Tavuklarda ayak problemleri

Tavuklarda ve horozlarda görülen ayak sorunlarının, hastalıklarının sebepleri, çözümleri ve alınması gereken önlemler nelerdir? Sade açıklamalarla bilgiler..

En sık görülen sebep pisliktir. Mantarlardan ve bakterilerden kaynaklanan şişkinlikler, yaralar, iltihaplanmalar olur. Ayaklarda fonksiyon kaybına kadar ağır hasarlar ortaya çıkabilir. Kangrenden ölmeler de görülebilir. Veya ayaklardan başlayan enfeksiyon bütün vücudu sarar ve hayvanlar ölür. Tavuklarınızı pis kümeslerde kapalı tutmayın. Mecbursanız en azından kümes tabanına talaş + temiz toprak karışımı yayın ve mümkünse her gün değiştirip temizini yayın.

Diğer bir faktör hatalı tüneklerdir. Tünek kalınlığı en az 3,5cm kalınlığında, en fazla 5cm kalınlığında olmalıdır. Özelllikle fazla ince tünekler ayaklarda rahatsızlıklara sebep olur. Üzeri pütürlü, dikenli, oyuklu tünekler hastalıkları ve parazitleri barındırır. Ayrıca ayakları yaralayabilir. Yanlış tünek kullanmaktansa hiç tünek kullanmamak daha iyidir. Bu konuda dikkatli olmalısınız. Hem etlik ırklardan tavukların kümesinde tünek olmaması gerekiyor. Tünekten yere atlarken ayak kırılmaları, ayak tabanlarında kırıklar, çatlamalar, parmaklarda kırılmalar ve ezilmeler sık görülen vakalardır. Tünek hafif yapılı yumurta tavuklarından başka tavuk olmayan kümeslerde olmalıdır.

Tavukların ayak sağlığı, problemler, hastalıklar

Ağırlık (tavukların fazla kilolu olmaları) ayak problemlemlerini tetikleyen faktörler arasında. Etlik tavuklar, etlik olmasa bile iri cüsseli ve ağır tavuklar – horozlar uzun süre beslenmemeli. Bunları en geç iki yaşında kesip yemelisiniz. Yoksa bunlarda ayak problemleri kaçınılmazdır. Ayak sağlığında sorun çıkmasa bile bacakların genelinde sorunlar, eklem problemleri ve kütürüm kalma sorunları çıkabilir. Kilolu – ağır ırklar daha civcivken çok çevik olacak şekilde yetiştirilmeli ve ona göre toprak banyosu gibi alışkanlıklar kazandırılmalıdır. ⇒ şu sayfada gereken bilgiler var.

Çevre faktörü dikkate alınmalıdır. Tavukların gezindikleri yerlerinde zemin özellikleri nasıl? Nerelerde eşinip toprak banyosu yapıyorlar? İyice araştırıp gereken düzeltmeleri yapmalısınız.

Fare, yarasa vb hayvanların kümese girmeleri de ayak hastalıklarında görülen etkenlerdendir. Kümeslere girip ayakları ısırıp kemirmeye çalışıyor ya da kanatıp usulca kan içerler. Kümes pencerelerinin ve kapısının kenarlarının sapasağlam olması, ince dokulu sağlam tel örgülerle kaplı olmasını sağlayın. ⇒ Kümes sayfasını okuyup kümesinizdeki hataları düşünün.

Bit ve kene gibi asalaklar mikrop yayıcıdır. Tavuklarınızı parazitlere karşı ara sıra ilaçlayın. Kümesi her üç ayda bir iyice dezenfekte edin.

Gıda yetersizliği: Açlık değil, besleyici nitelikleri eksik yiyecekler gıda yetersizliğine sebep olur. Bu ise ayak sorunları dahil her türlü sağlık problemini beraberinde getirir. Gerekli vitamin, protein ve minerallerden yoksun kalmalaları için ⇒ tavuklarınızı gerektiği gibi yemleyin. Tavuklarda dengeli beslenme en az insanlar kadar önem taşır.

Güneşsizlik tavuklar için en olumsuz şartlardan biri. Güneşsiz yerlerde her türlü sağlık sorunları baş gösterir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:


'Tavuklarda ayak problemleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Abdullah dedi ki:

  Benim bir Hint horozum vardı. Ayakları kızarmaya basladı. Sonra sürekli yerde yatmaya basladı ve yürümekte zorluk çekti. Acaba neden bakteri felan olabilir mi? Yeni getirdiğim horozlarıma da olabilir mi? Kümesin zemini beton?
  ***
  Gıdasızlık, pislik gibi sorunlar veya kiloluluk ve yaşlılık.. Yukarıda verdiğim bilgilerde sebepler, çözümler ve önlemler yazılı.

 2. Kerem, İzmir dedi ki:

  Horoz bir ayağının üzerine basmıyor. Kırılmış olabilir mi?

 3. Deniz, Mardin dedi ki:

  Benim bir civcivim var. Onun ayağı kanadı ve morardı. Artık yürüyemiyor. Ben bu yüzden hergün ağlıyorum. İçim acıyor. Ne olur bir çare bulun. Minik civcivim ölmeden…
  ***
  Çevrenizde varsa bir veterinere gösterin. Ölse de üzülmeyin. Doğada yumurtadan çıkan civcivlerin çok azı hayatta kalabiliyor. Bu doğanın bir gerçeğidir. Ağlamanı dünyayı kendine zindan etmeni gerektirmez.

 4. Hasan, Adana dedi ki:

  Merhaba benim bir et horozum var. Hayvanın ayak başparmaklarının ikisinin de tırnağı kırılmış, yara olmuş ve iki parmağı da şişmiş yürüyor. Çiftleşmeden sonra tavuğun üzerinden inerken ayakları tutmuyor ve yere düşüyor. Kalkmak için yerde bayağı debelendikten sonra ancak kalkıp toparlanabiliyor. Parmaklarında yara yokken de ayağı zayıflıyor ve ayakları tutmuyor düşüyordu. Yine kalkmak için bayağı bir debeleniyordu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Horozu en az bir hafta temiz bir yerde ayrı tutun. Ayaklarına ilaç sürün. Tertemiz bakımını yapın. Bu süre içinde proteini yüksek yiyeceklerle besleyin. Günde iki damla balıkyağı da verebilirsiniz. İyileştikten sonra hayvanların geniş alanda dolaşabilmelerini, toprakta eşinip debelenmelerini sağlayın. Kümesi her gün temizleyin.

 5. Hasan, Adana dedi ki:

  İlaç olarak olarak neleri önerirsiniz acaba, biz her gün akşama doğru hayvanın ayaklarını sıcak su ile yıkayıp arkasından vazelinliyorduk bunun da bir faydası olur mu?
  ***
  İyi yapıyorsunuz. Sıcak suya deterjanlı olmayan sabun katıp yıkamanızı, sonra durulayıp kurulamanızı, en son vazelin sürmenizi tavsiye ederim. Problemde ilerleme yoksa ilaç gerekmez.. Önceki sorunuzda dediğim gibi kuvvetli besin hızla iyileşmesini sağlar. Tırnak kırılması olayı muhakkak mantarlar yüzünden olmuştur. Yaşadıkları yerin daima çok temiz tutulması şart. İsterseniz tavuklardan anlayan bir veterine danışıp ilaç sorun.

 6. Van dedi ki:

  Tavuğumun her iki ayağı da tutmuyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Önce sebebini bulun. İshal ve su kaybı ayakların üstünde durmayı engelleyebiliyor. eğer öyle ise öncelikle sıvı yiyeceklerle sık sık besleyin. Bu arada ishalin niteliğine dikkat edin.

 7. Mert, Giresun dedi ki:

  Benim civcivim 18 günlük ve ayağı kırıldı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Kuşlardan anlayan bir veterinere götürün. Bulamazsanız kibrit çöpünü destek yapıp bağlayacaksınız.

 8. Ali Y. -Karabük dedi ki:

  Yaklaşık 3 aylık bir horozum var. Sabahtan azcık tökezlemeye başladı. Öğleden sonra ise sürekli oturmakta. Felç olmuş olabilir mi? Günde yaklaşık 3-4 saat gezinmekteler ve beslenmeleri ise gayet iyi. Tek sorun kümesleri biraz pis ve temizlemekte zorlanıyorum. Bu yüzden olmuş olabilir mi ve düzelir mi?
  ***
  Günde 3 – 4 saat gezinmek etlik ırk hiç yeterli değil. Kütürüm kalmalara sebep olur. Daha fazla gezinmeleri, bütün gün yiyecek aramaları lazım. Tavukları pis yerlere hapsediyorsanız hiç tavuk beslemeyin daha iyi.

 9. İsmail,Yalova dedi ki:

  Gurk yatırmıştım. Bir civciv yürümekte ve ayakta durmakta zorluk çekiyor. İlk gün diye normal karşıladım ama hala öyle. Ayakta dururken öne ve arkaya dengesizce düşer gibi oluyor. Yürümesi de kötü. Neden böyle acaba? Yumurtaları aldığım yerde tavuklar çok sağlıklı ve 2 dönüm arazide akşama kadar geziniyorlar. yani yumurtalar sağlıklı.
  ***
  Üç dört gün bekleyin düzelebilir. Olmazsa günde bir damla balık yağı ağzına damlatın. Bir hafta da böyle geçsin. Yine düzelmezse yapacak bir şey yok.

 10. Ankara dedi ki:

  Tavuğumun ayak tabanında şişme oldu. Ayakta fazla kalmıyor oturuyor. Şişlik için ne yapmam gerek?
  ***
  Ne gibi şartlarda bakıyorsanız belki pislikten olmuştur. Tavuklardan anlayan bir veterinere götürmenizi tavsiye ederim.

 11. Ecem, Trabzon dedi ki:

  Tavuğun ayağı naylon ip sarıldı. İpi alınca ayağı şişti. Ne yapabiliriz?
  ***
  İp kesip de yaraladı ise enfeksiyon kapmıştır. Teramisin merheminin gözlerimiz için (arpacık iltihabına karşı) kullandığımız çeşidinden alıp yaralı yere sürün. Başka marka arpacık merhemi de olur.

 12. Baris dedi ki:

  Ayaklarda baya sıkıntı var. Yürüyemez hâle geliyor? Sebep ne olabilir?
  ***
  Bunu sizin bilmeniz gerekir. Yaralanma mı var, vitamin eksikliği mi çekiyor, yaşlılık mı söz konusu.. Beslediğiniz hayvanların her şeyini yakınen kontrol altında tutmanız lazım.

 13. Glsm dedi ki:

  Tavuğumuz bir ayağının üstüne hiç basmıyordu. Kırılmış veya incinmis olduğunu düşündük. Kardesim sargı bezi ile sardı. Önceden topallayarak da olsa yuruyordu. Şimdi yürümekte çok zorlanıyor. Ne yapmamız lazım acaba?
  ***
  Ya bir an önce kuşlardan anlayan bir veteriner bulup tedavi ettirmeye çalışın ya da daha fazla acı çekmemesi için kesip yeyin.

 14. Emrah T. -Sakarya dedi ki:

  İki hafta önce birinden aldığım denizli horozum ayakları üzerinde duramıyor. Ayağa kalktığında titreme var ve fazla sürmeden yere oturuyor ve yerde sürünüyor. İki ayağı altında ve dirsek/eklem bölümü civarında şişlik var. Kapalı olarak beslendiğini biliyorum. Sorunu düzeltmek için ne yapmalıyım? Yeme içmede sorun yok.
  ***
  İki hafta hiç çare aramadıysanız hata etmişsiniz. Geciktirmeden tedaviye başlamak gerekirdi. Şimdi öncelikle hareket etmesine zorlamayın. Bir hafta boyunca çeşitli proteinler içeren yiyecekler verin. Her gün saf balık yağı bir çay kaşığı sabah bir çay kaşığı akşam boğazından içeri akıtın. Mümkün olduğunca uzun süre güneşlenmesini sağlayın. soğuk beton üzerinde bırakmayın. Bir hafta geçince Elerinizle tutarak yürüme egzersizleri yaptırın. Gün içinde iki saat ara ile tekrarlayın.

 15. Uğur, Aydın dedi ki:

  Ayan cemani cinsi 5 aylık tavuğum sağ ayağını incitti. Tek ayağının üstüne basamıyor. Sardım hareket kabiliyeti daha kotu oldu ve sargıyı çıkardım. Veterinerlik fakultesinde film çektirdim. Kırık yok dediler ama bir hafta oldu hala ayağına basamıyor. Sizin bir fikriniz var mı?
  ***
  sizde önce Emrah T’nin sorusuna verdiğim cevapta olduğu gibi beslenmesine dikkat edip bünyesini güçlendirin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)