Strobilanthes dyerianus, Hint şalı çiçeği

Mor – gümüşi yeşil desenli ve irice yapraklarıyla çok beğenilen bir süs bitkisidir. Daha çok bahçeler içindir ama evlerde de yetiştirebilirsiniz. Evlerde güneşli pencere önünde tutmanız gerekiyor.

Acanthaceae (Ayıpençesigiller) familyasından birkaç bitkiden daha önce bahsetmiştim ( ⇒ bknz). Her biri ayrı cinslerin türleriydi. Bu sefer yine aynı familyadan ve yine farklı bir cinsten (Strobilanthes) bir tür: Strobilanthes dyerianus. Hint şalı çiçeği. Anavatanı Myammar’dır.

Strobilanthes dyerianus, Hint şalı çiçeği

Yaprakları uzunca oval, çok hoş mor, morumsu pembe, gümüşi yeşil, zümrüt yeşili desenlidir (bu renkler her zaman hepsi birden olmayabilir). Renklilik özelliği yetiştiği yere ve toprak özelliğine göre farklı gelişir. Yaprak büyüklüğü bakıma göre değişir. Uzunluğu 12-14cm, genişliği 4-6cm olabiliyor. Gelişimi güçlü ve hızlıdır. Boyu iki yılda 1,5 metreyi geçebilir ama yapraklarının esas güzelliği küçük halde iken mümkündür. Yani her ilkbaharda ya da iki yılda bir ilkbaharda dallarını dipten kesin ve 10cm kadar çelikler hazırlayıp köklendirerek yenilerini üretin. Çelikleri direkt olarak kumla karışık toprağa dikin. Köklenmelerinde sorun olmaz.

Kış soğuklarına dondurucu rüzgarları direkt almaması koşuluyla en fazla -7C dereceye kadar yaprakları hasar görerek dayanır.

Sarkıcı özelliği yoktur. Dallar pek dik de duramaz. Boyu kısa tutulmalı ve bahçelerde renkli yapraklı veya uygun olabileceğini düşündüğünüz renkte çiçek açan mevsimlik bitkilerle birlikte yetiştirebilirsiniz. Biraz genişçe saksılarda yine aynı şekilde mor süs yoncası, renkli telgraflar gibi türlerle bir arada aranjman yapabilirsiniz.

Hint şalı – Strobilanthes dyerianus yarı güneşli veya az güneşli yerlerde yetiştirilmelidir. Sırf gölge tavsiye edilmez. Küçük fidelerinin gelişimi kuvvetlenince uçlarını koparın. Böylece daha fazla dallanır ve dolayısıyla daha çok sayıda güzel yapraklar çıkarır.

Humuslu doğal topraklarda güçlü gelişir ve bitki besini filan istemez. Hazır poşet toprakta çürüme riski var. Sulama sıcak aylarda sık sık, serin aylarda toprak kurumaya başlayınca ve kuruma belirgin olunca yapılmalı.

Strobilanthes dyerianus güçlü gelişen, genelde sorunsuz bir bitkidir. Ancak evlerde ve balkonlarda örümcek bitler musallat olur. Buna karşı dikkatli olmalısınız.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Salon Ofis Dekor

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)