Sinocrassula yunnanensis, Kirpi kaktüsü

Kirpi kaktüsünün özelliği dallanmayıp toprak yüzeyinde kalmasıdır. Rozet şeklinde yapraklanarak gelişir. Görüntüsü kirpiye benzetilir. Dal veya uzun gövde sadece çiçek açması için oluşur.

Kirpi kaktüsünün aslında kaktüslerle hiç alakası yoktur. Crassulaceae familyasından, Sedum cinsinin türlerindendir. Çin’e mahsus olduğundan dolayı Sedum cinsinden ayırmayı uygun görmüşler. Çin krasulası anlamında ‘Sinocrassula’ adı altında dört Sedum türü toplanmış. Bunlar:
Sinocrassula densirosulata
Sinocrassula indica
Sinocrassula paoshingensis
Sinocrassula yunnanensis

Bu türlerden süs bitkisi olarak dünyada en yayılmış olanı Sinocrassula yunnanensis türüdür. Ana vatanı Çin’in güneyinde Yunnan bölgesidir. Çok yüksek dağlık kesimlerde bulunurlar.

Kirpi kaktüsünün özelliği dallanmayıp toprak yüzeyinde kalmasıdır. Rozet şeklinde yapraklanarak gelişir. Görüntüsü kirpiye benzetilir. Sinocrassula yunnanensis yaprakları koyu metalik yeşil olur. Dal veya uzun gövde sadece çiçek açması için oluşur.

Sinocrassula yunnanensis - Kirpi kaktüsü

Çiçeklenme mevsiminde (yaz sonu ile sonbaharda) yuvarlak kirpi görünümü bozulabilir. Yani yanlardan sürgünler halinde çiçek dalları çıkarmak yerine bazen merkez gelişim yerinden yükselir. Yükselme tam yassı gövde olarak devam eder. Bu hal bazı insanlara göre üzücü bir deformasyon, bazı insanlara göre çok güzel bir şeydir. Yassı şekilde uzayan gövde tepede horoz ibiği gibi genişler (cristata) ve sonra çiçeklenir.

Kirpi kaktüsü güneşi sever. Gölgede sağlıklı gelişim gösteremez. Kış soğukların en fazla -20°C dereceye kadar dayanır (orta şiddette don olaylarına dayanıklı). Kışa dayanıklılığı için -6°C diyenler de var ama 2700 metre yüksek dağ bitkisi olduğuna göre mutlaka daha fazla soğuklara dayanıklıdır. En iyi gelişim ilkbaharda hava sıcaklığının 18°C / 22°C derecelerde olduğu günlerde görülür.

Toprak: Suyu hemen süzdüren ve çabuk kuruyan çok havadar succulent toprağında yetiştirmelisiniz. Büyük saksılara gerek yoktur ama toprağı rahatça yoklayabileceğiniz şekilde geniş saksı olmalı. Yoksa sulamak gerekiyor mu gerekmiyor mu anlayamazsınız. Mini saksılar kullanacaksanız bunun tek çözümü suyu şiddetli emen eski tip kalitesiz toprak saksı ya da hindistancevizi liflerinden keçe saksı kullanmaktır. Saksı kupkuru oldukça güzelce sularsınız.

Sulama: Kirpi kaktüsünün sulama sıklığı, sulama aralığı şöyle: Tekrar sulamak için toprağının tamamen kurumasını bekleyin. Sonra bol bol su ile sulayın. Sulamada az buçuk su kullanmayın. Sulamada az su kullanmayı kışın yapacaksınız.

Besin: Suya karıştırılan bitki besininden çok hafif dozlu olacak şekilde ikbaharda bir defa, yaz başında bir defa ve sonbahar başında bir defa (İstanbulda nisan ortası, temmuz başı, eylül ortası).

Sinocrassula yunnanensis çoğaltılması yöntemleri: İlkbahar ve yaz aylarından tek yaprak ile (yaprak çeliği usulü).. Kökten ayırma yoluyla çoğaltma ilkbaharda ve yaz sonunda.. Bir parçasını kesip başka yere dikmek ise ilkbahar ortasından yaz sonuna kadar yapılabilir. Tohumları kış sonunda ekmelisiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)