Soleirolia soleirolii, arapsaçı

Mini yapraklarıyla ve incecik açık yeşil dalları ile arapsaçı sürekli gelişim göstererek üst üste ve çevreye doğru yayılan özelliğinden dolayı iyi bir yer örtücüdür. İç mekanlarda hayatta kalması zordur. Sürekli hava akımlarına ihtiyaç duyar.

Urticaceae (Isırgangiller) familyasından Soleirolia soleirolii türüdür (eski bilimsel adı Helxine soleirolii). Türkçede Arap saçı, İngilizcede baby’s tears (bebek göz yaşları) denir. Ana vatanı Akdeniz’in kuzey ve batısında kıyı bölgeleridir.

Soleirolia soleirolii, arapsaçı

Soleirolia soleirolii

İklim uygunluğu: Kış soğuklarına en fazla -9C dereceye kadar zar zor dayanır. -2C dereceye kadar genellikle hiçbir zarar görmez. Toprak üstü kısımlar kurusa bile ilkbaharda köklerden filizlenip süratle gelişime başlarlar. Yazları şiddetli sıcak olan bölgelerde bile bahçelerde yer örtücü olarak kullanılabilir (ancak buralarda az güneşli yerlerde kullanılmalı ve sıcak yaz aylarında hiç susuz bırakılmamalıdır). Aslında bir yerde iyice köklendikten sonra susuzluğa dayanıklıdır ama bu da toprak yapısına göre değişir.

Arapsaçı için terraium‘lara en uygun türlerdendir denir. Fakat ev şartlarında bile hava akımları yoksa hayatta kalamıyor. Teraryumlara uygun olacağını sanmıyorum. Esasen bahçe-balkon bitkisidir. Yarı güneşli, az güneşli ve tam gölge yerlere uygundur. En iyi yarı güneşli yerlerde yetişir. Gölgede fazlaca gür gelişip üst üste yığınlar oluşturur.

Fazla nemli ortam ister gibi bilgiler abartılıdır. Normal birçok bitki türü gibi bahçelere uyum sağlar. Çünkü toprak yüzeyi bitkilerindendir ve topraktan yükselen nemden sürekli etkilenir. Yani susuz bırakmamak kaydıyla havası kuru ve rüzgarlı yerlere de uygundur. Yeter ki toprağı kuru bırakılmasın. Bunun bir Akdeniz iklimi bitkisi olduğunu unutmayın.

Saksıda yetiştirilen Arap saçına ikinci yıldan itibaren genel amaçlı bitki besininden ayda bir defa yarı dozajda verin. Saksı değiştirmeye gelince  gerekmez. Belki iki – üç yıl boyunca daha geniş saksılara aktarılabilir. Ya da her yıl bölerek uygun büyüklükte yeni saksılara dikin.

Çoğaltılması genelde kökten ayırma iledir (daha doğrusu toprakla beraber, toprak parçalarıyla ayrılarak). Çelikle çoğaltmak ilkbahar ve yaz sonu zamanlarında mümkündür. Dallarını yolarcasını bir iki tutam çekip koparın ve toprak üzerine bırakıp hafifçe toprak ile karıştırın. Bir ay boyunca gölge ve esintili bir yerde sabah akşam sulayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Soleirolia soleirolii, arapsaçı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  İc mekan bitkisi mi dis mekan bitkisi mi? Benim arapsacim balkonda az gunes alan bir yerde duruyor. 4 gunluk sehir disina ciktim ve ust yapraklarinin tamaminin kurudugunu gorup cok uzuldum. Su an havadar bir pencere onune iceri aldim. Yapraklari nemli kalsin diye su spreylemeye basladim. Sarkanlar canli, ama digerleri kurumus, umarim olmez.
  ***
  Açık havada çok iyi gelişiyor. Evlerde havasız köşelerde yaşama şansı pek yok. Pencere kenarında tutup her gün sık sık hava akımlarından etkilenmesini sağlamak gerek.

 2. Hızır, İstanbul dedi ki:

  Benim “sanane çiçeği”m bana hiç sormadan balkondaki bir saksıda kendiliğinden gelişmeye başladı. Bakımını hiç bilmediğimden bu sürpriz hediyeyi önce güneşe çıkarttım ama daha birinci gün kurumaya başladı. İki gün sonra duvarın dibine hiç güneş almayacak şekilde yerleştirdim ve hemen hemen her gün sisleme yaparak nemlendirdim. Hatta saksının kenarlarını da biraz ıslatmaya özen gösterdim. Kuruyan dalları kopardım. Şimdi öyle güzel gelişiyor ki kıyamadım diğer bitkileri saksısından çıkarttım. Artık saksının kenarlarından sarkmaya başladı. İki gün sisleme yapmasam sanki canlılığını kaybediyor. Anladığım kadarıyla çok sıcağı da sevmiyor. Bir de çok minnacık beyaz çiçekleri var gibi. Ancak büyüteçle görülebilecek kadar küçük. Sizce çiçek sandığım minnacık beyaz noktalar başka birşey olabilir mi?
  ***
  Evet onlar çiçektir. Dikkatle baksanız ne olup olmadıklarını anlayabilirsiniz.

 3. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  Ben de her gun su spreyliyorum. Kesinlikle cok iyi geliyor. Bu sekilde hem toprak hem de yapraklar surekli nemli kaliyor. Bu arada ust kisim yeniden yesillenmeye basladi. Tamamen yesillenmedi ama hizla toparladigini soyleyebilirim. Balkonumda en golge yer olan uc kisimda, taburenin altinda ve bir saksinin uzerinde duruyor. Sarkan yapraklar saksinin her yerini kaplamis durumda. Ben de daha da uzayabilsin diye yerini yukselttim. Halinden memnun bir sekilde buyuyor. Cicek meraklilarina bu sevimli bitkiden edinmelerini tavsiye ederim.

 4. Eda A. -İzmir dedi ki:

  Daha önce iki denemem oldu ama birinde kuruttum digerinde cürüttüm. Şimdi tekrar hediye geldi. Benim sorum ısıyla ilgili. Evimiz dogal gazla ısınıyor. 22-23 derece sürekli. Balkonumuz da yarı kapalı. Nerde tutmalıyım? Balkonda kalsa soguk gelmez sanırım. Sulama da spreyleme ile mi sadece, yoksa ayrıca biraz da sulamak mı lazım?
  ***
  Her bitki gibi toprağını sulayacaksınız. Evlerde sıcaklık kaç derece önemli değil. Çok fazla havadar yer istiyor ve işte önemli olan şey budur. İzmir’de dışarıda tutulabilir ama kuzeyli rüzgarlara fazla açık yerlerde kışın zarar görebilir buna dikkat edin. Yaz boyunca ise kuzeye bakan bir yerde tutmalısınız.

 5. Göktuğ Ü. -İstanbul dedi ki:

  Hobi olarak düzenlediğim bir saksı bahçem var. Yer örtücü olarak arapsaçı bitkisini kullandım. Satınaldığım yerde küçük poşetler içerisine ekiliydi ve ben de bozmadan öbek halinde diktim. Sorunum şu ki fazla sağlıklılar. Normalde yatay genişlemesi gerekirken bunlar boyuna uzuyor. Yaprakları da biraz büyüdü. Neyi yanlış yapıyorum da buna sebep oluyor? Bir öneriniz var mı?
  ***
  Kökleri şimdiye kadar toprağa iyice sıkıca tutunmuş. Bundan sonra biraz daha güneşli yerde tutar ve sulama sıklığını biraz seyrekleştirirseniz tam istediğiniz tarzda gelişir.

 6. Seyhan, Ankara dedi ki:

  Bu bitkiyi cok seviyorum. Koçtaşa baktım yok. Nerede satildığını bilen var mı?
  ***
  her yerde mutlaka satılır. Önümüzdeki aylarda kesin bulursunuz.

 7. Sıla B. -Ankara dedi ki:

  Bugün çiçekçiden bu bitkiyi aldım. Balkon öğlen 12:00 civarından akşam üstü 17:00’ye kadar yoğun öğle güneşi alıyor (yaz aylarında). Bu bitkiyi koyduğum yere direk güneş gelmiyor ama çok aydınlık oluyor. Sıkıntı olur mu acaba? Çok sevdiğim bir bitki. Anneciğimin anısına yetiştirmek istiyorum. Bir de her gün su spreyleyeceğim. Birçok çiçeğime yaptığım gibi. Acaba bahsettiğim yerde sağlıklı gelişir mi yoksa içeri mi almalıyım?
  ***
  En önemli püf noktası: Havadar ortamları seviyor. Evinizin havadarlık şartları uygunsa evde de olur. Balkonda ise belirttiğiniz saatlerde güneş alması sonucu yaz boyu adeta can çekişir durumda kalacaktır ve susuz bıraktığınızda hemen ölecektir.

 8. Esra T. -Tekirdag dedi ki:

  Merhabalar bana yeniyıl hediyesi olarak teraryum geldi. Arapsaçları kurudu. Nası yeniden canlandırabilirim?
  ***
  Teraryumlara uygundur deniyor fakat ev ortamlarında bile hava akımları olmadan yaşayabilmesi mümkün değil. Eğer tamamen ölmemişlerse çok havadar ve biraz da güneşli bir yerde tutun. Gayet hızlı büyürler.

 9. Ceren, Malatya dedi ki:

  Nasıl çoğaltabiliriz? Toprağından mı köklerinden mi almalıyım?
  ***
  Köksüz bile hemen tutuyor. Hatta neredeyse toprağa gömmeye bile gerek yok. Toprak yüzeyine bırakmak ve susuz bırakmamakla çabucak köklenirler. Siz yine de dip kısımlarını hafifçe toprağa gömün. Tek sıkıntı evlerde havadar olmayan köşelere uyum sağlayamaması. Pencere yanında yetiştirebilirsiniz. Ben bahçeye diktim (Didim’de). Yosun gibi yavaş yavaş çevresini genişletiyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)