Shamo dövüşçü tavuk ve horozları

Shamo tavuk ırkı Japonya’da değişikliğe uğramış olan Hint Asil ırklarından biridir. Bunların ataları Siyam (Tayland) kökenlidir. Japonya’da dövüş horozu meraklıları Şamo ırkını ortaya çıkarmış ve çoğaltmışlar. Daha sonra horoz dövüşçülüğü amacıyla diğer pek çok ülkeye götürenler olmuş, böylece bütün dünyada çok yere yayılmışlar.

Shamo özellikleri

Uzun boylu, dik duruşlu ve dik yapılı olurlar. Fiziki yapıları itibarıyla gerçek Asil tavuklarından pek fazla farklı değildir. Asillerden Malay’a göre biraz daha ince yapılı, Reza’lardan daha uzun boylu olurlar.

Et ve yumurta verimi ile gurk olma özelliği

Etlik tavuk olarak Shamo tavukları iyi kalitededir. Büyümeleri yavaştır. Shamo’ların başka tavuk ırklarıyla yapılan melezleme çalışmalarıyla farklı tiplerde etlik tavuk çeşitleri geliştirmişler.

Bir Shamo horozu

Bir Shamo horozu

Yumurta veriminde diğer Asil ırklarından daha iyidirler.

Kuluçka yeteneği ve civciv bakımında Şamo tavukları çok iyidir.

Evcil hayvan olarak Shamo tavuklarının farkları

Shamo’lar dövüşçü olmalarına rağmen sahiplerine karşı uysal ve sakin tabiatlıdır. Güzel ve ilginç görünümleri sebebiyle günümüzde Amerika’da tutulan, sevilen süs tavuklarından olmuştur. Bantam (cüce veya bodur) tipleri de ayrıca geliştirilmiş.

Sürü yaşamına uygun mudur?

Çoğu Asiller gibi Shamo’lar da birbirleriyle geçinemezler. Aralarında kavgalar, dövüşmeler olur. Tavuklarda da horozlarda da geçimsizlik aynıdır. Bu yüzden bir erkek bir dişi olarak çiftler halinde ayrı yerlerde veya ayrı kümeslerde barındırmak gerekir. Daha civcivken bile yer paylaşamama kavgaları problem olur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.