Civciv cinsiyeti tayini yolları

Bir civcivin dişi mi erkek mi yani tavuk mu veya horoz mu olacağını nasıl anlarız diye çok soru geldi. Civciv cinsiyeti tayini bazen tüylerinin yapısından mesela kanat uçlarından, bazen renginden, bazen de kıçlarından belli olur. Bu tayin işi ciddi uzmanlık gerektirir. Daha birkaç yolunu aşağıda anlattım.

Bence hemen anlamak önemli değil. Çünkü zaten birkaç hafta içinde belli olur. Hem önemli olan sağlıklı olmasıdır ama bazı amaçlar yüzünden bu pek önem taşımaz. Civcivlerin tavuk olacakları kıymet taşır. Civciv cinsiyeti tayin etmek için birkaç metot var.

Tüy yapısından ve renginden anlamak

Tüylere göre cinsiyet tayini genelde hibrit ırklarda oluyor. Kanatlarda esas tüylerin çıkmasına bakılır. Yeni çıkmakta olan iğne gibi uzantılar dişilerde daha uzundur.

Bazı hibritlerde daha yumurtadan çıktığı ilk gün tüy renginden cinsiyet belli oluyor. Ana (tavuk) ve baba (horoz) ne renklerde ise civcivler ona göre ilk günde kolaylıkla ve kesin olarak dişi-erkek diye ayırt edilirler. Mesela hibrit yumurta tavuğu üretiminde beyaz tavuk ile koyu renk horozun çiftleşmesinden sonra o yumurtadan çıkan koyu renkli civcivler dişi, açık renkli civcivler ise erkektir.

Civciv cinsiyeti tayini: tavuk mu horoz mu olacak?

Kıçından anlamak

Kıça göre civciv cinsiyet tayini belirlemek için civciv kakasını yaparken kontrol ederler. Eğer o esnada içeriden sivilce gibi küçük bir kabartı görünüyorsa o civciv erkek demektir. Dişilerde söz konusu kabarcık çok minik olur. Erkeklerdeki kadar olanları nadirdir. Neden kakasını yaparken görülüyor, çünkü civcivin gerisi dışkıyı atmak için dışa uzanır ve hafifçe açılır. Başka türlü bunu sağlamak mümkün değildir sanıyorum. Ama belki bu işin uzmanları belirli bir usulde civcive zarar vermeden açıp bakıyordur.

Aslında civcivlerin dişi mi erkek mi olduğunu dış görünüm itibarıyla belli eden 15 kadar alamet vardır. Civciv kıçının iç değil dış görünümünden cinsiyetini anlamakta en çok Japonlar uzmanlaşmıştır.

Sesinden, ayaklarından ve ibiğinden anlamak

Bu saydığım civciv cinsiyeti tayini yöntemleri en azından bir ayı geçmiş civcivlere uygundur. Horoz olacak civciv dokununca cark cark diye kaba ses çıkarır. İşte bu en kesin anlama yoludur. İbik erkenden kırmızılaşır. Mesela aynı günlük civcivlerden hangilerinin ibikleri sarı ise onlar tavuk olacak, hangilerinin pembe veya kırmızımsı ise onlar horoz olacaktır. Bazı ırklarda horoz olacak civcivin ayakları daha fazla sarıdır. Bu özellik Ligorinlerde kesin bir alamettir. Ayakları soluk renkli olanlar dişi, sarı olanlar erkektir.

Diğer civciv cinsiyeti tayini yolları

3 – 4 günlük iken kanat uçlarına bakarsınız: Tek boğumlu ve uzun olan erkek, 2 ve üç boğumlu olan dişidir.

Civcivlerin üzerine 1m uzaktan korkutucu bir hareket yapın. Mesela gazeteyi sallarsınız. Kaçanlar dişidir. Arkasını bile dönmeden durup dikkat kesilenler erkektir. Sanıyorum bu yolu denemek için civcivlerin en azından bir aylık olmaları gerekli.

Halk arasında isabetsiz bir yöntem civcivin gagasını tutup yavaşça yukarı çekmektir. Teslimiyet gösterene tavuk olacak, kurtulmaya çalışana horoz olacak derler. Ama doğru değil. Civcivlerin anlık durumlarına göre sonuç her zaman farklı oluyor.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |

'Civciv cinsiyeti tayini yolları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Asım, Ankara dedi ki:

  Üç aylık sultan civcivlerim var. Cinsiyet belirleyemiyorum. Hepsinde ibik var.
  ***
  Bu ırktan ben de pek anlamıyorum. Bir iki ay sonra anlaşılır nasıl olsa.

 2. Abdullah, Gaziantep dedi ki:

  Ligorin civcivlerinin tavuk ve horoz olduğu nasıl anlaşılır?
  ***
  İlk günlerde bilmem ama birkaç haftalık olduklarında tavuk olacak civcivlerin ayakları beyaz, ibikleri sarımsıdır. Horoz olacak civcivlerde ise ayaklar sapsarı, ibikler kırmızıya yakın renkte olur.

 3. Yunus, Kilis dedi ki:

  Ligorinlerim iki üç aylık oldular ama tavuk ve horozları ayırt edemiyorum. Nasıl ayırt ederim?
  ***
  Gayet basit. Horozlarının bacakları sapsarı, tavukların soluk beyazdır. Horozların ibikleri kırmızı ve fazlaca belirgindir. Diğer ırklarda ise bu özellikler aynı olmaz. İki-üç aylık olduklarında dokunursanız horoz olanlar gark-gark gibi kaba ses çıkarır. Tavuklar ses çıkarmaz.

 4. İsmail U. -Çorum dedi ki:

  Gold brakel cinsi civcivlerin cinsiyetini nasıl anlarım?
  ***
  Bilmiyorum.

 5. Tuba, Osmaniye dedi ki:

  Üç aylık türken civcivlerim var. Cinsiyet belirleyemiyorum.
  ***
  Ne önemi var? Zamanla belli olur nasılsa.

 6. Yağız, İstanbul dedi ki:

  Bir tavuğum (tavuk mu anlayamadım) .. diğer tavuklara göre ibiği kocaman horoz ile aynı hatta daha büyük bir ibiği var. ..
  ***
  Sorunuz yetersiz, karmakarışık ve gereksiz yere çok uzundu. Yazmamışsınız ama birkaç aylık olduğunu tahmin ediyorum. O halde iki ay içinde ne olduğu kesinleşir. Her civciv aynı şekilde gelişim göstermez. Saf bir ırkta bile karışık genler vardır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.