Syngonium podophyllum, okbaşı çiçeği

Okbaşı çiçeği (Syngonium podophyllum) yeşil ve yeşilimsi krem renginde karışık renkli yapraklarıyla ve ev ortamlarına mükemmel uyumluluğuyla en iyi salon süs bitkilerinden biridir. Yaprakları ince olmasına rağmen dayanıklıdır.

Araceae familyasının Syngonium adlı cinsinin dünyada içmekan sarmaşık süs bitkisi olarak en fazla Syngonium podophyllum türü yayılmıştır. Bunun birçok kültivarları geliştirilmiş. Yapraklarındaki renkler daha tatlı yeşil veya daha grimsi yeşil, beyazı fazla veya az, hatta sırf krem rengi ve sırf pembemsi veya mavimsi renkte yapraklı ve düz yeşil yapraklı gibi.

Syngonium podophyllum - okbaşı çiçeği

Syngonium podophyllum – okbaşı çiçeğinin ana vatanı Meksika, Brezilya, Ekvador ve Bolivya civarlarıdır. Esasen orman altı bitkilerinden olduğu halde orman dışlarında da şiddetli güneşe uyum sağlayabiliyor.

Kış soğuklarına dayanıklılığı: Kuzeyli yönlerden direkt rüzgar almazsa kışın -1C dereye kadar soğuk havaya dayanır. -2 ve -3C derece soğuklarda yapraklar ve dal uçları zarar görür. Daha fazla soğukta, soğuğun derecesine göre toprak üstü kısmı ölür. Veya tamamıyla ölebilir.

Evlerde en sorunsuz bitki ok başı çiçeğidir denebilir. Loş ışıklı köşelerde bile güzelce gelişime devam eder. Güneşli yerlere uyum sağlayabilir.

Bakımı hakkında uzun uzun bilgi vermeye gerek yok. Hazır poşet topraklarda gayet güzel yetişir. Bitki besini istemez. İki veya üç yılda bir toprağını değiştirin. İhmallerde pek fazla zarar görmez. Toprağını elinizle yoklayarak ıslak hissetmiyorsanız sulayın.

Okbaşı çiçeğinizin toprağına 1/4 oranında ponza taşı ya da dişli kum karıştırırsanız kökleri daha iyi serpilir ve bu da gelişiminin hızlı ve sağlıklı olmasını sağlar.

Çoğaltılması dallarını suda bekletip köklendirme veya direkt toprağa dikme usulleriyle yapılır. Genelde dallarını suda bekleterek köklendirebilirsiniz. Köklendiğinde saksıya dikin. Fazla sıcak olmayan aylarda suda bekletmeye gerek yok. Direkt toprağa dikebilirsiniz. Kesinlikle köklenirler. Sıcakta böyle yaparsanız yine köklenir ama köklenene kadar yaprakları kısmen kurur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler:


'Syngonium podophyllum, okbaşı çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Alev, Denizli dedi ki:

  Bu çiçeğe bayılıyorum. Denizli’de bulamadım. izmir’de tesadüfen gördüm ve aldım. Aldığımda çok küçüktü. Pencerenin dibine koydum. İyi ışık alıyordu. Yaprakları çok güzel çıktı. Kışın bir kaç metre öteye koydum ama sanki çiçek küstü. Yaprakları iyice sarardı. Nedenini merak ettim.
  ***
  Kışın evler havasız kalıyor: Eğer eviniz sıcaksa, camları da açmıyorsanız evde hava sirkülasyonu kuvvetli değilse sebep budur. Benimki soğuk salonda duruyor. Sabah güneşi alıyor. Şimdi bile yeni yaprak açmaya devam ediyor. Soğuk moğuk demem her gün pencereleri sık sık açarım çiçekler iyice havalanır.

 2. Tuğçe, İzmir dedi ki:

  Bende bu çiçeğin boyuna uzayanından var. Bir metreden fazla boyu. Eniştemden almıştım saksıyla birlikte. Çok da güzel bir sürü yavru yaprak vermeye devam etti ama saksısı küçüktü ve boyuna uzadığından devrilcekti nerdeyse. Bundan 2-3 hafta önce saksınını değiştirdim. Köklerini dışarı çıkarmadan toprağıyla birlikte, başka toprak ekleyerek başka saksıya diktim. Ama şimdi yaprakları boynunu büktü, cansızlaştı ve bir kaç yaprağı sararmaya başladı. Zamanla toplar demi kendini lütfen yardım edin… nasıl canlandırabilirim çiçeğimi..
  ***
  Önce sorsaydınız ya, bu zamanda toprak değiştirsem mi diye.. Yanlış zamanda yanlış iş yapmışsınız. Sonra bu tür bitkiler büyük saksıda bozulur. Eğer toprak çok fazla olursa kökler boğuluyor. Ölçüsü, kökler ve toprak saksının içinde eşit hacim kaplamasıdır. Zamanla kökler saksıya sığmaz olunca sökülür köklerin arasındaki toprak temizlensin diye su dolu kovaya birkaç defa sokup çıkarılır, kökler kontrol edilir, yine aynı şekilde gerektiği kadar büyük bir saksıya dikilir. Buna benzer kalın köklü tüm bitkileriniz için böyle yapın. Sadece afrika menekşesi gibi ipinncecik köklülerde topraktan ayırmadan yapın.

 3. Alev, Denizli dedi ki:

  Sanki bu aralar az yapraklanıyor. 2 haftada 2 yaprak birden çıkıyor ama sanırım yavaşladı gibi.
  ***
  Gayet normal. Ne bu hırs? Yavaş gelişsin ama sağlıklı gelişsin yapraklar aylarca bozulmasın ölçünüz bu olmalı. Ben isterdim ki ayda bir yaprak çıkarsın ama gelişimi mükemmel olsun.

 4. Halime, Denizli dedi ki:

  Bu çiçekten bende de var. bir yılda bayağı büyüdü. yazin sik sik devrilgi icin saksisini değiştirdim. kısın yine buydu. yaz gelmeden yine degistireyim mi ne dersiniz?
  ***
  Hiç gerekmez. Üç beş yılda bir saksı toprak değiştirmek yeter. Ama isterseniz uzun dalları 15cm gibi parçalara ayırın suda köklendirin. Köklendikten sonra eski saksıdakileri ve yeni köklenmişleri genişçe bir saksıya dikin. Çok zengin görünür.

 5. Kamilla dedi ki:

  Merhaba.Bu birkiyı sırf torf toprağa eksem olur mu? Yoksa marketlerde bulunan toprak mı daha uygun olur?
  ***
  Poşetlerde torf adıyla satılan hazır toprak uygundur. Saf torf hiçbir bitkiye hiçbir fayda sağlamaz. Zaten her yerde satılmıyor.

 6. Yağmur, Ankara dedi ki:

  Bu çiçekten arkadaşımdan almıştım. Çok güzel oldu. Yalnız benim çiçeğimin yaprakları açık, arkadaşımınki koyu. Halbuki aynı çiçek ama çok farklı neden acaba?
  ***
  Güneşte veya çok güçlü ışık alan bir yerde yetişirse yaprak rengi daha açık tonlarda olur.

 7. Muhube Bora dedi ki:

  Bu çiçeğe bayılıyorum. Dört yıldır sadece beş altı yaprak açtı. Toprağını zamanında değiştiriyorum. Besin veriyorum yine de büyümüyoru. Sebebi ne olabilir?
  ***
  İşin sırrı hava akımları. Eğer bulunduğu yerde hava akımları, esinti filan yoksa son derece yavaş gelişir hatta hiçbir gelişim göstermeyebilir. Yani en iyi toprak en iyi gübre bile olsa havadar ortam hepsinden önce önemlidir.

 8. ilhan, Bursa dedi ki:

  Ben bunun çok hızlı büyümesinden endişeliyim..böyle giderse 3 ayda benim boyuma gelecek korkarım. Bunu iki misli büyük saksıya aktarsam ( tabii şimdi değil, zamanında ) yükselmekten vazgeçip daha çok yayılma durumuna geçme ihtimali olabilir mi?
  ***
  Hayır onunla ilgisi yok. Bilakis kökler zar zor sığacak kadar bir saksıda daha gür ve hızlı büyür. Uzadıkça dallarını kırar aynı saksıda toprağa batırırsınız. Zamanla köklenirler. Ana bitki ise üst taraf kırıldığından dolayı birkaç yeni dal uzatır. Böylece çok zengin görünümlü olur.

 9. Hanife, Bursa dedi ki:

  Çiçeğimin yapraklarında su damlacıkları oluştu sanki ağlıyormuş gibi. Neden olduğunu anlamadım. Ne yapmalıyım? Bu Normal bir şey mi?
  ***
  Evet normaldir birçok bitkide özellikle gece boyunca olur.

 10. ilhan, Bursa dedi ki:

  Saksıdaki Syngonium’umun en uzun dalını kesip akvaryuma direkt eksem, acaba yaşar/ürer mi? Diğer sarmaşık türlerini yaşatabilmiştim.
  ***
  Bilmiyorum. İsterseniz deneyin. Su şartları uygunsa ve dalın bir kısmı su dışında kalacaksa büyük bir ihtimalle gelişime devam edecektir.

 11. Birsen, İstanbul dedi ki:

  Benim üç ayrı saksıda kurt kulağı çiçeğim var. Hepsi çok güzeller. Yalnız birinin bazı yaprakları kenardan nokta veya çizgi halinde kurumaya başlayip daha sonra yaprak tamamen kuruyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Sanıyorum toprakları, bakımları ve bulundukları yer aynıdır. Bu durumda “bazı” yapraklar muhtemelen çok eski olduklarından dolayı artık görevlerini tamamlamış ve ölmekteler. Bunu bir problem gibi görmemelisiniz.

 12. İsmail, Bilecik dedi ki:

  Bu çiçeği marketten aldım. Yaprakları buruşmuştu. Saksıyadiktim. Yaprakları döküldü. Kökü sağlam gibi duruyor. Acaba yaprak çıkarır mı? Sadece dalları var.
  ***
  Evet çok dayanıklı bir bitkidir. Yakında yapraklanır. Güneşli pencere önünde tutmalısınız. Hava akımlarının da çabucak yapraklanmasına etkisi olur.

 13. Güler, Antalya dedi ki:

  Benimde kurt kulağı bitkim var. İki hafta öncesine kadar çok güzel büyüyordu. Fakat iki haftadır yaprakları sararip dokulmeye başladı. Yerini değiştirip daha ışık alan ve hava alabilecek bir yere koydum. Ayrıca üstünde toprağı azaldığı için hazır toprak da ekledim. Yine de sararmaya devam ediyor. Ölürse çok üzülecem. Lütfen yardım eder misiniz?
  ***
  Korkmayın kolay kolay ölmez. Gerekenleri yapmışsınız. Bundan sonra düzelir. Ayda bir defa genel amaçlı bitki besini verin (veya orkide besini de uygundur).

 14. Ali, Muğla dedi ki:

  Bu bitkiyi yeni aldım. Saksısını değiştirip değiştirmeme konusunda kararsız kaldım. Gayet uzun bir bitki ama saksısı pek iyi değil. Zaman olarak doğru zaman mıdır yoksa seneye mi bırakmalıyım?
  ***
  Acele etmeyin. Salon-ofis bitkileri genellikle kökleri saksıda epey çoğalınca iyi gelişir. Boyu uzun diye kocaman saksıya dikerseniz kökleri çürüyebilir. Eğer saksı plastik diye beğenmiyorsanız aynı büyüklükte veya çok az farkla az büyük bir saksıya köklerini topraktan ayırmadan aktarabilirsiniz. Genellikle salon bitkilerinin saksı-toprak değişim zamanı mayıs ayıdır.

 15. Serap, Izmir dedi ki:

  Merhaba, bitkim saglikli ve hizli sekilde buyurken yapraklarinda beyaz benekler olustu. Nedeni ve tedavisi hakkinda bilginiz var midir?
  ***
  İyice görmeden kesin bir sonuç çıkaramam. Ev temizliği sırasında deterjanlı su sıçraması, kolanya sıçraması gibi durumlar yoksa yapraklarda parazit olabilir. Yaprakları güneş ışığı altında büyüteçle inceleyin. Parazit yoksa toprağın veya sulama suyunun içerdiği zararlı maddeler söz konusudur.

 16. Sevgi, Afyon dedi ki:

  Bana bu çiçekten komşum köklü bir halde getirdi. Bahçe toprağına diktiğimde gayet güzeldi ama birkac gün sonra dallarda pörsüme ve yapraklarda sararma başladı. Neden olabilir acaba?
  ***
  Toprak köklere zarar vermiş. Bahçelerden alacağınız toprak mutlaka hafif, kolayca kazılabilir, ıslak olsa bile hiç macunlaşmadan ve çamurlaşmadan kolayca dağılabilir nitelikte olmalı. Ayrıca kesinlikle gübrelenmemiş olmalı. Aksi takdirde bu tip bitkilere büyük zarar verir. Şimdi siz onu o topraktan çıkarıp suda bekletin. Kökleninceye kadar uygun bir toprak bulun.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)