Site yönlendirmesi yapmak nasıl olur?

Web sitesi ile uğraşmak birçok ince bilgileri bilmeyi gerektiriyor. Bunlardan biri 301 site yönlendirmesi. İki farklı yönlendirme (redirect) var. Biri yeni bir alan adı ile yeni bir site kurduğunuzda, eski sitedeki içeriği aynen yeni siteye taşıdığınız zaman eski sitenizden yeni sitenize yapmanız gereken yönlendirmelerdir. Diğeri ise aynı site içerisinde sayfalar arasında olan yönlendirmelerdir.

Web siteleri arasında ve web sitesi sayfaları aralarında 301 site yönlendirmesi

Niçin buna gerek var? Çünkü hem Google vb yerlerde hem de çeşitli web sitelerinde sizin sitenizin veya sitenizdeki sayfaların linkleri vardır. O linklere tıklayan insanlar ilgili sayfalara gelirler. Fakat eğer url adreslerinde değişiklikler yapmışsanız oralardaki linklere tıklayanlar 404 – bulunamadı sayfasıyla karşılaşır. Bu kayıplara uğramak istemiyorsanız 301 site yönlendirmesi yaparsınız. O zaman yönlendirme sayesinde diğer yerlerdeki linklere tıklayan insanlar sizin istediğiniz sayfalara gelirler.

Bir siteyi olduğu gibi başka bir siteye yönlendirmek için

Basit bir kod:

<script>location="http://www.yenisiteniz.com"</script>

Bu kodu eski sitede şablonun veya header.php sayfasının en üstüne koymalısınız. Dikkat: yenisiteniz.com yerine kendi yeni sitenizin alan adını yazın. Başka yerlerdeki eski sitenizin linklerine tıklayanlar veya Google’dan eski sitenizdeki herhangi bir yazınıza gönderilenler anında yeni sitenizin ana sayfasına yönlendirilir.

Yukarıdaki kod işe yaramazsa aynı tip yönlendirme htaccess dosyası yoluyla da olur. İşte kodu:

#Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*)$ http://yenisiteniz.COM/$1 [R=301,L]

Bunu eski sitenizin .htacces dosyasına yapıştırıp kayıt edin. Tabii önce yenisiteniz yazılı yere yeni domain (alan adı) ne ise onu yazın.

Peki tek tek sayfalar için nasıl yaparız?

Eğer bir sitenin içeriğinin bir kısmını başka bir siteye taşımışsanız ve her bir yazınızı eski yerden yeni yere yönlendirmek istiyorsanız .htaccess kodu ile 301 yönlendirmesi yapmanız gerekir.

Yeni sitenizi kurdunuz, eski sitenizdeki bazı yazıları da aynen taşıdınız. Ama Google’daki kayıtlar ziyan olacak. Yani Google endkeslediği yazılarınızı yine eski sitenize göndermeye devam eder. Ve tüm ziyaretçileriniz 404 – bulunamadı mesajıyla karşılaşır. Öyle bir şey yapacaksınız ki eski siteniz Google’dan gelen trafiği anında yeni sitenizdeki yeni sayfalara yönlendirsin.

Diyelim ki eski sitedeki bir sayfanızın başlığı “Filan Yazı” idi ve url adresi de şöyle idi:
http://eskisiteniz.com/filan-yazi

Yeni sitenizde o aynı sayfa şöyle oldu:
http://yenisiteniz.com/filan-yazi

Eski sitenizin .htaccess dosyasında 301 yönlendirmesi yaparken: Eski sitedeki url’nin sadece son kısmını (yazı başlığı veya slug bölümünü) almalısınız. Aşağıdaki örneği inceleyin. Aralarda nerelerde bir karakter boşluğu var, onlar çok önemlidir. 301 ile / işareti arasından bir karakter boşluğu var. Yeni sitenizin ilgili sayfasından önce de bir karakter boşluğu var.

Redirect 301 /filan-yazi http://yenisiteniz.com/filan-yazi
İşte böylece, yönlendirilecek sayfalar kaç tane olursa olsun eski sitenizin .htaccess dosyasında alt alta yazabilirsiniz:
Redirect 301 /filan-yazi http://yenisiteniz.com/filan-yazi
Redirect 301 /diger-konu http://yenisiteniz.com/diger-konu

Bu şekilde istediğiniz kadar sayfaları tek tek istediğiniz sayfalara yönlendirirsiniz. Dolayısıyla, isterseniz bir yazıyı alakasız bir yazıya da yönlendirmeniz mümkündür. Aynı site içerisindeki sayfalar arasında da 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz. Mesela silmeniz gereken bir sayfayı bu şekilde başka bir yazıya yönlendirseniz çok iyi olur. Böylece o sildiğiniz yazıyı arayanları benzeri bir konudaki başka bir yazıya yönlendirmiş olursunuz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.