Serama (en küçük tavuk ırkı)

Malezyalıların Serama ırkı bantam tavukları dünyanın en küçük ve en hafif tavukları olup çoğunlukla canlı bir sanat yapıtı olarak nitelendiriliyorlar.

Serama ırkı tavukların ataları kesin olarak belli değil. Hakkında çeşitli söylentiler var. 1600’lü yıllara kadar bilindiği iddia edilse de bunu ispat edebilecek hiçbir belge bulunamamıştır.

Bir Serama horozu

Malezya’nın Kelantan bölgesinden Wee Yean Een adlı bir adamın uzun yıllar uğraşarak bu ırkı 1988’e kadar geliştirdiği ve Serama diye adlandırdığı söyleniyor. 1988’deki ilk Seramalar 500 gramın altındaymış. Sonraki yıllar üzerinde çalışmalara devam edilmiş. Şimdiye kadar geliştirilen seramaların horozları 185 gram, tavukları ise 155 gramdır. Alt fotoğrafta bir adamın eli var. Kıyaslarsanız ne kadar küçük olduklarını anlarsınız.

Serama tavuk ırkı

İngiltere’de ilk Serama derneği nasıl kuruldu

Bu konuya değinmemin sebebi internette bir forum sitesinde insanların tanışıp birlik-beraberlik ve dayanışma geliştirerek dostluklarını ve işbirliklerini resmi dernekleşmeye dönüştürebileceklerini vurgulamaktır.

2005 yılında Serama sevenler bir forum sitesi oluşturdu. Burada yazışmalar, bilgi paylaşımları vesaire yaptılar. 2006 nisanında bir toplantı düzenlediler. Pek çok tartışmalar ve fikir teatileri sonucunda dernek başkanları vesaire kararlaştırıldı ve dernek resmî olarak kuruldu.

İngiliz toplum yapısında örgütlenmeler, resmi statüde dernekler kurmalar çok yaygın bir şey. Devlet yönetimine büyük etkisi olan dernekler bir yana, aklınıza gelen herhangi bir çiçek türü hakkında dahi pek çok resmî dernekler vardır.

Sadece ingiltere’de değil diğer gelişmiş Avrupa ülkelerinde de dernekleşmeler yaygın olup bazı ülkelerde kişi başına birden fazla dernek düşmektedir. Yani nüfüs sayısından daha çok sayıda dernek olan Avrupa ülkeleri var.

Niçin onlardan geri kaldık sorusunun cevabı herhalde toplum içinde ciddi, kararlı, hedefi için azimle hareket eden, sorumluluklarının tam olarak bilincinde olan guruplaşmaların, sosyal yapılaşmaların bizde hiç olmayışı olsa gerek.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)