Şapkalı harfler (â gibi)

Sesli harflerden bazılarını (a, e, ı, i, u) bazen şapkalı harfler şeklinde yazmak gerekiyor (â, ê, î ve û gibi). Çünkü dilimizin yazım kuralları öyle gerektirir. Bilgisayar klavyesiyle o şekilde yazmak mümkündür. Fakat çok kişi bunu bilmez. Oysa çok basit. Aşağıdan okuyup hemen öğrenin.

Bilgisayar klavyesi ile şapkalı harf yazmak

Nasıl yapacaksınız işte tarifi

Şapkalı harfİstediğiniz şapkalı harfi yazmak için önce Shift tuşuna basılı tutarak 3 rakamına basın. Hiçbir şey göremeyeceksiniz. Parmağınızı şift tuşundan çekin. Ve hemen peşinden şapkalı olmasını istediğiniz harfe basın. Göreceksiniz ki o harf şapkalı olmuştur. Bu kadar basit. Artık öğrendiniz. Gerektiğinde yapmayı ihmal etmezsiniz artık.

Shift tuşu nedir?

Büyük harf yapmak için kullandığımız tuş. Bu tuş klavye üzerinde hem sağ tarafta hem de sol tarafta olmak üzere iki tane vardır. Caps Lock tuşu ile şapkalı harf yapamazsınız. Mümkün değil. Sadece Shift tuşu ile yapabilirsiniz. Shift tuşu klavyelerde sol tarafta Caps Lock tuşunun bir altındadır. Klavyenin sağ tarafında ise enter tuşunun altında yer alır. Söz konusu her iki tuşta da Shift kelimesinin hemen solunda ⇑ işareti vardır.

Şapkalı harfler kullanımına örnekler

Şapkalı harfleri bazen kullanmamız gerekiyor. Günümüzde neredeyse hiç kimse şapkalı hafler ile uğraşmak istemez. Ama doğru yazmak için gerekli bir şey. İhmal etmemek lazım. Birkaç kelime örneği aşağıda.

Lâle, Sûre, Âlim, Alâmet, Resmî, Millî…

Gördüğünüz gibi şapkalı harfler o kelimelere lazım ve yakışıyor da. Lütfen üşenmeyin, gerekenleri yapın. Çünkü yazım kurallarına uymak, yazıları gerektiği gibi kurallarıyla dosdoğru yazmak büyük bir güzelliktir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.