Tavuk aşıları, ilaçlar ve vitaminler

Tavuk aşıları genelde çocuklara yapılan aşı gibi değil yani iğne ile yapılmıyor. İğneyle yapılan aşılar, göz damlası olarak yapılan aşılar var ama tavuk aşılarının çoğu içme suyuna karıştırılan özelliktedir. Tavuklar o suyu içiyor. Böylece tavuklarınızı aşılamış oluyorsunuz.

Tavuk aşıları nelerdir ve niçin gereklidir?

Tavuk aşıları ve diğer ilaçlar, vitaminler hakkındaBölgeden bölgeye veya ülkeden ülkeye değişen tavuk hastalıkları olabiliyor. Ayrıca bütün dünyada veya mesela Avrupa gibi, kuzey Amerika gibi sadece belirli bir kıtada ya da bir kıtanın bir bölgesinde baş gösteren salgın hastalıklar çıkabiliyor. Bu hastalıklara karşı tavukları koruyucu aşılar geliştirilmiştir. Belirli bir hastalığa göre aşı olduğu gibi birkaç hastalığa karşı karma aşılar da vardır.

Kısaca, yılda bir defa, altı ayda bir defa gibi aralıklarla uygulanması kesinlikle gereken çeşitli tavuk aşıları vardır. Süresi dolunca tekrarlamak gerekir. Bölgenizde kesin gerekli olan aşılar, zamana göre ortaya çıkan hastalıklar için gereken aşılar nelerse öğrenmeli ve onları edinip tavuklarınızı aşılamalısınız. Aşılardan başka bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar, vitaminler var. Onlar da lazım.

İlaçlar ve vitaminler

Mikroplara, hastalıklara karşı kullanılan ilaçlar ve bir de zayıf düşmüş bünyeleri güçlendirmek için vitaminli ilaçlar var. İki örnek:

Coxidin

Tavuk yetiştiren kişilerin ilaçlarından biridir. Tavuk hastalıklarından veba, kolera, tifo gibi hastalıklarda kullanılıyor. Tavuklarınızın / güvercinlerinizin sadece birinde hastalık görseniz hepsi o hastalığı kapmış demektir. İlacı hepsine ortak kullanmalısınız. İlaç vermeye tavsiye edilen şekilde üç gün devam edeceksiniz.

Bu ve benzeri antibiyotik / antimikrobiyel ilaçlar aslında sizin tedbirsizliğiniz yüzünden olan acil durumlar içindir. Acil durumlarda elbette antibiyotik ilaçlar kullanmak şart oluyor. Kullanmamanız hata olur. Ama devamlı kullanmak, sadece bu ilaçlara güvenmek hiç iyi değildir. Çünkü tavukların bağışıklık sistemlerine büyük zarar verirler. Aşılara büyük önem vermelisiniz ki üzücü durumlarla karşılaşmayasınız. Zira bağışıklık sistemi çöken tavukları hiçbir antibiyotik ilaç kurtaramaz.

Neo-Terramycin + Vitamin

Bilinçsizce tavuk, civciv besleyenlerin elinde bulunması gereken bir ilaçtır. Dengesiz beslenme, pislik, hareketsizlik gibi durumlarda hayvanların bünyeleri çok zayıf düşer. Bir hastalık gelse hiçbiri hayatta kalamaz. Böyle durumlarla karşılaşmamak için hayvanlarınızı iyi gözlemlemelisiniz. En küçük bir keyifsizlik hastalık başlangıcıdır. Hatta sadece birinde varsa hepsinde başlangıç aşamasındadır. Bir gün içinde tavuklar civcivler iyice keyifsizleşir. Gözlerini açık tutmayı bile başaramazlar. İki gün içinde ölürler.

Kötü şartlarda dengesiz beslenmeyle bünyeleri zayıf düşmüş hayvanlarınızda gördüğünüz en küçük keyifsizlik halinde bu Neo-Terramycin + Vitamin ilacını kullanmaya başlamalısınız. Ne kadar tavsiye edilmişse o kadar kullanacaksınız. Böylece tavuklarınızın hastalığı etken olamaz ve sadece bir iki gün keyifsizlik devam eder. Sonra tamamıyla sağlıklarına kavuşurlar.

İlaç mikropları etkisiz hale getirirken içerdiği vitaminlerle hayvan hastalık yüzünden kaybettiği gücü kazanır. Çok güçsüz civcivlere iyi geldiği görülmüştür. Fakat civcivlerde dikkatli olmalısınız. Fazla doz zararlı olabilir.

İlacı sebepsiz yere ve devamlı kullanım hayvanların bağışıklık sistemini iflas ettirir. Bünye mikroplarla hiç başa çıkamaz hale gelir ve yeni gelecek hastalık salgınlarında artık hiçbir ilaç fayda etmez. Ölüp giderler. Sadece ihtiyaç halinde tavsiye edildiği miktarda ve sürede kullanılmalı.

Anlayacağınız, aşılar çok önemli. İlaçlar mecburi durumlarda kullanılır ama aşılar tavuklar bomba gibi sağlıklı olsa bile düzenli kullanılmalıdır.

Peki aşıları ve ilaçları nereden öğreneceğiz? Nereden alacağız?

1- Çevrenizdeki tavuklardan ve kuşlardan anlayan veterinerlere danışabilirsiniz.
2- Bulunduğunuz bölgedeki ziraat ofislerine danışabilirsiniz.
3- Yakınlarınızda bir tavuk çiftliği varsa onların beraber çalıştığı veteriner vardır. Onlara danışmalısınız.
4- Uzun yıllardır tavuk yetiştiren, ilaçlar aşılar hakkında bilgili olan tanıdıklarınızdan yardım alabilirsiniz.
5- Hayvanlar için ilaç satan eczacılara danışabilirsiniz.
6- Tavuk yetiştiriciliği ile ilgili derneklere üye olun.
7- İnternet ortamında tavuklarla ilgili forum sitelerine üye olun.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:

'Tavuk aşıları, ilaçlar ve vitaminler' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Fatih, Giresun dedi ki:

  Ben yavru ordek icin bisey yazacagim. tam 4 defa denedim kendi tecrubem. yavru ordekleri erken suya koyarsaniz evet bacaklari tutulur. durumlari cok acil bir vaziyet alir. hemen onlari isitmalisiniz. usudukleri icin tuyleri cikip yaglanmadiklari icin hayvanlar suda soka giriyor hareket edemiyorlar.

 2. Adem D. -Hatay dedi ki:

  Ben Çapar horozu ve tavuğu besliyorum. Çok uygun bir ortamda yaşamaktalar. Toprak, çimen, sebze, meyve, her türlü yiyecek veriyorum. Vitamin veya herhangi bir şeye ihtiyaç var mı hastalık olmasın diye?
  ***
  Vitamin takviyesine hiç gerek olmayabilir ama diğer kuşlardan ve farelerden bulaşabilecek salgın hastalıklara karşı düzenli olarak aşılar gereklidir.

 3. Harun, Antalya dedi ki:

  Birkaç tane horozum öldü. Öldüklerinde ibiklerinin siyahlaşmış olduğunu gördüm. Diğer tavuklarım için nasıl bir ilaç vermem gerekiyor?
  ***
  Bilmiyorum. Daima temizlik önemlidir. Gece uydukları yerin temizliği her şeyden daha önemlidir. Bunlara dikkat edin. Yoksa hiçbir ilaç hiçbir aşı kesinlikle işe yaramaz.

 4. İbrahim Y. -İskenderun dedi ki:

  Tavuklarımda hırıltı, burun akıntısı, göz şişmesi var. Vetenirene gidiyorum ilaç veriyor ama etkisini görmuyoruz. Takviye olarak vitamin ne kullanmalıyız?
  ***
  Gece uyudukları yerde pislik birikimi varsa ne ilaç ne vitamin hiç biri kesinlikle işe yaramaz ve tavuklar zamanla ölürler. Bu tip ölümler çok kişinin başına gelmiştir. Niçin böyle olduğunu bir türlü anlamıyorlar. Oysa tavuklar kendi pisliklerinden havaya karışan gazlara karşı son derece hassas ve dayanıksızdır. Havalandırma sistemi olmayan kümeslerde pislik birikimi onlarda çeşit çeşit sağlık bozuklukları yapar ve öldürür. Kısaca çözüm ilaçların ve vitaminlerin yanı sıra adam akıllı bir temizlik ile mümkündür.

 5. Gül Y. -Söke dedi ki:

  Tavuklarımda crd var. Ne tavsiye edersiniz aşısı var mı?
  ***
  İlacı varmış ama ben veterinerlere güvenmiyorum. Bu işler ilaç tavsiye edip durmakla, ilaç satıp durmakla çözülmez. Çünkü tavuk besleyenlerde hep gördüğüm şey hayvanları tekdüze yemlerle gıdasız bırakmaları ve gece uydukları kümesleri daima havasız şekilde yapmış olmaları, üstelik kümeslerin çok fena pis olması. İşte bütün bunlardan şu sonuçları çıkarıp gerekenleri yapmalısınız: Yanlış beslenme yüzünden bünyeleri fena halde dirençsiz kalıyor. Gece uyurken pisliklerden tütüp duran gazlara karşı tavuk bünyesi çok hassastır. Bir de bünyeleri zayıf düşmüş olunca her türlü hastalık olacaktır. Ve ilaçlar işe yaramayacaktır. Siz yine de ilacı acilen bir an önce bulup verin. Ama bu yazdığım hatalar sizde de varsa gerekenleri yine acilen halledin.

 6. Çağrı, Ordu dedi ki:

  Peki bulunduğumuz şehirde il tarım yada ziraat odası filan gibi kurumlar vitamin ve aşı konusunda bilgi verebilir mi?
  ***
  Bilmiyorum. Bence gidip araştırın.

 7. Kemal, Bartın dedi ki:

  Tavukların ishal oldu. Bu seneki yavrular 3 günde ölüyor. Ne ilacı kullanmam lazım acaba?
  ***
  İlacı çevrenizdeki veteriner ilaçları satan eczanelerden sorup öğrenmelisiniz. Ama aslında sadece hastalıklar baş gösterdiği zaman ilaç aramak çok yanlış, çünkü genelde işe yaramaz. Şu 4 şeyi mutlaka yerine getirmeniz lazım:
  1- Temizliğe çok büyük önem verin.
  2- Dengeli beslenmeleri hayati önem taşır. Her çeşit vitaminleri, mineralleri ve protein çeşitlerini alacakları çeşitli yiyeceklerle beslemeniz şart.
  3- Gece uyudukları yer mutlaka püfür püfür havadar olmak zorunda.
  4- Koruyucu aşıları düzenli aralıklarla içme sularına katın.
  İşte bu dört şeyi yerine getirirseniz her şey yolunda gider. Bundan sonrası için ne gerekiyorsa eksiksiz yerine getirin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.