Tavuk kenesi, iç ve dış parazitler

Tavuk kenesi, bit vb diğer parazitler ve keneler çeşitlidir. Bunların birçok türü bildiğimiz keneler gibi hareket etmezler. Bitler küçük olup kolay görünmemeleri yüzünden daha fazla çoğalıp tavukları sürüler halinde bile öldürebilirler.

Parazitlere elverişli koşullar

Tavuk kenesi, tavuklarda bit ve kene sorunuTavukları az ışıklı, devamlı kapalı kümeslerde tutarsanız bu keneler daha fazla çoğalır ve öldürücü etkisi olur.

Serbest dolaşan ve toprakta rahatça eşelenen, toprak banyosu yapan tavuklarda kolay kolay çoğalmazlar. Ayrıca bu keneleri tavuklar vücutlarında gagalarını eriştirebildiği yerlerinde gagalarıyla öldürdüğü için keneler en tavukların kafa kısımlarında tutunurlar. Onları da tavuklar birbirlerinin başlarından ayıklar. Ya da toprak banyosu sırasında başlarını toprağa sürterek dökerler. Ama kapalı ve az aydınlık kümeslerde bunlar mümkün olamaz. Ayrıca kafa ve boyun tüyleri uzun, gür, kabarık olan tavukların birbirlerinin başlarındaki keneleri görmeleri mümkün değildir.

Tavuk parazitleri ve keneler çeşitlidir

Sıcak ve ılıman iklimli memleketlerde tavuk, hindi gibi kümes hayvanlarında ve güvercinlerde tavuk keneleri olur. ABD’nin güney kesimlerinde halkın mavi kene dediği tür Türkiye’de de yaygın. Bilimsel adı: Argas radiatus Raillet, bazı kaynaklarda Argas persicus..

Bunların birçok türü bildiğimiz keneler gibi hareket etmezler. Geceleri tavuklar uyurken, karanlıkta tavuklara ilişerek kan emerler. Sonra geri dönüp kümesteki yuvalarına çekilirler. Brezilya Tavuk Kenesi (Argas miniatus) da böyle hareket eden bir kene çeşididir. Onun için kümes temizliğine, kümes dezenfeksiyonuna daima ciddi önem vermelisiniz. Yoksa tavuklarınız güçten düşer. Sonra da en küçük bir enfeksiyonu bile bünye kaldıramaz ve hastalıklara kolayca yenik düşerek ölürler.

İlaçlamak gerekiyor

Kümesleri, follukları ve tünekleri etkili kene ilaçlarıyla ilaçlayın. Tavuk başlarına tutunanlara kene öldürücü maddeler sürerek ya da kıvrık ince tel ile keneleri sökebilirsiniz. Hemen peşinden tentürdiyot veya alkol gibi maddelere banılmış pamuk ile boş kalan yeri silin.

Tavuk kenesi insanlara da geçer. Böyle durumlarda kene ayıklamayı bilen sağlık kuruluşlarına başvurmak gerekir.

İç ve dış parazitler

Ben tavuklarımı çok iyi besliyorum, hasta olmuyorlar, kümes çok havadar ve tertemiz, iştahları da yerinde ama güçleri pek yok, yumurta verimleri düşük, yumurtalar küçük diyorsanız bilin ki kümeslerde binlerce parazitler vardır.

Bazen bağırsak kurdu gibi iç parazitler de zarar verir. Tavuklar doğada her çeşit bitki ve toprak bulup yedikleri için o kurtları düşürebiliyor. Kapalı kümeslerde tavuklar doğal ilaçlarını bulamaz. Artık siz tespit edeceksiniz ve veterinerlere danışarak gereken ilaçları bulup tavuklarınızı iç parazitlerden kurtaracaksınız.

İlaçlar hakkında soru yazmamanızı rica ediyorum. O ilaçlar nelerdir, nasıl kullanılır veterinerlere ya da hayvan ilaçları satıcılarına danışmalısınız. Bilenler lütfen aşağıya tavsiye yazsın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:

'Tavuk kenesi, iç ve dış parazitler' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Melih G. -Adıyaman dedi ki:

  Tavuklarımda yaklaşık bir haftadır kene var. Kümesi ve tavukları 4 sefer ilaçlamama rağmen keneleri bitiremedik. Tabi tavuklara ayrı kümese ayrı ilaç attık. Kümese attığımız ilaçlar daha etkili cinsten ama iyi bir sonuç alamadık. Tarımda yetkilileri ararsak iyi bir sonuç alabilir miyiz?
  ***
  Kene türü yaratıklar hemen ölmüyor. Doğru çalışmalara devam ederseniz çok yakında kurtulursunuz. Ayrıca kümes iç yüzeylerinin ve varsa tüneklerin yüzeylerinin keneleri barındırabilecek nitelikte pürüzlü olmaması şart. Yoksa dezenfekte ilaçlarından korunacakları sığınaklar (yani o mini çıkıntılar, incecik çatlak, yarık gibi şeyler) var oldukça kenelerden kolay kolay kurtulamazsınız.

 2. Nermin, Balıkesir dedi ki:

  Tavuklarda ilk önce ayak tabanlarında şişlik oldu sonrasında yürüyemeyen başladı zayıfladı. Birkaç gün içinde hastalanarak öldü. Kesip temizledigimde kanat diplerinde küçük kahverengi kurtçukları gördüm. Diğerlerindende olmasından endişe ediyorum ne yapabilirim?
  ***
  Veteriner ilaçları satılan bir yer bulmanız lazım. Orada bu problemi anlatarak uygun bir ilaç istemelisiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.