Slug nedir değiştirilirse ne olur ve kalıcı bağlantılar

Önce kalıcı bağlantılar nedir, açıklaması: İnternette web sayfalarının URL adresleri vardır (bunlar http:// veya https:// ile başlar). İşte bunlara Türkçede kalıcı bağlantılar diyoruz. Bunların isteğe göre farklı çeşitleri var. Sitenizi kurarken isteğinize göre herhangi birini seçersiniz. Mesela benim sayfalarımdaki gibi sadece konu başlığından ibaret.. Veya hem başlık hem tarih.. Veya başka bir şekilde, sadece her sayfa için slug kısmında farklı kodlardan ibaret.

Meselâ bu okuduğunuz yazımın başlığı “Slug Hakkında Bilgi” olsaydı, benim tercih ettiğim kalıcı bağlantılar ayarına göre URL’deki görünümü şöyle olacaktı:

İnternet web sitelerinin linkleriyle ilgili kalıcı bağlantılar ve slug meselesi

URL’deki “slug” kısmını kırmızı yaptım. Siyah harfli kısım sitenin genel, temel adresidir. Devamındaki kırmızı kısım ise, yani slug kısmı, her bir sayfa için farklıdır. Bu kısma slug denir. Artık bilmeyenler slug’un ne olduğunu iyice anlamıştır.

Kalıcı bağlantıları sonradan değiştirmeyin

Değişiklik sadece slug kısmında mümkündür. Ama eğer slug’ı değiştirirseniz o yazı sayfasının URL adresi değişmiş olur. Onun için yazılarınızı yayımladıktan sonra, Google arşivlerine geçtikten sonra slug’da değişiklik yapmamalısınız. Yoksa Google arama sonuç sayfalarından o yazınızın linkine tıklayanlar yazınıza ulaşamaz. “404 – sayfa bulunamadı” ibaresiyle karşılaşırlar.

Ziyaretçilerinizin gördüğü yazı başlığınızı ise sonradan ne zaman isterseniz istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Değişiklikten sonra url adresindeki slug’un değişmediğinden (eski halinde olduğundan) emin olun ve kaydedin. Yeni WordPress sürümlerinde slug zaten değişmiyor. Değiştirmek isterseniz ayrı bir işlemle değiştirmeniz gerekiyor. Ama ne yaptığınızın bilincinde olun.

Kalıcı bağlantılar – slug kısmını değiştirirseniz

O zaman url adresinizin eski hali ile değiştirdiğiniz yeni hali arasında 301 yönlendirmesi yapmanız gerekir. Bu sayede Google’daki kayıtlı eski url’nize tıklayanlar 301 yönlendirmesi sayesinde gereken sayfaya gelecekler ve hiç kimsenin bir kaybı olmayacak.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.