Sarkan balkon çiçekleri

Balkonlarda, ev bahçelerinde, pencere önlerinde aşağı sarkan çiçekler yetiştirmek her zaman her yerde çok tutulan dış dekorasyon unsurlarından bir güzellik sağlama yoludur. Biraz ince zevk sahibi, biraz dekorasyon meraklısı ve biraz da paralı olan kişilerin yaptıkları uygulamalar herkesi imrendirir.

Yaz için

Petunyalar çok uygundur. Fakat sarkıcı olanlarından almanız gerekir. Sakız sardunyası da yaz için ilk akla gelen sarkıcı süs bitkilerindendir. Yumrulu begonyalardan sarkıcı özellikli olanları, özellikle gelin damat çiçeği ve benzerleri çok güzel sarkıcı ve bol çiçeklidir. Küpe çiçeği ve cam güzeli az güneşli yerlere uygundur. Yazın öğle civarı güneşini hiç almayan yerlerde yetiştirilmelidir. Doğuya bakan ve sadece sabahları güneş alan yerlerde daha iyi yetişirler. Yazları devamlı şiddetli sıcak olan memleketlerde bunlar gölgede bile tavsiye edilmez. Şiddetli sıcakta, şiddetli güneş altında, üstelik ihmal edilmeye uygun ve yaz boyunca devamlı çiçek açıp duran bir tür buz çiçeği denen bitkilerden  Aptenia cordifolia türüdür. Bu bitki az güneşte daha azgın büyür ve daha az çiçek açar. Yer minesi de bu konuda tavsiye edilebilen türlerden. Az güneşe uyumlu olabiliyor fakat yeri mutlaka kuru ve esintili olmalı.

Çiçeği için değil yaprakları için yetiştirilenlerden sarkıcılara gelince: Aşk merdiveni, telgraf çiçeği türleri, kurdele çiçeği

Sarkıcı süs bitkileri için ⇒ sarkıcı kategorisine bakabilirsiniz.

Serin mevsimler ve kış için

Kışın her herde mümkün olmaz. Ancak Güney Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde (ve kuzeyli rüzgarları hiç almayan güney cephede olmaları şartıyla).. Hercai menekşeler, kokulu mor menekşe, küpe çiçeği..

Topraklarına dikkat

Dış mekan süs bitkileri için kullanılacak toprak mutlaka doğal topraklardan olmalı. Balkonlarınızda sarkıcı bitkilerinize hazır poşet topraklar, torf, kompost vb çürüntülerden ibaret topraklar hiç uygun değildir. Çünkü sıcağı köklere iletirler ve gelişimi aksatırlar. Serin ve soğuk mevsimlerde ise kökleri fazlaca üşütürler. Ancak, eğer bulabilirseniz mil denen kum benzeri killi ince toprağı hazır poşet toprak ile yarı yarıya karıştırıp kullanmak çok iyi olur. Sırf doğal humuslu toprak kullanmak da çok iyi sonuç verir.

Sarkıcı bitkileri saksılarda yüksekte bulundurma teknikleri

— Yukarıdan sarkıtılan bir ipe / zincire bağlı olarak istediğiniz yere istediğiniz yüksekliğe koyabilirsiniz. Oturduğunuz veya dolaştığınız yerde başınızın üstünde olmamasına dikkat etseniz iyi olur. Yerini ona göre seçin. Bunun için gerekli araçlar, özel sepetler Koçtaş, Bauhaus vb. yerlerde satılıyor.
—İki metreden yüksek olmayacak, bir metreden alçak olmayacak şekilde üç kadar saksı bir direğe monte edilebilir.
— Salonlardaki duvar aplikleri gibi bahçe ve balkon duvarlarına uygun askılıklar yapıp bitkileri takabilirsiniz.
— Eskiden demir saksılıklar vardı. Şimdi pek göremiyorum. İki metre kadar uzun olup aşağıdan yukarı doğru azalacak şekilde 10 kadar saksıların oturtulacağı çemberleri olurdu. Alt kısımlar büyük saksılar için, yukarı doğru daha küçük saksılar için.. Bunlar daha çok ev içlerinde salonlarda kullanılırdı.
— Çeşitli bitkileri aynı saksıda aranjman olarak da düzenleyebilirsiniz. Çok yıllıklarla mevsimlikler birlikte olabilir sakıncası yok.

Sarkıcı süs bitkileri sadece yüksek yerler için değil bahçe zemininde de olabilir. O zaman yerde sürünücü ve zemin kaplayıcı olarak hareket ederler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:


'Sarkan balkon çiçekleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema - Erzurum dedi ki:

  Ben yeni bir çiçek ektim o da sarkan bir çiçek. Acaba hangi saksıya uygun olur uzun saksı mı yoksa yuvarlak mı arkadaştan aldım o asmamıştı..
  ***
  Hiç farketmez. Önemli olan şey sizin o bitkinin ihtiyaçlarını bilip ona göre bakabilmeniz.

 2. Osman Hikmet Anık, Kayseri dedi ki:

  Selamlar; Pedalı kırılan çöp kutusunun altına delikler açarak 5 çeşit sarkıcı diktim balkonumda ayrı yönlere sardırmak / sarkıtmak hevesindeyim (Amerikan sarmaşığı, iki çeşit hanımeli, yasemin, büyük ve küçük yapraklı hedera ve acem borusu) yol yakınken döneyim mi? Yoksa küçük balkonumda budayarak bu sarkıcıları bir arada tutabilir miyim?
  ***
  Bahsettiğiniz bitkiler fazla büyüyen ve fazla köklenen bitkilerdir. Aynı saksıya tavsiye etmem. Acem borusu zaten kalın kenarlı toprak saksı ister. Aynı bir saksıya mevsimlik süs bitkileri ya da küçük yapılı bitkiler dikmelisiniz.

 3. Osman Hikmet Anık, Kayseri dedi ki:

  Balkonumun küçüklüğü nedeniyle sarkıcıları bir arada tutarak en azından becerebilirsem bonzai yaparım hevesindeydim; yoksa büyütemeyeceğimin bilincindeyim (dikmiş bulundum ölenlerden vazgeçeceğim; üzülsem de!)
  Şimdi de Avanos’dan uzunca (2m) üzüm asma kütüğü hediye geldi. Saksıya aldım biraz küçük kaldı saksı. 9. kattan aşağı sarkıttım (tabii bağlayıp emniyete alarak). Yetiştirip/besleme şeklinde bir öneriniz olur mu? Yapraklarının güzelliği hoşuma gider asmaların eskiden beri. Sitenizdeki bütün bilgileri defaeten heyecanlı bir kitap okur gibi takip eder kelimenin tam anlamıyla feyz alırım. Bu nedenle daimi teşekkürlerim sizinle olacaktır.
  Emekliliğin boşluğu çiçek yetiştirme arzumu sayenizde daha bir kamçılıyor. Sabırla verdiğiniz cevaplar, öneriler ve Türk dili yazışma kurallarına saygınıza bayılıyorum. İşlerinizin rast gitmesi dileği ile kolaylıklar dilerim.
  ***
  Üzüm asması balkonda yetiştirmek için kocaman bir toprak saksı gerekir. Dışarıya aşağıya sarkıtmanın bence size hiçbir faydası olmaz. Alt kattakiler mızmızlanabilir çünkü aşağı doğru uzadıkça siz göremeyeceksiniz onlar görecek. Kafalarına göre kesebilirler, dolma yapmak için yapraklarını yolabilirler. Balkonda çardak şekli vermeyi düşünmenizi tavsiye ederim. Hem diğer hassas bitkileri de yaz boyunca güneşin fazlasında korumuş olur. Üzüm konusunda şimdilik detaylı bilgim yok.

 4. Türkan İnce dedi ki:

  Güzel bir balkon ve bahçem var. Sarkan çiçeklerle sarmaşıklarla süslemek istiyorum. Önerileriniz olabilir mi?
  ***
  Ne yazık ki önerim olamıyor. Sizin hem bulunduğunuz şehrin iklimine, hem bahçenizin balkonunuzun güneş, havadarlık özelliklerine uyum sağlayabilecek bitkileri araştırıp bulmanız lazım. Her bitki her yerde yaşayamıyor her ortama uyum sağlayamıyor.

 5. Yılmaz, İstanbul dedi ki:

  Güneş alan cam onlerine sarkan çiçekler kullanmak istiyoruz. istanbul yollarında bol kullanılan sakız sardunya çok güzel ama o kadar yoğun çiçekler elde edebilir miyiz? Bunun için dikim tekniği var mı? Yani özellikle gür çiçek gözükmesini istiyoruz dışardan bakıldığında. Başka çiçek önerir misiniz?
  ***
  Siz yollardakine bakmayın belediyeler onları her zaman daha sağlıklılarıyla değiştiriyor. İstediğiniz başarıyı elde etmenizde işin sırrı gerçek toprak kullanmaktır. Poşetlerde satılan hazır topraklarda yaz sıcaklarında kökler fazla ısınıyor gelişim duruyor bitkiler kelleşiyor. Sakız sardunyası ve petunya çeşitlerini tavsiye ederim. Bir de mercan çiçeği var çok gösterişli. Ama poşet topraklarına hiç güvenmeyin.

 6. Yılmaz dedi ki:

  Evimiz bitişik nizam evlerden. Sokağımız bu şekilde ama bakımsız ve sık yürüyüş yapılan bir yer. Sokağı güzelleştirmek adına bir adım atmak istiyorum. İlgi uyandırmasını, başkalarının da özenerek bu işe girişmelerini istiyorum. Bu yüzden gösterişli yapmalıyım. Lobelya, petunya, kampanula ve gypsophila dün bulduğum ve sizin önerdiğiniz çiçekler. Mercan çiçeği 3. katta oturduğum için seyrek geldi bana. Sera bana mayıs ortası gibi sardunya al dedi. Gece soğugu etkilermiş. Gerçek toprağı nerden bulabilirim? Yaklaşık 2 metrelık iki cam önü için düşünüyorum.
  ***
  Bol bol güneş alan balkonlarda ve pencere önlerinde dediğim gibi gerçek toprak kullanmak lazım yoksa yazın o bitkilerin çoğunun sağlığı bozulur güzellik değil çörçöp görüntüsü sunarlar. Nereden bulabilirsiniz, ayrıntılarıyla şu sayfadan okuyabilirsiniz: https://azbitki.com/dogal-humuslu-toprak
  Veya şöyle yapın: Belediyeler parklarda killi sarı veya kırmızımsı toprak kullanır. Killi olmada amaç parlarda güneş ve rüzgar çabuk kurutmasın diyedir. Öyle bir toprak bulun. Burada anlattığım karışımda en uygunu kırmızı killi topraktır: Çiçekçilerden de humus katkılı poşet toprak alın. Yarı yarıya oranlarda karıştırın. Güneşli balkonlar ve pencere önleri için mükemmel bir toprak elde etmiş olursunuz.
  Sardunyalar İstanbulda niçin gece soğuğundan etkilensin? Benimkiler kış ortasında daha iyi gelişiyor. Sadece kuzeyli rüzgarlardan tam korunmaktalar o kadar. Yani nisan ayı girince alabilirsiniz hiçbir sakıncası yok. Her türlü çiçek fidesi (İstanbulda) nisan ayı girince dikilebilir. Seracılar sera ortamından anlar onların tavsiyelerini kale almayın.

 7. yılmaz dedi ki:

  cok teşekkürler. hepsini not ettim bir kağıda. diğer sayfayı da okudum. gecen yıl çiçekçi kışın yapma demişti. keşke dinlemeyip yapsaydım. umarım bu sene istediğim şeyi uygulayabilirim…
  ***
  Siz her yıl mart ayında hazırlıklarınızı yapın nisanın girmesiyle yeni fideleri dikin.

 8. Erdal, İzmir dedi ki:

  Güneş almayan balkonumda sarkan ve kalıcı hangi çiçeği yetiştirebilirim?
  ***
  Güneş almasa bile mutlaka güçlü gün ışığı olması şart. Küpe çiçeği, aşk merdiveni..

 9. Ayşe, Kocaeli dedi ki:

  Soğuğa dayanıklı sarkan gür duran bitki balkon saksısına hani demirlere asılan var ya onlara ekerek süslemek istiyorum. gerçek toprak saksılarıma koydum. çabuk büyüyen yaz kış dayanıklı ne ekebilirim acaba?
  ***
  Sakız sardunyası belki sizin orada kışa dayanıklı olabilir. Balkonunuz kuzeyli yönlerden rüzgar almıyorsa kesin dayanır. Dayanmasa da ilkbaharda yenilerini dikersiniz. Aralarına mevsimlik çiçeklerden dikin. Hercai menekşe şimdi dikebilirsiniz. Kış boyunca, yaza kadar çiçek açar, kışa dayanıklıdır.

 10. Eda T. -İstanbul dedi ki:

  İstanbulda bulunan bir apart küçük otelimiz var. 5 Katlı fransız balkonlu olan yerimize balkon çiçekleri bakıyorum. Sizce kışın hangi çiçekler olabilir yada yapay mı yapmalıyız?
  ***
  İlgilenebilecekseniz her mevsimin uygun bitkilerinden alıp dikebilirsiniz. Kış için hercai menekşe ve çuha çiçeği uygundur. İlgilenemeyecekseniz yapay çiçeklerden almanız daya iyi olur.

 11. Oya T. -İzmir dedi ki:

  Çeşitli sitelerde satılan tohumlardan sarkan çiçekle rsağlıklı üretebilir miyim acaba? Çok deneyimli değilim. Yoksa fide alıp ekmek daha mı kolay olur?
  ***
  Tohumdan yetiştirmek kolaydır deneyim gerektirmez ama eğer siz de herkes gibi poşetlerde satılan hazır topraklardan kullanacaksanız hiç denemeyin. Bunlar genellikle çimlenen tohumları yakıp çürütüyor. En iyisi çevrenizde çiçekçilerde pazar yerlerinde gördüğünüz fidelerden alın.

 12. Şayeste, Afyon dedi ki:

  Balkonum çok geniş. Sarkan çiçekli bitkileri seviyorum. Afyon’da hava gündüz çok sıcak gece de çok serin oluyor. Geçen yıl paket içinde tohum aldım ektim fazla verim alamadım. Balkon sabahtan akşama kadar güneş görüyor. Hangi bitkileri yetiştirebilirim?
  ***
  Kışın fazla soğuk olduğu için her bitki kışa dayanamaz. En iyisi nisan sonunda hazır yetişmiş mevsimlik süs bitkileri fideleri alıp dikin (petunyalar, latin çiçeği bunlar sarkıcı ve yaz boyunca devamlı gelişici çiçeklenicidirler). Yaz boyunca çiçek açarlar. Sarkıcı sardunyalar uzun ömürlü olsalar da fideleri ucuzdur. Onları da mevsimlik gibi yetiştirebilirsiniz. Kışın dışarısı kadar soğuk olmayan kapalı bir yerde belki bahara kadar hayatta tutabilirsiniz. Ya da önemli değil baharda yenilerini alabilirsiniz.

 13. Ayşegül, İstanbul dedi ki:

  Ben de çok güneş alan geniş salon camımızın önüne sarkan çiçeklerden koymak istiyorum. Geçerken renkli güzel dursun istiyorum. Bol güneş seven mor, pembe çiçekli hangi bitkiyi ve toprağını önerirsiniz? Mayıs ayında olduğumuz için geç kalmış sayılır mıyım? Bitkileri fide halinde mi almalıyım yoksa tohum olarak mı?
  ***
  Çiçek açan sarkıcı türler genellikle açık hava istiyor. Ev içinde yaşayamazlar. Evlere uygun ruj çiçeği ve benzeri türler var. Bunlar yakın akrabalar. İkisinin sayfası:
  1- Ruj çiçeği: https://azbitki.com/aeschynanthus-radicans Hemen her çiçekçide satılıyor.
  2- Japon küpesi veya Kohleria.. Satışları hiç yaygın değil. Oysa bunun çiçekleri muhteşem güzel. Yaprakları da çiçekleri de kadife görünümlüdür. Sıcağı çok seviyor.
  Ev şartları uygun ise bu iki tür her mevsim çiçek açabilir. Çok az toprakta, küçük ya da hiç derin olmayan saksılarda yetiştirmelisiniz. Bunların toprağa ihtiyacı yok. Düzenli bitki besini vermenize ihtiyaçları var.

 14. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  (Önceki sorumu yanlış konuda sormuşum buradan tekrar yazıyorum) Yozgat şartlarında dışarıda yaşayabilecek, en azından ilkbahar sonbahar arası yeşil/canlı kalacak sarkıcı özellikte (mümkünse çok yıllık) bitki tavsiye eder misiniz? Sakız sardunya deneyeyim mi? Çok mu hayalperestlik olur bu? :) Ya da başka bir bitki. Okulumun girişindeki kuzey batıya bakan, öğleden sonra 4-5 saat güneş alan merdiven arasına saksılara dikeceğim. Saksılar basamaklı bir görünüm oluşturdu. Bu yüzden sarkıcı tür daha iyi olur diye düşünüyorum.
  ***
  Şu anda aklımda bir şey yok. Bugünlerde aradığım bir bitki olan Sedum sieboldii aklımda. kış soğuklarına çok dayanıklıdır. Kış boyu yaprakları kızarıp çok şirin ve son derece güzel bir hal alır. Yazın susuzluğa mükemmel dayanıklıdır. Ondan tavsiye ederim. 30-40cm uzayabilir sarkıcı olur. Ama sakın poşet toprak kullanmayın. Biraz killi gerçek toprak kullanın. Sakız sardunyası orada kışın soğuğa kesinlikle dayanamaz hiç masrafa girmeyin. Zaten okul söz konusu olunca, kış boyu güzellik sunacak türleri bulmalısınız. Sedum sieboldii bu açıdan ideal bir bitki.

 15. Zerrin, İzmir dedi ki:

  Ben İzmirde sabah güneşi gören bir balkonda sarkan renkli çiçekler yetiştirmek istiyorum. Ne önerirsiniz?
  ***
  Sakız sardunyası ve petunya uygundur. Bir de yer minesi var ama rüzgarlı yer ister. Rüzgar almayan yerlerde hastalıklanabiliyor. Semizotu çiçeği de (mayıstan önce pek bulunmaz) tavsiye ederim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)