Tavuk civcivlerinde cinsiyet tayini

Civcivin dişi mi erkek mi yani tavuk veya horoz olduğunu nasıl anlarız diye çok soruluyor. Civcivlerin cinsiyet tayini tüylerinden, kanat uçlarından ve kıçlarından yapılabilmektedir.

Bence hemen anlamak önemli değil çünkü birkaç hafta içinde anlaşılır. Hem önemli olan sağlıklı olmasıdır ama buna önem verilmez. Civcivlerin tavuk olacakları kıymet taşır. Civcivlerinin cinsiyetini tayin etmek için birkaç metot vardır. Bazılarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Tüylerinden anlamak
Tüylere göre cinsiyet tayini genelde hibrit ırklarda oluyor. Kanatlarda esas tüylerin çıkmasına bakılır: Yeni çıkmakta olan iğne gibi uzantılar dişilerde daha uzundur.

Bazı hibritlerde daha yumurtadan çıktığı ilk gün tüy renginden cinsiyet belli oluyor. Ana (tavuk) ve baba (horoz) ne renklerde ise civcivler ona göre ilk günde kolaylıkla ve kesin olarak dişi-erkek diye ayırt edilirler. Mesela hibrit yumurta tavuğu üretiminde beyaz tavuk ile koyu renk horozun çiftleşmesinden sonra o yumurtadan çıkan koyu renkli civcivler dişi, açık renkli civcivler ise erkektir.

Civciv tavuk mu horoz mu olacak?

Kıçından anlamak
Kıça göre cinsiyet tayininde ise civciv kakasını yaparken kontrol edilir. Eğer o esnada içerden sivilce gibi küçük bir kabartı görünüyorsa o civciv erkek demektir. Dişilerde söz konusu kabarcık çok minik olur. Erkeklerdeki kadar olanları nadir görülür.
(Neden kakasını yaparken görülüyor, çünkü civcivin gerisi dışkıyı atmak için dışa uzanır ve hafifçe açılır. Başka türlü bunu sağlamak mümkün değildir sanıyorum.)

Aslında civcivlerin dişi mi erkek mi olduğunu dış görünüm itibarıyla belli eden 15 kadar alamet vardır. Civciv kıçının dış görünümünden cinsiyetini anlamakta en çok Japonlar uzmanlaşmıştır.

Sesinden, ayaklarından ve ibiğinden anlamak
En azından bir ayı geçmiş olmalılar. Horoz olacak civciv dokununca cark cark diye kaba ses çıkarır. İşte bu en kesin anlama yoludur. İbik erkenden kırmızılaşır. Horoz civcivin ayakları daha fazla sarıdır.

Diğer yollar
3 – 4 günlük iken kanat uçlarına bakarsınız: Tek boğumlu ve uzun olan erkek, 2 ve üç boğumlu olan dişidir.

Civcivlerin üzerine 1m uzaktan korkutucu bir hareket yapılır. Mesela gazeteyi sallarsınız. Kaçanlar dişidir. Arkasını bile dönmeden durup dikkat kesilenler erkektir. Sanıyorum bu yolu denemek için civcivlerin en azından bir aylık olmaları gerekli.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |


'Tavuk civcivlerinde cinsiyet tayini' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Süleyman dedi ki:

  Dün pazardan almış olduğum civcivlerlerin cinsiyeti ile ilgili soru sormuştum. Sitenizdeki ilgili yazıda şöyle bir paragraf var:
  ”Aslında civcivlerin dişi mi erkek mi olduğunu dış görünüm itibarıyla belli eden 15 kadar alamet vardır. Civciv kıçının dış görünümünden cinsiyetini anlamakta en çok Japonlar uzmanlaşmıştır.”
  Buradaki 15 alamet nedir öğenebilir miyim? ilgili yazınızı okudum ama şu alametleride yazsanız çok iyi olacak bilgilendirme açısından.
  ***
  15 veya daha fazlası alamet, bu konuda eğitim almış ve kişisel tecrübeleri oturmuş kişilerin anlayabileceği bir şeydir. Bu kişiler yumurta tavuğu üretim yerlerinde maaaşlı çalışırlar, bunların yüzünden erkek civcivler anında yok edilir. Ben bilmiyorum bilmek de istemiyorum.

 2. Hasan dedi ki:

  Ben civciv alacağım yaklaşık 8-7 civarında. Adam ayırmış erkek dişi diye. Nerden biliyorsun die sordum. İbiğini çektim kafasını salladı erkek dedi. Nası iş bu anlatır mısınız?
  ***
  Bunu çok kişi denemiştir. Aynı civciv değişik zamanlarda değişik tepkiler gösteriyor. Yani tamamen asılsız ve işe yaramaz bir yol.

 3. Ufuk dedi ki:

  Babannem baktı benim civcivlere ibikeleri çıkanlar horoz çıkmayanlar tavukmuş. Gerçekten yanılmadım. Çok dogru bir yöntem.
  ***
  Genellikle doğru ama yumurtadan yeni çıkanlar için hiç işe yaramaz. Biraz büyüdüklerinde tamam, çoğu tavuk ırkları için doğru.

 4. Horozcu dedi ki:

  Yavrunun ayağının altına bakılır. Orada taşları çıkmşs,a kabarıksa horozdur.

 5. Argonn dedi ki:

  Eğer kıçları yuvarlaksa Horoz, Oval ise Tavuktur

 6. Dilan, Urfa dedi ki:

  Civcivlerin cinsiyetlerinin nasıl anlaşıldığını daha anlaşılır anlatır mısınız lütfen?

 7. Sercan, Yalova dedi ki:

  Benim civcivlerimden ikisinin kanat tüyleri diğerlerine göre kısa acaba bunlar erkek mi?

 8. Hüseyin Z. -Antakya dedi ki:

  Civcivlerin cinsiyeti birinci veya ikinci haftada anlaşılır. Genelde dişilerin kuyruğu erken çıkar. En önemli ip ucudur.

 9. Mehmet dedi ki:

  Civcivlerimin altta ibikleri çıktı bu horoz mudur?
  ***
  Belli olmaz. Bekleyin. İki aylık olduklarında dokununca kart ses çıkaranlar horoz diğerleri tavuktur diyebiliriz. Ayrıca ibik renkleri o zaman horozlarda daha kırmızı olur.

 10. Tavukcuu dedi ki:

  Benim 3 ayllık civcivlerim var ama diğer 3 aylık civcivlere göre küçükler acaba neden?
  ***
  Ya ırk özelliğindendir ya da gelişim bozukluğundandır. Gelişim bozukluğu varsa fazla yaşamazlar.

 11. Haydar, Konya dedi ki:

  Civcivlerimin cinsiyetini anlamadım yardım eder misiniz?
  ***
  Yazımda belirttiğim gibi çok kesin şeyler yok. Peki siz niçin civcivlerin dişi mi erkek mi olduğunu anlamaya çalışıyorsunuz? Eğer amacınız dişi divciv satışı ise bunu kesinleştirmenin yolu koyu renkli bir Rhode Island Red horozu ile beyaz ligorin tavuklarını çiftleştirmektir. O yumurtalardan çıkan tüm renkli civcivler tavuk olur, sarımsı beyaz renk civciv tüylerine sahip olanların tümü horozdur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)