Sedum rubrotinctum

Meksika kökenli şirin sukulent türlerden Sedum rubrotinctum kışın soğukta kırmızıya ve mercan rengine yakın çeşitli renkler alır. Normalde yapraklar yeşildir. Bir de yazın susuzluk + şiddetli güneş altında biraz renklenir ama kışınki kadar olmaz.

Sedum rubrotinctum sukulent bitki

Has tür değil hibrit olduğunu öne sürenler ve bu sebeple adını Sedum × rubrotinctum şeklinde yazanlar var. Fotoğraf: Pinterest

Birkaç yıldır bahçemde yetiştiriyorum. Kışın dolu yağışlarına karşı oldukça hassas. Neredeyse tüm yaprakları gidiyor. İlkbaharda sil baştan yeniden yapraklar çıkarır. Yani kışın dışarıda tutacaksanız dolu yağışlarına karşı dikkatli olun. Şiddetli yağmurdan, sürekli ıslak topraktan ve hafif don olaylarından hiç zarar görmüyor.

Kışın renklenmesi toprağına ve bulunduğu yerin güneş şartlarına göre değişiyor. Aynı daldan üretip bahçe zeminde ve veranda ve balkon saksılarında yetiştirdiklerimde farklı renklenmeler gördüm. Hatta aynı yerde duran bir saksıdaki geçen yıl morumsu koyu kırmızı gibi bir renk almıştı ama bu kış daha tatlı tonda kırmızıya yakın bir şekilde renklendi.

Toprak seçmez, sulama dengesizliklerinden zarar görmez. Ama en iyisi arazi toprağı + torf + iri taneli dere kumu karışımıdır. Bunda bitki besini pek istemez ama verseniz iyi olur. Toprak karışımında arazi toprağı kullanmayacaksanız mutlaka bitki besini verin. Kaktüslere özel olandan değil, genel amaçlı bitki besininden, ayda bir defa, yarım dozaj vermelisiniz. Bitki besini vermezseniz yaprakları daha küçük, daha dar yapılı ve daha kısa ömürlü olurlar.

Sedum rubrotinctum bütün gün yakıcı güneş altında ve uzun süre kupkuru toprakta kalmaktan hiç zarar görmez. Yaprakları daima parlak ve canlı görünümlüdür. Yine de gelişiminin sekteye uğramaması için fazla susuz bırakmayın ve eğer sıcak bir memlekette iseniz yaz ortasında öğle saatlerinin tepe güneşinden koruyun.

Üretimini dallarını kırıp toprağa dikmekle yapabilirsiniz. Sorunsuz köklenirler. Tek yapraklarının da fide oluşturma özelliği var.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.