Tavuklarda ayak problemleri

Tavuklarda ayak problemleri ve hastalıkları. Tavuk ve horozlarda ayak sorunlarının, yürüme bozukluklarının sebepleri, çözümleri ve alınması gereken tedbirler.

Tavuklarda ayak ve bacak problemleri, ayak sağlığı

Etlik tavuk ırklarında ayak ve bacak problemleri daha fazla görülür. Geniş yerde sürekli hareket halinde olmaları gerekiyor.

Sebepsiz yaralar ve iltihaplar

Herhangi bir kaza veya kavga/saldırı sonucu yaralanma olmadığı halde durup dururken ayaklarda yaralar, iltihaplar, şişkinlikler oluyorsa bu durumda en sık görülen sebep pisliktir. Mantarlardan ve bakterilerden kaynaklanan şişkinlikler, yaralar, iltihaplanmalar olur. Ayaklarda fonksiyon kaybına kadar ağır hasarlar ortaya çıkabilir. Kangrenden ölmeler de olur. Veya ayaklardan başlayan enfeksiyon bütün vücudu sarar ve hayvanlar ölür.

Tavuklarınızı pis kümeslerde kapalı tutmayın. Mecbursanız en azından kümes tabanına talaş + temiz toprak karışımı yayın ve mümkünse her gün değiştirip temizini yayın. Doğal arazide, toprakta, çamurda bir şey olmaz ama pis kümesler çok fena mikrop yuvası haline gelir ve bundan da her türlü sorun ortaya çıkar.

Yürüme bozuklukları

Topallama, sık sık düşme gibi problemler ağır cüsseli horozlarda daha sık oluyor.

Bu tür problemlerde bir faktör hatalı tüneklerdir. Tünek kalınlığı en az 3,5cm kalınlığında, en fazla 5cm kalınlığında olmalıdır. Özellikle fazla ince tünekler ayaklarda rahatsızlıklara sebep olur. Üzeri pütürlü, dikenli, oyuklu tünekler hastalıkları ve parazitleri barındırır. Ayrıca ayakları yaralayabilir. Yanlış tünek kullanmaktansa hiç tünek kullanmamak daha iyidir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

Etlik ırklardan tavukların kümesinde tünek olmaması gerekiyor. Tünekten yere atlarken ayak kırılmaları, ayak tabanlarında kırıklar, çatlamalar, parmaklarda kırılmalar ve ezilmeler sık karşılaştığımız vakalardır. Tünek, içerisinde hafif yapılı yumurta tavuklarından başka ağır tavuk olmayan kümeslerde olmalıdır.

Ağırlık (tavukların fazla kilolu olmaları) ayak problemlerini tetikleyen faktörler arasında. Etlik tavukları, etlik olmasa bile iri cüsseli ve ağır tavukları – horozları uzun süre beslemeyin. Bunları en geç iki yaşında kesip yemelisiniz. Yoksa bunlarda ayak problemleri her an ortaya çıkar. Ayak sağlığında sorun çıkmasa bile bacakların genelinde sorunlar, eklem problemleri ve kütürüm kalma sorunları olur. Kilolu – ağır ırkları daha civcivken çok çevik olacak şekilde yetiştirmeli ve ona göre toprak banyosu gibi alışkanlıklar kazandırmalısınız. ⇒ şu sayfada gereken bilgiler var.

Ayak sorunlarını tetikleyen bazı faktörler

Çevre faktörü önemlidir. Tavukların gezdiği yerlerde zemin özellikleri nasıl? Nerelerde eşinip toprak banyosu yapıyorlar? İyice araştırıp gereken düzeltmeleri yapmalısınız.

Fare, yarasa vb hayvanların kümese girmeleri de ayak hastalıklarına sebep olan etkenlerdendir. Kümeslere girip ayakları ısırıp kemirmeye çalışır ya da kanatıp usulca kan içerler. Kümes pencerelerinin ve kapısının kenarlarının sapasağlam olmasını, ince dokulu sağlam tel örgülerle kaplı olmasını sağlayın. ⇒ Kümes sayfasını okuyup kümesinizdeki hataları düşünün.

Bit ve kene gibi asalaklar mikrop yayıcıdır. Tavuklarınızı parazitlere karşı ara sıra ilaçlayın. Kümesi mutlaka her üç ayda bir iyice dezenfekte edin.

Gıda yetersizliği: Açlık değil, besleyici nitelikleri eksik yiyecekler gıda yetersizliğine sebep olur. Bu ise ayak sorunları dahil her türlü sağlık problemini beraberinde getirir. Gerekli vitamin, protein ve minerallerden yoksun kalmamaları için ⇒ tavuklarınıza gerektiği gibi yemler verin. Tavukların gıdalarını dengeli almaları en az insanlar kadar önem taşır.

Güneşsizlik tavuklar için en olumsuz şartlardan biri. Güneşsiz yerlerde her türlü sağlık sorunları baş gösterir.

Penguen duruşlu tavuklar

Tavuklarda ayak problemleri ile ilgili şöyle bir soru gelmişti: Tavuğum penguen gibi yürümeye başladı. Bacakları arkaya arkaya sürekli kasılıyor. Sizce ne olabilir? Genel durumu iyi.

Kaslarda kasılma ve kramp gibi problemler bazı elementlerin, vitaminlerin eksikliğinden, kısaca dengeli beslenmeme yüzündendir. Ayrıca tavuklar için ciddi hayati önem taşıyan kas aktivitesi hareketliliklerinden yoksun olması bu problemi iyice tetikler.
İlgili sayfaları okumanız lazım:
1- Tavuklara gerekli yiyecekler
2- Tavukların toprak banyosu ihtiyacı..

Bir tavuğun penguen gibi yürümesi ya da penguen duruşlu olması yumurtadan çıktıktan beri devam ediyorsa sebep ya genetik bir bozukluktur ya da embriyo yapılanmasında bir aksaklık söz konusudur ve bunun tedavisi olmaz. Doğuştan değilse, sonradan olmuşsa:

Yumurtlayamama yani içerideki yumurtanın çıkamaması probleminden de kaynaklanır. Veya karında sıvı birikimi olması. Çaresi zor. Karnını kontrol edin. Ayrıca bitler bile buna sebep olur. Her şeyi iyice araştırın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:

'Tavuklarda ayak problemleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hülya, Artvin dedi ki:

  1 aylık civcivime köpek saldırdı. Yarası var. Bir ayağının üzerine başlamıyor. Kırılmış mı yoksa incinmiş mi nasıl anlarım ne yapmalıyım?
  ***
  Parmaklarınızla önce sağlam ayağı tutup içindeki kemiği hissetmeye çalışın. Sonra diğer ayağı aynı şekilde inceleyin. Kırık ise kolayca anlarsınız. Kibrit çöpü bağlayarak ayağın dümdüz durmasını ve zamanla kaynaşmasını sağlayanlar var. Bu konuda muhtemelen Youtube videoları vardır. Oradan araştırın.

 2. Murat, Konya dedi ki:

  50 günlük et civcivlerinin bazılarında yürüme güçlügü çekiyor. Kiloları 50 günlük 3.5-4 kilo arası. Yürümede zorlananların ayak dirseklerinde morluk var. Beton zemin gezinti alanı 40m².
  ***
  Anlaşılan etlik civcivler hakkında hiçbir bilginiz yok. Şu sayfayı okumalısınız: https://azbitki.com/hibrit-etlik-civciv-nasil-saglikli-normal-tavuk-olur

 3. Kaan, Trabzon dedi ki:

  8 günlük civcivim ayakları bozuk. Parmakları yamuk. Yem yemek için ağzını açamıyor. Gözlerini daha yeni açtırdım. Annesi onu 2. günden reddetti. Ayakta duramıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Öncelikle acilen 35C dere gibi sıcak bir kutu hazırlayın. Isınınca canlanır. Sonra bir iki çay kaşığı şekerli su gagasını yukarı kaldırıp ağzına akıtın. Bir saat içinde iyice güçlenir. Sonra çok küçük ekmek parçalarını az haşlanmış yumurta sarısına banarak yedirin. Sadece bir tatlı kaşığı miktar yumurtalı ekmek yeter. Eğer tek sorun vücut ısısı düşüklüğü ve açlık-susuzluk ise birkaç saat içinde tamamıyla iyileşecektir. Sizin yardımınız olmadan su içmeye ve kuru civciv yemini kendisi yemeye başlar. Ama başka problemleri varsa düzelme olmaz. Yaşatamazsınız.

 4. Selin, Manisa dedi ki:

  Benim tavuk değil ama pekin ördeğim iki gündür ayağının üstüne dikilemiyor. Birden böyle oldu. Bir kırık, zedelenme tespit etmedim. Yemesi içmesi normal fakat çok zor yürüyor hatta yürüyemiyor. Neden olabilir?
  ***
  Sinirler ve kaslarla ilgili problemler magnezyum başta olmak üzere çeşitli elementlerin, vitaminlerin eksikliğindendir. Kümes hayvanlarını zengin çeşitlilikte bir beslenme rejimine tabi tutmanız lazım. Ördeklere hayvansal protein de lazım. Gerçi tavuklara da lazım ama ördeklerin biraz daha fazla ihtiyacı var. Şu sayfaya bakın: Tavuklara ve civcivlere neler yedirmeli?

 5. Sultan dedi ki:

  2.5 aylık yavrular var kümes temizliğine ve ve yemlerine çok dikkat ediyorum. Sularını her gün tazeliyorum. Yeşillik de hemen hemen her gün veriyorum. Sabahtan kumestten çıkarıp belli bir alanda boşta geziyorlar. Bir tanesinin ayağı yanlara açılmaya başladı. Çok dikkate almadım ama bir kaç tanesi de aynı olmaya başlayınca ayırdım. Sularına turbo start-k avian diye bir vitamin aldım. Sularına da soda ve bu vitamin den koymaya başladım. Bunlar için yapabileceğim iyileşmelerini hızlandıracak ne önerirsiniz?
  ***
  Sırf yeşillik takviyesi bir şey ifade etmez. Tavukların bünyelerinin ihtiyacı olduğu gıdalar bizimkinden bile daha çeşitli. Ayrıca gece uyudukları yer hem tertemiz olmak zorunda hem de püfür püfür havadar olmak zorunda. Buna önem vermeyen insanların tavuklarını hiçbir ilaç, hiçbir vitamin telef olmaktan kurtaramamıştır. Toprak banyosu da ayrıca hayati önem taşıyan ihtiyaçlarındandır. İlgili sayfalar:
  1- Tavuklara ve civcivlere neler yedirmeli?
  2- Tavukların toprak banyosu ve faydaları

 6. Ömer K. -İstanbul dedi ki:

  Brahma yavru horozum sanırım marek hastası olmuş. Ayaklarının üzerine basamıyor. Nasıl iyileştirebilirim?
  ***
  Sanırım diyorsunuz. O halde emin değilsiniz. Bu hastalık bulaşıcıdır. Tüm tavuklarınızda olması gerekirdi. Brahma gibi ağır ırklarda kütürümlük civcivlikten beri hatalı bakım ile ilgili olarak sık görülen bir problemdir. Civcivler asla yemliklerden beslenmemeli, çok geniş bir çevreye saçılan yemleri yiyebilmek için sürekli dolaşmalılar. Aksi takdirde kütürümlük kaçınılmazdır. Ayrıca ağır etlik ırkların kümeslerinde tünek kullanmamalısınız.

 7. Seher dedi ki:

  Bir aylık civcivimi kedi kovalamış. Sırtını biraz yaralamış. Bir ayağını yere basamıyor, düşüyor. Ayağını sabitledik. 5 gün durdu ama hala iyileşmedi. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bilmiyorum ama bu kadar kısa sürede tam iyileşme beklemeniz yanlış. En az 15 gün geçmeli.

 8. Seher dedi ki:

  Zaten 5 gün sabitledik, 10 gün oldu düzelmedi parmakları bükülü halde açmıyor üstüne basıp duruyor. Anlayan birine sorduk eklem yeri incinmiş dedi. Sizce ne olmuştur?
  ***
  Bilmiyorum. İyileşme için kuvvetli beslemek de lazım. Mesela sabah akşam ağzından bir çay kaşığı balık yağı dökerek içirmek gibi.

 9. Enes, Hatay dedi ki:

  Benim feriklerim (büyük civciclerim) sabah çıkardığımda topallıyordu. Akşam hiç yürüyemez oldu.
  ***
  Hepsinde aynı şey olduysa muhtemelen ishal olmuşlardır. Bunu anlamanız lazım. Bir hastalık kapmışlar.

 10. Enes Ç. -İskenderun dedi ki:

  Benim bir firik civcivim akşam içeri girdiğinde bir şeyi yoktu. Sabah cıkardım toplallıyordu. Akşama doğru hiç yürüyemez oldu. Büyük bir ihtimalle ayaklarını da hissedemez oldu nedeni ve tedavisi nedir?
  ***
  Nedenini, tedavisini bilmiyorum ama bir gelişim bozukluğu yüzünden oluyor. Büyümesi de durur. Fazla yaşamaz.

 11. Urfalı dedi ki:

  Benim brağma civcivlerim 3 aylık sabah kalktım ördek gibi yürüyorlar kıçları yere sürtüyor yeme içme sıkıntıları yok.
  ***
  Etlik tavuk civcivleri yanlış bakım sonucunda kütürüm oluyor ve artık yapacağınız bir şey olmaz. Şurayı okuyun: Hibrit etlik civciv nasıl sağlıklı normal tavuk olur

 12. Olcay dedi ki:

  Yeni tavuk aldım. Ayaklarının altından bir şey batmış. Bir ayağı iltihaplı ve üsten şişmiş. Veterinerlik durum mu var?
  ***
  Günden güne kötüleşiyorsa evet. Şimdilik o ayağı sabah akşam kolonyalı veya elma sirkeli bez ile silin. Sarımsak yedirin.

 13. Mustafa Ö. -Bilecik dedi ki:

  Horozumun ayağının altında yumuşak bir şişlik oluşmuş ve horoz topallıyor. Sebebi nedir ve nasıl geçer?
  ***
  Bir şey batmıştır. İyice kontrol edin. Bulup çıkarın. İki gün boyunca ara sıra tendürdiyot veya kolonya ile silin. Bulamazsanız muhtemelen içeride kalmamıştır. Bu tip sorunlar genelde kendiliğinden geçiyor.

 14. Erva Nur dedi ki:

  Büyük civcivim 5 aylık bir ayağına inek bastı ve kırık oluştu. 2 gündür çubukla sabitledik. Ayağıda morarmış. Ne yapabiliriz?
  ***
  Bilmiyorum ama iştahı yerindeyse proteinli, kalsiyumlu yiyecekler yedirmeniz lazım ki çabuk iyileşsin. Tuzsuz et, haşlanmış yumurta, tuzsuz lor peyniri vesaire.

 15. Nisa, Çorum dedi ki:

  Tavuğumuza doğan saldırdı. Üzerine çökmüşken kurtardık. Tavuğun fiziksel bir yaralanması yok ama artık ayakta duramıyor, yürüyemiyor. Nasıl bir çözümü olabilir? Ayaklarını hareket ettiriyor ama ayakta duramıyor.
  ***
  Mutlaka tehlikeli yaralar almıştır. Kuşlardaki yaralanmalar sonucu bazen kan yerine lenf akan. Renksiz sıvıdır. Hem iç kanama hem dışarı kanama şeklinde devam eder. Hayvanın vücut ısısı düşer. Üşüye üşüye ölür. Serum tedavisi lazım. Ama kuşlara yönelik bu tip tedavi hizmeti veren donanıma sahip veteriner klinikleri bulamazsınız ne yazık ki.

 16. Ali Beyaz dedi ki:

  Benim 20 tavuğumdan 6 tanesinin birer ayağı şişmiş. Ne yapabilirim?
  ***
  Gece yattıkları yerin pis olması yüzündendir. Veya gece yattıkları yerde çeşitli parazitler vardır. Bazıları karanlıkta tavuklara ilişir ve sonra saklandıkları yere dönerler. Kümesi önce adam akıllı temizlemeli ve hemen peşinden iyice dezenfekte etmelisiniz.

 17. Murat, Sakarya dedi ki:

  34 bin etlik tavuk var. Oturup kalıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yapacak bir şey yok. Kesip satacaksınız.

 18. Muhammed, Düzce dedi ki:

  Horozlarımın ayak altları çatlamış. Ne yapmalıyım?
  ***
  Dikkatle bakınca zaten hep öyledir. Normal bir şey. Gerçekten bir problem olduğunu düşünüyorsanız protein ağırlıklı yiyecekler vermeniz lazım.

 19. Doğan K. -İstanbul dedi ki:

  Üç aylık Brahma ırkı tavuğum var. 8 gün önce yerden kalkmama, topallama şikayetleri ve biraz da ishali vardı. İshal için ilaç verdim. Geçti ama yattığı yerden kendi kalkamıyor. Kaldırıp ayakları üzerinde oturttuğumda yem yiyor, su içiyor, biraz ayakları üzerinde duruyor ama yatınca kendi başına tekrar kalkamıyor. Nasıl bir tedavi uygulamalıyız?
  ***
  Civcivken etlik civciv yemi vermişseniz kemik gelişiminden daha hızlı bir şekilde etlenme olmuştur. Bu durumda düzelmesi çok zor. Ama eğer bütün mesele ishal ile ilgili ise düzelebilir. Çünkü ishal fazla güç kaybettirir. Eczaneden ocean marka sıvı saf balıkyağı alın. Sabah bir çay kaşığı, öğleden sonra tekrar bir çay kaşığı ağzının içine akıtın. Her gün iki tane haşlanmış yumurta ve bolca tertemiz yıkanmış yeşillik verin. Tam yanında temiz su ulundurun ki hiç susuzluk çekmesin. Bu çok önemlidir. Üç gün dolunca her gün kısa süreli yürüme egzersizleri yaptırın. İlk gün 1 dakika, ikinci gün iki dakika, üçüncü gün üç dakika.. Böyle devam edin. Bir haftada bomba gibi olacaktır. Tabii eğer problem sadece ishale bağlı güçten düşmüşlük sorunu ise..

 20. Yasemin, Kayseri dedi ki:

  Patiklerini temizlemek için keserken tırnak kısmı değil ama o tüy kısmındaki yerde kanama oldu ve kanaması da durmuyor. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Bilmiyorum ama sorunuz üzerinden epey zaman geçmiş. Şimdiye kadar kanama durmuştur sanıyorum. Fazla kan kaybı olduysa vücut ısısı çok fazla düşer ve soğuktan ölür. Bu gece sıcak yerde tutmalısınız.

 21. Seyhan, Adana dedi ki:

  Benim tavuğumun birinin ayağında şişlik vardı. Üçüncü günden sonra yürüyememeye başladı. Diğeri ise topallıyor. Ne yapmamız gerekiyor?
  ***
  Anlaşılan gece uyudukları ve gündüz yaşadıkları yerde sürekli pislikler var. Temizlik önemli. Başka çare yok. Ayrıca hayvanların dengeli beslenmelerine, vitaminsiz kalmamalarına dikkat edin.

 22. Selo, Trabzon dedi ki:

  7 aylık horozumda bir dengesizlik var. Ayakta durmada zorlanıyor. Ayaklarında bir şey bulamadım. Sorunu nedir?
  ***
  Dar alanlarda tutulan etlik ırklarda olur. Çözümü yok. Geniş bir bahçede bütün gün yiyecek aramak için dolaşmaları lazım. Sürekli dar alanlarda önünde yemler hazır olunca kütürümleşirler.

 23. Emre K. -Samsun dedi ki:

  7 aylık Hint horozumun yaklaşık bir ay önce parmakları yan dönmeye başlamıştı. Zaman geçtikçe tam arkaya döndü. Normal yürümüyemiyordu. Atel yardımıyla parmaklarını düzelttim ancak yürüyüşü hâlâ normale dönmedi. Paytak paytak yürüyor ve çabucak yorulup oturuyor. Elimden geldiğince çeşitli beslenmesi ve gezmesi için uğraşıyorum ancak henüz bir mesafe kat edemedim. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bir grup civciv gayet sağlıklı gelişirken içlerinden birinde gelişim bozuklukları olursa onlar fazla yaşayamıyor. Git gide kötüleşiyorlar. Sebep genetik bozukluktur diye düşünüyorum. Ama sizinkinde bu sorun 7 aylıkken başlamışsa başka bir sebep vardır. Etlik tavuk ırkları Hint tavuğu ırklarından türetilmiştir. Yani bunları da onlar gibi düşünmek lazım. Çok hareketlilik şart. Yiyeceklerinde protein çeşitliliği, mineral-vitamin zenginliği çok önemli. Kümes tüneksiz olacak. Yemlerini çok geniş bir çevreden sürekli arayıp bularak yemelerini sağlamalısınız. Eczanelerden sıvı saf balık yağı araştırın. Günde bir defa bir çay kaşığı balık yağını gagasından içeriye akıtın. En geç 6 günde çok şey fark eder. Bütün bunlar güçlendirmezse sanıyorum başka yapacağınız bir şey yok.

 24. İsimsiz dedi ki:

  Horozumun arka ayak tırnağı kırıldı. Tekrar uzar mı?
  ***
  Evet uzar.

 25. Duygu, Ankara dedi ki:

  Merhaba pazardan üç tane civciv almıştım.iki haftalık oldular. Kendi ayaklarını yemeye çalışıyorlar ve ayakları gerçekten kötü durumda şuan. Doğal ortamdalar aslında. Aç ve susuz değiller.
  ***
  Doğal ortam mı? Civcivler için öldürücü soğuk günlerdeyiz. Herhalde siz 2-3 aylık yetişkin civcivler almışsınızdır. Eğer öyle ise önceki yerlerinde sürekli önlerindeki yem kabından yem yemeye alışmışlardır. Kötü bir şey. Sürekli yerleri araştırıp yiyecek bulmaya alışkın olmaları lazım. En iyisi bir daha yetişmiş civciv almayın. Bunların ayak yeme problemine dair çözüm için 15 gün ayrı yerlerde tutun. Yemi kutularda filan değil, geniş çevreye serperek verin ki akılları hep yerleri araştırmaya kaysın. Birbirlerini yemesinler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.