özel bir sey var mı yoksa cicek acmaya kendi mi karar vermesi gerekiyor?
  ***
  Ben İstanbul’da iken her yıl ikbaharda çiçek açardı. Şöyle oluyor: Mesela yazın yeni çıkan bir sürgün hızlıca yapraklanır, uzar, kışı geçirir, ilkbaharda çiçek açar. Hep böyle olurdu. Özel bir şey gerekmiyor. Sadece günde birkaç saat sabah-öğle arası güneşini direkt alırdı. Bir de yaz kış sık sık açık tuttuğum pencerenin yanında dururdu.

 120. Bahar, İzmir dedi ki:

  Kılıcım soğuk vurdu ve yaprakları curudu. Tekrar surgun verir mi?
  ***
  Muhtemelen toprak altındaki kalın rizom kısmı da çürümüştür. Eşeleyip kontrol edin. Eğer sert ve sağlıklı ise yakında sürgün verir. bunun için tizomun en üst kısmının toprak dışında kalıp hava ve güneş almasını sağlamanız lazım.

 121. Gülşah, Kocaeli dedi ki:

  Daha önce bahsettiğim az gelişmiş kılıçlarıma bitki besini verebilir miyim?
  ***
  Mayıs sonunda vermeye başlayın. Çünkü o zamana kadar ince kökler iyice çoğalır ve güçlenir. Böylece verdiğiniz bitki besini boşa gitmez.

 122. Ali, Istanbul dedi ki:

  Merhaba, Kilic bitkim orta boy plastik bir saksida 8 kok olmustu ve saksi yamulmustu. Kokten patlamak uzere oldugu icin degistirdim. Fakat saksida hic toprak kalmamis cok sasirdim. Sadece ustte toprak vardi. Bir boy buyuk saksiya aldim hic dagitmadan ama dogru mu yaptim emin olamadim. Saksinin kenarlarina sadece toprak eklemis oldum. Bu sekilde cogalmaya devam edebilir mi? Ayirip aralara toprak eklemeli miydim? Saksiyi degistirince farkettim ki cicek tomurcugu var iki tane henuz yeni cikiyor. Yanlis zamanda saksi degitirdim sanirim.
  ***
  Ayırmadan, olduğu gibi, rizom aralarına da toprak doldurmalıydınız. Parmaklarınızla iterek halledebilirsiniz. Güçlenmiş paşakılıcının yeni saksısı kenarlardan çepeçevre her yönden 4 veya beş parmak geniş olmalı. Daha geniş de olabilir. Ama fazla derin olmamalı. Çiçekleri çok güzel değil. Canınızı sıkmayın. Gelecek kışı yine aynı yerde geçirirse yine çiçek açar. Yerini değiştirmemenizi tavsiye ederim.

 123. Ali, Istanbul dedi ki:

  Dediginiz gibi daha genis bir saksiya aldim boyle cok daha iyi oldu. Ilk ektigim kok hic uzamadi. uc yapragi var. sonraki rizomlar cok sik oldugu icin bu uc yaprak gelisimini fena halde etkiliyor. Bu yapraklari kesmemde bir sakinca var midir? 8 kok olmasina ragmen boyu 45cm. bulundugu yer gunesli degil fakat sik sik esinti almalarini sagliyorum. Yapraklari koyu yesil ve genis bazi yapraklarin disinda hafif cizgileri var. acaba uzamayan cesidi mi yoksa ben bir yerde hata mi yapiyorum?
  ***
  Sanıyorum önceki yıllar gelişim zamanlarında susuz kalıyordu. Hiç toprak kalmamıştı demiştiniz. Hem gerektiği kadar su alamamış hem de gerektiği gibi beslenememiş. Şimdi bundan sonra daha iyi gelişir. Yaprakları kesmemelisiniz. Gelişimi kötü etkilemeleri mümkün değil.

 124. Arzu Celebi dedi ki:

  Kılıç cicegimin yaprakları uzun ince. Boydan ikiye kivrilmis gibi duruyor. Yani yaprak genis bir sekilde uzamiyor. Ayrica son zamanlarda uc kısımlarda kuruma basladi. Topragini degistirdim. Az da suluyorum. Daha iyi gelismesi icin ne yapabilirim?
  ***
  Yaprakların çok ince uzaması ışık ve su yetersizliğindendir. Çok şiddetli aydınlık bir pencere yanına koyun. Günde en az 1 saat güneş de alsa daha iyi olur. Hiç sulamamanız veya yetersiz miktarda damla damla su ile sulamanız yüzünden gelişemez.

 125. Özge, İzmit dedi ki:

  Merhaba, yapraktan kılıç çiçeği çeliklemeyi düşünüyorum. Nisan ayı balkonda durması için uygun mudur sizce?
  ***
  İzmit’in iklimine göre nisan sonundan itibaren gayet uygundur. En erken 25 nisan gibi düşünülebilir.

 126. Aydan, Bursa dedi ki:

  Kilic cicegimi 4’lu gruplar halinde 3 saksiya rizomlardan ayirarak cogalttim. Zamansizlik nedeni ile acikta bekletmedim hic su vermedim. Bu sekilde cururler mi?
  ***
  Hiç belli olmaz. Bekleyip göreceksiniz. bir hafta kadar toprak kupkuru olsa bile sulamayın. Sonra büyük bir ihtimalle bir şey olmaz. Çok havadar yerde tutmalısınız.

 127. Gülşah, İzmit dedi ki:

  Merhaba, 3-4 hafta önce 17 cm kadar yaprak çeliğinden kılıç diktim. Ancak buruşmaya başlamış ortaya doğru kıvrılmış yaprak. Olağan bir durum mu?
  ***
  Olmaması gereken bir şey. Kesilen yaprak eğer çok uzun ise kısaltılmalı. 20cm idealdir. Sonra birkaç gün açıkta, yan yatmış olarak bekletilmeli. Böylece hem kesik yerler kurur hem bitkinin dokuları susuzluktan dolayı sıkılaşıp sağlamlaşır. Sonra orta nemli toprağa dikeceksiniz ve sulamayacaksınız. Birkaç gün de böyle geçmeli. Sonra toprak kupkuru oldukça sulayın. Böylece iki hafta dolunca artık normal sulamaya geçin. Güneş alması çok iyidir ama tam öğle saatlerinin dik ve yakıcı güneşini almaması lazım.

 128. Gülşah, İzmit dedi ki:

  Evet buradaki yönergelere uyarak dikmiştim. Böyle olmasına anlam veremedim. İki farklı saksıya dikmiştim aynı şekilde diğeri sağlam üstelik.
  ***
  Anlaşılan o yaprak kof gelişmiş olan bir yaprakmış. Böyle yapraklar kolayca çürüyebilir de.

 129. Nilay, Eskişehir dedi ki:

  Taşınan bir komşumuzdan iki saksı kılıç çiçeği aldım. ikisi de birer metreye ulaşmış bol köklü bitkiler. Fakat kökler saksının ortasında kalıyor (büyüklük olarak), ve yaprakların alt kısmı çok ince, dik duramıyorlar, ikisini de bu sebepten iplerle saksıdaki bir çubuğa bağlamışlar. Cinsinden mi bilmiyorum öyle çok kalın yaprakları da yok ve yaprakları ortaya doğru buruşmaya başlamış, biraz da yaralı… üzülüyorum çiçeklere, atmak istemiyorum fakat kurtarılırlar mı acaba, ne yapmam gerek? Saksı değiştirsem uygun bir zaman mı? kırılan yaprakları kesmek doğru bir budama yöntemi midir? yazdıklarınızın hepsini okudum ama o kadar problemliler ki nasıl bir yöntem uygulamam gerektiğini bilemedim. Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok çok minnettar kalırım.
  ***
  Kırık yaprakları kırık yerlerden kesebilirsiniz. Evde en havadar yer neresi ise orada yetiştirin. Güneş de alsa çok iyi olur ve bu sayede yeni sürgünler çok güçlü ve geniş yapraklı olarak çıkarlar ve zamanla çok da gösterişli olurlar. Yaz boyunca susuz bırakmayın. Saksı – toprak değiştirmek gerekli ise bugünlerde, en geç ağustos ortasına kadar yapın. Ama acele etmeyin. Önce sağlıklı toprak ayarlamalısınız. Alelacele ilk bulduğunuz torftan kullanırsanız çürüyebilir.

 130. Havva, Vize dedi ki:

  70-80cm boyunda kenarları sarı şeritli paşa kılıcım var. İki sene önce toprak saksi değişimi yaptım. Aydınlık ve sabah güneşi olan yerde tutuyorum. Saksinin yan taraflarından dört tane yavru çıkardı ama onların rengi açık yeşil. Bunun nedeni ne olabilir? Hiç besin vermedim. Çok salıklı görünüyor.
  ***
  Öyle olması normal. Büyüdükçe renkleri olması gerektiği gibi yerine geliyor. Bendekiler de aynen öyle geliştiler.

 131. Melih, İstanbul dedi ki:

  Bir ay önce Ikea’dan aldığım paşakılıçlarımı o kadar çok sulamışlar ki ne yaptıysam çürümeye devam ediyor. Saksıları ıslak topraktan arındırdım. Kalanı petek üzerinde kuruttum. Yapraklar su kesmeye, çürümeye devam ediyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Topraksız olarak serin bir yerde birkaç hafta bekletin. Çürüme durur. Yapraklar hafiften buruşuk gibi bir hale gelene kadar bekletmeye devam edin. Bu arada iyi kalite bir hazır poşet toprak alın. Dişli kum ve ponza taşı bulun. Bunlarla karışım yapıp paşakılıçlarınızı dikin. Hemen sulamayın. Toprak adam akıllı kurudukça mayısa kadar böyle sulamaya devam edin.

 132. Melih, İstanbul dedi ki:

  Bir evvelki tavsiyelerinizi aynen uyguladım. Pomzalı hafif nemli bir toprağa diktim. Kurtulmuş görünüyorlar. Çürüme ve su kesme tamamen durdu. Acaba paşakılıçlarına hangi vitamini vermeliyim? Granul 20.20.20. olan mı yoksa sıvı gubre mi yoksa muz kabugu vs. gibi seyler mi? Azot fosfor potasyumdan hangisi yuksek olanı?
  ***
  Henüz bir hafta olmuş. Keşke bir iki hafta daha bekleseydiniz. Şimdi vitamin besin filan vermeyin. Mayıs sonunda başlayın. Salon bitkileri için olan sıvı bitki besinlerden genel kullanım çeşidinden (hatta orkide besini ve kaktüs besini bile uygundur) ayda bir defa vermeniz yeter. Bu saydığım bitki besinlerinden başka şeyler zarar verir. Ya zehirler ya hastalıklandırır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)