Starliçe

Küçük yapraklı çiçek starliçesi Strelitzia reginae ve dev yapraklı ofis starliçesi Strelitzia nicolai türleri bakımı, evde-bahçede starliçe yetiştirme bilgileri.

Strelitzia reginae bitki türü, starliçe ççeği

Starliçe çiçeğinin görünümü – Fotoğraf: gardeningknowhow

Strelitziaceae familyasından Strelitzia cinsinden bitkilerin en tanınmış türü Strelitzia reginae’dır. Bizde starliçya, starliçe, turna gagası, cennet kuşu çiçeği, papağan çiçeği gibi adları var. Diğeri, son yıllarda özellikle ofisler ve kocaman salonları, tavandan zemine geniş pencereleri olan zengin evleri için olan devasa yapılı Strelitzia nicolai türüdür (ofis starliçesi).

Strelitzia reginae

Bu tür starliçe çiçek amaçlıdır. Kesme çiçekçilikte oldukça iyi kazanç getiriyor. Çiçek kalitesi çok yüksektir. Çiçeği açmaya ilk başladığında güzeldir ama bir ay içinde yavaş yavaş her geçen gün daha da güzelleşerek uzun süre bozulmadan kalır. Birkaç kültivarı var ama burada sadece ikisini ele alıyorum.

1- Strelitzia reginae ‘Mandela’s Gold’ adlı kültivarı soğuğa hassastır. Tatlı sarı renkte çiçek açar. Akdeniz kıyı kesimlerinde bile sadece Alanya gibi özel mikrokliması olan yerlerin kuzeyli yönlerden gelen rüzgarlardan iyice korunmuş kuytu yerlerinde bahçelerde yetiştirilebilir. Orta ve hafif asitli toprak istiyor. İyi bakım ve yerini sevmesi şartlarında boyu 2 metreye yaklaşır.

2- Strelitzia reginae ‘dwarf’ en yaygın starliçe kültivarıdır. Diğerlerine göre cüce sayılır. İç mekanlara daha uygundur. Çünkü bu kompakt yapılı starliçe fazla yer kaplamaz ve fazla yükselmez. Boyu genelde 50cm – 90cm civarlarında olup en fazla 120cm yükselir. Kışın -3C dereceye kadar hafif don olaylarına neredeyse hasarsız dayanır. -7C dereceye kadar soğuğa ise yaprakları hasar görerek dayanır (veya soğuğun süresi bir gün gibi uzun sürerse tüm yapraklar kurur ama toprak altı kısmı zarar görmez). Toprak açısından daha uyumludur. Orta asitliden orta alkalinliye kadar olan her türlü toprakta yetişir.

Çiçek açma zamanı en çok aralık sonu – mayıs arası dönemdir. Yazları aşırı sıcak ve kuru havalı olmayan yerlerde starliçe bütün yıl çiçek açar. Çiçek açması toprağın kalitesine ve bitkinin yaşına göre değişir.

Starliçenin has türü (Strelitzia reginae) cüce kültivarı gibi aynı şartlar ister. Sadece cüce kültivar kadar yüksek alkalinli topraklara uygun değildir.

Strelitzia nicolai, ofis starliçesi

Son bir iki yılda iyice moda haline gelmiş olan bir salon-ofis bitkisidir. Beyaz çiçekli starliçe de denir. Yaprakları muz yapraklarına benzer. Ana vatanı Güney Afrika’nın doğu kıyı kesimleridir. Geniş salonlara, büyük ofislere egzotik görünümüyle çok yakışır. Bulunduğu yere tropikal bir hava katar.

Ofis starliçesi Strelitzia nicolai dev yapılıdır. Aslında 2m kadar irilikte satılanları bile küçük fidan sayılır. Gerçekte 12 metre kadar bir palmiye gibi büyüme potansiyeline sahiptir. Yolcu palmiyesi ile benzerlikler taşır.

Starliçe bitkileri genelde iç içe gelişen yapraklarla (en içten uzayan yeni yaprakların eskilerden daha uzun olmasıyla) yükselerek bu şekilde yalancı gövde oluştururlar. Fakat Strelitzia nicolai gerçek gövde oluşturur. Buyu 6m ila 12m arasında değişir. Dipten birçok yeni sürgünlerle yan yana geliştirdiği gövdeler ve yığın yığın dev yapraklarla 4m kadar genişliğinde alan kaplar.

Dış mekanlarda rüzgarın etkisi yaprakları dilim dilim böler (muz yapraklarında olduğu gibi). Yaprak rengi grimsi yeşildir. Çiçekleri beyazdır ama ancak biraz yaşlandığı zaman çiçek açar. Çiçekleri beyaz tepelikli, koyu mor gagalı koca bir kuş kafasına benzer. İç mekanlarda yetiştirilen ofis starliçeleri asla çiçek açmaz. Zaten dekoratif yaprakları için yetiştirilir.

Evde starliçe bakımı

Cüce starliçe (Strelitzia reginae ‘dwarf’) saksılara, evlere uygundur. İyi bakarsanız her yıl daha gösterişli olur. Yılın çoğu zamanında dışarıda tutmada yarar var. Meselâ İstanbul’da 20 mayıs – 1 ekim arasında bahçede / balkonda açık hava bol güneş istiyor. Diğer zamanlarda evde çok iyi güneş alan bir pencere önünde bulundurmak zorundasınız (yoksa çiçek açmasını beklemeyin).

Saksıda starliçe bakımı

Cüce starliçe saksıda dekoratif yapraklarıyla çiçeksiz haliyle bile güzel.

Aşağıdaki bilgiler hem ofis starliçesi (Starlitzia nicolai) hem de diğer starliçeler için ortaktır. Yani hangisi olursa olsun aynı bakımı yapın.

Işık ihtiyacı: Günde en az 4 saat direkt güneş görmesi gerekir. Yazın tam öğle civarı güneşinden koruyun.

Saksı: Starliçe türleri küçük saksılarda satılsa bile doğasına aykırıdır. Zira parmak kalınlığında kökler uzatır durur. En azından 35cm×35cm genişlik ve derinliği olan saksılarda yetiştirin.

Toprak, bitki besini: 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı uygundur. Suya karıştırılan eşit ağırlıklı sıvı besinden ayda bir defa vermelisiniz.

Sulama: Sıcak aylarda toprak asla kupkuru kalmamalı. Üst yüzeyin ıslatıcılığı gider gitmez bolca su ile sulayın. Diğer zamanlarda üst yüzeyde tam bir kuruma gördükçe yine aynı şekilde sulayın. Starliçe ve her tür saksı bitkisini sulamada mutlaka saksı alt deliklerinden kayda değer miktarda su çıkmalı ve toprak o suyu geri emmemelidir. Yoksa köklerde ciddi hasarlar oluşacaktır. Kökler dayanıklı olsa bile topraktaki zararlı birikimler yapraklarda hasarlar oluşturur.

Temizlik çok önemlidir. Çünkü iç mekanlarda starliçelerin amansız düşmanı örümcek bit parazitleridir. O kadar küçüktürler ki güçlü ışıkta bile görmeniz zordur. Onun için var mı yok mu kontrol etmek yerine elinizden geldiğince sıklıkta yaprakların alt ve üst yüzeylerini ve yaprak saplarını dibe kadar ıslak bezle iyice silin. Ancak bu şartla koruyabilirsiniz. Yoksa yapraklar mahvolup gider. Bazen önce yapraklar yapış yapış hale gelir ve ardından hızla mantar hastalıkları gelişip yaprakları çürütür. Kapalı iç mekanlarda starliçe yapraklarına asla su fısfıslamayın. Sadece hastalık yapar. Başka hiçbir işe yaramaz, zerre kadar faydası yok.

Bahçede starliçe yetiştirme

Çiçekleri için yetiştirilen cüce starliçe İstanbul, İzmir, Rize gibi hafif don olayı ihtimali olan yerlerde ama deniz seviyesi alçak kesimlerde bahçede yetiştirmeye uygundur. Kasım başından itibaren dibini toprak + yaprak çürüntüleri karışımıyla örterek korumaya alın. Isı sıfırın altına düşeceği zamanları kollayarak o günlerde hasır ve naylon ile sarıp sarmalayın. Güney Ege’nin ve Akdeniz bölgesinin kıyı kesimlerinde hiçbir koruma istemez.

Yaz boyunca kuvvetli sulamak gerekiyor ki kökler yüzeyde kalmayıp derinlere yönelebilsin. Böylece çok daha güçlü olur. Sonraki yıllarda kuraklığa da don olaylarına da daha dayanıklı olur.

Her yıl ilkbahar başında dibindeki bir miktar toprağı boşaltıp bitkisel çürüntü ağırlıklı iyi bir kompost yayın. Daha iyisi, güvenilir marka bir salon süs bitkisi toprağı yaymaktır. Her iki yılda bir, sonbaharda dibine ama 45cm gibi biraz uzağından çepeçevre koyun veya solucan gübresi karıştırın. Starliçeler tuzlu toprak uyumlusu olduklarından dolayı gübrelerin zararı olmaz. Ama yine de aşırıya kaçmamalısınız.

Trabzon, Giresun, Ordu ve Rize’de starliçe dikilecek yerin toprağı önceden boşaltıp toprağa bir miktar tarım kireci karıştırın (yoksa onun yerine doğal kireç taşı kırpıntısı ya da mıcır). Böylece çok iyi, dirençli, kuvvetli gelişecektir. Aksi takdirde buraların fazla asitli topraklarında iyi bir randıman alamazsınız.

Beyaz çiçekli starliçe, ofis starliçesi ya da dev starliçe (Strelitzia nicolai)

Ofis starliçesi (Strelitzia nicolai) dış mekanda gelişmiş bir örneği

Dış mekan bitkisi olarak Strelitzia nicolai

Tuzlu topraklara uyumlu bitkilerdendir. Kuvvetli rüzgarların kıyılara serptiği deniz suyundan yaprakları zarar görmez. Fakat kış soğuklarına dayanıklılığı çok azdır. Alanya merkez, Anamur ve merkez Datça iklim şartları tam uygundur. Ayrıca Bodrum, Didim gibi yerlerde ancak kuzeyli rüzgarlardan korunaklı yerler uygundur. Deniz kıyısı tuzlu topraklarında bile yetiştirebilirsiniz. Gerçi bahçelerde tavsiye edilmez. Zira yerini severse dipten bol bol sürgünlerle epeyce çoğalıp çok fazla yer kaplar. Ve kalabalık halde olunca pek güzelliği de kalmaz.

Kapkalın köklerini agresifçe etrafa yayma özelliğinden dolayı binalara yakın dikmeyin. Çit kenarlarına da iyi olmaz. Çünkü yeni sürgünlerle çoğalıp çitleri yıkar. Küçük bahçelerde de azgın kalın kökleri sorun çıkarır. Eğer küçük bahçelerde ya da otel vb binaların kapılarının hemen yanında yetiştirmek istiyorsanız zemin toprağa dikmeyip büyük saksılar içinde tutarak gelişimini sınırlandırmanız iyi olur. Aynı saksıya bolca yapraklı diğer küçük bitkilerden dikmenizde sakınca yok. Böylece saksı daha bir zengin görünümlü olur.

Starliçe fide üretimi

Starliçemizi kendi imkanlarımızla çoğaltmamızın yolu kökten ayırma yöntemidir. En az 6 aylık iyi gelişmiş yavruların ayırmakla olur. Yavruların dipte kendi sağlam kök kaide yeri iyice gelişmiş olmalıdır. Bu durumda kendi köklerinin olup olmaması fark etmez. Yavrular yeni yerlerinde kuvvetlice köklenme yapana kadar birkaç yıl çiçek açmaz.

Çürümeden sağlıklı köklenme olması için uygun toprak gerekiyor. Bakınız: Köklendirme toprağı.

Tohumla starliçe üretimi

Tamamen olgunlaşmış ve iyice kurumuş tohumları 48 saat 25 – 30C derece hafif ılık suda bekletin. Peşinden oda sıcaklığında bir gün açıkta kurutun. Soyulacak kabuklar varsa soyun. Kurulayıp zımpara veya tırnak törpüsü ile tohumları törpüleyin ve 1,5 – 2cm kadar derine gömerek ekin. Starliçe tohumlarının çimlenmesi ve fidelerin çabuk büyümesi için sıcaklık 20 – 30C dereceler aralığında tutulmalıdır.

Problemleri

Hangi tür, hangi kültivar olursa olsun iç mekanlarda starliçeler dayanıklı ve uyumlu bitkilerdir. Ama ne yazık ki saçma sapan topraklara dikip satışa çıkarıyorlar. Hatta bazen kalın ve uzun köklerini kısacık keserek küçük saksılara diker, öyle satarlar (özellikle ofis starliçelerini). Sonuçta, bir de aldığınız mevsimde evinizin şartları biraz serin ise köklerde hızlı bir çürüme baş gösterir. Bu sebeplerden dolayı, sadece yaz başında starliçe almanızı ve derhal daha büyük bir saksıya ponzalı torf ile dikmenizi tavsiye ederim.

Diğer bir starliçe problemi, yine iç mekanlarda örümcek bitlerdir. Yukarıda gereken bilgileri verdim. Eğer o tavsiyemi ciddiye almaz ve gerekenleri yapmazsanız yapraklar mahvolacaktır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |

'Starliçe' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Pınar dedi ki:

  Straliçem 130cm uzunluğunda. Kasım ayında aldığımdan beri 20cm’lik bir saksıda. Fakat saksının kökleri alttan çıkmış. Şu an saksı değişimi için doğru bir zaman mı ve nasıl bir boyut saksıya geçmeliyim.
  ***
  Zaman uygun. İki misli daha büyük saksıya geçirmenizde bir sakınca yok. Daha büyük saksı bile uygundur.

 2. Kader dedi ki:

  Starliçem yanlış bakımdan dolayı köklerde çüreme oldu toprağını değiştirdim. Diğeri ise tamamen çürümüş köksüz kaldı. Suya koydum. Kurtarabilir miyim?
  ***
  Bilmiyorum.. her şeyi deneyin. Bunlarda kök çürümesi yanlış bakımdan değil size gelmeden önce köklerinin kesilerek küçük saksılara yanlış toprakla dikmeleri yüzünden oluyor. Bu durumda sadece mayıs-haziran aylarında satın almanızı, benim tarif ettiğim gibi toprak karışımı yaparak daha büyük saksıya ekmenizi ve iki ay açık havada tutmanızı tavsiye ederim.

 3. Ayşe, Kıbrıs dedi ki:

  Saksıda güneş alan yerde, yaprakları kıvrilıp yavaş büyüyor. Gölgeye çekdim daha hızlı ve daha canlı yapraklar çıkarıyor.

 4. Ali, KKTC dedi ki:

  Strelitzia juncea adlı yeni bir starliçe aldım. Soğuğa dayanıklı mı? Yaprakları silindir uzun. Bakımını buradaki starliçe gibi mi yapmalıyım?
  ***
  Evet bakımını aynı şekilde yapın. Kış soğuklarına dayanıklılığı da aynıdır (-4C gibi).

 5. Murat, Kırklareli dedi ki:

  1 ay önce iş yerime 2.70 boyunda bir starliçe aldım. Aldığımda yapraklarında hafif kahverengi lekelenmeler mevcuttu. Bazı yapraklarında uçlarda bazılarında ortalarda kuruma oldu ama bu her yaprakta yok bazı yapraklar gayet sağlıklı. Gövdede bazı yerlerde aynı lekeler mevcut. Bugün saksısını ve toprağını değiştirdim. Köklerini kontrol ettim herhangi bir çürüme yada kuruma yok. Kökler sağlam. Direkt olarak güneş ışığı almıyor gün ışığı alıyor. Günde 10 saat 10 adet gün ışığı spotla ışığı destekliyorum. Sulamasını kuruduğunda altından su çıkana kadar yapıyorum. Güneş ışığı ve spotlar yetersiz geliyorsa nasıl bir yol izleyebilirim? Bitki yetiştirme ışığı mı almalıyım? Bir de bazıları yaprakları spreyle su püskürterek nemlendirmemizi bazıları ise bunu kesinlikle yapmamamızı söylüyor. Bu konuda hangisini uygulamalıyım?
  ***
  O kadar lamba, elektrik masraflarına hiç gerek yok. Tam pencere yanında tutmanız yeter. Direkt güneş alması iyi olur. Ama mümkün değilse, güçlü gündüz ışığı da yeterli olur. Zaten sizinki çiçek amaçlı olmayan ofis starliçesidir (asla çiçek açmaz). Direkt güneş buna şart değil. Diğer sorunuza gelince, bazıları demişsiniz ama yapraklara su fısfıslamayın diye insanları uyaran sadece benim. Gerçekten zarar veriyor. Ayrıntılı bilgileri şuradan okuyun: https://azbitki.com/yapraklara-su-fisfislamak

 6. Gizem, Berlin dedi ki:

  Starliçemin toprağının üst kısmı tamamen kuru, diplere doğru hafif nemli olduğunda su vermeli miyim? Tamamen kurumasını beklediğimde yapraklar kıvrılıp gövde eğiliyor. Ama çok su verip çürütmekten de korkuyorum. Alttan çıkacak kadar su veriyorum ve saksıyı çıkan suyun içinde bekletmiyorum.
  ***
  Sulama tarzınız çok sağlıklı. Korkacağınız bir şey yok. Toprağının tamamıyla kupkuru olmasını beklemeniz yanlış. Üst kısım, 5cm derine kadar kupkuru değil ama ıslaklığı gitmiş, nemliliği çok azalmış olduğu zaman sulayın. Derinlere kadar aynı şekilde kurumasını beklemeyin. Ayrıca tahminimce saksısı çok küçük. Starliçeler kalın ve uzun kökler geliştirir ve o kökler sayesinde susuzluğa müthiş dayanıklı olurlar. Şimdi daha büyük saksıya geçirmenizin tam zamanı. Köklerini şimdiki toprağından hiç ayırmadan büyük saksıya yeni toprak ilavesiyle yerleştirin.

 7. Ayşe, Kahramanmaraş dedi ki:

  Birkaç ay evvel aldığım starliçem hemen ortama uyum sağladı ve yeni yapraklar açmaya başladı. Çok hızlı şekilde büyüdüğünden kökleri saksıdan taştı. Ben de saksısını değiştirdim. Biraz da markette satılan vitaminli bitki topraklarından ekledim. Ardından doğrudan güneş ışığına koydum. Bir saat sonra tüm yapraklar içe doğru büzüşmüştü sanırım güneşten. Daha sonra aniden büyüme durdu ve büyüyen koca bir yaprak yarıda kaldı. Eskiden çıkan bir yaprak da orta yerinden karardı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Galiba saksı değiştirirken toprağı da değiştirmişsiniz. Ve yeni toprak kökleri yakıp çürütmeye başlamış. Veya eğer önceden güneşsiz yere alıştırmışsanız, saksı değiştirince tam da yaz mevsimine girmekte olduğumuz, güneşin daha yakıcı olduğu bir zamanda güneşe alışmamış bitkiyi aniden güneş altına koymuşsanız bunun zararı olmuş olabilir. Şimdi artık olan olmuş. Hava akımları olan bir yerde tutun. Toprağına ponza taşı mutlaka karıştırmak gerekiyor. Buradaki bilgileri okumadan toprak hazırladıysanız acilen ponza taşı bulup toprağını değiştirin. Gübreli topraklar ise salon bitkilerine uymaz. Hiç tavsiye etmem. Genellikle bitkileri çürütüp öldürür.

 8. Hacer, Erzincan dedi ki:

  Ben starliçe aldım. Ponza taşı yerine kil bilyesi olur mu?
  ***
  Evet gayet iyi olur.

 9. Medine, İstanbul dedi ki:

  Salonumda baktığım starliçe yapraklarında sararmalar olmaya başladı. Daha ziyade yanma gibi. Yeni yapraklar vermeye de devam ediyor. Sebebi ne olabilir? Sulamayı vs. anlattığınız gibi yapıyorum. Doğu tarafında pencere yakınında. Birkaç saat güneş de alıyor.
  ***
  Kararmalar toprakta tuz artmasıyla ilgilidir. Toprağın yapısına göre bu kendiliğinden olur. Bolca ponza taşı karıştırdınız yeni toprak ilavesiyle daha büyük bir saksıya geçirmenizi tavsiye ederim. Köklerini eski toprağından arındırmadan yeni saksıya yerleştirin. Sulamaları banyoda veya balkonda bol bol su dökerek yapın ki topraktaki tuzlar çözülüp su ile birlikte alt deliklerden çıksın gitsin.

 10. Fatih, İzmir dedi ki:

  İki gövde boyu 2,5 m ve 2myi aşmış starliçe nicolai sahibiyim. Öndeki ufak gövde yapraklar içe kıvrılıp düşmeye basladı. Sap/gövdede büzüşme mor gri renk almaya başladı. Arkadaki büyük gövdede yaprak kenarları sararma ve en uçlarında kuruma var. Çöken toprak için az miktarda toprak takviye ve toprak coşturan ilave etmiştim. Öndeki gövde büyüse de toprak tutunuşu zayıf ve sallanıyordu. Bu arada 45cm saksı büyüklüğü ve 2,5m ev yüksekliğine göre yaprakları ile 3 metreyi aşan yapısıyla hareketi kolay olmayan bir bitki. Kurtarmak için öneriniz nedir?
  ***
  İki gövde dediğinize göre bir saksıda iki ayrı bitki var. Buna rağmen toprağının çökmesi normal değil. Çünkü bunlar kalınca kökler uzatıp durur. Sonuçta dipte yumaklaşan kalın kökler bitkiyi toprağıyla yukarı iter. Sizinkinde tam tersine çöküş olmuş. Saksı büyüklüğü iyi ama iki ayrı bitki varsa ikisi aynı saksıda iyi olmaz. Ayırmak lazım. Gerçi sizinkilerde gelişim olmamış. Sadece kof yapraklar uzatmışlar. Odanın tavan yüksekliği 2,5 metre olması bu bitkiye hiç uygun değil. Ofis starliçesi, bazı dizi filmlerde görmüşsünüzdür, gayet yüksek tavanlı ve tavandan yere devasa pencereli zengin evleri ve benzeri büyük ofisler içindir. Bol bol direkt güneş alması lazım ki yaprak sapları deforme kof uzama yapmasın. Kısaca tavsiyem elden çıkarın. Kurtarmaya gelince, toprağı fena halde bozulmuş ve zehir küpü haline gelmiş. Acilen yukarıda tarif ettiğim gibi yeni, temiz bir toprak karışımı yaparak toprağını değiştirmek gerekiyor.

 11. İsimsiz, İzmir dedi ki:

  Yaklaşık 4 yıldır starliçe sahibiyim. Yazın dışarıda ama hafif ağaç gölgesinde alan bir yerde saksıda tutuyorum. Çok soğuk haftalarda içeri alıyorum. Daha önce ayırıp bölmeyi denedim ancak kökler parmak kalınlığında ve çabuk kırılmaya meyilli. Maalesef ayırdıklarımızdan hiç biri tutmadı. Fakat ana kök yeniden toparladı çoğaldı. Çoğaltmak için ne yapmalıyım? Birde 6 çiçek açtı üzerinde kurudu. Bunları kesmeli miyim?
  ***
  Hiç biri tutmadı ise anlaşılan yanlış toprağa diktiniz. Çünkü bu tip üretim-çoğaltma işlerinde ilkin son derece süzek, havadar ve tamamıyla gübresiz toprak kullanmak lazım (köklendirme toprağı). Hem ilkin çok küçük saksılarda olmaları gerekiyor. Yoksa çürür giderler. Ayrıca bu işi nisan başında yapmalı ve güneşli yerde tutmalısınız. Doğru toprak karışımı, doğru zaman ve küçük saksı ayarlayınca tutarlar. Tuttuklarından kesin emin olduktan sonra (mesela haziran ortasında) esas gereken toprak ile esas saksılarına dikersiniz ama o sırada köklerini tutundukları köklendirme toprağından hiç ayırmamalısınız. Çiçekleri kuruyunca çiçek sapını en dipten kesin.

 12. Aliye, Antalya dedi ki:

  Stralitzia juncea bakımını nasıl yapmalıyım? Sanırım suyu çok sevmiyor.
  ***
  Tamamen aynı bakımı yapın. Farkı, bu tür daha fazla güneş ister ve kış soğuklarına en dayanıklı starliçe türüdür (-15C dereceye kadar dayanır). Suyu sevmiyor diye bir şey yok. Sadece susuzluğa çok iyi dayanıklıdır.

 13. Gizem, Berlin dedi ki:

  İki ay once starliçemi daha büyük bir saksıya geçirdim. Hemen hemen o zamandan beri toprağında küçük küçük çok fazla sinek var. Bu bitki için zararlı mı? Sineklerden kurtulabilir miyim?
  ***
  Zararı yok. Bir-iki ayda veya ve en geç üç ayda kaybolurlar.

 14. Hatice dedi ki:

  Starliçe alalı bir ay oldu ama hiç bir hareket yok. Normal mi neden acaba?
  ***
  Gayet normal. Çiçek starliçesi ofis starliçesine göre daha yavaştır.

 15. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  Birkaç ay önce Migros’tan bir Starlice almıştım. Evdeki yerinden iki tane yavru da verdi. Fakat bir kaç haftadır beyaz beyaz lekeler farketmiştim. Çok fazla sulamamaya da çalışıyorum. Fakat yeni gelen yaprak yine beyaz beyaz süt kesiği gibi içi aynı zamanda yaprak da sanki açık yeşil. Diğerleri daha koyuydu. Yandaki küçük yapraklar da sararıp kurudu. Neyi yanlış yaptım acaba? Herhangi bir saksı değişimi yapmamıştım. Sadece suladım aldığından beri.
  Ölmemesi için ne yapabilirim? Açık havaya mi çıkarsam yada güneşe diye de düşündüm. Umarım statliceyi kurtarabilirim.
  ***
  Açıklamalarınızdan hiçbir şey anlamadım. Henüz yeni çıkmaya çalışan yeni bebek yaprakları içe kıvrık şekilde, açık yeşil olması normal. Olgunlaştıkça rengi koyulaşır. En eski/en küçük yaprakların kuruması gayet normal, doğal özelliğidir. Ciddi problemler varsa, ben anlattıklarınızdan bir şey çıkaramadım, o takdirde derim ki starliçenin hangi türü olursa olsun yakıcı güneş ışınlarına muhtaçtırlar. Evde yosun muamelesine tabi tutmak çok feci bir hata. Fakat öte yandan, aylarca gölgede tutup yaz sıcaklarının zirveye çıktığı günlerde aniden kızgın güneş altına çıkarmak ayrı bir hata olur. Güneşe yavaş yavaş alıştırın.

 16. Rümeysa, Ankara dedi ki:

  1 ay önce 130cm civarı güçlü köklü bir starliçe aldım alırken çok sağlıklı gözüküyordu. Gün ışığı alacağı bir yere koydum. Toprağı kurudukça suladım. Sonra yaprakları içe kıvrılmaya başladı. Bitkiyi yeni saksıya geçirmeye karar verdim. Farkettim ki aldığımdaki saksısında arazi toprağı dere kumu biraz ponza ve yavaş salınımlı gübre vardı. Starliçemin toprak dibindeki kökünde beyazlama var diye kökü eski topraktan arındırıp güzelce yıkadım. Sonra dediğiniz gibi büyükçe bir saksıya eski toprağına perlit ponza ve vermikülit karıştırırarak ektim. Starliçe gübre çok sever diye öğrenmiştim yavaş salınımlı gübre de koydum. Bolca da suladım. Saksı çok ağır altından çok fazla su çıkacak kadar sulayamıyorum çünkü o suyu boşaltamıyorum. Ve şimdi starliçemin gövde yeşili büzüşük duruyor rengi soluk yaprakları daha da kıvrık ve yaprak uçlarından sararmaya başladı. Düzenli olarak yapraklarını siliyorum ıslak bezle. Ne yapacağım nasıl kurtarabilirim. Balkon direk güneş almıyor açık alana koysam gün ışığında kalır yine.
  ***
  Ben toprağına perlit ve vermikülit karıştırın mı demişim? Hayır. Başkalarının verdiği zararlı bilgilerle karıştırıyorsunuz. Ayrıca, gübre sever demişler diye bolca gübre vermeniz, özellikle köklerini toprağından arındırıp çıplak bıraktıktan sonra öldürücü derecede zararlı olur. Başka yerlerdeki tavsiyelere inanmayın. Acilen o zehir zemberek topraktan çıkarıp köklerini yıkayın ve benim tarif ettiğim gibi tertemiz yeni toprak karışımına hiç gübre kullanmadan ekin. Gerçi çok feci şekilde bozulmuş. Hayata döner mi, şüpheli. Eylül ortasına kadar sürekli dışarıda açık havada tutarsanız belki rüzgarların etkisiyle sağlıklı kökler geliştirip kurtulabilir. Saksı bitkilerinizde perlit, vermikülit ve cocopeat asla kullanmayın. Bunlar salon bitkilerinin birinci dereceden düşmanıdır. Saksıyı su dolu tabakta bekletmek toprağı birkaç ayda adam akıllı bozar ve bitkileri çürütür. Bu hatayı yapmayın.

 17. Talya, İzmir dedi ki:

  1 ay önce starliçe aldım hala aynı toprağında ve saksısında. 130 boyunda. 4 dalı var. Tamamen kil bilyesine yani leca ya dikebilir miyim? Topraksız bakabilir miyim?
  ***
  Hayır o şekilde ölür gider. İnternette gördüğünüz fotoğraflara inanmayın. Sırf fotoğraf çekip yalan yanlış bilgi vermek için abuk subuk şeyler yapıyorlar. Görenler zannediyor ki o bitki öyle gelişmiş büyümüş. Halbuki o şekilde birkaç günde perişan olur. Fazla yaşamaz.

 18. Güler, Bartin dedi ki:

  Marketten aldığım starliçem küçücük bir saksının içindeydi ama yapraklar sağlıklıydı. Büyük saksıya aldım ve açık havaya guneşli esintili bir yere koydum. Fakat bir gün içinde yapraklarda kocaman sarılıklar oluştu. Bu durumda ne tavsiye edersiniz? Bütün bitkilerime sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bakıyorum. Sağlığı bozulmuş çiçeklerim bile çok güzelleşti. Çok teşekkür ederim size.
  ***
  Yapraklar koyu yeşil idiyse bu demektir ki direkt güneşe alıştırmadan yetitirmişler. Yani yaz sıcakları zamanında, direkt güneşe hiç alışık olmayan bir bitkiyi aniden direkt güneş altına koyunca yapraklar yanar, bozulur. Sebep buysa yeni yapraklar geliştirmesini bekleyeceksiniz. Diğer ihtimal büyük saksıya geçirirken köklerini eski toprağından tamamıyla arındırma hatası. Böyle olunca çıplak kalmış kökler yeni toprakta kısmî yanmalara ve çürümelere maruz kalır. Sonuçta bitki bir hayli kötüleşir. Yeniden toparlanması için yeni kökler geliştirmesi gerekir. Bu ise en az 2 ay zaman ister.

 19. Emine, Bodrum dedi ki:

  Çok güzel bilgiler vermişsiniz, teşekkürler. Genelde iç mekan konusunda sorular gelmiş ama ben bahçemde denemek istiyorum. Küçük bir strelitzia aldım bugün. Şimdi direkt toprağa almamda sakınca var mı, yoksa önce daha iyi bir saksıya mı geçirsem? Zira şu anda çok küçük bir saksıda. Toprak olursa, nasıl bir işlem önerirsiniz?
  ***
  Saksıdan çıkarırken köklerinin tutunduğu toprağından hiç ayrılmaması lazım. Bu şartla hemen şimdi bahçeye dikebilirsiniz. Açacağınız çukuru gübresiz ama iyi bir toprak ile doldurun ve starliçenizi saksısındaki toprağından hiç ayırmadan toprağa o şekilde kalıp gibi yerleştirin. Sonra bol bol su dökerek sulayın. Didim’de bahçemde 8 yıldır var. Sizin ora ile hemen hemen aynı iklim. Kışın hiçbir zarar görmüyor. Sadece en eski yaprakları yıpranıyor o kadar. Yalnız, şöyle bir problem var: Bahçeye dikeceğiniz yeri çok iyi seçin. Yani sonradan yerine değiştirmemelisiniz. Çünkü parmak kalınlığında 1-2 metre uzunluğunda çok güçlü kökler geliştirip yerine iyice yerleşiyor. Ben yerini değiştirmeye kalktığımda sökemedim ve vazgeçtim.

 20. Güler, Bartın dedi ki:

  Yeni saksıya dikerken eski toprağını hiç silkelemedim. Kalıp gibi çıkarıp pomza ile karistirdığım torf toprağa diktim. Şimdi içeriye daha filtreli güneş alan havadar bir yere alsam olur mu?
  ***
  Artık olan olmuş. Zaten satın aldığınızdaki sağlıklı görünümü aldatıcıdır. Muhtemelen hiçbir şey yapmayıp gölgede tutsaydınız bile yine bozulacaktı. Çünkü starliçelerin küçücük saksılarda satılmalarını aklım almıyor. Yani çok güçlü, kapkalın kökler uzatır. Kısaca, köklerini kesip biçerek küçük saksılara tıkıştırdıkları ve o şekilde alelacele satışa çıkardıkları kesin gibi. Şimdi açık havada durması daha iyi olur. Yeniden güçlü kökler uzatması açık havada daha çabuk gerçekleşir. Zaten şiddetli yaz sıcaklarının dinmesine ve güneşin etkisinin zayıflamasına 15 gün kaldı. Yeni bir yaprak geliştirmesi de en erken 15 gün sonra başlar. O yaprak ise güneşe uyumlu yapılanacaktır. Sonbahar serinleri yeni başlayana kadar dışarıda dursun. O zaman içeri alın.

 21. Cem, Kayseri dedi ki:

  Yaklaşık bir yıldır sorunsuz şekilde büyüyen 130cm boyundaki Strelitzia nicolai’min son çıkan yaprağı neredeyse bir aydır açılmadan öylece duruyor. Sizce problem nedir ve ne yapabilirim?
  ***
  Yerini değiştirdiyseniz ondandır. Veya toprak artık hiç besleyemez hale gelmiştir. Daha büyük bir saksıya geçirin ve çok fazla havadar bir pencere önünde tutun.

 22. Esra, Yozgat dedi ki:

  Bendeki sorun bitkimin yapraklarını içe doğru kıvırması, hatta biraz önce tamamen açık olan yeni yaprak odanın tülünü açıp güneş alınca tamamen kapattı sağ ve sol uç birbiriyle ortada öpüştü. Bitkimin hikayesini anlatayım ki ona göre yanlış yaptığım bir şey varsa öneri ve yorumunuzu yapabilesiniz. haziran başında nicolai cinsinden salonuma aldım. 2 hafta sonra toprağını ve saksısını değiştirdim, toprak türdeki saksı hava aldığı için öneri üzerine toprak saksıya aldım bitkimi. Ancak malesef sizin sayfanıza rastlamadan önce edindiğim bilgiler şu yöndeydi; bu bitki dar saksı sever köklerini bir arada tutacak saksılar tercih edin deniliyordu, o nedenle saksıyı bi tık dar ve uzun aldım (bitkimin boyu 110-120 cm, saksı çapı 27cm, yüksekliği 26cm). Toprağı ise dağdan getirildi doğal toprak iyi gelir dendi ona ektik. Ekerken önceki toprağı biraz eledik tamamen çıplak bırakmadık kökleri. Pencere önünde ikindi saatlerinde güneş alıyor yani akşam güneşini. Direk güneşe hiç çıkarmadım yanar diye, rüzgarı da sevmez nemini alır diye okumuştum o nedenle direkt esinti vermedim sadece olduğu odayı havalandırıyorum balkonu açarak. Eve geldiğinde ortasında ufacık bir yavru vardı çok hızlı bir şekilde açtı kocaman yaprak oldu. Toprak nemi azaldıkça Tropikal markasına ait yeşil yapraklı bitkiler için olan besini suya katıp veriyorum altından suyunu akıtıyorum. Yaptığım yanlış bir uygulama varsa lütfen beni düzeltin. Kıvrılmalar içinse geldiğinden beri aynı ve çözüm bulamıyorum.
  ***
  Keşke her tip starliçelerin Didim, Bodrum gibi yerlerde yazın 35-40C derece sıcaklarda bütün gün cayır cayır direkt güneş altında, zaman zaman kuvvetli rüzgarlara maruz kalarak ne kadar sağlıklı yetiştiklerini görmüş olsaydınız. Sağdan soldan yanlış bilgiler edinmişsiniz. Adamlar sanki mantar veya yosun yetiştirme tavsiyesi vermiş. Toprak da yanlış. Gerçi starliçeler saksıda olmalarına rağmen o toprakları bir ölçü tolere eder ama iç mekanlarda çok tehlikeli. Onun için istisnasız tüm salon bitkilerine torf ve ponza taşı karışımı yapmanız şart.
  Yapmanız gerekenler:
  Acilen torf + ponza taşı karışımı ile yeniden dikmelisiniz. Şu an için ilk aldığınız saksısına, eşit ölçülerde torf+ponza taşı karışımına dikin ki kökleri iyileşsin. Daha fazla esinti almasını sağlayın. Direkt güneşe alışık değil. Ve yaz sıcakları var. Güneş ise ekim ayı sonuna kadar fazla etkili olur. Onun için direkt güneşe alıştırmaya aralık ayı girmeden başlamayın. Şu an için o yanlış toprakta köklerde yer yer bozulmalar olmuştur ve yapraklardaki güçsüzlük bu sebepledir. Daha birkaç ay daha güçsüz kalma ihtimali var. Köklerini uzatıp güçlendirmesi hava akımları sayesinde olur. Henüz havalar soğumamışken elinizden geldiğinde uzun süre esinti almasını sağlayın. Kışın ise, dışarıda hava sıcaklığı 10C altına düşmedikçe pencereyi açarak sık sık bol bol esinti almasını sağlayın. Aralık ayı girdikten sonra direkt güneşe yavaş yavaş alıştırın. Önümüzdeki yaz ikindi sonrası güneşini direkt alsın. Daha güçlü ve sağlıklı olur. Bu yıl hiçbir bitki besini vermeyin çünkü yanlış toprakta kökler bir hayli yıpranmış. Bitki besini o kökleri büsbütün yakar, çürütür. Gelecek yıl yaprak amaçlı değil genel amaçlı bitki besinine devam edin.

 23. İsimsiz dedi ki:

  Starliçem yeni yaprak vermekle birlikte büyük büyün yapacakları kurudu. Onları keseyim mi?
  ***
  Kuruyanları elbette kesmek lazım.

 24. İsimsiz dedi ki:

  Dev starliçeme evde cam önünde bakıyorum. En son geçtiğimiz yaz sonu yaprak çıkardı. Yaprak tamamen açıldı ancak 1 sene geçmesine rağmen sapı uzamadı. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Kısaca, en son tam bir yıl önce yeni bir yaprak çıkarmış. Şimdiye kadar hiçbir yaprak açmaması hiç normal değil. Bozulup gitmemesi de ilginç. Ama böyle devam edemez ve yakında ölüm sürecine girebilir. Anlaşılan kökleri gayet sağlıklı. Gelişim göstermemesinden sebep büyük bir ihtimalle toprağında hiçbir besleyicilik kalmamış olmasıdır. Esintisizlik de sebep olabilir. Havasız, esintisiz yerleri bitkiler sevmez. Şimdi yukarıda tarif ettiğim gibi bir toprak karışımı hazırlayın. Daha büyük bir saksı bulun. Starliçeyi eski saksısından çıkarırken sakın köklerini topraktan dağıtmayın. Kökler tutunduğu topraktan çözülmemeli. O şekilde büyük saksıya yeni toprak ile yerleştirin. Sonrasında bol bol esinti almasını sağlayın ki kökler aktifleşip uzamaya başlasın. Aynı zamanda yeni yaprak geliştirmeye de başlayacaktır.

 25. Rümeysa, Ankara dedi ki:

  Size daha önce starliçem için soru sormuştum yanlış toprağa koyduğumu söylemiştiniz tarif ettiğiniz gibi kökleri yıkayıp torf toprak ve pomza karıştırarak yeniden diktim. Rüzgar alsın kökler güçlensin dediniz balkonda duruyor fakat balkon kuzey cephe azcık akşam güneşi vuruyor. Direkt güneş ışık alacak yere içeriye mi koymalıyım yoksa soğuklar gelene kadar balkonda devam mı?
  ***
  Zaten kökleri fena zarar görmüş olduğu için şu sıralar direkt güneş almaması daha iyi. Şimdilik en büyük ihtiyacı 7/24 kesintisiz hava akımlarıdır. Sonbahar serinleri başlamadan hemen önce içeri alırsınız. Yazın dışarıda tuttuğunuz salon bitkilerini soğuklar başlayana kadar dışarıda tutmayın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.