Süs bitkileri sektöründe kapitalizmin değiştirdikleri

Doğal gübreler, doğal topraklar, sağlıklı çömlek saksılar artık süs bitkileri sektöründe yok. Tarımda bile topraksız tarım teknikleri geliştirilmekte.

Çağımızda her şey kapitalist sektörlerin daha fazla para kazanabilmesine yönelik olarak değiştirilmiştir. Üretim mümkün olduğunca hızlı, maliyetler mümkün olduğunca düşük. Yüksek kalite ikinci planda kalıyor. Sağlığa değil hijyene dikkat edilir. Arada büyük fark var halk anlamaz. Süs bitkileri üreticiliği bu çirkinliklerin dışında değil.

Tüm malzemeler değişti

Eskiden toprak karışımlarında besleyiciliği iyi doğal topraklar ve doğal gübreler karışık kullanılırdı. Süzekliği arttırmak için karışımlarda kumun yeri daima önemliydi. Şimdi ise daha az maliyetle seri üretimlere önem veriliyor, her maddenin en ucuzu tercih ediliyor. Ucuzluktan başka kolay kullanım, taşımada ağırlık sorunu olmaması vesaire her şey düşünülüyor. Saksılar bile artık en adisinden plastik saksılar.

Doğal gübreler, doğal topraklar, sağlıklı çömlek saksılar artık süs bitkileri sektöründe yok. Tarımda bile topraksız tarım teknikleri geliştirilmekte.

Hindistancevizi lifleri

Hindistancevizi lifleri

Süs bitkilerinin toprakları için kullanılan besleyici özelliği olmayan maddeler çörçöp şeylerdir. Torf, hindistancevizi lifleri, basit kompostlar ve perlit en çok kullanılan maddelerden. ABD’de sphagnum yosunu çok fazla üretildiği için orada da o maddeden yapılan yapay topraklar kullanılır.

Bu maddeler suyu rahatça süzdürebiliyor. Su süzdürmede tıkanıklılık olmaması ve havadarlık olabilmesi için yapılarının lifli olmasına dikkat edilir. Gerekirse perlit, vermikülit vb volkanik kayalar karıştırılır.

Şimdiki yapay topraklarda yetiştirilen bitkilere düzenli olarak bitki besini verilmesi gerekiyor. Fakat bunda da büyük sorunlar oluşuyor. Seralarda üreticiler sorunlara çeşitli çözümler bulabilir. Ama o bitkiler satın alınıp evlere getirildiklerinde halk sorunlarla başa çıkamaz. İnsanların çoğu bitki besini nedir bilmez. Bilseler bile bitki besinleri gerektiği gibi işe yaramaz hatta büsbütün zararlı olabiliyor.

Eski usul toprak karışımlarında kum kullanılırdı. Eski tariflerde hep dere kumunun adının geçtiğine rastlarız. Şimdiki yapay maddelerde gerekmiyor. Bazen gerekse de kumun verilen hazır bitki besinlerini tutucu özelliği yok. Bu yüzden suyu emebilen perlit, vermikülit gibi volkanik kayalar kum yerine tercih ediliyor. Hem bu maddeler kumdan çok daha hafiftir. Hatta ponza taşı diğer volkanik kayalardan hiç tartışılmaz daha faydalı olduğu halde sırf biraz ağır olduğu için tercih edilmez.

Üretmede ve yetiştirmede hız

Bu da ayrı bir sorun. Seralarda her şart bitkilerin sürekli aktif gelişimlerini sağlamak üzere geliştirilmiştir. Sürekli yoğun nemli hava sirkülasyonu, sürekli kontrollü en uygun sıcaklık ve hızlı gelişime en uygun ışık.. Bazı bitkilere hormon bile verilir.

Sonuçta bitkiler bünyelerinde sağlıklı birikimler yapamadan hızla gelişiyor. Yapıları kof oluyor. Yer yadırgamalarında kolaylıkla bozuluyorlar. Bu yüzden evlere, ofislere alınan süs bitkilerinin çoğunluğu kısa sürede ölür. Mekânlarında süs bitkisi olmasına çok meraklı olan insanlar devamlı yeni bitkiler alıp durmakta.

Yukarda bahsettiğim yeni usul süs bitkisi yetiştiriciliğinde her şey sadece ve sadece üreticiler için kolaylıktır, onların daha çok seri üretimler yapıp daha fazla para kazanmalarına yöneliktir. Bitkileri kof yetiştirip satşa çıkarana kadar. Ama yapılanlarda hiçbir şey bitki sağlığı için hiçbir şey ifade etmez.

Yazılarımı takip edenlerden sık işittiğim bir şikâyet: “Eşten dosttan kendilerinin saksılarda yetiştirdikleri çiçeklerden alsam güzelce yetiştirebiliyorum. Veya parçalar alsam kolayca tutturup büyütebiliyorum. Ama çiçekçilerden aldıklarım benim evimde bozuluyor.” Bu soruyu çok kişiden duydum. Sebepler belli.

Biz ne gibi çözümler üretebiliriz?

Çeşitli yazılarımda bu meselelere değiniyorum. Birkaç örnek:

» Hazır satılan suni toprak karışımlarını iyileştirmek

» İçmekân süs bitkilerini öldürmeyen toprak hazırlamak

» Doğal humuslu gerçek toprak

Bitkilerin daha sağlıklı yetiştirilmesi konularını » Bitki Sağlığı kategorisinde bulabilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: | |


'Süs bitkileri sektöründe kapitalizmin değiştirdikleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. melda istanbul dedi ki:

  konuyla alakasız olacak belki ama ben askılı rattan saksı adım kenarlarından misinayla naylon dikilmiş çiçeğe su verdiğimde su tahliye olmaz ama ben anlayamadım ben bu poşet neden bu kadar özenli dikilmiş bunu çıkarmalımıyım?
  ***
  O tip saksılarda öyle yapılır. Aslında jüt bezi (eski usul çuval bezi) döşemek lazım ama naylon daha pratik ve kolay işçilik oluyor diye kolayına kaçıp böyle yapıyorlar. Dolayısıyla da “rattan” olmasının hiçbir anlamı kalmıyor, saçmalık oluyor. Belki sadece görsellik açısından tercih edebilirsiniz. En altta delikler açmanız zor olmaz sanıyorum. Tamamen sökerseniz kenar sepet örgü aralıklarından her suladıkça toprak dökülecektir.

 2. Semih A. -İstanbul dedi ki:

  Çok güzel tespitler. Ben çocukken annemin çiçekleri için ormana gider yaprak çürüntüsünden oluşan humuslu toprak begonyalar için kestane çürüğü vb toprak alırdık. Gerçekten de o çiçeklerden hastalıkta olmazdı uyum sorunu da yaşamazlardı. Plastik saksıyı İstanbul’a gelince öğrendim. Çiçeğin çiçekçilerde satıldığını da. Biz bütün çiçeklerimizi akraba, eş dost komşulardan alır biz de komşularımıza verirdik.
  ***
  Eskiden ev bitkilerinin evlerde sağlıklı ve şimdiye göre çok daha güzel yetişmelerinin sebeplerinden biri de eskiden pencerelerin tahta çerçeveli oluşuydu. Mutlaka kenarlardan sürekli hava sızardı. Bu da bitkilere can verirdi. Şimdi artık hiç hava sızdırmayan pimapen vb PVC pencereler var.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)