Taro Black Magic – Kara büyü filkulağı

Araceae familyasının Colocasieae (filkulağı) grubundan gölevez yani Colocasia esculenta’nın morumsu koyu renk yapraklı bir kültivarıdır. Bilimsel adı Colocasia esculenta ‘Black Magic’tir. Ama daha çok Taro Black Magic ismiyle bilinir.

Özellikleri

Yaz aylarında suyu besini eksik etmezseniz şaşırtıcı bir hızla büyür. Yanında birkaç yavru oluşturur. Bol bol yaprak üretirler. Yeni çıkmakta olan yaprak yeşil olup iki üç gün içinde morararak kopkoyu bir renk alır. Yaz ortasında beyaz çiçek açar. Fakat çiçeği önem taşımaz.

Taro Black Magic güneşi sever. Ne kadar çok güneş o kadar kuvvetli gelişen kara büyü filkulağı demektir. Yaz mevsimi aşırı sıcak olan memleketlerde güneşi filtrelemek gerekir. Bunun için güneş filtreleyici sera tülleri kullanın. Ya da sadece öğle vakti civarı dik güneş ışınlarından korumak yeterlidir. Yaprak rengi aldığı güneşin şiddetine ve açısına göre değişir. Uzun süreli direkt güneşte tam olarak koyu mor renktedir. Filtreli güneşte (filtreleme derecesine göre) resimde gördüğünüz gibi yeşille karışık renkte olur.

Colocasia esculenta ‘Black Magic’ kışın -15C derece soğuğa yapraklarını tamamen kaybederek dayanır. İlkbaharda ısındığında tekrar canlanır.

Taro Black Magic yetiştirme

Yeterli büyüklükte saksıda torf toprak, arazi toprağı, dere kumu, ponza taşı ve koyun gübresi hepsini eşit oranlarda karışım yaparsanız bu toprakta Taro Black Magic filkulağı çok güçlü gelişir.

Havuz içinde yetiştirmede hayır yok. Toprağındaki besinler eriyip suya karışır. Taronuz iyi bir gelişim gösteremez. Fotoğraflarda havuz içlerinde gördüklerimiz su dışında büyütülmüş, sonra geçici olarak suya konmuş tarolardır. Yani onlara örnek saymayın.

Yaz boyunca her gün sulayabilirsiniz. Toprak asla kurumayacak. Bitki besinine çok ihtiyaç duyar. Kocaman yaprakların beslenmesi kolay değil. Yukarıdaki karışım toprak tavsiyem iyi besleyicidir. Fakat ayrıca salon süs bitkileri için hazırlanmış yaprak amaçlı sıvı bitki besininden de ayda bir defa vermelisiniz.

Çoğaltma

Kökteki yavruları ayırmakla çoğaltın. Yavrular kendi rizomlarını geliştirmişse sorun yok. Geliştirmemişse ama dip kısmı kuvvetliyse yine uygundur. Fakat biraz riskli. Yumrusuz yavruları ayıracaksanız yaz mevsiminin ilk yarısını tercih edin. Çünkü hemen dikmeniz lazım ki bir an önce köklenip yapraklansın ve yumru oluşturabilsin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.