Site yönlendirmesi yapmak nasıl olur

Farklı alan adına sahip siteler arasında yönlendirme ve tek sayfalarda 301 yönlendirmesi konusu..

Web sitesi ile uğraşmak birçok ince bilgileri bilmeyi gerektiriyor. Bunlardan biri yeni bir alan adı ile yeni bir site kurduğunuzda yapılacak yönlendirmelerdir. Google vb yerlerden eski sitenize gönderilen ziyaretçiler eski sitenizde 404 bulunamadı uyarısı ile karşılaşacağına yeni sitenize yönlendirilmiş olsunlar.

Bir siteyi olduğu gibi başka bir siteye yönlendirmek için

Basit bir kod:

<script>location="http://www.yenisiteniz.com"</script>

Bu kodu eski sitede şablonun veya header.php sayfasının en üstüne koymalısınız (yenisiteniz.com yerine kendi yeni sitenizin alan adını yazın). Başka yerlerdeki eski sitenizin linklerine tıklayanlar veya Google’dan eski sitenizdeki herhangi bir yazınıza gönderilenler anında yeni sitenizin “ana sayfasına” yönlendirilir.

Yukarıdaki kod işe yaramazsa aynı tip yönlendirme .htaccess dosyası yoluyla da yapılabilir. İşte kodu:

#Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*)$ http://yenisiteniz.COM/$1 [R=301,L]

Bunu .htacces dosyasında en üste yapıştırıp kayıt edin (tabii önce yenisiteniz yazılı yere yeni domain (alan adı) ne ise onu yazın).

Peki tek tek sayfalar için nasıl yapılır?

Eğer bir sitenin içeriğinin bir kısmını başka bir siteye taşımışsanız ve her bir yazının eski yerden yeni yere yönlendirilmesini istiyorsanız .htaccess kodu ile 301 yönlendirmesi yapmanız gerekir.

Yeni sitenizi kurdunuz, eski sitenizdeki bazı yazıları da aynen taşıdınız. Ama Google’daki kayıtlar ziyan olacak. Yani Google endkeslediği yazılarınızı yine eski sitenize göndermeye devam eder. Öyle bir şey yapacaksınız ki eski siteniz Google’dan gelen trafiği anında yeni sitenizdeki yeni sayfalara yönlendirsin.

Diyelim ki eski sitedeki bir sayfanızın başlığı “Filan Yazı” idi ve url adresi de şöyle idi:
http://eskisiteniz.com/filan-yazi

Yeni sitenizde o aynı sayfa şöyle oldu:
http://yenisiteniz.com/filan-yazi

Eski sitenizin .htaccess dosyasında 301 yönlendirmesi yaparken: Eski sitedeki url’nin sadece son kısmını (yazı başlığı bölümünü) almalısınız. Aşağıdaki örneği inceleyin. Aralarda nerelerde bir karakter boşluğu var, onlar çok önemlidir. 301 ile / işareti arasından bir karakter boşluğu var. Yeni sitenizin ilgili sayfasından önce de bir karakter boşluğu var.

Redirect 301 /filan-yazi http://yenisiteniz.com/filan-yazi
İşte böylece, yönlendirilecek sayfalar kaç tane olursa olsun eski sitenizin .htaccess dosyasında alt alta yazabilirsiniz:
Redirect 301 /filan-yazi http://yenisiteniz.com/filan-yazi
Redirect 301 /diger-konu http://yenisiteniz.com/diger-konu

Bu son verdiğim kod ile sayfalar bağımsız yönleniyor. Dolayısıyla, bir yazıyı alakasız bir yazıya da yönlendirebilmeniz mümkündür. Örneğin bir site içinde silmeniz gereken yazıları da bu şekilde başka bir yazıya yönlendirseniz çok iyi olur: böylece o sildiğiniz yazıyı arayanları benzeri bir konudaki başka bir yazıya yönlendirebilesiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)