Shamo dövüşçü tavuk ve horozları

Japonya’da değişikliğe uğratılan Hint Asil ırklarından biridir. Shamo Asillerinin ataları Siyam (Tayland) kökenlidir. Japonya’da dövüş horozu meraklıları Şamo ırkını ortaya çıkarmış ve çoğaltmışlar.

Daha sonra horoz dövüşçülüğü amacıyla diğer pek çok ülkeye götürülmüşler. Etlik tavuk olarak da iyi kalitededir. Büyümeleri yavaştır. Shamo’ların başka tavuk ırklarıyla melezleştirilmesiyle farklı tiplerde etlik tavuklar yetiştirilmiştir.

Bir Shamo horozu

Bir Shamo horozu

Shamo’lar dövüşçü olmalarına rağmen  sahiplerine karşı uysal, sakin tabiatlıdır. Güzel veya ilginç görünümleri sebebiyle günümüzde Amerika’da tutulan süs tavuklarından olmuştur. Bantam tipleri de geliştirilmiş. Uzun boylu ve dik duruşlu, dik yapılı olurlar. Fiziki yapıları itibarıyla gerçek Asil tavuklarından pek fazla farklı değildir. Asillerden Malay’a göre biraz daha ince yapılı, Reza’lardan uzundur.

Kuluçka yeteneği ve civciv bakımında Şamo tavukları çok iyidir. Yumurta veriminde diğer Asil cinslerinden daha iyidirler.

Çoğu Asiller gibi Shamo’lar da birbirleriyle geçinemezler. Tavuklarda da horozlarda da geçimsizlik aynıdır. Bu yüzden bir erkek bir dişi olarak çiftler halinde ayrı yerlerde veya ayrı kümeslerde beslenmeleri gerekir. Daha civcivken bile yer paylaşamama kavgaları problem olur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)