Taro Black Magic – Kara büyü filkulağı

Büyük ve koyu renk yapraklı bir filkulağı çeşididir. Güneşi ve suyu sever. Gelişimi çok hızlıdır.

Araceae familyasının Colocasieae (filkulağı) grubundan gölevez yani Colocasia esculenta’nın uzmanlar tarafından oluşturulmuş morumsu koyu renk yapraklı bir kültivarı: Colocasia esculenta ‘Black Magic’..

Karabüyü filkulağı

Kara büyü filkulağı yaz aylarında suyu besini eksik edilmezse şaşırtıcı bir hızla büyür. Yanında birkaç yavru oluşturur. Bol bol yaprak üretirler. Yeni çıkmakta olan yaprak yeşil olup iki üç gün içinde morararak kopkoyu bir renk alır. Yaz ortasında beyaz çiçek açar. Gerçi çiçeği için değil, yaprakları için yetiştirilir.

Güneşi sever. Ne kadar çok güneş o kadar kuvvetli gelişen kara büyü filkulağı demektir. Yaz mevsimi aşırı sıcak olan memleketlerde güneşin filtrelenmesi gerekir. Bunu güneş filtreleyici sera tülleriyle yapabilirsiniz. Ya da sadece öğle vakti civarı dik güneş ışınlarından korunması yeterlidir. Yaprak rengi aldığı güneşin şiddetine ve açısına göre değişir. Uzun süreli direkt güneşte tam olarak koyu mor renktedir. Filtreli güneşte (filtreleme derecesine göre) resimde gördüğünüz gibi yeşille karışık renkte olur.

Yeterli büyüklükte saksıda hazır poşet toprak, solucan gübresi ve ponza taşı karışımında yetiştirmenizi tavsiye ederim. Havuz içinde yetiştirmede hayır yok. Toprağındaki besinler eriyip suya karışır. Taronuz iyi bir gelişim gösteremez. Fotoğraflarda havuz içlerinde gördüklerimiz su dışında büyütülmüş, sonra geçici olarak suya konmuş tarolardır.

Yaz boyunca her gün sulayabilirsiniz. Toprak asla kurumayacak. Bitki besinine çok ihtiyaç duyar. Kocaman yaprakların beslenmesi kolay değil. Salon süs bitkileri için hazırlanmış yaprak amaçlı sıvı bitki besinleri en sağlıklısıdır. Yaz sonuna kadar ortalama 20 günde bir vermeniz yerli.

Colocasia esculenta ‘Black Magic’ kışın -15°C derece soğuğa yapraklarını tamamen kaybederek dayanır. İlkbaharda ısındığında tekrar canlanır.

Kökteki yavruları ayırmakla çoğaltılır. Yavrular kendi rizomlarını geliştirmişse sorun yok. Geliştirmemişse ama dip kısmı kuvvetliyse yine ayrılabilir fakat biraz riskli. Yumrusuz yavruları ayıracaksanız yaz mevsiminin ilk yarısını tercih edin. Çünkü hemen dikmeniz lazım ki bir an önce köklenip yapraklansın ve yumru oluşturabilsin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Taro Black Magic – Kara büyü filkulağı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz, Aydın dedi ki:

  Olağanüstü güzel bir çiçek. İsmi gibi büyülü.

 2. Fahri, Trabzon dedi ki:

  Merhabalar, Taro “Black Magic” edinmek istediğim ancak ne yazık ki tüm çabama rağmen bulamadığım çok dekoratif bir bitki. Ülkemizde bu bitkiden satan var mı? Varsa bilen var mı? (Gölevez hariç) Rica etsem bu konuda yardım eden olursa çok sevinirim.
  ***
  Ticari olarak üreten satan kimse olduğunu sanmıyorum. Belki yurtdışından getirip yetiştiren meraklılar vardır. Belki bir ihtimal, Köyceğiz’deki palmiye merkezinde bulunabilir. web sitelerinden iletişime geçip sorabilirsiniz.

 3. Fahri, Trabzon dedi ki:

  Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Palmiye merkezi ile irtibata geçtim. Ellerinde varmış. Sağolun.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)