Serama (en küçük tavuk ırkı)

Malezyalıların Serama ırkı bantam tavukları dünyanın en küçük ve en hafif tavuklarıdır. Çoğunlukla canlı bir sanat yapıtı olarak nitelerler. Serama ırkı tavukların ataları kesin olarak belli değil. Hakkında çeşitli söylentiler var. 1600’lü yıllara kadar bilindiğini iddia edenler olsa da bunu ispat edecek hiçbir belge yoktur.

Serama tavuk ırkı tavuk ve horoz

Malezya’nın Kelantan bölgesinden Wee Yean Een adlı bir adam uzun yıllar uğraşarak bu ırkı 1988’e kadar geliştirmiş. Sonra mini ırka serama adını vermiş. 1988’deki ilk Seramalar 500 gramın altındaymış. Sonraki yıllar üzerinde çalışmalara devam etmişler. Şimdiye kadar geliştirilen seramaların horozları 185 gram, tavukları ise 155 gramdır. Alt fotoğrafta bir adamın eli var. Kıyaslarsanız ne kadar küçük olduklarını anlarsınız.

Bir Serama horozu

İngiltere’de ilk Serama derneği

Bu konuya değinmemin sebebi ulusal bir ilkelliğimizle ilgilidir. İnsanların tanışıp birlik-beraberlik ve dayanışma geliştirerek dostluklarını ve işbirliklerini resmi dernekleşmeye dönüştürebileceklerini vurgulamaktır.

2005 yılında Serama sevenler bir forum sitesi oluşturdu. Burada yazışmalar, bilgi paylaşımları vesaire yaptılar. 2006 nisanında bir toplantı düzenlediler. Pek çok tartışmalar ve fikir teatileri sonucunda dernek başkanları vesaire kararlaştırıldı ve dernek resmî olarak kuruldu.

Seramalar

İngiliz toplum yapısında örgütlenmeler, resmi statüde dernekler kurmalar çok yaygın bir şey. Devlet yönetimine büyük etkisi olan dernekler bir yana, aklınıza gelen herhangi bir çiçek türü hakkında dahi pek çok resmî dernekler vardır.

Sadece ingiltere’de değil diğer gelişmiş Avrupa ülkelerinde de durum aynı. Dernekleşmeler yaygın olup bazı ülkelerde kişi başına birden fazla dernek düşmektedir. Yani nüfus sayısından daha çok sayıda dernek olan Avrupa ülkeleri var.

Niçin onlardan geri kaldık? Herhalde toplum içinde ciddi, kararlı, hedefi için azimle hareket eden, sorumluluklarının tam olarak bilincinde olan gruplaşmaların, sosyal yapılaşmaların bizde hiç olmayışı olsa gerek. Bu eksikliğimiz yüzünden devleti yönetenler daima çete, mafya vesaire yasal olmayan yapılarla işbirlikleri içinde hareket etmek zorunda kalırlar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.