Tavuk horoz gibi ötüyor, horoz yumurtluyor

Tavuklarda ve horozlarda cinsiyet farklılaşması gibi gördüğümüz haller aslında normal bir farklılaşma değildir. Ve zaten gerçek anlamda olmuyor. Yani tavuk horoz gibi ötüyor ise kesinlikle horoza dönüşmemiştir. Bunun gibi, horozların yumurtladığı yönündeki söylentilerin aslı yoktur. Sadece bazı insanların yanılgısıdır.

Horozlaşmış bir tavuk

Horozlaşmış bir tavuk

Tavuk horoz gibi ötüyor ise

Kuşlarda yumurtalıklardan sadece soldaki aktiftir. Sol yumurtalığın hastalık, enfeksiyon vesaire sebeplerle zarar görmesi ve işlevini kaybetmesi sonucu sağ yumurtalık aktif olur. Fakat sağ yumurtalık aktif olunca yumurta üretmez. Fazlaca testesteron hormonu salgılamaya başlar. Sonuçta testesteron yüzünden dişi kuşta erkek davranışları görülür. Tavuk horoz gibi öter. Zamanla tüyleri, ayakları  ve ibik yapısı da değişerek o tavuk bir horoz görünümüne sahip olur. Tavuk bir daha yumurtlamaz. Çünkü yumurta üreten sol yumurtalık artık işlevsiz hale gelmiştir. Ayrıca o tavuk gerçek bir horoza dönüşmez. Bu tip vakaların olması ortalama on binde birdir.

Tavuk horoz gibi ötüyor, horoz yumurtluyor konuları hakkında

Bazı tavuklarda çok kısa dönemli testesteron salgısı oluyor. O zaman bir iki hafta horoz gibi öten tavuk daha sonra normal hale döner. Bu hal ille sağ yumurtalığın aktifleşmesiyle testesterondan kaynaklanır diye de bir şey yok. Benzer etki veren birtakım kimyasal maddeler yüzünden bünyede gerçekleşen hormonal denge düzensizliği geçici olarak öyle bir sonuç sağlamış olabilir.

Sol yumurtalığın işlevini kaybetmesi genelde yaşlanan tavuk, tavus kuşu, ördeki gibi hayvanlarda görülüyor. Bunlar cinsiyet değiştirmiş gibi görünürler. Böyle bir dişi tavus kuşunun, tüy dökümünden sonra erkek tavus kuşu tüylerine aynen sahip olduğu görülmüş. Fakat bu tavus kuşu uzun süslü kuyruğunu hiçbir zaman yelpaze gibi açmamış, dişilere kur yapmamış.

Horozların yumurtlaması

Böylesi olaylar gerçekte yoktur. Ama söylentileri çoktur. Gerçekte horozların yumurtlaması hiçbir şekilde mümkün değildir. O hayvan her ne kadar horoz özellikleri taşısa da genetik olarak dişidir yani gerçek bir tavuktur.

a) Bazen tavuklarda sol yumurtalık işlevini kaybetmese bile sağ yumurtalıkta testesteron salgısı olabilir. Bu durumda tavuk hem yumurtlamaya devam eder hem de horoz gibi öter ve zamanla horoz gibi görünüme sahip olabilir. Bu tip vakalarda, yetiştirdiği tavuklarını iyi tanımayan insanlar sonradan horoz görünümüne sahip olan tavuğun her zaman horoz olduğunu sanır ve yumurtladığını görünce “horoz yumurtluyor” diye etrafa yanlış bilgi yayar.

b) Gerçi böyle garip değişimler daha çok civcivlikte, hatta  emriyo iken başlar. Ama ne olursa olsun o hayvan horoz değildir. Genetik olarak tavuktur (dişidir).

Sonuç olarak şunları diyebiliriz

Yukarıdaki her iki kısmi cinsiyet değişimi veya farklılığı sadece tavuklarda olur. Horozlarda olmaz. Tavuk her ne kadar horoz gibi olsa da genetik olarak yine gerçek bir tavuktur. Mesele sadece hormonal faaliyetlerden ibarettir. Ayrıca bu tavuklar horoz gibi çiftleşmez. Çiftleşecek gibi diğer tavuklara binseler bile çiftleşmezler. Kendisini horoz sanan tavuk diğer tavuklarla çiftleşme eğilimi gösterse bile dölleme etkisi kesinlikle mümkün değildir.

Ayrıca bu olaylara cinsiyet değiştirme denemez. Çünkü sadece hormonlarla ilgilidir. Cinsel organların değişmesi ve çiftleşme, dölleme özelliği kazanması gerçekleşemez. Gerçek anlamda cinsiyet değiştirme bazı balıklarda ve sürüngenlerde olabiliyor.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |

'Tavuk horoz gibi ötüyor, horoz yumurtluyor' hakkında sorular, açıklamalar

  1. İsimsiz, Orhangazi dedi ki:

    Dün tavuk aldım horoz gibi tavuklara atlıyor ne yapmalıyım?
    ***
    Atlıyor demekle çiftleşmeyi kastediyorsanız kesinlikle tavuk değil horozdur.

  2. Mehmet G. -Siverek dedi ki:

    Yasak nedeniyle bugün kümesten ayrılmadım. Benim bir tavuk var yaz boyu sürekli yumurtluyordu. Bugün horoz gibi ötüyordu çok şaşırdım. Yanına gelen tavukları da dövüyordu.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.