Slug nedir değiştirilirse ne olur ve kalıcı bağlantılar

Web sayfalarının URL adreslerinde yazının başlık ismi geçiyorsa buna slug deniyor. Meselâ bu okuduğunuz yazımın başlığı “Slug Hakkında Bilgi” olsaydı URL’deki görünümü şöyle olacaktı:
https://azbitki.com/slug-hakkinda-bilgi
URL’deki “slug” kısmını kırmızı yaptım. Artık bilmeyenler slug’un ne olduğunu iyice anlamıştır.

Slug değiştirilirse ne olur?
O yazının URL adresi değişmiş olur. Onun için yazılarınızı yayımladıktan sonra, Google arşivlerine geçtikten sonra slug’da değişiklik yapmamalısınız. Yoksa Google arama sonuç sayfalarından o yazınızın linkine tıklayanlar yazınıza ulaşamaz. Yazı başlığını ise sonradan ne zaman isterseniz istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Değişiklikten sonra url adresindeki slug’un değişmediğinden (eski halinde olduğundan) emin olun ve kaydedin. Yeni WordPress sürümlerinde slug zaten değişmiyor. Değiştirmek isterseniz ayrı bir işlemle değiştirmeniz gerekiyor.

WordPress’te tekil yazılarda:

Yazı başlığındaki kelimelerin URL adresinde görünmesi için

Bu işlemi yeni blog oluşturduğunuz zaman yapmalısınız. WordPress blogunuzun / sitenizin başlangıç sayfasına girişten sonra, sağ taraftaki Ayarlar’a tıklayın. Sonra Kalıcı Bağlantılar’a tıklayın.
Açılan sayfada alt alta seçenekler var. Beşincisine yani “yazı ismi”ne tıklayın.  Tıkladığınız anda bir alttaki “özel yapı” içerisinde /%postname% belirmiş olur. Özel yapı’yı seçilmiş edin ve en alttaki “değişklikleri kaydet”e tıklayın. Bu kadar. Artık her bir sayfanızdaki yazınızın başlığı url adresinde de olacaktır.

Dikkat: Bunu yaptığınızda tekil sayfalarınız görüntülenemez hale gelmişse sebep .htaccess dosyasının olmamasıdır. O dosyayı halledene kadar eski haline getirin. Sitenizi barındıran hosting firmasına problemi anlatın ve .htaccess dosyasını halletmelerini isteyin. Hallederlerse tekrar yukarıdaki işlemi yapın.

Kalıcı bağlantılarda /%postname% tarzı ne işe yarar?

Bunun SEO için çok faydalı olduğu söyleniyor. Evet, gerçekten öyledir. Ama bunun için yazdığınız konu ne ise en önemli anahtar kelimeleriniz yazı başlıklarınızda olmalı. Meselâ bu yazımda olduğu gibi. Tabii bu arada başlıkları mümkün olduğunca bir veya iki kelimeden ibaret tutma titizliğinizi terk etmek zorundasınız. Uzun başlıklardan çekinmeyin. Bilginize.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:


'Slug nedir değiştirilirse ne olur ve kalıcı bağlantılar' hakkında sorular, açıklamalar

  1. FeRHaD dedi ki:

    Aslında /%postname%/ yapısı yerine /%postname%.htm yapısı veya /%postname%-post_id.htm gibi bir yapı daha iyi.
    Çünkü /%postname%/ şeklinde arama motoru sayfaya dışarıdaki bir linkten gelirken son / işareti olmadan gelebilir ve WP durumu anlayarak bota yine sonunda / olan sayfa içeriğini verir. Botlar /%postname% ve /%postname%/ yapılarına iki ayrı yapı olarak davranır. Bu sebeple biraz tehlikelidirler.
    Bu sebeple /%postname%.htm yapısı daha iyidir. .htaccess dosyasında bir değişiklikle eski adresleri .htm uzantılı yapacağım ama sitemin dışarıdaki linklerinin tamamı eski türde olduğundan ileride yönlendirme ayarlarını değiştirirsem problem çıkar diye korkuyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)