Tavuklara atmaca, kartal sorunu

Tavukları kartal ve atmaca gibi avcı kuşlardan korumak için gereken tedbirleri almak gerekiyor. Cüce – bantam ırklardan besliyorsanız bunlara daha büyük tehlike altındalar. Ayrıca kargalar ve martılar civcivleri alıp götürür. Bu tehlikeyi çok kişi hiç düşünmez. Ama olan olur. Dikkatlice her çeşit koruma yollarını düşünmelisiniz.

Tavukları atmaca, kartal vb avcı kuşlardan korumakEğer atmacalar ve diğer yırtıcı kuşlar sadece civcivlere, piliçlere saldırıyorlarsa bu küçükler tam yetişkin oluncaya kadar üstü balık ağı gibi şeylerle kapalı bir alanda olmaları gerekir. Tam yetişkin olana kadar açığa salmayın.

Atmaca, kartal vb yırtıcı avcı kuşlar eğer yetişkin tavuklara horozlara da saldırıyorlarsa bu durumda tavuklarınızın yayıldığı bütün açık alanın üstünü balık ağlarıyla kapatacaksınız. Balık ağı, tel örgüler, brandalar vesaire kullanın.

Kartal, atmaca, şahin, çaylak, kuzgun, karga ve martı gibi etçil kuşlar için en kolay av civcivler ve cüce tavuklardır. Yırtıcı bir kuş büyüklüğüne göre yetişkin tavuklara da saldırabilir. Kaptıkları gibi götürürler. Üstelik av bulamamış, yavrularına yiyecek götürememiş bir avcı kuş kendisinden büyük tavuklara bile saldırır. Her halükarda kırsal bölgelerde tavuklar tehlike altındadır.

Öldürmek çözüm mü?

Birincisi, kargalar ve martılar her yere uyum sağlayıp hızla çoğalırlar. Tüketemezsiniz. İkincisi, yırtıcı kuşların çoğunun nesilleri tükenme aşamasında. Bunlar asla öldürülmemelidir.

Avcı kuşlar aslında tavuklarınızın sağlığı için büyük hizmette bulunur. Şöyle ki, tavuklara kolayca hastalık bulaştıracak olan hasta güvercin ve diğer kuşları sürekli yakalar ve yerler. Martılar bile hasta güvercin ve kumruları tutup yerler. Çünkü hasta kuşlar kaçamaz. Eğer onları avlayan yırtıcılar olmasa ortalıkta dolaşıp hastalığı yayarlar.

Bu konuda bir örnek vereyim. Başka bir yazımda da bahsetmiştim. İstanbul’da 5. kat bir apartman dairesinde yaşıyorduk. Ara sıra penceremize kumru kuşları gelirdi. Sayıları çok azdı. Birkaç yıl böyle geçti. Sonra nedense çevremizde çatılarda yuvalanıp yumurtadan civciv çıkaran martılar çevremizi adeta istila etti. Sık sık o martıların güvercin ve kumruları yakalayıp yediklerine şahit olduk. Fakat martıların sayılarının artmasıyla birlikte kumru kuşlarının sayıları ikiye, üçe beşe katlandı. Niçin böyle oldu? Çünkü martılar hasta güvercinleri ve kumruları sürekli avlıyordu. Böylece o hasta kuşların hastalıklarını yaymaya fırsatları olmuyordu.

Kısaca, avcı kuşlar çevrenizde ne kadar çok ise tavuklarınıza salgın hastalıkların ulaşması o kadar zordur. Atmaca vesaire avcı kuşların değerini bilin. Siz tavuklarınızı onlardan korumak için tedbirler alın. Ama onları öldürmeyin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:

'Tavuklara atmaca, kartal sorunu' hakkında sorular, açıklamalar

  1. İsimsiz dedi ki:

    Verdiğiniz öneriler hiç yeterli değil. 100 baş tavuk, horoz, kaz, ördek 5 doönum yerde geziyor. Hepsini balık ağı ile nasıl kapatıcaz? Başka çözümler yazın lütfen. Doğan, şahin, atmaca kapıp kapıp götürüyor.
    ***
    Başka çözüm yok. Sonra 5 dönüm arazi çok da geniş bir yer değil. Bir futbol sahasından biraz geniş o kadar. Sadece balık ağı değil başka malzemeler de kullanın. Pazarcıların kullandığı branda örtüleri, seralardaki güneş filtreleme tülü, sera muşambası, saç levhalar vesaire. Böylece bazı yerler gölge, bazı yerler yağmur geçirmez olur ve hayvanlar için orası çok daha iyi bir yer haline gelir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.