Tavuklara gereken aşılar, ilaçlar ve vitaminler

Bahçelerinde tavuk besleyen insanlarımız tavuklarının hasta olmamaları için gereken aşıları ve ilaçları mutlaka öğrenip uygulamaları lazım. Tavuklar hassas hayvanlar. Hastalık gelince hem kurtarmak imkansız gibi zor hem hızla her birisine hastalık bulaşır. Aşılar hastalık hiç yokken düzenli aralıklarla uygulanmalı. İlaçlar ise tedbiren daima el altında bulundurulmalıdır.

Tavuk aşıları genelde çocuklara yapılan aşı gibi değil yani iğne ile yapılmıyor. İğneyle yapılan aşılar, göz damlası olarak yapılan aşılar var ama tavuk aşılarının çoğu içme suyuna karıştırılan özelliktedir. Tavuklar o suyu içiyor. Böylece tavuklarınızı aşılamış oluyorsunuz.

Tavuk aşıları nelerdir ve niçin gereklidir?

Bölgeden bölgeye veya ülkeden ülkeye değişen tavuk hastalıkları olabiliyor. Ayrıca bütün dünyada veya mesela Avrupa gibi, kuzey Amerika gibi sadece belirli bir kıtada ya da bir kıtanın bir bölgesinde baş gösteren salgın hastalıklar çıkabiliyor. Bu hastalıklara karşı tavukları koruyucu aşılar geliştirilmiştir. Belirli bir hastalığa göre aşı olduğu gibi birkaç hastalığa karşı karma aşılar da vardır.

Kısaca, yılda bir defa, altı ayda bir defa gibi aralıklarla yapılması kesinlikle gereken çeşitli aşılar vardır. Süresi dolunca tekrarlanmalıdır. Bölgenizde kesin gerekli olan aşılar, zamana göre ortaya çıkan hastalıklar için gereken aşılar nelerse öğrenmeli ve onları edinip tavuklarınızı aşılamalısınız. Aşılardan başka bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar, vitaminler var. Onlar da lazım.

İlaçlar ve vitaminler

Mikroplara, hastalıklara karşı kullanılan ilaçlar ve bir de zayıf düşmüş bünyeleri güçlendirmek için vitaminli ilaçlar var. İki örnek:

Coxidin

Tavuk yetiştiren kişilerin ilaçlarından biri’dir. Tavuk hastalıklarından veba, kolera, tifo gibi hastalıklarda kullanılıyor. Tavuklarınızın / güvercinlerinizin sadece birinde hastalık görseniz hepsi o hastalığı kapmış demektir. İlacı hepsine ortak kullanmalısınız. İlaç vermeye tavsiye edilen şekilde üç gün devam edeceksiniz.

Bu ve benzeri antibiyotik / antimikrobiyel ilaçlar aslında sizin tedbirsizliğiniz yüzünden olan acil durumlar içindir. Acil durumlarda elbette antibiyotik ilaçların kullanılmaları şart oluyor. Kullanmamanız hata olur. Ama devamlı kullanmak, sadece bu ilaçlara güvenmek iyi değildir. Çünkü tavukların bağışıklık sistemlerine büyük zarar verirler. Aşılara büyük önem vermelisiniz ki üzücü durumlarla karşılaşmayasınız. Bağışıklık sistemi çöken tavukları hiçbir antibiyotik ilaç kurtaramaz.

Neo-Terramycin + Vitamin

Bilinçsizce tavuk, civciv besleyenlerin elinde bulunması gereken bir ilaçtır. Dengesiz beslenme, pislik, hareketsizlik gibi durumlarda hayvanların bünyeleri çok zayıf düşer. Bir hastalık gelse hiçbiri hayatta kalamaz. Böyle durumlarla karşılaşmamak için hayvanlarınızı iyi gözlemlemelisiniz. En küçük bir keyifsizlik hastalık başlangıcıdır. Hatta sadece birinde varsa hepsinde başlangıç aşamasındadır. Bir gün içinde tavuklar civcivler iyice keyifsizleşir. Gözlerini açık tutmayı bile başaramazlar. İki gün içinde ölürler.

Kötü şartlarda dengesiz beslenmeyle bünyeleri zayıf düşmüş hayvanlarınızda gördüğünüz en küçük keyifsizlik halinde bu Neo-Terramycin + Vitamin ilacını kullanmaya başlamalısınız. Ne kadar tavsiye edilmişse o kadar kullanacaksınız. Böylece tavuklarınızın hastalığı etken olamaz ve sadece bir iki gün keyifsizlik devam eder. Sonra tamamıyla sağlıklarına kavuşurlar.

İlaç mikropları etkisiz hale getirirken içerdiği vitaminlerle hayvan hastalık yüzünden kaybettiği gücü kazanır. Çok güçsüz civcivlere iyi geldiği görülmüştür. Fakat civcivlerde dikkatli olmalısınız. Fazla doz zararlı olabilir.

İlacı sebepsiz yere ve devamlı kullanım hayvanların bağışıklık sistemini iflas ettirir. Bünye mikroplarla hiç başa çıkamaz hale gelir ve yeni gelecek hastalık salgınlarında artık hiçbir ilaç fayda etmez. Ölüp giderler. Sadece ihtiyaç halinde tavsiye edildiği miktarda ve sürede kullanılmalı.

Anlayacağınız, aşılar çok önemli. İlaçlar mecburi durumlarda kullanılır ama aşılar tavuklar bomba gibi sağlıklı olsa bile düzenli kullanılmalıdır.

Peki aşıları ve ilaçları nereden öğreneceğiz? Nereden alacağız?

1- Çevrenizdeki tavuklardan ve kuşlardan anlayan veterinerlere danışabilirsiniz.
2- Bulunduğunuz bölgedeki ziraat ofislerine danışabilirsiniz.
3- Yakınlarınızda bir tavuk çiftliği varsa onların beraber çalıştığı veteriner vardı. Onlara danışmalısınız.
4- Uzun yıllardır tavuk yetiştiren, ilaçlar aşılar hakkında bilgili olan tanıdıklarınızdan yardım alabilirsiniz.
5- Hayvanlar için ilaç satan eczacılara danışabilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:


'Tavuklara gereken aşılar, ilaçlar ve vitaminler' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hakan dedi ki:

  Tavuklarınrzı aşılayın diyorsunuz ancak tavuklara ne aşısı yapılacak ne verilecek yazmıyorsunuz. Ne tavsiye ediyorsunuz?
  ***
  Niçin herhangi bir ilaç adı vermedim, çünkü yazımda belirttiğim gibi en başta ben bilmiyorum çünkü şu sıralar tavuklarım yok. Ve hem yeni hastalıklar / yeni ilaçlar çıkabiliyor hem de eski ilaçlar değişebiliyor. Bugün yaygın bir marka bir iki yıl içinde bir şekilde ortadan kalkar ayn ilacın başka firmaya ait olanı başka bir adla piyasaya çıkar. Kim tavuk besliyorsa yazımdaki tavsiyelerim doğrultusunda kendileri öğrenecek.

 2. Khaoula dedi ki:

  Bu aşı olayı benim için çok önemli eskiden hemen hemen her yıl yüzlerce tavuğum ölürdü. Sonra birkaç araştırma sonucu aşı olayını örendim ve kullandım. Faydasını çok gördüm. Kötü yanı şu an aşı arıyorum ve bu bölgede bulamıyorum kimse satmıyor.

 3. Serhat dedi ki:

  3 tavuk ve 1 horozum var. Geçenlerde yağmurda kalmışlar. Horoz ve bir tavuk ara sıra pıskırıyor. Burunlarında bir akıntı söz konusu değil ancak ne yaptıysam ara sıra pıskırmayı kesemedim. Soğuktan mı oldu acaba? Kümesin telli kısmını akşamları kapatıyorum. Sularına da bir diş sarımsak ve bir çorba kaşığı sirke karıştırdım ama bir sonuç alamadım. Ne yapabilirim havalar ısınınca geçer mi? İştahları da yerinde.
  ***
  Sularına bir şey katmayın. Sarımsak soğan gibi şeyleri yemeleri için verin. Aksırık tıksırık sirkeden olabilir. Madem canlı hayvan besliyorsunuz aşılarını düzenli olarak vermeniz lazım.

 4. Mehmet Salih dedi ki:

  6 ayda bir aşı yapıyorum. Civcivlere aşı tavsiye etmiyorsunuz degil mi? Ayrıca her türlü yiyecek veriyorum salatadan tatlıya kadar, işyeri tablotlarindan kalanları, vitamin de vermeye gerek var mi?
  ***
  Bütün bunlara ilaveten eğer toprak alanda dolaşıp toprak yemeleri de mümkün oluyorsa her şey tamamdır. Vitamine hiç gerek yok, hiç tavsiye etmem.
  Civcivlere aşı meselesine gelince, şimdilik pek bilgim yok. Sadece civcivlerin de kendi bünyelerine uygun bir şekilde aşılanmalarının gerektiğini biliyorum. Aşı önemli. Her hastalıktan koruyamasa bile yaygın hastalıklara karşı geliştirilmiş aşılar kesinlikle lazımdır. Her kim tavuk besliyorsa öncelikle aşılama mevzuunda çok iyi bilgilere sahip olmalı ve hatta bu konudaki gelişmeleri daima takip etmeli.

 5. Davut B. -Aksaray dedi ki:

  Evde ördek besliyoruz. Ördek büyüme safhasında. Geçenlerde yüzdüreyüm dedim ve suya koydum. Ördeği sudan çıkardığımda bacakları tutmuyordu. Veterinere götürdüm, isal olmuş dedi. ve toz ilaç verdi. bu konuda bilginiz var mı acaba?
  ***
  Ördek civcivlerinin önüne su koyarsın. Kendi kendilerine suyla oynarlar, içine girerler ve böylece yüzmeyi öğrenirler. Alıp zorla suya sokarsanız yanlış. Demek ki soğuk su sinir sistemine şok etkisi yapmış ve bacakları tutmaz olmuş. Veteriner böyle bir şeye hemen ishal diyor. Ama gerçekten ishal ise haklı.

 6. Nazım, Manisa dedi ki:

  Benim 30 tane köy tavugum var hepsi de saglıklıydı ama bugünlerde bir iki hayvanım öldü aralıklı olarar ibikleri soldu iştahsızlık ve düşünme.. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum ve saglıklı olmaları için hangi aşıyı tavsiye edersiniz?
  ***
  Yazımın içinde anlattığım gibi iyice araştırıp siz bulacaksınız.

 7. Tezyürek dedi ki:

  Coxidin ilacı ile yazdığınız bu yazı mükemmel. Her yerde aynı hastalık var ama bu hastalıktan anlayan veteriner şehirlerde yok. Genelde kedi, köpek gibi evcil hayvanlar konusunda ihtisas yapmışlar. Beslenme konusu ayrı bir önem bahsettiğiniz gibi dengeli bir beslenme nasıl biz insanlarda bağışıklık sistemini düzenliyor ve hastlalıkları çabuk atlatıyorsak, aynı şey tavuklar için geçerli. İnanın köyde bir saatimi onlara solucan çıkarmak için harcıyorum ve bulup onlara ziyafet çekiyorum doğal yoldan. Bunu yaparken ne yorgunluk ne bir şey yeter ki onlar güzel beslensinler. Önlerinde yem olduğu halde farklı bir şey vericeğimi anlayıp kümese yanaşınca kapıya sıçrıyorlar. Maşallah öyle akıllılar ki, elimdeki yoğurt kovasının içine zıplayıp almak için yarışıyorlar. Bu kadar emek ve sevgi verdiğimiz güzel hayvanlarımızın sağlığı da çok önemli aşılar da olmazsa olmaz. Ben burada aşı hakkında araştırma yapıyorum. Ne zaman hangi aşılamayı yapıyorlar. Veterinerde yoksa da ona ısmarlayıp getirtmeyi düşünüyorum. Çorludan selamlar saygılar.
  ***
  Takdiriniz için teşekkür ederim. Veterinerler genelde öyleler.. Bizim yakınımızda bir veteriner üç yıl önce kedi saldırısında yaralanan kuşumuzla hiç ilgilenmemişti. Bilmiyormuş kuşlardan anlamazmış. Kuş öldü sonuçta.

 8. Mehmet Salih dedi ki:

  Diger Tavuk sitelerinde rastliyorum, B vitamini, multivitamin verdiklerini soyluyorlar. Ama ne yemci nede hayvan ilaci satan eczanelerde rastliyamadim. Her halde arada bir Calcium sandoz veya Redoxon’u suyuna katip veriyorlar.
  ***
  Ben de duymuştum da o ara sorma imkanım olmamıştı. Muhtemelen insanlar için kullanılan vitaminlerdir. Zaten bazı tavuk ilaçlarına bakarsanız aynı ilaç atta da köpekte de kullanılıyor. Öyleyse insanlar için olan vitamin veriyor olmaları kuvvetli ihtimal.

 9. Mehmet Salih dedi ki:

  Ismail Bey, super bir insansin ben boyle sey duymadim, topragi eseleyipte hayvanlara solucan cikaran insan. Valla helal olsun, cok sanslilar. Bizde cok fazla hayvan oldugu icin bu mumkun degil ama semt pazarindan aksamlari pazarcilar torba torba sezbe meyve veriyorlar.

 10. Mehmet Salih dedi ki:

  Maalesef kanatlı hayvandan anlıyan veteriner yok denecek kadar az. Bende altı ayda bir birkaç saat susuz bırakıp suyuna kattığımız bir aşı var. Aksatmadan yapıyoruz. Gene de çok çeşitli yiyeceklerle beslediğim halde ishal oluyorlar.
  ***
  O halde daha ne gibi aşılar varsa onları da öğrenmeniz lazım. İshal tehlikeli. Sizde sayı da fazla olunca ciddi vakalarda kurtaramama riski büyük.

 11. İsmail Tezyürek dedi ki:

  Teşekkür ederim Mehmet bey. Vitamin olayına gelince belki biliyorsunuzdur. Yumurta kabuklarını kesinlikle atmayın. Ufalayın önlerine verin, yem gibi yiyorlar. Civcivler bile yedi. Zaten kalsiyum ihtiyaçları var. Veteriner hekim tavsiye etmiş tavuk yetiştiren köylülere, sanıyorum bu sitede okumuştum yumurta kabukları ile bir yazı. Ben de veriyorum nasıl yiyorlar sanki yem gibi ilginç. Sizin gibi yavaş yavaş pazar olayına başlamak istiyorum. Şu an çevremde ot çok olduğu için kesiyorum bir demet döküyorum önlerine eşine eşine üzerinde böcek filan ne varsa otların yapraklarını afiyetle yiyorlar. Solucan olayına gelince geçen yıl bahçeden söktüğüm yabani otları üst üste yığdım torf olsun diye onlar çürüdü altları solucan dolmuş açıyorum altlarını bel küreği ile alt üst yapıyorum. Dolu solucan çıkıyor tabii onlarda afiyetle yiyorlar. Çorludan selamlar saygılar.

 12. Ali Merttürk dedi ki:

  Vetaş’ın ürettiği Vitaform isimli bir ilaç var. Hem sistemik antibakteriyel hem de içinde 8 adet önemli vitamin mevcut. Tüm veteriner ilaçlarının satıldığı dükkanlarda kolaylıkla bulunuyor. Fiyatı 9.20 TL.. İlaç toz formunda ve 20 g lık ambalajda. Hayvanların içme suyuna katılarak kullanılıyor. Hem hayvanları bakteriyel hastalıklara karşı koruyor hem de vitaminler sayesinde yumurtlayan hayvanlarda, civciv ve piliçlerde gerçekten çok işe yarıyor. Tavsiye ederim.

 13. Ali Ş. -Yüreğir dedi ki:

  Tavuğum gurk oldu 3 civciv çıkartmıştı yanına pazardan aldığım 5 civcivi koydum yanına aldı şimdi ise her gün bitane ölüyor elimde tavuğumun civcivlerinden birsi e ölmüştü dün. Bügün ise birsi hasta sanki hastalık civcivden civcive geçiyor anlamadım. Şu an tavuğumun civcivi hasta ölceğini biliyorum tavuk iyi isitamıyor galiba o civcive ne yapmam lazım? Ampül altına katıp canlandırdıklarım da oldu ama gene öldüler ne yapacağım?

 14. İsmail T. -Çorlu dedi ki:

  Yaz geldi sıcaklar başladı, bulaşıcı hastalıklarda bu hafta sonu veterinere uğradım. Orda bir konuşmaya şahit oldum. Sirke kullanın diyor. Zaten sitede de okumuştum sanırım. Bazen biliyoruz da uygulamıyoruz… sirkenin faydalarını. Tavukların sularına 3 litre suya yarım kapak, bir kapak koyun diyor. Zararı yok yararı var mikrobu önler bağışıklık sistemini ayarlar. Zaten doktorlar aldığınız meyveleri iyice yıkayın, sirkeli suda bekletin diyorlar, üzerinde ilaç varsa sizi zehirlemesin diye. Ben elma sirkesi almıştım onu sularına katıyorum maşallah sorun yok. En son rahatsızlıklarında (ishal) coxidin kullanmıştım. Anında kesti hastalığı. Bundan sonra her gidişimde sularını tazelediğimde sirke koyuyorum. En azından bir önlem olarak kullandım. Çevremdeki tavuk besleyenlere de tavsiye ediyorum. Sitede hep yazıyor önemli olan sağlıklı iken koşulları yiyeceklerini iyi ayarlamalı, hastalandıktan sonra zor. Eğer iyi bakıyorsanız oldu ki bir hastalık bulaştı eğer hayvan güzel beslenmişse, ortamı temizse hastalığı kolay atlatıyor. Çorludan selamlar..

 15. Ali Ş. -Yüreğir dedi ki:

  Hastalık değilmiş ırız düşmanı yani tavuk düşmani bitmiş. civcivlerin kanını çekerek öldürüyormuş. 12 yaşındaki çocuk nasıl onları yenebilir. burda mahhale dolaştım bulamadım bit zehirini. ancak pazar günü burda pazar oluyor. Pazarın ortasında bulunuyor. Elimde hiç bir civciv kalmadı sadece o bir tavuğumun 2 aylık 2 tane civcivleri kaldı.

 16. Mehmet S. -İstanbul dedi ki:

  Horozlarımın renkleri soldu. Yorgun gözüküyorlar. İkisini de dinlenmeye aldım. Birisi yem bile yemiyor. Tavsiyeniz?
  ***
  Aşılar, dengeli sağlıklı besleme, temiz ortam, temiz hava hastalıklara dirençli olmaları içindir. Ama hastalık başgösterince vitaminli ve antibiyotikli ilaçlardan başka çözüm yok. Mesela neo-terramycin-vitamin adlı ilaçla veya benzeri bir ilaçla hiç vakit kaybetmeden tedavi etmeye çalışmalısınız.

 17. İsmail T. -Çorlu dedi ki:

  Mehmet bey aynı benim de öyle oldu. Bazıları birden yemden kesildiler halsizleştiler, ishal olayını gözlemledim. Veterinere gitdim, Vetakoksin verdi. Antibakteriyel oral çözelti 5 litre suya bir kapak iki gün verdim. Sonra kestim Veteriner aynı zamanda Neo-terramycin+vitamin verdi. Diğer ilaç bitiminden iki gün sonra ver dedi. Verirken tavukları susuz bırakıyorsunuz sonra 2.5 litre suya bir çay kaşığı verin ben aynı zamanda bildiğimiz lapa yaptım verdim. Bugün itibariyle normale döndüler. Öncelikle salgın var havalar değişiyor, ayrıca Erdal beyin de devamlı yazılarında var bu mevsim tavukların tüy dökme zamanı ki benimkiler başladı.Vitamine ihtiyaçları var. Bu aralar balık bol ve ucuz ben veriyorum hamsi çiğ olarak o kadar çok seviyorlar ki Erdal bey zaten yazılarında devamlı uyarıyor.. verin mutlaka diyor. Şu ana kadar yaptığım uygulamalar da Erdal beyin önerileri ışığında hiç sorun çıkmadı. çıksa da hayvanlar kuvvetli oldukları için çabuk atlatıyorlar. inşallah bundan sonra da çıkmaz ama önlemlerimizi almamız da yarar var. Neo-terramycin+vitamini elinizin altında devamlı bulundurun, eksik etmeyin herhangi bir anormallik iştahsızlık gördüğünüzde verin bunu bana veteriner kesinlikle tavsiye etti. Bir de kümeslerdeki follukları, tünekleri toz kireç serpin mikroba birebir orda oluşabilecek mantar türü hastalıklara karşı çok yararlı. Uygulama tabii ki size ait kolay gelsin. Çorludan selamlar saygılar..

 18. Ali M. -Bingöl dedi ki:

  Birkaç gün önce civcivlerimden birkaçını kanlı ishal nedeniyle kaybedince Sulphamezathine kullandım. Ölümler hemen kesildi. Şükür hastalığı atlattık. Veterinerlerde var ve gayet etkili.

 19. Semih, İstanbul dedi ki:

  Tavuğum penguen gibi yürümeye başladı. Bacakları arkaya arkaya sürekli kasılıyor. Sizce ne olabilir? Genel durumu iyi.
  ***
  Kaslarda kasılma ve kramp gibi problemler bazı elementlerin vitaminlerin eksikliğinden, kısaca dengeli beslenmeme yüzündendir. Ayrıca tavuklar için ciddi hayati önem taşıyan kas aktivitesi hareketliliklerinden yoksun olması bu problemi iyice tetikler.
  İlgili sayfaları okumanız lazım:
  1- Tavuklara ne gibi yiyecekler verilmeli..
  2- Tavukların toprak banyosu ihtiyacı..
  Yumurtlayamama yani içerideki yumurtanın çıkamaması probleminden de kaynaklanıyor olabilir. Veya karında sıvı birikimi olabilir. Çaresi zor. Karnını kontrol edin. Ayrıca bitlerden de kaynaklanabilir. Her şeyi iyice araştırın.

 20. Fatih, Giresun dedi ki:

  Ben yavru ordek icin bisey yazacagim. tam 4 defa denedim kendi tecrubem. yavru ordekleri erken suya koyarsaniz evet bacaklari tutulur. durumlari cok acil bir vaziyet alir. hemen onlari isitmalisiniz. usudukleri icin tuyleri cikip yaglanmadiklari icin hayvanlar suda soka giriyor hareket edemiyorlar.

 21. Adem D. -Hatay dedi ki:

  Ben Çapar horozu ve tavuğu besliyorum. Çok uygun bir ortamda yaşamaktalar. Toprak, çimen, sebze, meyve, her türlü yiyecek veriyorum. Vitamin veya herhangi bir şeye ihtiyaç var mı hastalık olmasın diye?
  ***
  Vitamin takviyesine hiç gerek olmayabilir ama diğer kuşlardan ve farelerden bulaşabilecek salgın hastalıklara karşı düzenli olarak aşılar gereklidir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)