Senecio angulatus

Güney Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinin park-bahçe bitkilerindendir. Güneşli pencere önünde olması şartıyla iç mekanlarda da gayet güzel yetiştirilebilir.

Özellikleri

Senecio angulatus succulent özellikli bitkilerden ve Asteraceae (Papatyagiller) familyasındandır. Anavatanı Güney Afrika’dır. Susuzluğa o kadar dayanıklıdır ki budanan dalları kuru bir yerde birkaç ay bekletilse ölmez. Aylar sonra toprağa batırılınca köklenip filizlenirler.

Senecio angulatus yapraklı bir dalı

Yaprakları etli (kalın), düz, pürüzsüz, parlak ve tüm yıl kalıcıdır.

Kış soğuklarına -7C dereceye kadar dayanır. Fakat -3C dereceden itibaren yapraklar ve körpe dallar kurur.

Gelişim özelliği: Dipten çıkardığı sürgünlerle çok gövdeli halde gelişir. Dipten çıkıp yükselen dalları uzayıp ağırlaşınca dik duramaz. Bir yere dayanma imkanı yoksa yere yatar ve sürünücü olarak gelişime devam ederler. Hızlı uzayan dallar bir iki yıl güç kazandıktan sonra üst kısımlardan yan dallar verirler. Boyları genelde 2 metredir ama 8-9 metre uzadıkları olur. Akdeniz ikliminde güneşli yerlerde genellikle 2 metreyi pek fazla aşmaz.

Çiçeklenme: Senecio angulatus sonbahar sonundan ilkbahar ortasına kadarki dönemde dal uçlarından çiçeklenir. Sarı çiçekleri küçük ama birçoğu bir arada toplu olarak açarlar.

Kullanım: İklimi uygun yerlerde Senecio angulatus parklarda ve bahçelerde dip-köşe ve kenarlarda hoş görünümlü dalları ve yapraklarının güzelliği için yetiştirilir. Tel örgü çitlere yaslandırılarak görüntü engelleyici gibi kullanılabilir. Evlerde yetiştirilebilir (yaprak güzelliğinden dolayı). Saksıda dik durabilmesi için değnekle desteklenmeleri gerekir. Aşırı güneşli ve sıcak olan teraslarda hoş bir yeşillik sağlama amacıyla kullanıma da oldukça uyumludur.

Yetiştirilmesi, bakımı

Senecio angulatus’un en güzel gelişimi yarı güneşli yerlerde olur. Güneşin fazlalığı ve yetersizliği (her iki durumda da) yaprakların güzelliğini azaltır.

Toprak seçmez ama ağır killi topraklarda köklerinin ve gövdenin topraktaki kısmının mantar hastalıklarına yakalanıp çürüme riski var. Toprağı havadar ve suyu iyi süzdürür nitelikli olmalıdır.

Sulama sıcak aylarda toprağın üst yüzeyi orta derece kurudukça yapılmalı. Serin aylarda toprak adamakıllı kurudukça sulayın. Soğuk kış aylarında hiç sulamasanız da olur.

Çoğaltılması

Çelikle ve kökten ayırmayla çoğaltılır. Senecio angulatus dallarını kırıp toprağa batırsanız eninde sonunda mutlaka köklenir ve hayata tutunur. Toprak kurudukça sulayın ve bekleyin.

 Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)