Saxifraga stolonifera (gelin teli çiçeği)

Taşkıran, gelin teli çiçeği ve çilek begonyası gibi isimleri var. Tüylü yaprakları yaldızlı gibi gösterişlidir. Çiçekleri küçük ama çok güzel olur.

Saxifragaceae (Taşkırangiller) familyasından, Saxifraga cinsi türlerinden biridir. Bütün yıl yapraklıdır. Ana vatanı Asya’nın doğusunda Çin, Japonya ve Güney Kore’dir. Kayalık uçurumlarda yaşarlar.

Gelin teli çiçeğinin yaprakları

Gelin teli çiçeği evlerde yetiştirilen bitkilerden sanılsa da aslında bahçelerde gayet güzel yetiştirilebilir. Kışın hafif don olaylarına tam dayanıklıdır. Daha fazla soğuğa en fazla -20C dereceye kadar dayanabilir (bu durumda sonbaharda dipleri malç ile örtülerek korunmalıdır).

Çiçek açabilmesi kışın üşümesine bağlıdır. Çiçekleri oldukça küçüktür ama çok güzeldir. İlkbaharda çiçeklenirler.

Kullanım: Saxifraga stolonifera – Gelin teli çiçeği evlerde pencere önü sehpalarında, balkonlarda askılı saksılarda hoş görünümlü sarkan bitki olarak yetiştirilir. İncecik, iplik gibi uzantılar çıkarır. Saksıdan sarkan uzantıların üzerinde fideler oluşup büyür. Bahçelerde uzun ömürlü yer örtücü olarak kullanılabilir. Dekoratif kayalıklarda yetiştirilmeye uygundur. Böyle yerleri sever. Yeter ki uzun süre susuz kalmasın. Ayrıca terrarium içinde yetiştirilebilecek bitkilerdendir.

Yetiştirilmesi, bakımı

Şiddetli sıcaklarda rahatsız olur. Gelişimi yavaşlar ve durabilir. Serin aylarda hızlı gelişir. Yaz boyunca güneşi az almalı. Kışın daha çok güneş almalıdır.

Gelin teli çiçeği nötr ve alkalinli toprakları sever. Toprağınız asitli ise bir miktar küçük taneli mıcır veya sert doğal kireç taşı kırpıntıları karıştırın. Ayrıca toprak oldukça havadar ve süzek olmalıdır. Bunu toprağa ponza taşı ve dişli kum karıştırarak sağlayabilirsiniz.

Serinliği sevdiğinden dolayı çömlek veya seramik saksı kullanmalısınız. Köklerinin serinde kalması için bu da yetmez. Doğal humuslu toprak ile dişli kum karışımı yaparsanız köklerin serinde kalması daha mümkündür.

Çoğaltılması

İp gibi uzantılar üzerinde kendi ürettiği fidelerle gelin teli çiçeği kolaylıkla çoğaltılabilir. Tutmasını kesinleştirmek için fideleri ayırıp dikmeyi serin aylarda yapmalısınız. Çünkü sıcakta pek aktif olamıyorlar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)