Site Haritası

Web sitemin site haritasıSite haritasında tüm içerik olması gerekir. Ben bunu tek tek elimle yaptığımdan dolayı siteye sonradan eklediğim her bir konunun sayfa linkini buraya ait olması gereken bölüme ayrıca eklemek zorundayım. Dolayısıyla aşağıdaki listelemedeki mevcut linkler gerçekte var olan sayının altında kalabilir. Unutmayıp sürekli uğraşmadıkça.

Orta boy çalı, mini ağaç

Boylar genelde 1m civarlarında olup 2m’yi pek aşmayan, bazıları 4m’yi bulabilen çalı tipi bitkiler:

Liana, asma, ağaçlaşan sarmaşıklar

Dalları genelde oldukça esnektir ve dik duramaz. Yükselmek için diğer ağaçlara veya duvarlara yaslanarak gelişir. Ana gövde yıldan yıla güçleşip kalınlaşarak odunlaşır. Normal ağaçlar kadar kalın gövdeli olamazlar ama bir kol kadar veya az daha kalın hale gelebilirler. Bazılarına özel bakım ve destek ile ağaç formu kazandırılabiliyor.

Kısa ömürlü mevsimlik türler

Bunlardan bazıları mevsimlik değil iki yıllık ve daha fazla yıllık olsalar bile kullanımları açısından ya da doğada kendiliğinden her yıl kolayca tohumdan üreyebildikleri için burada ele aldım:

Salon – Ofis Süs Bitkileri

Bromelyadlar

Dünyada en tanınmış Bromelyad türü ananastır. Diğer tanınmış türler (örnek: guzmanya ve eşmeya) salon-ofis süs bitkisi olarak çok yaygın yetiştirilir.

Succulent

Aslında sukulent türler pek çoktur. Burada sadece sukulent denmesi gelenek olmuş saksı süs bitkileri ve kaktüs türleri listeleniyor. Paşa kılıcı, Yucca gibi türler farklı özelliklerine göre diğer başlıklar altında listelendi.