Tavuklara atmaca, kartal sorunu

Tavukları avcı kuşlardan korumak için gereken tedbir alınmalı. Ayrıca kargalar ve martılar civcivleri alıp götürür ve çok kişi böyle bir şeyi hiç düşünmez. Ama olan olur. Dikkatlice her çeşit koruma yollarını düşünmelisiniz.

Eğer atmacalar ve diğer yırtıcı kuşlar sadece civcivlere, piliçlere saldırıyorlarsa bu küçükler tam yetişkin oluncaya kadar üstü balık ağı gibi şeylerle kapatılmış bir alanda büyüyene kadar bakılmalı açığa salınmamalı.

Eğer yetişkin tavuklara horozlara da saldırıyorlarsa (belki cüce – bantam ırklardan besliyorsanız bunlara daha çok saldırırlar) bu durumda tavuklarınızın yayıldığı bütün açık alanın üstünü balık ağlarıyla kapatacaksınız.

Kartal, atmaca, şahin, çaylak, kuzgun, karga ve martı gibi etçil kuşlar için en kolay av civcivler ve cüce tavuklardır. Yırtıcı bir kuş büyüklüğüne göre yetişkin tavuklara da saldırabilir. Kaptıkları gibi götürürler.

Öldürmek çözüm mü?
Birincisi, kargalar ve martılar her yere uyum sağlayıp hızla çoğalırlar. Tüketemezsiniz. İkincisi, yırtıcı kuşların çoğunun nesilleri tükenme aşamasında. Bunlar asla öldürülmemeli.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)